Proef veld ver slagen Het oogsten van mals 4 'k Bin velweke 'n Zaeierdag naer 't. Oogstdankfeèst gewist, 'k Vinde, dat dat dit jaer wel reden d, om daer naer toe te gaen. Want den oest is toch bie- zonder gewist. In 't begin van Augustus zouwe m'n gedocht ebbe. dat 't weer nie meewerkten, mar dat ei alles mee gezet e. M'n ebbe toch alles mar netjes binnengekrege. Op dat Oogst dank feest waere twee sprekers en die ebbe daer er spiekers mi koppen gesloge. Eèn van de sprekers ei wat gezeid, dat in 't biezonder m'n aendacht getrokken cit en daerom wil ik dat julder dat allemael otttler oögen kriege. D(m kun julder d'r allemael van mee profeteere. Om daer dan op terug te komen, die spreker zei dit, dat alle boe ren, welke overtuuging z'ök bin toege- daen, toch altied d'r uuterste best doen, om van d'r bedrief 'n zoo gróót meuge- leke opbriengst te kriegen. We wete allemael, dat niet alle boeren 't mit dezen tied eèns bin, mar dat bin 'k mit de spreker van Zaet er dag middag eèns, allemael probeere ze zoo best te boe ren as mar eènigszins meugelek is. Noe zullen der vee weze die zeggeja dd's waer, mar ze doen 't vor de dub beltjes. Dat kan weze, dat er bie bin, die t daer vor doen, mar 't meerendeèl doet het mit 'n anderen ondergrond. Ze voele d'r eige mit d'r bedrief verbonde en ze zouwe d'r eige schaeme, as op d'r be drief n' slechten oest groeiden. As de terve 'n bitje beter is as bie buurman, dan bin ze blieje, nie om die paer gulden meer opbriengst, mar enkel en alleèn om 't feit, dat 't zoo is. Dat zei die spreker zoo mooi, en daar mee zulle 't er vee nie eèns weze, mar 't is toch zoo, in d'r arte bin alle boe- ren nationaalsocialist. We zouwe t kunnen noeme, tegen wil en dank. Mar dat het zoo is, daarover motte m'n dankbaar weze, want al die ongekende nat ionaal-socialist en élpe, deurdat ze d'r boerenbloed nie verloochene, om de voedselpositie van ons volk veilig te stelleti. En daerom, nog es gezeid, bin 'k blieje, dat k naer 't Oogstdankfeèst gewist bin. Ebbe julder al aerepels geleverd, 't Gaet nie erg vlot, ee. Mit de scheepsruumte oor nog al gesukkeld, dat wete m'n, mar daer zitte toch verder nog wel aeken en oögen an de aerepeüevering Den eènen boer vrie geregeld en den anderen kom glad nie an de beurt e. Daer zit miens inziens wel wat wille keur an vast. Je mot mar 'n goeie vriend of kennis van de land kóópman weze, dan kom je wel an 't leveren. Zoo noe en dan zou je gaen dienke, dat er nog meer achter zat. Mar ja, ök 'n landkoöpman is mensch en meschien wel es ontvankelek voor 'n bonnetje. De leiding van de V.B.N.A. most er es 'n bitje meer regel in brienge, dat ieder es op z'n beurte kon levere. Vorig jaer mochte de kleine boertjes eerst levere, zoogenoemd omdat die nie over bedriefskappitaol beschikke. Daer mott ze daerom ök voorzichtig mee weze, de kleine boertjes doen vee an tuinbouw en dat brieng tegenwoor dig goed op. Den groöten boer ei soms meer behoefte ati bedrief skappitaol as den kleinen, want z'n uutgaeven bin zoo vee groöter. 'k E ök weer 'n gerucht g'oord, dat de verkes voor uusslachting centraal ge slacht motten oore. Ze zullen noe toch wel wiesder weze, dat ze dat nie deur- voere, want dat zou verschrikkelek weze. Dat de verkes, ök die vor uus- slachting gekeurd motten oore, dat vinde 'k prachtig en mooi, mar dat ieder mensch z'n verke naer 'n slachtuus mot sleepe, daer slacht e en dan geslacht weer trug, dat noeme k noe je reinste kolder. Dan mot je soms die durps- slachtuuzen zien, 'k zou er nie graeg m'n verke in ebbe. D'r motte genogt ulpkeurmeèsters kom- me, die de verkes bie de menschen an uus kunne gaen bekieke. Noe