(jpcLutkb^ 4wn ^jjaMDIID Landvrouwen De ui in het volksgeloof Bloedluis aan appelboomen De leste heer ebb m'ne't over de peeën g'ad. Je weet wel, da 'h toen zoo blieje was, dat de schepen 's nachts mochte vaere. 'h Docht, dan homme de peeën in ieder geval weg, mar niks oor. Bie ons homme ze nog nie weg. Me motte z' in den oöp rxeje en onderdekke. Ze waere bie ons in de rondte benauwd, dat de boeren mit de strop zouwe Tcora- me te zitten. Daer 'h noe es naer g'infermeerd, mar dat bliek toch nie 't geval te wezen. M'n ebbe, d'r noe wel wat meer werk an, mar in ieder geval oore de peeën betaeld en je weet: „Geld verzoent den arbeid". Da's altied zoo gewist en dat zal wel zoo bluuve Toen zat ik, en mi mien velen, nog in mit de suukerpremie. D'r ging weer 'n gerucht, dat die menschen, daer d de peeën nie van an de febriek kwamme, geen suukerpremie zouwe kriege. En ons in zak en asch zitte, want daer adde m'n nog wel zoo op gevlast. Dus bin 'k weer es op infermatie uut- gegaen en gelukkig kwam 'k mit goed bericht tuus, naemelek dat ök die boeren, die d'r peeën nie an de febriek kunne kriege, toch de suukerpremie kriege. 't Is ök nie meer as billek, 't bluuf tenslotte overmacht, me kun d'r Zélf niks an doen en dan komt er nog dit bie, dat de suukerpremie 'n teelt- premie is en geèn vervoerspremie. En geteeld ebbe m'n de peeën toch zeker, ee. Ebbe julder al 'n plan opgemaekt vol de verdeèling van de suukerpremie. We wete, dat den elft vor de eerbeiers is, mar oe m'n dien elft motte verdeéle is nie bepaeld. En daer zou nog wél es verschil van meening over kunne komme. Meschien komme d'r nog wel bepae- lingen, mar mochte ze nie komme, dom doen ik het op de volgende meniere en 'k raeje julder an om 't ök zoo te doen, dan krieg je geèn dol en last. Alle vaste-, losvaste- en seizoenerre- beiers en paerdeknechtsdie mit 't peeënuutdoen drie maenden of langer op 't bedrief bin, kriege d'r deel. Losse errebeiers, die espres vor 't peeën uutdoen angenome bin, deèle nie géliek op mit de rest, mar kriege 'n portie nae gelang van 't geen ze d'r an mee gewerkt ebbe. Dat regéle me dan in onderling overleg. Hoe zou ik julder nog 'n tip wille geve, Vor 't peeënuutdoen is 'n vasten pries bepaeld en wél dit. Op luchte gronden 60 tot 70 gulden per bunder, middelzwaere grond 65 tot 80 gulden per bunder en zwaere grond 75 tot 90 gulden per bunder. Vor 't koppenkappen kan dan 15 gul den per bunder bie betaeld oore. As t'r noe errebeiers bin of waere, die 'Vor dat loon geèn peeën uut woue doen, dan zul je d'r in bepaelde gevallen nie buuten kunne en meer motte of ebbe motte geve, omdat je d'r nie vantus- schen kan. Mar geef in zoo'n geval geèn suuker premie. Dus alleèn, as ze vor 't vast gestelde loön peeën gebot ebbe, dan kriege ze suuker. Van de wéke kreeg ik 'n exemplaer in m'n anden van 't Voedselvoorzienings blad van 6 October en daerin stong 'n verordening van 't Bedriefschap voor pluumvee en Eiers. Die verordening ging over den afvoer Van meeuweeiers van Terschelling Toen d 'k dat las, toen most 'k an de oendereiers en eendeeiers dienke. Zooiank ze dat nog nie in orde ebbe gaen ze d'r eige noe zeker mi meeuwe- eiers bemoeie. Loet ze eerst es zurge, dat de kwestie Dinsdag 9 November wordt over Hilversum I van 10.3010.15 uur een praatje gehouden, dat spe ciaal voor de Landvrouwen be stemd is en als titel draagt: „Ge meenschapswerk leven.'3 in het dorps- van d'innaeme van d'eiers in orde koint. Want dat is toch wel 'n verschrikkeleke zaek. Vorig jaer 'k er ök tvel es wat over gezeid. En oe is 't ge gaen. Die vorig jaer geèn eters geleverd eit, ei toch ök dit jaer weer oenders g'ouwe. En daer oor glad nie op gelet. Ze schrieve in de kranten, dat er straf fen zulle volge en dat d'oenders in be slag genome zullen oore, mar je ziet er niks van gebeure. De menschen, die d'r plicht doen en eiers inlevere, die oore uutgélache. Is 't 'n wonder, dat die op 't leste ök nie vee zin meer ebbe om te leveren. En dan zie je 