Lof en kritiek Geitenkeuring Vertfluurzaiaaiiig vsus fruftklsten Vak problemen Conference, een beste peer Schurft bij appels cn peren in koelhuis Dezer dagen werd op het terrein van het abattoir der gemeente Middelburg een kringkeuring van melkgeiten en geit lammeren gehouden. Aangevoerd waren 67 dieren. De Voorzitter van den kring. Dh. Kleine- pier. sprak er zijn tevredenheid over uit, dat deze nu reeds 3 jaren uitgestelde kring keuring nu eens kon doorgaan. Spreker dankte de leden en allen, die had den medegewerkt om hiertoe te komen hartelijk. Spreker hoopte, dat de heeren juryleden Sietema en Versluys hun moeilijk werk weer met lust zullen kunnen verrichten. Rubriek A Klasse 1. Ingeschreven geiten geb. voor 1941. Ie pr. pl. medaille Saartje, Stb. 1036, van J. G. v. Boven, N. en St. Joosland; 2e pr. pi. medaille Martha, Stb. 1039, van P. Poppe, N. en St. Joosland. Een zeer goede klasse sterk gebouwde gei ten met een prima aan den kop. Klasse II. Ingeschreven geiten geb. 1941. Ie pr. pl. medaille. Jo, Stb. 1045, van H. v. d. Welle. Domburg: 2e pr. pl. medaille. Emma. IV. R. v. J. 2354. A. Wattel, Oost- kapelle. Een goede klasse melkgeiten.- wel iets aan den fynen kant, toch sterke geiten, een heel goede aan den kop. Klasse III. Ingeschreven geiten geboren in 1942. Ie pr. pl. medaille, Beatrix, R. v. J. 2481, van J. v. Eenenaam Nw.-land; 2e pr. pl. medaille. Nelly. R. v. J. 2505, van H. Janse, Oostkapelle. Een goede evenredige klasse geiten, kon den iets grooter zyn. Klasse IV. Ingeschreven lammeren, geb. in 1943. Ie pr. pl. med. Jacoba, R. v. J. 2708, van J. Marinissen, St. Laurens; 2e pr. pl. medaille Jo. R. v. J. 2703, van J. Poppe Wz., N. en St. Joosland. Een groep lammeren, met 3 beste aan den kop, overigens kleine afwijkingen in den beenstand. Rubriek B. Klasse V. Melkgeiten met 5 of meer breede tanden, niet ingeschreven. Ie pr. pl. medaille J. Pattenier, Domburg; 2e pr. pl. medaille C. Joziasse Lz., Koude- kerke. Klasse VI. Melkgeiten met 3 of 4 breede tanden, niet ingeschreven. Ie pr. pl. medaille A. Provoost, Domburg; 2e pr. pl. medaille A. Mobbeljé. St. Laure. Een mooi gelijnde groep melkgeiten met 2 beste aan den kop. Klasse VII. Melkgeiten met 2 of minder breede tanden, niet ingeschreven. Ie pr. pl. medaille J. de Loof, Koudekerke; 2e pr. pl. med. J. janse, N. en St. Joos land. Een goede klasse, zonder afwijkingen van beteekenis. Klasse VIII. Niet ingeschreven lammeren, geb. in 1943. Ie pr. pl. medaille A. Provoost Jz., Dom burg; 2e pr. pl. medaille M. L. v. Haart- sen, N. en St. Joosland. Een beste groep stevig gebouwde lamme ren met goede beenen. Rubriek C. Klasse IX. Kampioene en reserve-kampioene. 3e pr. pl. med. Saartje, Stb. 1036, van- J. G. van Boven, Nieuwland; 2e pr. pl. med. Jo, Stb. 1045, van H. v. d. Welle, Domburg. Klasse X. Groepen, in te zenden door de vereenlgingen. Ie pr. pl. med. Groep III, N. en St. Joos land. Mooie evenredige groep2e pr. pl. med. Groep I, N. en St. Joosland. Iets minder uniform. Klasse XI. Moeder met afstammelingen. Ie pr. pl. med. Marie, IV. Stb. 796, van H. Janse, Oostkapelle. Een mooie evenredige groep, waarin de vererving van de moeder best uitkwam, diepe geiten met besten romp. Voor Walcheren had de opkomst iets beter kunnen zijn, doch het was een goed ge slaagde kringkeuring, waar men weer iets kon leeren. FRUITTEELT Nederlanders in het Oosten HET is langzamerhand genoegzaam bekend dat de boeren, die vanwege de Nederlandsche Oost-Compagnie naar het Oosten uitgezonden zyn om de voedselvoorziening in Europa tot een zoo hoog mogelyk peil op te voeren, hun taak op