kan daer tegen opgemerkt oore, dat er ök men- schien bin, die an uus de verkes op 'n middeleeuwsche meniere slachte, mar die doen dat d'r eige an. De meèste slachte zindelek en netjes, zoodat er geèn gevaer is vor bederf of besmet ting. En dat gevaer is 't er wel, as de verkes naer de slachtuuzen gesleept motten oore en weer terug. Bie gebrek an deugdelek vervoermate- riaal zouwe ze de verkes overal op gooie mit alle gevolgen van dien. Laet ze d'r toch twee keer over dienke en de zaek van alle kanten bekieke, vor ze 'n dergeleke maetregel deurvoere. 't Is zoo makkelek op papier, zoo iets op te zetten, maf de praktijk, daer ont breekt het z? in Den Aeg nog mar al te dikkels an. ARJAON. Auteursrecht voorbehouden. Een selecteur van een der groot ste Zeeuwsche selectiebedrijven geeft eenige practische wenken. NU de oogsttijd van de m&is voor de deur staat, zullen velen zich reeds zonder twijfel afgevraagd hebben op welke wijze de te velde staande mais het beste en voordeeligste geoogst kan worden. In de voorafgaande jaren bleek, dat de rassen practlsch niet rijp waren vóór de laatste helft van September begin Octo ber. De oogsttijd valt dit jaar enkele weken vroeger, zooals dit met de andere graangewassen ook het geval is. De vroegrijpende soorten zooals b.v. Unicum en Zeelandia zijn reeds volop aan het rijpen. Wanneer moet geoogst worden? DIT is voor velen een eenigszins moei lijk punt en ook wel het gewich tigste waar het om gaat. Immers, als het zaad rijp is moet het worden geoogst D© plant zelf, of beter gezegd het stroo is nog heelemaal of bijna heelemaa! froen als het zaad rijp is en de kolven us geplukt moeten worden. Na het plukken der kolven kan men ook het nog groene stroo uitstekend gebruiken voor veevoer. Het is vooral in dezen tijd een welkome toespijs. Het kan ook geënsileerd worden of ingekuild met gras, bietenkoppen e.d., na gehakseld te zijn. In Duitschland wordt het mais- stroo grootendeels gebruikt als grond stof voor cellulose en papierfabneatie. Men moet vooral niet te vlug oogsten, want al wordt het ook laat en al wordt het weer veel slechter, de mais bederft aan den stengel niet gemakkelijk. Men mag de mais pas r\jp noemen als de korrels hard zijn en moeilijk met den nagel in te kerven. De korrel is dan geheel bamsteenachtig van kleur. Meestal zijn de schutbladeren dan geel of reeds min of meer verdroogd. Men plukt de mais als volgt: De schutbladeren worden omlaag ge stroopt en de spil vlak onder de zaden afgebroken, zoodat er zoo weinig moge lijk van den stengel aan de kolf blijft zitten. Immers, in de spil en den sten gel zit het meeste vocht (plm. 60 Via&proefveld b(j de* Heer X. A. Del ft t te Zonnemaire Rassen: Concurrent, LI ral Prince, A.B,, 0 100. Hylkema 312/38 en Hylkema. SI 1/879. Grondsoort: lichte klei. Voorvruchtgerst met klaver. Bemesting: 75 kg. kas per h.a. Grootte der veldjes: 3 par. eik van 0.5 are Gezaaid: 11 Maart op een rijenafstand van 8 c.m Opkomst: 't eerst 0 100, 't laatst Liral Prince. Aanvangelijk stonden Concurrent en Hylkema 312/38 het regelmatigst en had. de stand van 0 100 en Liral Prince iets beter kunnen zijn. Midden Juni kreeg elk ras voor stand een cijfer, n.l. Concur rent 9; L. Prince 6; A.B. 9C 100 8,5; Hylk. 312/38 8 en Hylk. 311/879 8%. L. Prince bloeide het eerst en Conc. het laatst met een verschil van ongeveer een week. De fijnste stengels gaven 0 100 en A.B. daarop volgden Conc. en Hylk. 312/38 en ten slotte L. Prince en Hylk. 311/879. Het minst vertakt waren A.B. en Hylk. 311/879 en 't meest Concurrent. De totale stengel lengte bedroeg bij L. Prince 86; Conc. 84; Hylk. 311/879 82-0 