'n verordeningzooas 'k boven zei. Dan weet je. nie of je d'r mee moe lache of schreeuwe. Van eèn kant is 't belachelek, dat ze d'r eige mi meeuweeiers bezig ouwe, smd d ter van de regeling van de groöte massa oendereiers nog niks, mar dan ök niks deugt. Van d' andere kant is 't diep bedroe vend, dat zooiets mar bluuft deurgaen. Laet dat Bedriefschap noe eerst mar zurge, dat de groöte lijn in orde komt en dan motte ze pas op ziespoortjes gaen. Is bie julder den aerepeloest meege- vaïle. Deur mekaore gloöf ik, dat het 'n bitje minder is as vorig jaer, mar veel maekt het nie uut, tenminsten bie ons in den oek nie. Wat dienke jullie va/n. d'oudbaereid. Ze bin ontzettend droög uut de grond ge- komme ee. In de Bintjes kom bie mien loat rot voor. Me zulle d'r 't beste mar van oope. As+d'af zet noe mar 'n bitje regélmaetig gaet, dan kom 't wel in orde. AR J AON. REEDS in de grijze oudheid was de ui, evenals het knof look, een alom bekend en veel gegeten volks- voedsel, dat om de wer kelijke en veronderstelde geneeskrachtige eigen schappen hoog in aan zien stond. Uit opgravin gen van Egyptische en ook van Griëksche tem pels is gebleken, dat de ui een groote rol speelde. Op de muurschilderingen dezer tempels, die eenige duizenden jaren voor onze Christelijke jaartel ling zijn gebouwd, vindt men afbeeldingen van het kweeken en oogsten van uien en knoflook en te vens van het opdienen oorzaakte ziekten kon den bezweren, was de ui. Men schreef aan ui en knoflook een buitenge wone tooverkracht toe, die in staat was alle heksen en booze gees ten te verjagen Zelfs in den tegenwoordigen tijd, nu we het bijgeloof aan heksen zoo ongeveer te boven zijn. vindt men in vele streken van Europa nog gebruiken, die uit deze Middeleeuwsche ge- dachtenwereld stammen. Zoo legt men in sommi ge streken gesneden uien in de ziekenkamer, opdat „het kwaad" zal verdwij nen en de zieke sneller zal genezen. Eigenaardig is, dat men den ui daarbij van deze gewassen als4- niet behoeft te eten: de offergaven aan de goden Trouwens, Egypte is nóg het land, waar men de meeste uien verbouwt en ook uitvoert. De Egyp tische uien zijn bekend om hun zoeten smaak. In de Noordelijke landen werd de ui eerst na Christus bekend en pas tijdens de Middeleeuwen kon men spreken van den ui als volksvoedsel In die tijden was men nog de meening toege daan, dat ziekten werden veroorzaakt door booze geesten, die men door middel van „tooverkrach- tige" kruiden kon uitdre ven. De duivel en zijn handlangsters, de hek sen, speelden vaak een groote rol. De heksen toch, die een verbond met den duivel hadden gesloten, waren in staat haar medemenschen veel kwaad te berokkenen. Gezeten op een bezem steel vlogen zij door de lucht naar vergaderin gen, die bij voorkeur werden gehouden op Vrij dag. Een der kruiden, die de door heksen ver- geur alleen wordt reeds voldoende geacht, om de booze s"ee«ten te verdrij ven In andere deelen van Europa worden de horens der koeien met knoflook ingewreven, om de die ren tegen betoovering te beschermen. Vooral in de „vasten dagen" smeert men zich zelf borst, oksels en ifoojjoui} 30111 uajoziaoA n om de booze geesten op een afstand te hou den. In sommige streken draagt de bruidegom knoflook bij zich, opdat het jonge paar geen on heil zal overkomen. Ook bij het voorspellen der toekomst speelde de ui een rol. Zoo verhaalt een Duitsch sagenboek, dat de jonge meisjes op St. Valentijnsdag (14 Fe bruari) ieder vier of vijf uien kiezen, die zij den naam geven van beken de en begeerde jonge mannen. De aldus van een naam voorziene uien worden bij de kachel ge legd en de ui, die het eerst uitloopt, wijst daar mee aan, wie de toekom stige echtgenoot zal zijn. Een overblijfsel uit den tijd, dat de ui en het knoflook hoog in aanzien stonden en als eerbewijs aan gasten werden voor gezet. vindt men terug in het Zuid-Duitsche ge bruik, dat een huwelijks- candidaat. wanneer hij voor het eerst komt eten bij het meisje, naar wier hand hij