schitterende wgze vervullen. In het 2de Septembernummer van de „Berltjnsche Koerier" een in Duitschland in de Nederlandsche taal verschijnend tijdschrift, lezen wij een Duitsch oordeel over de Nederlandsche landbouwleiders in de Oekraine. Men wijst er in dit artikel op dat de boeren, die van uit Nederland naar het Oosten trokken en nog steeds trekken, geen mannen zyn die in Nederland geen werk kunnen vinden. Zij gingen niet om materieele redenen, doch uit idealisme. De meesten bezitten in eigen land een eigen boerderij, waarop zij een veilig be staan kunnen leiden, zij begrepen even wel de noodzakelijkheid als pionieren de Oekraine mee te moeten bouwen aan het nieuwe Europa. De omstandigheden zyn in het Oosten voor de boeren geheel nieuw en het is dan ook noodzakelijk de mannen hiermee vertrouwd te maken. Daarvoor dient een soort school, die in Rohazew, ten zuiden van Zwiahel door de landbouwonderneming Oekraine ge sticht is in een voormalige middelbaar technische school. Hier worden de kolo nisten opgeleid door Duitsche landbouw leiders die reeds ervaring hebben opge daan in het Oosten. Men komt op deze wijze op de hoogte van de verhoudingen in de Oekraine, alsmede met den akker bouw, zaadteelt, veeteelt enz. zooals die Gebruik van Wolmanzout levert geen bezwaar op EEN onzer lezers stelde ons de vraag of er geen bezwaren bestaan tegen het gebruik van wolmanzout bij de verciuurzaming van het hout der in de fruitteelt gebruikte kisten. Zooals bekend werd van sommige zijden gesproken over de mogelijkheid, dat de appels en peren uit het verduurzamingsmiddel zooveel flu- oor zouden opnemen, dat de gezondheid van den consument daarbij in gevuar komt. Ook in den proeftuin te Naaldwijk neemt men proeven op dit gebied. Hier wordt na gegaan, of spinazie, geteeld onder gewol maniseerde eenruiters, wellicht uit het lek- water zooveel fluoor opnemen, dat de spi nazie voor de consumptie ongeschikt wordV Deze proeven zijn nog niet afgesloten. Wel echter het onderzoek van Ir. F. van Hiele aangaande de bruikbaarheid van het flu- oorzout ter verduurzaming van de kisten, waarin het fruit wordt opgeslagen. Uit het rapport over dit onderzoek, dat wij hieronder laten volgen blijkt dat wolmanzout zonder eenig bezwaar kan worden gebruikt. Hiermede openen zich wjjde mogelijkheden voor het wol manzout. By de huidige houtschaarsch- te heeft het immers zin den levensduur- van het hout te verlengen, en dan niet alleen bij veilingkisten, maar ook bij zaaibakken, aardbei bakken, ramen en alle mogelijke andere houten hulpmid delen, die veel met vocht in aanraking komen,- en wier levensduur uit dien hoofde tot dusver beperkt was. Hieronder volgt dan het rapport, dat ia ingediend door Ir. F. va,n Hiele, en met foedvinden van den Inspecteur van den uinbouw uit de Maandelyksche Mededee- lingen van den Inspecteur voor den Tuin bouw en het Tuinbouwonderwiis wordt overgenomen. Het wolmaniseeren van veilingkisten. DOOR de Fa. Garantor te Nijmegen wordt een middel in den handel ge bracht. dat dient om houtbederf als ge volg van rottingsorganismen, te voorkomen. Dit middel het zoogenaamde Wolman zout wordt door haar eveneens aanbe volen voor het behandelen van veilingkis ten, waardoor deze minder aan rotting on derhevig zouden zijn en dus langer mee zouden gaan. In de praktijk werd dit mid del reeds door enkele personen toegepast. Uit een literatuurstudie door Dr. Hubert van de Organisatie Toegepast Natuurwe tenschappelijk Onderzoek kon echter wdr- den afgeleid, dat in bepaalde gevallen de mogelijkheid bestond, dat zoodanige hoe veelheden fluoor via het gewas uit