Bod em en bemesting MOLESTVERZEKERINGEN 9* MILLIARD De pluimveehouderij iu de Oekraïne De(oürant Het Nieuws van den Dag Huisslachting van Lammeren en Schapen Eigenschappen van de verteerbare humus DE hoofdeigenschap van den verteer baren humus is deze, dat hij als voedselbron dient voor allerlei microörganlsmen, die ln den bodem voorkomen en daarin een rol spelen. Deze microörganismen onttrekken aan de omzetting van deze stof de hun be- noodlgde energie en onttrekken er tevens koolstofverbindingen en minera len aan. De omzettingen van den ver teerbaren humus gaan des te vlugger, hoe beter de omstandigheden voor het leven der microörganismen zijn. Een goede vochtigheid, niet te veel, maar ook niet te weinig water, een goede lucht voorziening, temperatuur, aanwe zigheid van kali en. andere mineralen en ook stikstof. De kalk bevordert deze omzettingen eveneens, terwgl de stabiele humus er door in een niet uitspoelbaren „milden" humusvorm werd overgevoerd. Dat deze omzettingen nog al wat beteekenen, volgt wel uit het feit, dat de schattin gen, die men gemaakt heeft van het aantal kilogrammen organische stof, dat per jaar en per ha. op deze wijze wordt omgezet, schommelen tusschen 3000 en 6000 kg., waarin 1500 tot 3000 kg. koolstof voorhanden waren. Het spreekt vanzelf, dat tegelijk met het omzetten van de organische stof, de niet opgenomen stikstof, fosforzuur en kali vrij komt. met nog vele andere stoffen, die als plantvoedingsstof kun nen dienen. Zoodoende varen de cultuur planten hier ook wel by. Het koolzuurgas, dat by deze proces sen ontstaat, speelt zoowel in als boven den grond, een belangrijke rol. In den bodem brengt het voedingsstoffen in oplossing. Zoo o.a. de onoplosbare kool zure kalk, die in oplosbaar bicarbonaat wordt omgezet. Er is één gevaar aan verbonden. Geeft men te veel stalmest of groene bemesting, dan kan er wel eeas te veel koolzuur worden gevormd, waardoor er bicarbonaat uitspoelt. Maar overigens heeft deze stof een groote beteekenls voor de totstandkoming van de zoo bij uitstek gewenschte krui- melstructuur. Voorwaarde hiervoor is een voldoende kalktoestand. De kalk- bodemdeeltjes worden dan door bicar bonaat tot losse kruimels samengebald. De kaikbodemdeeltjes bestaan daarby uit kleideeltjes, verbonden met den sta- bielen humus. Men kan dus zeggen dat kalk, stabiele humus, verteerbare humus en de werk zaamheid van de microörganismen in den bodem de factoren zijn, waardoor de duurzame kruimelstructuur in den bodem wordt gevormd. Maar niet alleen W owctmm a'piiiviwtiüiiA voor Gebouwen, Inboedel», bwento- ristery voortuigen, ent. Be drijf stcbode en huurd*rvln£ ook voor binnen vaartuigen Persoonlijke ongevollea Geld. geldswaarden an prs- tioia. JlaifjaartijJcsche Schaderegeling* Totooi werd reed» verzekerd voor ruin» GULDEN Voeg» daarbij oo* Uw belang en vroogt Inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I in den bodem, maar ook daarboven verricht het koolzuur zeer gewichtige diensten. Uit den bodem stroomt ge staag een heele massa koolzuur, waar door de luchrt vlak boven den grond aan deze stof wordt verrijkt. Nu is koolzuur voor de cultuurplanten een onmisbare voedingsstof, waardoor dit „bodem- koolzuur" zeer goed van pas komt. Het wordt door de planten opgenomen en met water door middel van het zon licht omgezet in koolhydraten. Daar mee is dan weer de kringloop van de koolstof gesloten. De organische stof in den bodem wordt door bacteriënwer- king omgezet tot koolzuur en deze in de plant weer tot koolhydraten. Dat deze werkzaamheid niet gering is, toonen de volgende cijfers. Voor een normalen suikerbietenoogst van 60.000 kg. per ha. bieten plus kruid 15.000 kg. droge