100 en Hylk. 312/38 78 en A.B. 75 c.m. De belde rassen van Hylk. groeiden het stijfst, terwijl 0 100 en A.B. iets aan den slappen waren. Ziekten: in L. Prince en Conc. kwamen eenige brandplekjes voor. Van roest hadden 0 100 en Conc. tets meer te ljjden dan de andere rassen, terwijl doode harrel het meest in L. Prince, Hylk. 312/38 en A.B. en het minst in Hylk. 311/879 werd aan getroffen. Bijpen: 't eerst L. Prince en 't laatst Conc., n.l. 6 dagen later. Kwaliteit: Concurrent een regelmatig ge- Ook kan men de heele kolf afbreken en ze thuis van schutbladeren ontdoen. De weersomstandigheden en de werk verdeling kunnen maken dat de laat ste handelwijze geschikter is. Wel blijkt dat kolven, welke van schutbladeren ontdaan zijn, beter schimmelvrij te be waren zijn. Hoe moet de male nagedroogd worden DOET men dat verkeerd, dan gaan ze spoedig schimmelen. De goed koopste manier van drogen is de bui tenlucht, flink in den wind, doch be hoorlijk beschut tegen regen. Kleine partijen kan men ook wel in een ver warmd vertrek nadrogen. Een andere methode voor nadrogen is: Men stroopt de bladeren terug en bindt 68 kolven te zamen in bosjes, daarna kan men ze buiten onder een afdak te drogen hangen. Ook broeibakken, aardappelbakjes en bloembollenbakjes kan men met goed resultaat gebruiken om kleine hoeveelheden te drogen. Is de hoeveelheid grooter, dan kan men zeer geschikt gebruik maken van een droogren, d.w.z. één of meer gaasbo dems boven elkaar, waarop de kolven worden uitgespreid en het geheel afge dekt tegen regen. Voor den oogst, van 5 are mais is een droogren van plm. t meter lengte voldoende. Dorschen WANNEER men kleine hoeveelheden wil dorschen kan men b.v. vol staan om met de hand de kon-els er af te d i-aaien. Ook kan men een zak vul len voor een derde deel met kolven, en dan bindt men hem hoog dicht en dorscht dan met een knuppel of dorschvlegel de kolven leeg. Wel zfo'n er voor kleine par tijen machines, die in de practjjk heel goed voldoen, deze kunnen met hand kracht bediend worden. De spillen kan men, indien ze goed droog zijn uitster kend gebruiken voor vuui-aanmakers. Gaat men de cultuur uitbreiden in de naaste toekomst, of bezit men groo- tere hoeveelheden, dan zal het wensche- lijk zijn voor het dorschen een eenvou- was van goéde kwaliteit. 0 100 was wat ongelijk in den kop. doch de stengel was fijner en ook wat slapper dan Concurrent. A.B. leverde een fijn gewas, dat iets te slap groeide, kwaliteit goed. Hylk. 312/38 gaf een stijf gewas, doordat de stengels Iets te grof groeiden. Kleur en kwaliteit waren overigens goed. Liral Prince was eveneens vrij stevig, doch wat ongelijk van lengte; door een wat te dunnen stand werden de stengels wat te grof. Hylk. 311/879 was wat ongelijk van lengte, doch van vry goede kwaliteit. De gemiddelde opbrengsten aan ongerepeld vlas waren per are als volgt: Concurrent 85 kg.: Liral Prince 80 kg. A.B. 82,7 kg. 0 100 82,5 kg Hylk. 312/38 84 7 kg. en Hylk. 311/879 89,3 kg. Dit laatste ras kwam dus bovenaan te staan. Winterproefveld by den Heer C. i. M. K lompe te Dreischor, Hoofd van Hoofdafdeeling II van den Nederl. Landstand in Zeeland Rassen: Juliana. Alba, Jubilé, Impérial 2a en Staring C.B. Grondsoort: lichte klei. Voorvrucht: suikerbieten. Bemesting: 500 kg. kas per h.a. Aantal par: 3, elk van 0,5 are. Gezaaid10 Oct. op 22,5 c.m. rijenafstand Juliana en Staring tegen 125 kg., Alba tegen 136 kg., Jubilé tegen 120 kg. en Impérial tegen 110 kg. per h.a. Opkomst: Alba en Jubilé waren iets trager dan de andere rassen. De stand werd net best by Imp. en Jul. en het minst bij Alba. In aar: 't eerst Alba en Jubilé, de