Verzorging den van het vee in staltijd Boekbesprekingen U Officieele landbouw- mededeelingen Dankbare Land vrouwen van 7 t.m. 13 Nov. '43 Zomlug 7 November van 8.008.15 uur vra gen wij over H. I weer even de aandacht van de luisteraars voor een programma over den zin van het boer-zijn. Om kwart voor een spreekt Dirk van den Hul over de huidige boerenproblemen in zijn be kende praatje ..Als Ut het voor het zeg gen had". Maandag 8 November. Vele boeien zijn in den loop der laatste jaren naar het Oos ten getrokken, om zich daar een nieuwe toekomst op te bouwen. Van 13.00—13.05 uur kan men over FI. 1 een uitzending beluisteren, waarin groeten gebracht zullen worden van verschillende Neder- landsche boeren uit het Oosten voor hun familie in Holland Dinsdag 0 November. Van 11.00 -11.15 uui vragen wij over Hilversum I uw aan dacht voor Gemeenschapswerk in het dorpsleven' een praatje door Mevr. C. N Uilenburg-Rupp We zouden met wee moed terug kunnen kijken naar den tijd, dat de dorpsgemeenschap waarlijk be leefd werd. waarvan Mevr. Uilenburg— Rupp ons op een onderhoudende maniet vertelt. Van 13.00- 13 05 uur brengt Land en Volk over T". I nieuws voor onze paar- denfokers De heer J. B Kamphuis zal iets vertellen over die paarden, die het meest op den voorgrond zijn getreden in het afgeloopen seizoen Woensdag 10 November kan men van 13.00 13.10 uur over H. 1 een reportage be luisteren over een gemengd bedrijf in de Wieringermeer. waar we eenigen tijd geleden met den reportagewagen z.ijn ge weest Donderdag 11 November om 13.00 uur vra gen wij de aandacht van de landvrouwen en wel speciaal die van uit Gelderland, daar U reportageflitsen kunt beluisteren van de provinciale bijeenkomst te Arn hem Van 14.00 14.25 uur H. 1 ..Het Zui- dorveld", een reportage uit Drenthe's Zuid-Oosthoek De verslaggevers Felder- VERLEDEN week is er al op gewezen, dat voor den veehouder de staltyd een periode van voortdurende zorg Is Meer nog dan in den zomer vraagt het vee in den winter een goede verzorging. :Zoodra de dieren op stal zijn, begint men fiaarmee, zooals In het vorig artikel al is verteld Maar daar blijft het niet bij. Er moet voor gezorgd worden, dat het vee er ook verder gedurende don staltijd frlscli en srlmnn uit'1» liet gebruik van roskam en borstel. HET voeren van hooi en stroo geel; stof. Zorgt men niet, «lat dit stol geregeld verwijderd wordt, dan krij gen de dieren jeuk en schuren zich ge makkelijk de huid kapot. De mogelijkheid •/an infectie wordt grooter en de voor waarden vooi het ontreden van ongedierte fvorden gunstiger Op gezette tijden (met hiet te lange tussi henpoozen) het vee kam men en borstelen, bevordert de gezondheid •n houdt de dieren in goede conditie. Wat liet lederen doet. maar toch zeker ook van groot nut kan zijn, ls het wasschen van het vee. Eens in de maand den dieren een goede beurt geven moet op het be drijf een vaste regel worden Men wascht ze dan af niet eon zwakke creoline-oplos- slng Waar creoline tegenwoordig niet altijd meer te krijgen is. kan' men ook ge bruik maken van het vervangingsmiddel daarvoor, de cresiline Door het afwasschen wordt de huid dei •lieren ontsmet Geen wonder, dat hierdoor *en goede invloed wordt uitgeoefend t a.v. iet voorkomen "an ziekten en huidaan- doenir ren. Het geeft natuurlijk weer extra werk. dÓCh dat mag tOCh. waar liet om de gezondheid van d«*i veestapel gaat. geen bezwaar zitn De stal. HET spreekt vanzelf, dat niet alleen het vee sehoongehouden moet wor den, doch dat men ook moet zorgen voor een t'risschen stal lederen dug goed uitmesten is voor de zindelijkheid van stal •n het vee noodig. Tevens komt liet aan le kwaliteit van stalmest en gier ten goede De mest zoo spoedig mogelijk op een goed opgezetten mesthoop en cle gier direct naai den gierkelder Daar bereikt men mee, dat er zoo weinig mogelijk stik stof verloren gaat Thans is dat van nog grooter