gewol maniseerd hout werden opgenomen, dat de consumptie van djt gewas gevaarlijk kon worden. In verband hiermede werd het niet on mogelijk geacht, dat appels in gewolmani seerde kisten, op de aanrakingsplaatsen met het hout fluoor uit het hout zouden opnemen, in het bijzonder, wanneer de kisten pas zyn behandeld en dc vruchten er vochtig in komen. Ook in geval van de vorming van condensatiewater op de vruch ten zou deze mogelijkheid zich voordoen. Het laatste is veelvuldig het geval in een gasdichte bewaarruimte. Doordat hierin de verdamping praktisch geheel wordt belet en geen vocht kan ontwhken, is de atmos feer zeer vochtig tot 98 pet. Het gevolg is veel lekwater van het plafond op de kisten en vruchten, waardoor in het by- zonder de bovenste laag kisten van vocht doordrenkt. Ook de andere kisten nemen in een dergelijke omgeving echter vocht uit de lucht in het zout op. Deze kisten komen dan soms geheel met een schimmelvel over trokken uit de gascel. Dat dit zeer nadeelig voor den levensduur van zulke kisten moet zyn, behoeft geen nader betoog. Doel van het onderzoek was dan ook: 1 Na te gaan of het wolmaniseeren van v. iiingkisten doelmatig moet worden geacht, immers een groot deel van de uitvallers onder de kisten is een gevolg van breuk door ruwe behandeling. De conditie, waarin het hout zelf verkeert is hierbij natuurlijk van zeer grnoten invloed 2. Na te gaan ot het Wolman2out in het hout geen nadeden oplevert voor de vruchten, welke er mede in aanraking komen. Het antwoord op de eerste vraag is niet na een jaar proefiiemen te geven en zal eerst na verloop van enkele jaren kunnen blijken. Een proef, welke deze gegevens kan verschaffen, werd in samenwerking met de veiling te Goés en de N.V. Garantor te Nijmegen opgezet. De kisten werden op de voorgeschreven wijze, volgens de dom pelmethode, behandeld. Na een jaar proef- nemen bleek reeds, dat de behandelde kis ten zonder eenige schimmelontwikkeling uit een gasdichte cel kwamen, terwijl vele van de onbehandelde kisten sterk waren beschimmeld. In beide gevallen stonden de kisten van half October tot half April in een ruimte met een relatieve vochtigheid van pl.m. 98 pet. (Slot volgt). De Conference is een veelbelovende handpeer, die de laatste jaren overal terrein wint. De variëteit is eigenlyk afkomstig uit Engeland en de naam moet dan ook niet worden uitgesproken als ,,konfeeró,ns", maar als „kónfur- mns" met den klemtoon op de eerste lettergreep. Het is een der weinige hand peren, die in de voor peren minder ge schikte kuststreek van Noord- en Zuid- Holland misschien nog een kans maakt. De peer zelf heeft een mooi langwerpig model en een gladde groengemarmerde huid, die onder invloed der bespuitingen wel eens wat ruig wil worden. Onder invloed van de zon ontwikkelt zich aan een der zijden wel eens wat blos. Het is een smakelijke, aromatische vrucht, met sappig iets naar oranje zweemend vleesch, dat in de kook geelachtig wit wordt. Voor de maanden October en November is het een goede handpeer, die, mits behoorlyk ryp geplukt, in koel huis tot in Maart kan worden bewaard. De oogst valt eind September. Wat de variëteit voor den Nederland- schen fruitkweeker zoo veel beteekenis geeft, dat is, naast haar goede hoe danigheden als handpeer, de groote vruchtbaarheid van den boom. die al heel vroeg begint te dragen, en al na enkele jaren een heel behoorlijke op brengst geeft. De Conference kan het af met eigen stuifmeel en desnoods zelfs zonder stuifmeel; een deel der vruchten komt zonder bevruchting tot stand en bevat dan ook geen pitten. In verband met den matig