dingt, reeds aan de spijzen kan merken, wat hem te wachten staat. Eierkoe ken met knoflook vertel len hem, dat hij als schoor zoon wordt aange nomen In bergstreken nemen de bewoners, wanneer zij bergen gaan beklimmen, brood mee. belegd met gesnipperd rauw knof look Men kan dan het klimmen langer volhou den. Dit is een meening, die trouwens al heel oud is. Reeds de oude Grie ken voerden de hanen, die zij in hun hanenge vechten gebruikten, met. rauw knoflook, opdat zij sterk en onvermoeibaar zouden blijven. Latei- haalden „de voornamen" er echter hun neus voor op. Ook heden ten dage wordt de vluchtige olie, die b.v. knoflook bevat, in de geneeskunde ge bruikt, o.a. in laxeer middelen bij gal- en darmbezwaren en in ge neesmiddelen tegen ader verkalking. De ui is van ouds bekend als middel voor het afdrijven van ingewandswormen en het schijnt wel onomstoote- lijk vast te staan, dat het eten van uien en knoflook zeer bevorder lijk is voor de spijsver tering en het „zuiveren" van het lichaam. C. N. U—R. FRUITTEELT Praktisch het geheele jaar door kun nen wij soms aan onze appelboomen aan stam en takken een wit, wol lig pluis waarnemen, dat, wanneer wij er op drukken een rood vocht afgeeft. De naam bloedluis is dus in zekeren zin juist en het verschijnsel zal iederen fruitkweeker voldoende bekend zijn. Minder bekend zijn de levenswijze van het insect, de schade, die het veroor zaken kan en de bestrijding die wij onder de huidige omstandigheden nog kunnen toepassen. De bloedluis is een parasiet die in N. Amerika thuis hoort, doch reeds in de 18e eeuw met besmet plantmateriaal naar Europa kwam en zich sindsdien daar uitstekend thuisvoelt. Van onze vruchtboomen tast zij vrijwel alleen den appel aan doch er zijn ook nog een aantal sierstruiken, die besmet kunnen worden. Het leven van het in sect is zeer merkwaardig. Er overwin teren alleen jonge luizen, die in 't voor jaar aan meerdere generaties het leven schenken, zonder dat hiervoor bevruch ting behoeft op te treden. In den zomer treden ook enkele gevleugelde generaties op, die haar eieren op andere plaatsen leggen. De eigenlijke bloedluizen zijn zeer „honkvast" en voeden zich door het sap van den boom af te zuigen. Het witte pluis waarmede zij zich be dekken, is niets anders dan wasvlok- ken, die haar eenige bescherming geven. Vooral warme, tegen wind beschutte plaatsen worden bij voorkeur door de bloedluis uitgekozen en dan zoowel stammen als takken en wortels. Aan den wortelhals kan men ze ook veel vuldig aantreffen. Aan de wortels gaan zij, nooit dieper dan 25 cm. De aard van den gebruikten onderstam speelt bij deze ondergrondsche aantasting natuurlijk ook een rol. De schade die het insect veroorzaakt, bestaat natuurlijk in de eerste plaats in het afzuigen van sap. Veel erger is echter, dat door deze kleine wondjes calluswoekeringen ontstaan, die den sapstroom van tak of jongen stam danig in de war kunnen brengen. Het afrijpen van het hout wordt erg belemmerd, wat weer vorstwonde ten gevolge kan heb ben. Niet zelden ontstaat echter op de aangetaste plaatsen kanker. De praktijk spreekt dan ook van bloedluiskanker. Dat in zulke gevallen de schade aan zienlijk zjjn kan, zal thans wel voldoende duidelijk zijn. De bestrijding. Nituurlijk zal jong, saprijk lot het eerst aangetast worden. Voldoende kali bevordert het afrijpen, doch alleen hiermede komen wij er niet. Vroeger had men in vruchtboomcarbolineum een prima bestrijdingsmiddel en ook het aandoopen der aangetaste plekken met een oplossing van zeep-spiritus hielp afdoende. Thans zal men het met de boomkleurstoffen moeten stellen, die ook in dit opzicht werkzaam zijn. Wil men de bestrijding vroegtijdig uitvoeren, dan kan men met het middel de aan getaste plaatsen bestrijken. Dit is na tuurlijk alleen in 't klein door te voeren Teer is echter ook werkzaam. Verder dient men bij het afkrabben van stammen en takken natuurlijk alle afval te verbranden. Wie verder zelf nicotine bereiden kan. b.v. uit