stof is 300 kg. stikstof, 100 kg. fosforzuur en ongeveer 350 kg. kali noodig, terwyi door dit gewas tege lijkertijd ongeveer 20.000 kg. koolzuur uit de lucht wordt opgenomen en ver werkt Een belangrgk deel van dit kool zuur wordt door den verteerbaren humus van den bodem geleverd. Uit dit en het vorige artikel blgkt wel dat zoowel aan den stabielen humus als ook aan den verteerbaren humus een belangrijke werking toegeschreven raag worden. Beide humussoorten vullen elkaar aan. Voor een intensieve bodemcultuur zijn ze beide onontbeerlgk. Het spreekt dan ook vanzelf, dat we zuilen moe ten trachten door een doelmatige stal- bemesting, voorafgegaan door een dito bewaring, alles te beproeven om het organische deel van onzen grond op peil te houden. Ir. A. KERKHOF in de week van 1017 Oct. 1943 Zondag 10 October: 8.00 uur li. I. vraagt Dirk van de Bospoort de aandacht voor zijn uitzending „De zin van het boer zijn". Om 12.45 uur is de beurt aan Dirk van den Hul, met zijn bekende praatje „als ik het voor het zeggen had Maamlar 11 October; 13.00 uur H I Zooals bekend is er een speciale afdeeling van den Landstand, die de belangen van den tuinbouw behartigt. In deze uitzending hoort U een gesprek met een tuinder uit West-Friesland. Dinsdag lï October: 13.00 H. I. leder weet dat de Brabander veel houdt van zijn potteken bier. En zooals U waarschijnlijk ook wel eens gehoord hebt behoort tot. een der grondstoffen van het bier: de hop. Natuurlijk vindt men dan ook in Brabant hier en daar bedrijven, waar hop geteeld wordt. En de verslaggever D Hiddmga neemt U in deze uitzending mee naar zoo'n hopbedrjjf in Vlijmen Woensdag 13 October: West Friesland 1» de bakermat van verschillende fijne bloemzaden. Wij brengen U over H. I. om 13 uur een reportage over deze teelt. Donderdag 14 October: 13.00 H. I. De heer Beekhuis van Till heeft al eens ge sproken over het feit, dat de bijen een veel zuiverder waarnemingsvermogen hebben dan de menschen. Thans kunt U hierover nog iets meer vernemen. Om 14.00 uur luistert U natuurlijk naar „Landmans lust". ,,De Molenaar en de vreemdeling", een luisterspel door Jac. Gazenbeek. Vrijdag 15 October: komen om 13.00 over H. I. wenken voor boer en tuinder. Om 18.45 uur hoort U in de serie uitzendingen „Wat doet de Directie van den Land bouw" een beschouwing over: „de mond en klauwzeerbestrijding in Friesland". Zaterdag 16 October: 13.00 uur H. I. U hoort nog eenige wenken voor de voikstuinders. Van 13.3013.40 uur gaan we met den heer H. P. Wouwenaar een wandeling maken in Groningens Zuid Oosthoek en wel in het oude Westerwolde. Op deze wandeling zullen ongetwijfeld de oude legenden en sagen zich weer levendig in onze verbeelding afspelen. Van hennen, hanen, eenden en kalkoenen VANUIT het afleveringslokaal komt men ln de hanenmesterjj, waar op het ooeenbllk. dat ik dit schrijf, on geveer 5000 hanen zitten, die volgende week worden geslacht. Ze zitten op batterijen en wel over 2 afdeelingen verdeeld. In de eerste afdeeling tot op een leeftijd van 3 weken, waarna ze naar de tweede afdee ling verhuizen, waar ze tot op een leef- 'Ud m I ÊtÊÈ (Ingezonden mededeeling) tyd van 5 weken verblijven, om dan een gewicht van 750 k 800 gram te hebben bereikt. Als groenvoer krijgen ze haver en wikken, in een hakselmachine fijn gesne den. Achter de hanenmesterij bevindt zich de machine-installatie voor de centrale ver warming der broedinrichtfng, batterijen en mesthokken, waarvan er hier ook 12 stuks staan, want in den Sovjetstaat fokte en mestte men van Februari tot November 50.000 stuks kalkoenen. Langs de mesthok ken gaande komen we in de slachterij, waarin, bij een volledige gebruikmaking, 2500 stuks