W Wij en de fiscus TABAKSNIJMACHINES r J. OBANJF Overneming van suikerbieten' 10 MILLIARD Officieele landbouw- mededeelingen Vulcaniseeren Vraag: Moet iemand, die altijd in loon dienst is en dus loonbelasting moet betalen, maar door de grootte van zijn gezin daar niet voor in aanmerking komt. wel inkom stenbelasting betalen? Antwoord: De gegevens zijn in zooverre niet volledig, dat ten aanzien van den vrager zich meerdere omstandigheden kun nen voordoen, welke van invloed zijn op dit punt, zoodat deze gevallen zullen worden De loonbelasting heeft het aanzien van een zelfstandige belasting en is ook in een afzonderlijke wet geregeld, doch in wezen en aard is zij niets meer dan een uiterst gemakkelijke "wijze van innjng van de in komstenbelasting, gemakkelijk, zoowel voor de rijksontvangers als voor de betrokken belastingplichtigen, zoodat het ten zeerste moet verwonderen, dat deze wijze van be lastingbetaling en belastinginning niet veel en veel eerder is ingevoerd. Hierin ligt de kern van het antwoord reeds opgesloten en deze principieele beteekenis der loonbelasting zou uit den aard der zaak tot de conclusie moeten leiden, dat hij, die niet in aanmerking komt voor de loon belasting in verband met de grootte (of geringheid) van zijn inkomen, al of niet gecorrigeerd in verband met de grootte van zijn gezin, niet in de inkomstenbelasting valt, doch door de technische uitvoering der loonbelasting is het gevraagde ant woord veel ingewikkelder Zij, die in de loonbelasting vallen, zijn in loondienst en verrichten dus werk in een beroep. In de meeste gevallen brengt dit beroepsonkosten mede (extra kleeding, reis- en verblijfkosten, gereedschappen, porto's enz.) en deze kunnen voor de be rekening van het belastbaar inkomen wor den afgetrokken. In den regel gaat dit voor loontrekkenden slechts om betrekke lijk geringe bedragen en daarom is bij het vaststellen van het tarief voor de loon belasting verondersteld, dat ieder, die in de loonbelasting valt, jaarlijks 100.be roepsonkosten moet uitgeven, dus een fixum. Dit is aldus geregeld om den loon trekkenden doorloopende aanteekeningen van kleine sommen te besparen en tevens om te voorkomen, dat anders aan hen, die zulke onkosten hebben later toch nog een aanslag in de inkomstenbelasting moest worden opgelegd. Het zijn vooral de ambtenaren, dus zij, die in overheidsdienst zijn, die hiervan profi teered want verreweg de meeste ambte naren hebben in het geheel geen beroeps onkosten en toch genieten zy feitelijk 100 aftrek. Heeft iemand, die onder de loonbelasting valt, slechts 5 beroepsonkosten, dan ge niet hij toch van een aftrek deswege van 100.Zijn deze onkosten voor hem 180, dus meer dan 100, dan kan hij zich tot den belastinginspecteur wenden en dan wordt daarmede door den werkgever reke ning gehouden. Dezen fictieven aftrek van 100 voor be roepsonkosten kent het Besluit op de in komstenbelasting niet; voor de toepassing daarvan wordt altijd het werkelijk bedrag der onkosten afgetrokken. Gemakkelijk valt dit verschil te herkennen in de inkomsten, waarbij deze heide hef fingen beginnen. Dit is voor de inkomsten belasting 475 en voor de loonbelasting 576 48 per maand). Dit heeft een eigenaardig gevolg. Heeft iemand 500 in komen, niet in loondienst verkregen, hetzij uit kapitaal, hetzij uit een vrij beroep of bedrijf, dan valt hij in de inkomstenbelas ting, terwijl een loontrekkende met het zelfde inkomen uit zijn loonarbeid niet in de loonbelasting wordt betrokken. De fiscus bemoeit zich niet \*erder met hem, zoodat hij ook vrij blijft van de inkomsten belasting, hoewel zijn inkomen hooger is dan 475 en hij dus theoretisch wèl onder deze laatste heffing 'valt. Van hen, die in de loonbelasting vallen, zijn er drie categorieën, die toch latep in de inkomstenbelasting vallen, te weten: a. Zij die buiten hnn loon meer dan 200 aan andere inkomsten genieten (uit kapi taal of vrijen arbeid) b. Zij die een totaal inkomen hebben, on verschillig waaruit (dus ook alleen in loon dienst) van meer dan 4000 en c. Zij, die meer dan een werkgever hebben. Letter a. Heeft een loontrekkende als zoo danig een loon van f 3500 en bovendien 199 andere inkomsten, dan houdt zijn werkgever loonbelasting in van 3500 en daarmede heeft hij alle schuld voldaan, zoodat hij feitelijk maar belasting betaalt naar 3400 (door den fictieven aftrek van 100). Een ander, die hetzelfde totale in komen. niet uit loonarbeid, heeft, wordt daarentegen in de inkomstenbelasting aan geslagen naar 3699. Een bekend belastingdeskundige heeft zich bereid verklaard, vragen op belastinggebied in ons blad te beantwoorden. Degenen die belas tingmoeilijkheden hebben, kunnen hun vragen richten aan de Hoofd redactie van „De Landstand", Zee straat 69, Den Haag. De gegevens worden strikt vertrouwelijk be handeld, in het antwoord wordt geen naam noch adres van den aanvrager genoemd, de adviezen zijn kosteloos. Voor zoover de plaatsruimte het toelaat zijn de adviezen zoo algemeen en uitge breid mogelijk, zoodat ook ande ren, die in hetzelfde geval ver- keeren als de aanvrager èr profijt van kunnen trekken. Wij meenen onzen boeren met deze nieuwe rubriek een goeden dienst te be- wijzen. Hoofdredactie.