beteekenis dan vroeger De lucht in den stal moet frisch zijn. Een goede ventilatie is noodzakelijk Een stal, waar het vee steeds in de bedompte stal lucht staat, kan niet goed zijn voor de gezondheid en het weerstandsvermogen der dieren Zonder dat tocht kan optreden, moet men er voor zorgen, dat de lucht geregeld ververscht wordt. De dieren zul len zich dan prettiger gevoelen Dat men in den stal een specifieke koeienlucht op merkt, is niet anders dan natuurlijk Maai dat er een scherp ammoniakgeurtje hangt als gevolg van slecht uitmesten en te ge ringe ventilatie, is uit den booze. Houdt verder de muren en schotten schoon. Eens in de maand alles goed boenen en de muien zoo nu en dan eens opnieuw «alken, houdt de zaak frisch en helder. Met het oog op hef voorkomen van ziekten is het schoonhouden van den stal van beteeke nis -Mies wat ten goede komt aan de ge zondheid en de lichamelijke gesteldheid van hef vee. bevordert de productie. Hol is „De Boomgaard" door Practicus. Uitgave ,,C. Misset" N V. te Doe- tinchem. 162 blz. Prijs 4.50. Dit boek zal ongetwijfeld in een behoefte voorzien. Wel is waar kennen wij in onze vakliteratuur enkele goed geschreven boe ken over fruitteelt, maar hierin werd dan steeds min of meer uitvoerig de geheele fruitteelt zoowel wat betreft de intensieve als de extensieve fruitteelt behandeld. On der extensieve fruitteelt verstaat de schrij ver dan de teelt van fruit, naast andere vormen" van bodemkuituur. Hieruit blijkt reeds de begrenzing van de behandelde stof, waardoor het mogelijk is geworden, dieper op verschillende proble men, die in nauw verband staan met het goed beheerde boomgaardbedrijf, in te gaan. Men dient dit werk dan ook te zien als een verzameling van aanwijzingen, die er toe bij kunnen aragen, de boomgaarden tot grooter productiviteit te brengen. Dank zij den loonenden fruitprijzen van de laatste jaren, is de belangstelling ook onder de boeren voor een betere bedrijfs voering belangrijk toegenomen. Vooral die genen, die niet gewend waren aan hun boomgaard-de noodige zorg te besteden en die hun leven willen beteren, kunnen veel wetenswaardigs halen uit dit vlot ge schreven werkje, dat met veel duidelijke foto's is geïllustreerd. Over bodem, klimaat, bemesting, snoei, aanleg en onderhoud van den boomgaard worden al die vragen naar voren gebracht, die volgens de laatste en nieuwste inzich- hof en De Visser geven met deze repor tage een interessant beeld van Drenthe's Zuid-Oosthoek, dit afwisselende gebied met zijn bosschen, zijn onafzienbare veen- terreinen. zijn geologische bijzonderheden, zijn leven en bedrijf Plaatselijke krach ten uit het dorp Emmen verleenen aan dit programma muzikale medewerking In de pauze van het Concertgebouw. H. I, hoort U over ..Sint. Maarten-Scudde- corfsdag". een klankbeeld door Ben Heuer. In dit .programma maken we ken nis met een oud gebruik, dat tegenwoor dig niet meer zoo in zwang is, het schud den van den korf na den oogst. Vrijdag 12 November. Om 13.00 uur brengt Land en Volk vijf minuten wenken en nieuws voor boer en tuinder. niet zoo gemakkelijk dat in cijfers uit te drukken. Maar dat het. zoo is. zal wel niemand betwijfelen. De voeding op stal, HET is niet te doen, in een artikel, dat van algemeene strekking moet zijn, voederrantsoenen op te stellen voor bepaalde gevallen. Voederrantsoenen moeten n.l. worden opgesteld aan de hand van wat op het bedrijf aanwezig is. Zoo kunnen wij hier slechts enkele algemeene richtlijnen aangeven, waar ieder wat aan hebben kan, De toepassing in ieder bedrijf afzonderlijk moet iedere veehouder voor zichzelf uitmaken. Het meest in het oog vallende punt bij de stalvoedering over het komende winterseizoen is wel, dat men het in het algemeen zouiler kracht voer zal moeten doen Men zal zich dus met de producten van eigen bedrijf moeten redden. En wanneer die producten maar van goede kwaliteit