HET JODENVRAAGSTUK IN DEZEN TIJD üfficieele landbouw- inededeelingen 7 Strooregeling 1943 Op 9 September 1943 is, blijkens afkon diging in het Voedselvoorzteningsblad, de nieuwe Strooverordening 1943 in werking getreden. Van dezen datum af mag een ieder behalve een be- of verwerker die stroo noodig heeft, dit koopen zonder dat een aankoopvergunning noodig ie. Voorts mag een ieder, dus ook de stroo- verbouwende landbouwers, doch met uit zondering van een be- of verwerker, zoo veel stroo verbruiken, als hy meent in zyn bedrijf noodig te hebben. De handel in stroo is dus geheel vry met dien ver stande, dat de normale handelsschakels dienen te worden gebruikt, terwijl de ravonneering en quoteering der landhan- delaren is komen te vervallen. Een teler mag dus slechts verkoopen aan iederen landhandelaar of veekooper, een landhan- delaar aan een anderen landhandelaar of een groothandelaar, een groothandelaar aan een anderen groothandelaar uf een kleinhandelaar, en een kleinhandelaar aan een anderen kleinhandelaar of een uit eindelijken gebruiker. Een exporteur en een be- of verwerker mogen slechts koo pen met een bijzondere vergunning van het Bedrijfschap voor Hooi, Stroo en Ruwvoeder. In alle andere niet hierboven genoemde gevallen dient men een ver gunning van het P.K.H., onderscheiden lijk het H.K.H., tot het verrichten van den verkoop aan te vragen. Van 9 SeDt. 1943 af zijn dus de uitgegeven aankoop vergunningen vervallen. Inzameling van eikels, kastanjes en beukenootjes Ook dit jaar van rijkswege geregeld De zomer spoedt ten einde! Nog luttele dagen en de kastanjes, eikels en beuke nootjes zullen vallen. Ook di^ jaar is de inzameling van deze vruchten, die, hetzij direct, hetzij indirect, voor onze voedsel voorziening van belang zijn, van rijkswege geregeld, want onder de tegenwoordige omstandigheden moet ook van eikels, kas tanjes en beukenootjes het grootst moge lijke rendement worden verkregen. Ieders medewerking is noodig, opdat geen vruch ten op den grond blijven liggen en ver gaan. De inzamelingsactie, die onder leiding staat van het Aan- en Verkoopbureau van Ak kerbouwproducten (A.V.A.Bezuidenhout- scheweg 15, 's-Gravenhage, heeft het vorige jaar zeer bevredigende resultaten opgeleverd. Verwacht mag worden, dat de nu reeds eenige jaren beproefde organi satie van de inzameling een zoo lioog mogelijk opgevoerde opbrengst van den oogst-1943 tot haar beschikking zal krijgen. De opbrengst is afhankelijk van twee fac toren; den stand van het gewas en den om vang van de inzamelactie. namelijk het aantal rapers en den tijd, dien zij aan het inzamelen kunnen geven. Helaas staat de oogst van de beukenoten er dit jaar min der goed voor, want het dreigt een slecht beukenotenjaar te worden, in tegenstel ling met 1942. Moge daarom een grooter aantal rapers, die intensief zoeken, voor voldoende tegenwicht zorgen. Eikels en kastanjes beloven een vrij goeden oogst. De oogst is ditmaal vroeg. De verwach ting is, dat de eikels reeds omstreeks 15 September zullen gaan vallen. De rapers kunnen dan in het geweer komen, want er is een aardig daggeldje te verdienen. De rapers ontvangen voor de eikels tien cent, voor de kastanjes vier cent en voor de beukenootjes dertig cent per kg. Ieder, die wil, kan aan de actie meedoen. Ver gunning is er niet voor noodig en voor het vervoer en de aflevering aan den agent van hoeveelheden, kleiner dan 50 kg., behoeven geen formaliteiten in acht te worden genomen. Men weet zoo lang zamerhand wel, dat de vruchten in het algemeen zoo droog mogeiyk moeten zijn en vry dienen te zijn van doppen of bol sters, zand, steenen en verder vuil. Tien districten Het land is voor de inzameling weer ver deeld in tien districten, met elk een hoofd agent aan het hoofd, deskundigen op het gebied van boschbouw, boomkweekerij en zaadteelt. De hoofdagenten hebben in het algemeen tot tagk maatregelen te treffen voor de inzameling in hun werkgebied en voor het vervoer naar de verwerkers. On der goedkeuring van het A.V.A. zullen zij agenten aanstellen. Als agent kunnen fun- geeren personen, die in zekere mate van de producten op de hoogte zyn en over vol doende opslagruimte beschikken. Het strekt uiteraard tot aanbevs.ing, als zij zich reeds vroeger met deze soort arbeid hebben bezig gehouden. Wie agent wil worden, moet zich niet met het A.V.A., maar met den hoofdagent van de streek, waar hü woont, in verbinding stellen. De bezitters van afgesloten, particuliere, terreinen zijn verplicht om, zoodra de hoofdagent dit