^^ Letter b. Deze categorie belastingplichti gen worden aangeslagen in de inkomsten belasting naar hun werkelijk inkomen, zoo dat zij niet profiteeren van den bovenge- noemden fictieven aftrek van 100 voor beroepsonkosten en ook niet van den ge- melden vrijdom tot en met f 199 wegens andere inkomsten dan uit loonbetreklcing. Letter c. Voor hen houdt ic Ier werkgever de loonbelasting in naar het door hem uit betaalde loon en doordat de inkomstenbe lasting en dus als een logisch gevolg door haar aard ook de loonbelasting sterk progressief is (dat wil zeggen, dat van f 4000 inkomen veel meer moet worden betaald dan van twee keer f 20001. spreekt het vanzelf, dat voor deze categorie veel te weinig aan loonbelasting wordt ingehou den dan verschuldigd is aan inkomsten belasting En om deze reden krijgt deze categorie steeds een aanslag in de inkom stenbelasting En dit laatste geschiedt na tuurlijk ook. indien door de werkgevers geen loonbelasting wordt ingehouden, om dat deze naar de door hen uitbetaalde be dragen bijv door de grootte der gezinnen niet verschuldigd is. Vooral door dit laatste komt het meer malen voor. dat iemand vrij is van loon belasting. doch wel in de inkomstenbelas ting valt. norm worden afgewekea Reclames be treffende tekorten aan papieroogstgaren en welke voortvloeien uit een te hoog gebruik per ton stroo. kunnen derhalve achterwege blijven. In dit verband wijzen wij er nog op dat de touwpersen zoo zuinig'mogelijk dienen te worden gesteld, terwijl het per sen met 3 banden niet toegestaan is. Bo vendien moeten de loondorschers. die bo vendien over draaupersen beschikken, alleen het gebruiksstroo met de touwpers of bossenbinder met papiertouw binden, opdat er geen onnoodig touw verbruikt wordt. Verzamelen eindjes bindertouw. Nogmaals wijzen wij telers uitdrukkelijk op de verplichting tot het inzamelen van oud ve/eltouw. Zonder inlevering van oud touw zal de kans op een toewijzing voor nieuw touw zeer gering zijn. DE WND. P.V.C. VOOR ZEELAND. Bonaanwijzing kunstmest. Thans zijn geldig verklaardStikstofbon nen voorzien van opdruk No 3. Deze be houden hun geldigheid tot uiterlijk 15 No vember :t.s. De verbruikers dienen deze zegels vóór 10 November bij hun leveran ciers in te leveren, opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het R. V. O. Kunstmest Distributie Bureau kunnen zorg dragen ter verkrijging van een aankoop machtiging. De ingeschrevenen kunnen de stikstofbonnen No. 3 tweemaal inzen den, t.w. vóór 1 November en vóór 15 No vember a.s. Bonnen, welke na den verval datum binnenkomen, kunnen onder góc'n voorwaarde meer worden geaccepteerd. De fosforzuurzegels No. 1 blijven tot nader order geldig. Mond- en klauwzeer in Nederland Gedurende de week van 39 October 1943 Amersfoort. J. D. BRUINING. Ook in die gevallen, waar ten gevolge van vervoersmoeilijkheden de afvoer van sui kerbieten van de laadplaats stagneert en de suikerfabriek genoodzaakt is den aan voer van bieten naar de laadplaats stop te zetten, moet het rooien der bieten nor maal voortgang vinden. Daar. waar een suikerfabriek door bijzondere vervoers omstandigheden niet iri staat is de bieten van de laadplaats weg te halen, wordt haar ontheffing verleend van de verplich ting tot het ontvangen der bieten aan de laadplaats. De teler, wien in een geval als boven bedoeld door of vanwege de fabriek is medegedeeld, dat zijn bieten op zijn be drijf zullen moeten blijven, zal hiervoor den richtprijs ontvangen, mits hij a. de bieten behoorlijk stapelt, afdekt en vorstvrij bewaart, een en ander overeen komstig de door of vanwege het bedrijf schap gegeven aanwijzingen b. gedurende den tijd. welke verloopt tus- schen het stapelen der bieten en den af voer der bieten van het bedrijf, alle zorg aanwendt, welke noodig is om de bieten in goeden staat te houden; c. de bieten op eersten afroep van de fa briek levert. Bieten, welke niet kort na het rooien van