zijn. zal men het daarmee ook een heel eind kunnen bren gen. Allereerst zal men een overzicht moeten maken van het beschikbare voe der. dus hooi. stroo. ensilage, gedroogd gras. stoppelgewassen, voerbieten, afval van granen, enz. Op grond daarvan kan men vervolgens een rantsoen gaan opstel len. Er zullen misschien producten by zijn, die men in den herfst moet opvoeren en andere, die men goed tot den nawinter kan laten zitten. Het is nu zaak. die producten zoodanig in de rantsoenen te verwerken, dat men gedurende de geheele stalperiode rantsoe nen verstrekt met een geiyke voeder- waarde, aangepast aan de productie der dieren Natuurlijk kan in de periode van droogstaan een koe met wat minder voed sel toe, dan wanneer zy in volle pro ductie is. Denkt er vooral aan, dat men niet moet beginnen met zooveel te voeien, dal men aan het eind van den winter te kort komt Het beste is. steeds een gelijk waardig rantsoen te geven, dan houdt men de dieren het best in conditie. Op die manier de voeding te regelen is niet zoo'n eenvoudig werk Men zal daar wel enkele avonden voor moeten rekenen. Maar heeft men het eenmaal voor elkaar, dan weet men ook, dat men zyn vee op de beste manier door den winter brengt, en dat is heel wat waard. Ook vroeger was liet wenschelyk op die manier te werk te gaan, maar lukte het dan niet goed en kwam men te kort, dan kon men altijd krachtvoer bijkoopen, om de voeding op peil te houden Nu is dat onmogelijk. Maakt daarom stelselmatig een goed voederplan en houdt U daaraan. De assistenten van den Bodryfsvoorlichtings- dienst of de veeteelteon.su lent zullen U bij het opstellen van een plan graag van dienst zijn. Natuurlijk is hiermee nog lang niet alles over de veevoeding gezegd. Er is zooveel, waarop men letton moet. b.v. dat men niet te veel van een bepaald product moet voeren, wegens gevaar voor darmstoornissen, dut men met een sterk riekend product voedert vóór het melken, zoodat de melk en de boter er naar gaan smaken, enz. enz. De plaatsruimte is ech ter te beperkt, om dit alles grondig te be spreken. Iedere goede veehouder weet uit zijn prak tijk echter al heel wat van deze dingen. Past toe, wat ge weet, denkt goed na bij het opstellen van uw voederplan. vraagt desnoods deskundige hulp, dan komt ge zeker, waar ge zijn wilt. ten van beteekenis zijn; voor de teelt van appels, peren, kersen en pruimen waar toe de fruitkultuur in de .boomgaarden zich bepaalt. Ook aan de ziektebestrijding, de- te ge bruiken bestrijdingsmiddelen en al dat gene, wat verband houdtvmet de sproei- techniek in den meest uitgebreiden zin, is de vereischte aandacht besteed. A. H. v. d. Kn. Gedrukte arehivallën" door Jur- riaan van Toll. Uitg. ,,Liebaert", Amsterdam. Jurriaan van Toll, de bekende genealoog van wiens hand reeds het bekende boekje ,,Van eenen bloede" verscheen, heeft met de samenstelling van dit nieuwe schriftuur een begin gemaakt met een omvangrijk, doch uiterst praktisch en waardevol werk, t.w. het geven van een overzicht van de tot dusver in druk verschenen Nederland- sche kerkregisters, grafschriften, poorter en burgerboeken, belastingcohieren, enz Reeds bij het eerste doorbladeren za! vrij wel elkeen, die zich bezig houdt met sibbe- kimdig onderzoek, er iets in vinden, wat van zijn gading is en hem wellicht nieuwe aanknoopingsmogelijkhêden verschaft. De uitgeverij „Liebaert" verplicht de Ne- derlandsche beoefenaren der Sibbekunde wel zeer met haar uitgaven. We hopen, dat de papierschaarschte verdere uitgaven niet zal remmen, want er is in ons land nog een groote achterstand in te halen. SLOB. In de serie van de Directie van den Landbouw gaan we vanavond om 18,45 uur over H. I nog iets meer vertellen over het belangrijke werk van den Cul- tuurtechnisehen Dienst in Overijssel. Zaterdag 13 November. Het tooneelseizoen is weer begonnen en ook op het platte land staan de eerste uitvoeringen