pluimvee per dag geslacht kuh- nen worden, om dan naar het koelhuis te gaan, in afwachting van het Verdere trans port. D« slachterij bestaat uit twee afdeelingen, een voor het dooden der dieren en de andere voor hei plukken, schoonmaken en inpakken. Het slachten gebeurt aan een tafel, die In vakken verdeeld is en welke open zyn. Daaronder hangt een zak. waar in d» staart- en vleugelpennen afzonderlijk ingaan. Voor de tafel loopt een blikken goot. waaronder aan het einde een emmer staat. Men doodt de dieren door ze met sen houten hamertje eerst te verdooven, ze dan de luchtpijp door te knippen en ver volgens een steek door het genemelte te geven. Vervolgens stopt men den kop in de goot on trekt ze dan de staat- en vleugelveeren uit. Intusschen loopt men er mee langs de tafel en hangt ze aan een soort van draaimolen op. met den kop naar beneden. Deze draaimolen is tusschen de twee muren in gebouwd, welke beide loka len scheiden en op die wijze kan men ze verder plukken. Na het plukken komen ze weer op een andere tafel, waar men er met een haakje de ingewanden uithaalt en verder schoonmaakt, om dan weer naar een tafel verder te verhuizen, waar men de slachtoffers van kop en poot ontdoet en ze ln kisten van 25 stuks verpakt. Bij de eenden bleven kop en pooten er aan zitten. Do veeren worden verzameld en verdwijnen in de zich boven de slachterij bevindende veerenhewaarplaats. waar ze gedurende 2 iaren blijven, teneinde te kunnen drogen. 'Ind Augustus worden de hennen, eenden en kalkoenen afgeleverd en dan kan men „Rogge wil den hemel zien" beteekent, dat men ondiep moet zaaien en op een be zakte voor. Onkruidbesti-yding moet altgd onze aan dacht hebben, vooral ook op de ak ker», waarop aardappels werden ver bouwd. Arbeidsbesparing verkrggt men als de werktuigen aan elkander worden ge koppeld. Besmetteiyk verwerpen kan men in vele gevallen voorkomen door de jonge dieren te laten enten, voor zg ge slachtsrijp zijn geworden. (Ingezonden mededeeling). Twee verschillende regelingen KI.EN zitten voor de moeilijkheid, dat v zjj graag een varken zouden hebben willen slachten, maar vanwege de abnor maal hooge prijzen niet tijdig, en nu nog niet, kans hebben gezien, zich een big aan te schaffen. Het is daarom van groot belang, dat bet Hedryfschap voor Vee en Vleeseh thans heeft besloten om, evenals dit het vorige jaar het geval was, wederom de mogelijk heid te openen, dat Kf.N LAM (dus geen schaap) IN PLAATS VAN EEN BIG op een hiilsslachtingsvergunnlng wordt aan geschaft. Zg die hiervan gebruik willen maken, moe ten vóór 10 October een lam voor huls slachting in hun bezit hebben. De slaeht- vergunning wordt uitgereikt, nadat het lam ten minste 2 maanden ln het bezit van den huisslachter is geweest. Scbapeiihonders, die een lam uit eigen voorraad voor huisslachting wenschrn te bestemmen, kunnen dit lam vanzelfspre kend ln mindering brengen van den leve- ringspllcht, indien leverlngspllrht voor lammeren is opgelegd. SCHAKEN mogen alleen in huissluehting worden geslacht, indien de huisslachter dit In de periodes 1 Aug. 1840I Aug. 1841 en 1 Aug. 1911 L Aug. 194'! (de heide basis jaren voor de huisslarhtlngsregellng voor schapen) ook heeft gedaan. /y kunnen voor de periode 1 Aug. 18431 Aug. 1844 wederom huisslaehtingsmarhtigingen ver krijgen voor het aantal schapen, waarop zjj In de voorgaande periode recht hadden. De afd. veehouderij en -fokkery. hier ln de mesthokken een 90.000 stuks pluimvee herbergen, die na verloop van een dag of veertien geslacht worden. Het eendenverblijf omvat twee groote hok ken met grasuitloop en een betonnen bassin van 40 x 5 x 0.50 meter, waarvan het water om den anderen dag wordt ververscht. Thans