het bedrijf kunnen worden weggevoerd, en ingevolge bovenstaande regelen worden ge stapeld, moeten licht worden gekopt. Bij een eventueele toepassing van de boete clausule, wegens te hooge tarra, zal de tarra, ontstaan door te licli^. koppen niet in aanmerking worden gebracht Het bewaren der bieten op het bedrijf van den teler moet geschieden op een plaats, welke gun stig ligt ten opzichte van den afvoer der a onderlinge "verzekering maatschappij^ MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaoi werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorger! V' bieten, bij voorkeur aan den harden weg, en in ieder geval" zoodanig, dat de afvoer der bieten gedurende den winter practisch mogelijk is. Tot het stapelen mag eerst worden overgegaan, nadat de teler van zijn voornemen daartoe vooraf tijdig aan den controleup van de fabriek heeft kennis gegeven. De fabriek gaat daarna zoo spoe dig mogelijk over tot een voorloopige vast stelling van het netto gewicht der partij en van het suikergehalte. Bij deze vast stelling dient de teler zijn medewerking, voorzoover deze verlangd wordt, te ver- leenen Zoolang het gewicht en eventueel het gehalte van de bieten niet is vastge steld, mag de kuil, tenzij met toestemming van den controleur van de fabriek, niet worden afgedekt. De uitbetaling van een voorschot zal ge schieden op basis van deze voorloopige vaststelling; de definitieve uitbetaling even wel geschiedt niet zonder meer op deze basis, aangezien het in de bedoeling ligt, voor zoover de bieten naderhand verwerkt kunnen worden, de uitbetaling te doen ge schieden over de dan verwerkte hoeveel heden vermeerderd met een vergoeding voor het gemiddelde gewichtsverlies en den teruggang van het suikergehalte van de partijen gedurende het bewaren. Het verde re risico van het bewaren is dus voor rekening van den teler. Worden de bieten niet in het voorjaar tot suiker verwerkt, dan zal uiteraard de uitbetaling gebaseerd moeten worden op het voorloopig vastge stelde gewicht voorzoover niet voorschrif ten zullen wórden gegeven, dat de inge kuilde bieten achteraf gewogen dienen te worden. Mocht evenwel blijken, dat de partij ab normaal veel in kwaliteit is achteruitgegaan en dat de teler voor het op peil blijven van de kwaliteit niet de juiste zorg heeft aangewend, dan zal de abnormale kwali teitsvermindering geacht worden een ge volg te zijn van nalatigheid van den teler en zal de afrekening geschieden op basis van de verminderde kwaliteit, terwijl het eventueel teveel betaalde voorschot moet worden gerestitueerd. Bij de uitbetaling zal rekening worden gehouden met de aan het inkuilen en afdekken verbonden kos ten. Papieroogstgaren. Het beschikbare papieroogstgaren voor het binden en persen voor stroo is uiterst ge- "ring. Dientengevolge kan voor het geheele seizoen slechts 1L kg papiertouw per ton stroo voor de 2 en 3 bands touw'persen, en 1 kg per ton stroo voor de bossenbin- ders beschikbaar worden gesteld. Onder geen enkele voorwaarde kan van deze 1 Provincies c O c 38 cB X <u «5'rH cc <C 3 Vantal Boerderijen G ei f t ei o cd 52 Groningen 40 969 153 Friesland 41 1 5787 831 Drenthe 27 - 3 425 158 Overijssel 25 2 898 278 Gelderland 63 S 656 142 Utrecht 66 2264 208 Noordholland 115 1 2931 171 Zuidholland 140 3 2363 176 Zeeland 15 3 28 7 Noordbrabant 45 7 224 63 Limburg 9 2 17 3 Totaa.1 586 30 16562 2190 INLICHTINGEN Jac. Kunst, Eendrachtstr. 50 Deventer (Ingezonden mededeeling) Snot bij kippen voorkomt men, door er voor te zorgen, dat het in het kippenhok nooit warmer is dan er huiten. Melkveekoekjes, waarin veel gedroogde pulp is verwerkt, geven meermalen aan leiding tot slokdarmverstopping. Zaai al het graan op rijen uit, ook op de zandgronden. De hoeven van paarden moeten regel matig gereinigd worden. Straalgroeven en zool uitkrabben. Harde hoeven weekt men, laat ze drogen en vet ze dan in. helper. U bij rheumatiek, ischias, pijnen en scheuten in ledematen en gewrichten, bij spit, griep, verkoudheid en renuw- ol hoofdpijnen. Letop de naam „Ovaaltjes en prijs op de verpakking 20 tabletten slechts 60 ets. in s'le apotheken en drogisterijen verkrijgbaar. Laat ops ook Uw ervaringen weten Sanita-Agentschap, Nassatijtade 373, Amsterdam. HET BESTE ADRES voor het van Rijwielbanden en Rubberlaarzen is: OUDE LOOIERSTRAAT 57 AMSTERDAM Telefoon 37456 lllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllil ADVERTEEREN IN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES iMinmiMiiflwmnHMiMiiniiiiiiiMiniiiBmi

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7