tabaksafval, heeft hierin een middel, dat, aangevuld met spiritus, ook afdoende zal helpen. Gelijk gezegd komt bloedluis hoofdzakelijk op appels voor. Op peren zal men haai zelden aantreffen, echter vaker op an dere boomen. Verder is er een bekende sierheester die een schuilplaats voor bloedluis kan zijn, n.l. Cotoneaster hori- zontalis, dat kleine heestertje met vlak uitgespreide takken dat om dezen tijd van 't jaar opvalt door de fraaie roode besjes. Daar moeten wij dus in sommige gevallen ook om denken. Een natuurlijken vijand heeft de bloed luis verdér in de bloedluiswesp Aphe- linus mali, een uiterst nuttig insect, dat met de bloedluis hetzelfde doet als het bekende sluipwespje bij de koolrupsen n.l. haar eieren in het lichaam van haar slachtoffer deponeeren, waarna dit door de larfjes gegeten en dus gedood wordt Helaas is dit insect slecht tegen ons klimaat bestand, zoodat van deze zg Zologische bestrijding ten onzent wel nooit veel zal komen. Ten slotte is er ook nog een aanmer kelijk verschil in resistentie tegen bloed- luisaantasting bij onze appelvariëteiten. Als tamelijk weerstandbiedend worden genoemdAnanas Renette, Charla- mowski. Cox Pomona, Freiherr von Ber- lepsch, Gravensteiner, Jakob Lebel, Zuc- calmaglio Renette, Manks Godlin, On tario en Transparante de Croncels. Meer gevoelig voor aantasting zouden zijn. Champagner, Cox Oranje. Pippin, de Bellefleurs, Goldparmane, Roode Astra kan, Goudreinette (Schoone van Bos koop) en Witte Wintercalville. Ook bij de onderstamtypen is er groot verschil in vatbaarheid. Men heeft wel gemeend, dat groote resistentie terug te voeren zou zijn op verwantschap met den Europeeschen houtappel (Malus sil- vestris). Zou dit inderdaad het geval zijn, dan zou het kweeken van nieuwe, resistente variëteiten mogelijk zijn. Overigens houdt de fruitkweeker bij de variëteitskeuze met meer zaken dan alleen met de resistentie tegen bloedluis rekening zoodat wij er hier niet meer van zeggen willen. De directe bestrijding is hoofdzaak en die is onder de tegen woordige omstandigheden al moeilijk genoeg. W GELDOF De internationale wolmarkt De Argentijnsche wolmarkt heeft sterk te lijden van den ongunstigen afzet naar het buitenland, welke in het bij zonder van nadeeligen invloed is voor grove wol. Voor het op 1 October be gonnen seizoen verstrekt de Argentijn sche regeering dan ook aan de schapen fokkers credieten voor grove wol van 7090 der nieuwe basisprijzen, welke zijn vastgesteld op 910 peso per 10 kg. Als gevolg van de kleine vraag kan 35 van de grove wolproductie van dit jaar niet worden geëxporteerd, zoodat de prijzen, welke op de binnenlandsche markt worden betaald, (45 peso per 10 kg.) slecht zijn. In het afgeloopen woljaar, dat liep van 1 October 1942 tot 30 September 1943 heeft Argentinië 166.755 balen van 400 kg. verscheept tegen 253.237 balen in het vorige jaar. Van dezen uitvoer gingen 132.500 balen naar de USA, 15.325 balen naar Zweden en 7.950 balen naar Brazilië, teiwijl Groot-Biittannië niet meer in de sta tistiek van dit jaar voorkomt. Uruguay exporteerde in het afgeloopen woljaar 98.330 balen tegen 70.100 balen in het vorige jaar. De Australische wolproducenten hebben het voornemen een actie te gaan voe ren, ten einde een beperking van bet wolverbruik na den oorlog, als gevolg- van de concurrentie van synthetische vezels, tegen te gaan. De voorstellen beoogen den verkoop van minderwaar dige wollen goederen tegen hooge prij zen te verhinderen en de kwaliteit üer wol door een streng wetenschappelijk onderzoek over de geheele linie te ver beteren. Sinds 1939 ligt de Australische wolproductie aanzienlijk boven het voor- oorlogsche peil. Australië en Nieuw- Zeeland produceerden in het laatste seizoen 1,45 milliard lbs tegen 1,28 mil liard lbs in het laatste vredesseizoen. Soortgelijke productiestijgingen zijn ook in de andere groote wolexportlanden te constateeren. (Europapress).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5