zijn deze 900 jonge Pekingeenden verhuisd naar een vyver die op een kwar tier afstand van het Kombinaat is gele gen en waar ze voor den nacht 2 hokken tot hun beschikking hebben. Bij bet een denverblijf behoort ook de mesterij voor eenden en ganzen, gesplitst in afdeelingen van 80 stuks, waarin de eenden 3 weken en de ganzen 6 wreken verbiyven en wel voor het ondergaan van een mestkuur. Ook is aan het Kombinaat een kalkery verbonden, doch deze bevindt zich in de stad Uman Het is een nakhuis met een grooten kelder, waarin 8 betonnen bakken van elk 2% x 2% x 2 meter, waarbij iedere bak meter boven den grond uitsteekt en ongeveer 170 000 eieren kan bevatten. Men gebruikt voor het kalken een mengsel van 1000 liter water, 35 kg. kalk en 1 kg. zout. welk mengsel in een afzonderlijken bak gereed gemaakt wordt om daar dan 3 dagen in te blijven staan, waarna het ln de kalkbakken overgetapt wordt. De eieren worden op het Kombinaat eerst geschouwd en in kisten van 400 stuks naar de kalke ry vervoerd, waar ze nog eens door tegen elkaar tikken op breuk onderzocht worden. Daarna wordt de uit latwerk bestaande kist met eieren in het kalkwater gelaten en het is een aardig gezicht te alen hoe die eieren zich dan »n net water versprei den. Mochten ze zich hier of daar op- hoopen. dan worden ze met een machten bezem verspreid. De kelder ia volkomen vorstvrij, zoodat het er bij een vorst van 35 graden nog niet vriest. In een volgend artikel zal het slot van dezen interessanten brief opgenomen worden. Goedkeuring van Hengsten. De Secretaris-Generaal van het Departe ment van Landbouw en VisscherjjGelet op artikel 16 van de Paardenwet 1939; Heeft goedgevonden te bepalen Artikel 1. De geldigheidsduur van op het tijdstip van de afkondiging van deze be schikking geldige goedkeuringen, dis in het najaar 1943 en in 1944 zouden afloopen, kan voor zoover het betreft goedkeu ringen van hengaten, die gedurende twee achtereenvolgende jaren, en van hengsten, die. ingevolge artikel 8 van het Paarden- besluit 1939, voor drie of vier laar zijn goedgekeurd door de Stamboek vereen i- gingen met één jaar worden verlengd. Artikel 2. 1. De verlenging geschiedt door aanteekening op het bewijs van goedkeu ring door de betrokken Stamboek vereen i- ~Ee houders van goedgekeurde hengsten, als bedoeld in artikel 1, dienen het bewijs van goedkeuring daartoe vóór 15 October 1943 in te zenden aan de betrokken Stam- boekvereeniging. Artikel 3. De Stamboekvereenigingen zjjn bevoegd om, met machtiging van den in specteur van het Veeteeltwezen, een ver lenging te weigeren, indien de kwaliteit der afstammelingen van den betrokken hengst of een andere bijzondere omstan digheid verlenging ongewenscht maakt. AankoopvergunniDgen rundvee. Met ingang van 26 September zijn eenige wijzigingen gekomen in de regeling betref fende de aankoopvergunningen voor rund vee. Voor den aankoop van rundvee, dat tenminste éénmaal gekalfd heeft, blijft een aankoopvergunning noodig. Aankoopver gunningen voor koeten worden van 27 Sep tember af desgewenscht verstrekt aan alle veehouders, die aan hun aanslag in de vee levering 1943 hebben voldaan en die min der koeien op hun bedrgf hebben dan zij na 1 December a.s. mogen aanhouden. Aan handelaren, die vorig jaar een bedrnfs- maximum hadden en die aan hun aanslag hebben voldaan, kunnen eveneens aan koopvergunningen worden uitgereikt. De grens van 250 kg boven welke vee alleen mocht worden aangekocht op een aankoop vergunning, is sinas 26 September dus ver vallen. Aankoopvergunningen hebben een geldigheidsduur van 14 dagen. Bh de aan vrage moeten de veeboekjes worden over gelegd.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6