sterken groei (die overigens wat krachtiger is op zaailing-onderstam dan op kwee) en het vele vruchthout is van tijd tot tijd een dunning van het vruchthout noodig om er den groei in te houden. Spoedig wordt een radicale vervangsnoei toe gepast. Doorgaans wordt de variëteit als struik gekweekt. Op slecht ontwaterde gronden heeft de Conference wat last van kanker, maar overigens is het een gezonde variëteit, die heel weinig last heeft van schurft. Voor bespuitingen met Bordeausche pap is het blad gevoelig. L. M. ZELFS als we. dank zij nauwgezette bespui tingen met Californische pap, onze appels en peren volkomen gaaf hebben geplukt, kan bet nog gebeuren, dat zich tijdens de bewaring m het koelhuis een schurftaantasting ontwik- ÏS.Vf vormen zich glanzende ^ïHLrf kken; d,e reinig op schuift gelyken. maar later blijkt het toch niet anders te zijn, dan een aantasting door den schimmel, die de schurft veroor zaakt. de Fusicladium. Vermoedelijk was dij het plukken al een begin van schurft aanwezig, zij het zoo gering van be teekenis dat het m pt hloofr oog niet was te zien Aangenomen mag echter wordei. dat ook de atmosfeer in het koelhuis de kwaal in de hand kan werken. Een lage temperatuur schijnt vooi een snelle ontwikkeling van dezen parasiet geen bezwaar te zijn Een eerste vereischte is echter een zekere luchtvochtigheid. De schurftvlekken doen zich slechts voor als de appels en peren «.'ochtig worden b.v. doordat zij beslaan bij het strijken van warme" buitenlucht over de koel gelagerde vruchten Sedert enkele jaren neemt Ir. van Hiele. de consulent, die speciaal belast is met koelaangelegenheden. proeven om na te gaan of een bespuiting kort voor den pluk geschikt is om de schurftaantas ting in koelhuis tegen te gaan Hij ging daarbij uit van een >>ar rijtje „Schoone van Boskoop" (beter bekend als Goudreinet), dat om individueele verschillen uit te schakelen. - geheel van een boom was geplukt. Deze boom was een week voor den pluk ^ooi de helft wel en voor de helft niet bespo ten. en wel met pCt Californische pap met uitvloeier. Op 7 October werd geplukt en twee dagen later werden de vruchten in een koelhuis opgeslagen. Op 10 April werden de vruchten gecon troleerd en toen bleek, dat er wat gaafheid betreft, hoegenaamd geen verschil tusschen niet- en wei-bespoten vruchten was. Bij de bespoten vluchten waren er 85 ten honderd gaaf en bij de niet bespoten vruchten 81 Ook bij een partijtje vruchten van een anderen boom, ook voor de helft bespo ten en wel met oCt Californische pap, werden na bewaring tot 27 Maart soortgelijke cijfers vastgesteld Bij de bespoten vruchten was 85 pCt gaaf en bij de niet bespoten vruchten 80 pCt. Duidelijke taal spreken echter de cij fers ten aanzien van de late aantasting door schurft, die, zooals bekend, de waarde van het fruit aanmerkelijk kan verminderen Bij de bespoten vrucntei.- was de aan tasting respect. 33 pet. en 29 pet. Bij de niet-bespoten vruchten vertoonden 50 pet. en 43 pet. der vruchten schurft. Hieruit volgt, dat een late bespuiting met Californische pap, zelfs indien de concentratie niet sterker is dan *4 pet., toch in staat is de vruchten vrij te houden van schurft Volgens d'e conclusie van li. Van Hiele. gedragen zich de verschillende partijen fruit verschillend ten opzichte van deze late bespuitingen. Dit laat zich hooren. omdat hier niet slechts de individueele verschillen tusschen boom en boom, maar ook de verschillende mate der besmetting vóór de laatste bespuiting en de verschillende omstan digheden vóór de koeling een woordje meespreken. L. M. daar uitgeoefend wordt. Ook wordt