overige een paar dagen later. Ziekten: Alba en Jubilé hadden 't meest yan roest te lijden en Staring het minst. Staring en Jub. bleven vrij van stuifbrand, doch in Jul. en Alba werden enkele plan ten met stuifbrand aangetroffen. Lengte van stroo: deze was 't grootst bij Imp., n.l. 120 c.m. en 't kleinst bij jub., n.l. 98 c.m. Legering kwam niet voor. Rijpen: 't Eerst Jub. en Alba, 't laatst Imp. met een verschil van 5 6 dagen. tJitval van korrels kwam alleen in geringe mate voor bfi Alba en Jubilé. Kwaliteit, van het zaad: Juliana vrij goede Korrel, doch nogal wat 2e soort; Impérial mooier en voller korrel, met minder 2e srt. Staring matig van kwaliteit en nogal wat 2e srt.Alba vrij mooie korrel, doch te veel 2e srt.Jubilé matig van kwaliteit. Gemiddelde opbrengsten: Juliana 40,3 kg.; Alba 40,2 kg.Jubilé 38,3 kg.Impérial 2a 44,7 kg.Staring C.B, 47,3 kg. per are. Staring C.B. gaf hier dus het hoogste be schot. Wlntertarweproefveld bij den Heer C. W. Bomeyn te Ouwerkerk, Hoofd van de Afdeeling Akkerbouw van den Ned. Landstand in Zeeland Rassen: Juliana, Carsens VI en Criewe- her 192. Grondsoort: lichte klei. ,yoorvrucht: suikerbieten. Geen par, doch velden van 19,08 are. Gezaaid: 12 November op een rijenafstand Van 22,c.m. Zaaizaad: Jul. tegen 140 kg.; Carstens VI tegen 135 kg. en Criewener tegen 155 kg. per h.a. Opkomst: 't. eerst Carstens VI en 't laatst Criewener. De stand werd op alle pércee- jen goed, doch het eerst stond Carstens VI. Dit ras kwam ook het eerst in aar, doch na 3 4 dagen volgden de beide andere rassen. Criewener had het minst en Carsten VI het meest van roest te lijden. Deze beide rassen bloven vrij v^n stuifbrand, terwijl Jul. eenigermate werd aangetast. Gemiddelde stroolengte was by Carsten VI 106; Jul. 122 en Criewener 123 c.m. De stevigheid was het grootst by Criewener en het kleinst bij Carsten VI, doch lege ring kwam niet voor. Rijpen: 't eerst Carsten VI, 't laatst Crie wener met een verschil van 4 6 dagen. Kwaliteit van het zaad: Jul. zeer mooie korrels met weinig 2e soort; Carsten VI mooi van stuk en eveneens weinig 2e srt. Criewener mooie volle korrels. De gemiddelde opbrengst bedroeg per are van Juliana 47,4 kg.Carsten VI 42,1 kg. en van Criewener 43,kg. Juliana kwam dus bovenaan te staan. Commissie tot verlaging der jaariyksche bijdragen aan Spoorwegmy. Z. Beveland De Commissaris der provincie Zeeland heeft ingesteld eene Commissie, welke namens de betrokken gemeenten en pol ders zal onderhandelen met de Spoorweg maatschappij Zuid-Beveland, om te komen tot verlaging der laarlhksche bydragen aan fenoemdc Maatschappij. n deEe Commissie zijn benoemd: tot lid de heer G. J. L. Goossens, fd. bestuursraad der Provincie, die tevens als voorzitter ie aangewezenen de heeren A. C. Wil- lemsen, burgemeester van Wemeldinge en P. J J. Dekker, dykgraaf van het water schap De Breede Watering Bewesten Yerseke te Wemeldinge. Benoeming Eenoemd tot lid van den Dykraad voor de waterkeering van den calamiteuzen Burgh- en Westlandpolder, als vertegen woordiger van het waterschap Schouwen, L. Blom Pz. te Noordwelle. dige machine aan te schaffen. Ook kan men eventueel gebruik maken van de gewone „Standaard" slagiqsten dorsch- machine, waarvan de mantel vrn nauw gesteld moet worden. Dit is natuurlijk een methode welke alleen van belang is voor de grootere bedrijven. Wij kun nen deze verder onbesproken laten. Juist bij de kleinere boeren z\jn er velen die nu voor het eerst mais verbouwen en dus inlichtingen over oog-sten, dro gen en dorschen behoeven. (Fotoi Archief) H. J. VAN DE VRIE

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4