weer voor de deur. Van 13.0013.05 uur hoort U over H. I enkele richtlijnen uitgestip peld door den Heer Fred. Groot om tot verbetering van het tooneel op het plat teland te komen. Om 13.30 uur maken wij ons gereed voor een tocht door het oude schilderachtige stadje Hindeloopen. Wat a.h.w. ligt te sluimeren achter de hooge zeedijken en droomt van oude glorie. St. Nicolaas- en andere gratificaties In verband met de onlangs in de dagbladen verschenen publicaties betreffende de door het Departement van Financiën getroffen regeling betreffende de wijze van bereke ning van loonbelasting over St. Nicolaas-, Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties in 1943, wenscht de Gemachtigde voor den Arbeid het volgende onder de aandacht van de werkgevers te brengen. De hierbedoelde regeling heeft uitsluitend betrekking op de verschuldigde loonbelas ting. Ten aanzien van de bevoegdheid tot het uitkeeren van gratificaties in het ka lenderjaar 1913 is derhalve door deze pu blicatie geen wijziging gebracht in den bestaan den toestand De werkgever, die in het Kalenderjaar 1943 gratificaties wil uitkeeren tot een hooger bedrag dan waarvoor hem bij de Gratifi catiebeschikking 1943 een algemeene toe stemming wordt gegeven (één week loon of een kwart maand salaris), dient voor deze uitkeering dus de voorafgaande schrif telijke toestemming van den Gemachtigde voor den Arbeid aan te vragen en te ver krijgen. Daar het in 1942 meermalen is voorgeko men, dat door een dergelijke publicatie over de verschuldigde loonbelasting voor Kerst- en Nieuwjaarsgratificaties, by de werkgevers het misverstand is gewekt, dat daarbij tevens toestemming was verleend tot uitkeering dier gratificaties, zij er hier uitdrukkelijk op gewezen, dat in geval van gratifieatie-uitkeeringen zonder de ver eischte toestemming een beroep op de bo venomschreven bekendmaking in geen ge val zal worden aanvaard. Motorbrandstof *oor spuiten fruitboomen Men wordt er aan herinnerd, dat, zooals op de benzine-formulieren vermeld is, de aan vragen van motorbrandstof voor het spuiten van fruitboomen uiterlijk 10 November bij den P.B.H. moeten worden ingediend. Te laat ingediende aanvragen kunnen niet in behandeling worden genomen. Geen zeker heid kan worden gegeven of en in hoeverre voor het komende seizoen aan de aanvragen kan worden voldaan Betlrijfsmaximum voor nielk- en kalf- koeien. Melkveehouders die in erge mate zijn te kortgeschoten in de verplichting tot afle veren van melk, hebben een verlaagd be dryfsmaximum voor koeien gekregen. Daarentegen zullen de melkveehouders die een behoorlijk kwantum melk hebben ge leverd niet alleen een geringeren aanslag per koe krijgen, maar zij kunnen desge- wenscht ook een verhoogd bedryfsmaximum voor koeien krijgen. Zij dienen zich hier voor schriftelijk te wenden tot de Afd. Vee houderij Vrouwelijk jongvee. Als algemeen voorschrift geldt, dat iedere veehouder vanaf 1 December 1943 ten hoogste in voorraad mag hebben een aantal stuks vrouwelijk jongvee dat ten hoogste bedraagt 75 'V van het aantal toegewezen koeien (bedryfsmaximum koeien). Onder jongvee wordt verstaan: vrouwelijk rund vee. hetwelk zwaarder is dan 60 kg en nog hiet heeft gekalfd. Dus b.v. óók drachtige vaarzen. Een groot aantal veehouders in Zeeland heert echter beduidend meer jong vee. hetgeen als regel ook behouden zal Lof en kritiek De afgeloopen weken hebben de land vrouwen in verschillende provin cies van ons land het oogstfeest gevierd. Ook de landjeugd was hierbij aanwezig om mede getuigenis af te leggen van hun dankbaarheid voor het binnenhalen van een goeden oogst. Hoewel de bijeenkomsten met zang en dans werden opgeluisterd, vergat men toch ook den ernst der tijden niet. De prov. landvrouwenleidsters, alsmede de landelijke leidster spraken woorden van dank en bezinning. Zoo zei mevr. Zwiers- Luth, de landelijke leidster, in haar rede o.a. dat