er onderricht gegeven in de Duitsche taal. Het is prettig te zien met hoeveel animo de Nederlanders hier studeeren. Voor het meerendeel toch zyn het allen kerels uit de praktijk, die niet veel moeten hebben van al die theorie, die op „de school banken" onder-wezen wordt. Men vindt er jonge kerels van een jaar of twintig, doch ook boeren van 50 jaar en zelfs ouder. Volgens den grondregel; de juiste man op de juiste plaats, wordt ieder na het volgen der cursus een taak aangewezen. Daar Nederland een land met een hoog ontwikkelden landbouw en zeer hooge bodemopbrengsten is, zyn de mannen aan een intensieve bewerking van den grond gewend. Onder de kolonisten zyn ook vele specialisten, zooals tuinders, boomkweekers, specialisten voor irri gatie en afwatering, vakmenschen voor het bepalen van aardappelsoorten enz. De boeren met de beste landbouwontwik keling worden aangesteld als steunpunt leider, na eenigen lijd assistent geweest te zyn van een Duitschen steunpunt leider. Vele steunpunten zijn reeds door Nederlandsche boeren bezet en volgens het artikel in de „Berlrjnsche Koerier" hebben de Nederlanders zich in de meeste gevallen snel en goed in hun nieuwen werkkring ingewerkt. v. M. Papier geweven zakken voor telers van goedgekeurd pootgoed. Telers van goedgekeurde pootaardappelen, die in het bezit gesteld wenschen te wor den van een toewijzing voor geweven pa pieren zakken, kunnen hiertoe by het Rijkstextielbureau een aanvrage indienen. Te dien einde kunnen zy by hun zakken- handelaar een aanvraagformulier verkrij gen. dat volledig moet worden ingevuld en waarop moet worden vermeld hoeveel H.A. pootaardappelen op het bedrijf van den aanvrager zyn goedgekeurd. De zakken- handelaar kan voor doorzending van het ingevulde aanvraagformulier zorg dragen. Alle ingevulde aanvraagformulieren moe ten uiterlijk 15 Oct. a.s. bij den zakken- handelaar, van wien men de zakken wenscht te betrekken, worden ingeleverd. Na dezen datum ingeleverde aanvraag formulieren kunnen niet in behandeling worden genomen. Annuleering contracten voor levering van goedgekeurde poot aardappelen ten behoeve van het binnenland. De Wnd. P.V.C. voor Zeeland maakt het volgende bekend: Indien telers aanvragen voor verkoop van goedgekeurde pootaardappelen voor uit- plant in het binnenland ontvangen, is de B.E.A. II bereid medewerking tot annu leering van afgesloten contracten te ver- leenen, voor zoover dit de verladingen voor export niet belemmert. "Voor alle soorten Kan annuleering worden aange vraagd in alle klassen en maten, vopr Eersteling en Frühmölle echter alleen in de maat 28/35. De voorwaarden voor annuleering zyn de volgende: 1. voor administratiekosten zal aan den teler een bedrag van ƒ0.10 per 100 kg over de geannuleerde hoeveelheid in rekening worden gebracht. 2. Aanvragen tot annuleering moeten, onderteekend door den teler, zoowel als door den binnenlandschen handelaar, aan wien de aardappelen zullen worden ge leverd, aan de onderstaande adressen wor den ingezonden. 3. De telers worden eerst dan beschouwd van hun leveringspllcht ontslagen te zyn. nadat zy hierover een schriftelijke be vestiging van de Centrale, resp. Subleiding van de B.E.A. II. hebben ontvangen. Aanvragen in te zenden aan: Mevr. E. de Ridder—v. d. Berghe, Burg. Vergroessen- straat 2, Bergen op Zoom. Varkens, die lijden aan de z.g. snuffel- ziekte kan men een aluinoplossing in den neus druppelen. Ottersumsche rogge, hoewel minder productief dan de Petküser, wordt aanbevolen voor gronden, die door het stengelaaltje zijn besmet.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5