eischt, de vruchten aan den plaatselyken agent af te leveren. Wen- schen de grondbezitters die niet zelf te laten verzamelen, dan moeten zy toestaan, dat rapers, door den agent aangewezen, de eikels, kastanjes en beukenootjes zul len verzamelen. De organisatie voor de inzameling is ge reed. Alle landgenooten, die daartoe in de gelegenheid zyn, worden opgewekt aan de actie mee te werken. De voedselvoorzie ning van ons volk is er mee gediend Uitschakeling zelfslijtende melkveehouders In het Voedselvoorzieningsblad van 4 September ls opgenomen de „Zuivelver- ordening 1943, Uitschakeling van den zelf- slytenden melkveehouder". Ingevolge deze verordening is het met ingang van 5 Sep tember 1943 den melkveehouder verboden consumptiemelk" af te leveren aan ver bruikers, hetzij voor eigen rekening, het zy voor rekening van een ander. Met melkveehouders worden op een lijn ge steld zyn gezinsleden, zijn personeel enz. Het verbod geldt niet in afgelegen ge bieden, waar de standaardisatie nog niet is ingevoerd, voor wat betreft modelmelk, voor aflevering van volle melk in z.g. burenpiicht en voor het afleveren aan leden van het personeel van een melk veehouder (zelfverzorgersregeling). Een regeling, volgens welke het Bedryfschap voor zuivel schadeloosstelling kan uitkee- ren, zal nader worden vastgesteld. Voor byzonderheden worden belanghebbenden verwezen naar het Voedselvoorzienings blad no. 67. Kundveelevering De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend. In de peis is door de bevoegde autoritei ten reeds bekend gemaakt, dat alle con- tractrunderen vóór 1 October 1943 moeten worden geleverd, ook al ligt de verval datum later. In Zeeland zijn hiervan slechts uitgezonderd de naweide-contract- dieren en de jonge, nog niet voor de slachterij geschikte, meststieren en ossen. Ook moet de gehcele aanslag 1943 inplaats van voor 1 December, vóór I October 1943 zijn voldaan. Nog dezer dagen werd er toé overgegaan om runderen in bezit te nemen bij vee houders, die een achterstand hadden in de veeleveri-ng. De daarop vallende kosten alsmede een boete van 10 cent per kg werden op het uit te betalen bedrag ge kort. Den veehouders wordt derhalve in eigen belang aangeraden voor 1 October a.s. den geheelen leveringsplicht te voldoen. Be prijs voor compost De Gemachtigde voor de Prezen maakt bekend, dat voor compost de Prijzen be schikking no, 1 geldt, voorzoover geen individueele prijsvaststellingen hebben plaats gehad. Belanghebbenden, die geen individueele prijsvaststelling hebben ontvangen, wordt er op gewezen, dat het vragen van. hoogere pryzen op aanvraag aa.n den Ge machtigde voor de Prijzen en slechts na goedkeuring van dezen ls toegestaan. Adreswijziging afdeeling vervoer Kb. V.V.O. De Afdeeling Vervoer van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Ooorlogstyd, gevestigd aan den Waalsdorperweg 84 en 92, wordt met ingang van Maandag 18 September verplaatst naar den Bezuiden- houtscheweg 123/125, 's-Gravenhage, tele foon 720060, Intercommunaal letter G. Verkoop bloemkweekeryproducten in ongeoogsten toestand verboden Met verwijzing naar de „Verordening Veil plicht Bloemkweekerijproducten", vestigt het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten er nadrukkelijk de aandacht van belang hebbenden op, dat het koopen en ver koopen van bloemkweekerijproducten in ongeoogsten toestand in strijd is met de bedoelde verordening en derhalve ver boden. By verkoopen van bol- of knol gewassen (gladiolen e.d.) ih ongeoogsten toestand mogen de daarvan te oogsten bloemen niet worden medeverkocht. Overtredingen zullen ten strengste worden vervolgd en gestraft. Oogstvoorziening Er wordt nogmaals op gewezen, dat aan vragen om arbeidskrachten gericht moeten worden tot de Arbeidsbureaux. Aangeraden wordt de moeilykheden. welke zich voordoen met paarden, landbouw machines en arbeidskrachten zooveel mo- gelyk in eigen omgeving zelf op te lossen. In gevallen, waarin de onderlinge hulp te kort mocht schieten, dienen de land bouwers zich te wenden tot den Inspec teur voor den Oogst te Breda. Zaaizaadregeling 1943/1944 De telers kunnen het door hen benoodigde zaaizaad betrekken hetzy uit eigen oogst, hetzy doo*- aankoop van een erkenden zaaizaadhandelaar of van een anderen teler. Indien zaaizaad uit eigen oogst wordt gewenscht, moet zulks als regel reeds by de dorsching worden opaegeven en op het dorschbriefje worden vermeld. Indien het den teler op grond van bedryfsomst&ndig- heden niet mogelijk mocht zyn de opgave reeds by de dorsching te doen. dient hij, alvorens zaaizaad uit eigen oogst te ge bruiken, daarvoor een toewijzing by den PI. Vertegenwoordiger aan te vragen. Voor den aankoop van zaaizaad, hetzy van een handelaar, hetzij van een teler, is een bestelbon noodig, eveneens door den PI. Vertegenwoordiger af te geven. Het ver voer moet gedekt zijn door de gebruike- lyke Z.H.