een oogstdankfeest nooit „een dag van rekenen" mag worden. Het moet een dag van bezinning zijn en de hoereneer moet juist op dezen dag hoog gehouden worden De taak van de landvrouwen komt vooral in dezen tijd sterk naar voren. Vroeger werden de landvrouwen al even min gewaardeerd als de boeren. Haar taak, die belangrijk zwaarder is dan van de vrouw in de stad, werd als iets minderwaardigs beschouwd, zooals alle boerenarbeid werd beschouwd. Ondanks de vele moeilijkheden van het oogenblik kan het Nederlandsche volk trotsch zijn op de landvrouwen, die er hard aan meegewerkt hebben, dat er dit jaar een oogst werd binnengehaald, als nooit te voren. Mevr. Zwiers-Luth zei het zeer terecht: „zonder den zegen des hemels zouden wij niet geslaagd zijn." En, eere wien eere toekomt, ook zonder de landjeugd en den Arbeidsdienst zou den de werkzaamheden op het land niet zoo vlot verloopen zijn. En dan waren er ook nog de vele stedelingen, die al3 evacué of vacantieganger op het land vertoefden en ook werkelijk hun handen uit de mouwen gestoken hebben. Zoo is het spreekwoord: eendracht maakt macht, in den waren zin des woords, op het platteland in praktijk gebracht, tot hei] van het geheele Ne derlandsche volk. Op de zeer drukbezochte vergaderingen heerschte een geest van vertrouwen in de toekomst en bleek de wil van dö landvrouwen om mede te bouwen aan het nieuwe Europa, waarin plaats zal zijn voor allen die eerbied voor den arbeid hebben. v. M. mogen worden. Hierin wordt voorzien door het verleenen van extra toewijzingen die begin November zullen worden toegezonden. Alleen het geringe aantal veehouders dat regelmatig jonge kalveren aanhoudt met het kennelijk doel zich zooveel mogelijk aan melklevering te onttrekken, moet niet op een extra toewijzing berekend zijn. Rundvee- en schapenmarkten. In de maand November zullen de volgende rundvee-slachtmarkten niet doorgaan. Breskens 12 November: Hulst 15 November; Zlerikzee 17 November. Wel worden in November de volgende scha- penmarkten gehouden: Goes 8 November, Goes 9 November. Breskens 12 November, Hulst 15 November en Zierikzee 17 Novem ber. Hooivordering. Binnenkort zal op verschillende plaatsen tot inname van hooi worden overgegaan. De telers worden er nog eens aan herinnerd dat goeil, droog hooi moet worden geleverd. Bij afkeuring moet ander hooi worden ge bracht. Morphinewinning. In andere provincies, waar de vervoers- moeilijkheden geringer zijn dan hier, is méér oppervlakte blauwmaanzaad voor de morphinewinning aangeboden dan noodig is. Dientengevolge kan Zeeland met een geringere levering aan bolkaf volstaan. Het A.V.A. stelt er derhalve prws op, dat een aantal telers zich bereid verklaren het reeds afgesloten contract (indien de bollen althans nog niet geknipt zijn) te annu- leeren. Bij annuleering zal een schadevergoeding worden gegeven op basis van het werk dat gemiddeld aan het ongedorschte pro duct méér is besteed moeten worden Telers, die zich om bovenvermelde reden willen terugtrekken, dienen dit ten spoe digste op te geven bij den plaatselijk bureauhouder voor hun district. Het bolkaf van de vrijwillig aangeboden oppervlakten blauwmaanzaad, voor zoover nog niet gekeurd en geen contract get ee kend is, zal niet worden afgenomen. Ook deze telers behoeven niet tot het knippen van de bollen over te gaan. De wnd. Prov. Vogdselcomissari3 Voor Zeeland. Omruiling onbruikbaar vezelbindtouw De mogelijkheid is opengesteld om vezel bindtouw, hetwelk niet aan de ^ischen vol doet, om te ruilen voor touw van betere kwaliteit. Dit touw dient daartoe vóór 25 November 1943 aan den handelaar, waar het is gekocht, tegen ontvangstbewijs ter omruiling te worden aangeboden. T.z.t. zal de handelaar bericht geven, wanneer deze het betere touw heeft ontvangen. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes. T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6