-vervoerbewyzen van handelaar naar teler), Z.T.-verv jerbewyzen (van teler naar teler), of A- en B-vervoerbe- wyzen (van teler naar schooningsinrich- ting en terug). Reeds werd gepubliceerd dat, behalve het te velde en op partij goedgekeurde zaad, ook ongekeurd zaad mag worden verhan deld. met uitzondering van Kenia-gerst, Juliana-tarwe, groene erwten, schokkers, Jynzaad, geel mosterdzaad en Mansholt Hamburger koolzaad. Van Mansholt's Hamburger koolzaad is alleen de handel in origineel zaad toegestaan. Vervoerbewijzen voor ongekeurd zaad wor den slechts afgegeven nadat een zekere heffing is betaald. Deze heffing wordt in ontvangst genomen door den Plaatselijken Bureauhouder, die hierover ook nadere in lichtingen kan geven. Ongekeurd zaaizaad mag slechts aan de gebruikers worden afgeleverd indien het op partij door den N.A.K. is goedgekeurd en geplombeerd. Koolzaadteeltpliclit zand en kleibedrijven By telers, die zoowel kleigrond als zand grond bebouwen, kan gemakkelijk mis verstand ontstaan omtrent de vraag, of ze al of niet een koolzaadverplichting heb ben en zoo ja, hoe groot deze is. Zoo kan b.v. bij een teler met 3 ha. klei grond (bouwland) en 5 ha. zandgrond (bouwland) de vraag rijzen, of hij nu kool zaad moet zaaien of nie. Het antwoord op die vraag luidt bevesti gend en wel op grond van de volgende redeneering. Bij het stellen van de grens van de opper vlakte waarboven de verplichting begint is 5 ha klei gelijkgesteld aan 10 ha zand. Dit toepassende op bovenstaand voorbeeld en op die basis (1 ha klei is 2 ha zand) klei tot zand of zand tot klei herleidende, komt men tot een oppervlakte van 3 -f- 2*4 5^2 ha klei of 6 5 11 ha zand. De teler heeft dus een koolzaadverplich ting en deze bedraagt: 10 pet. van 3 ha klei 30 are plus 5 pet. van 5 ha zand 25 are, alzoo in totaal 55 aren. Sedert 1 September kunnen alle tractoren, zoowel de voor rekening van de N.I.C.A. als de voor eigen rekening omgebouwde, van een ventilator voorzien zyn. Vanaf dien datum wordt dan ook voor alle werkzaamheden slechts startbenzine ver strekt op basis van de norm welke voor tractoren, voorzien van ventilatoren, is vastgesteld. Reclames op deze toewyzingen worden niet aanvaard. DE WND. PROV. VOEDSEL COMMISSARIS V. ZEELAND Benoeming; Benoemd tot: leden van den Dtykraad voor de waterkeering van het calami- teuze waterschap Scherpenisse, als ver tegenwoordigers van dat waterschap M. Rij8tenbil Az. en J. Rystenbil Johz., beiden te Scherpenisse. Haver broeit gemakkelijk By het inschu- ren moet dan ook gewacht worden tot het stroo ook onder den band goed droog is. AUVEUTEKUEN IN „DE BANDSTAND' HEEFT ALTIJD SUCCES!! helpen U bij rheumatiek, ischias, pijnen en scheuten in ledematen en gewrich ten, bij spit, griep, verkoudheid en zenuw- of hoofdpijnen* Let op de naam „Ovailtjes" en prijs op de verpakking: 20 tabletten slechts 60 ets. In alle apotheken en drogisterijen verkrijg baar. Laat ons ook Uw ervaringen weten! Bouwmaterialen Draineerbuizen Betonnen Artikelen voor Land- en ruin bouwdoeleinden. C. v. Leeuwen, v. Zuylen v. Nijeveltstraat 202, Wassenaar lel 2177 De burgemeester der Gemeente GOES, maakt bekend, dat op 14 September a.s. te Goes op de Groote Markt. Taxatiepaar denmarkten zullen wordeft gehouden.r Deel I: Jodendom en christelijke naastenliefde. Deel II: Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. De twee deelen in één omslag naar teekening van Joz. Speybrouck, 248 blzf2.254 Dit boek, reeds In 1935 geschreven, verheugt zich In een stijgende belang stelling om de objectieve voorlichting welke het geeft over: HET JODENVRAAGSTUK Verkrijgbaar bij: N V Residentiebode-Uitge verij, Riviervischmarkt 2. 's-Gravenhaee en den beteren boekhandel. A. Visser Jz., Lange Kerkstraat 2, Goes Telefoon 2114 Postgiro 231617 Jachtartikelen Kinderwagens Huishoudelijke artikelen Speelgoederen enz. LADDERS o p h,a len in kousen ONZICHTBAAR stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor leder HET AANGEWEZEN ADRES: WOL- EN KOUSENHUIS A. van den Bmele, Noordstr. 45. Terneuzen Sanita-Agentschap - Nassaqkade 373, Amsterdam.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7