Een goed woord voor Comtesse de Paris De notarisappel Eigen boerenland in het Oosten Benoemingen Gomziekte bij kers en morel ihun ^EPJJGUdDIID Fruitteelt De verklaring van rijks minister Rosenberg over het eigendomsrecht der boeren in de bezette Oostelijke ge bieden, is een feit van zeer beslissende draagwijdte in de feschiedenis van den Oost- luropeeschen landbouw. Zij maakt niet slechts een einde aan de bolsjewistische sla vernij, maar geeft den boe ren in hel Oosten voor het eerst eigendomsrechten op het door hen bewerkte land. Want ook de landbouwher vormingen van het tsaristi sche tijdperk reikten niet zoover, dat de toestand in het oosten ook maar eenigs- zins met dien in Europa vergeleken kon worden. Nadat de verhoudingen in de bezette Oostelijke gebie den zich geleidelijk gestabi liseerd hadden en de onder vinding had geleerd, dat de door de nieuwe agrarische maatregelen ingeslagen weg de juiste was, kon als vol- fende stap het particulier ezit van den bodem inge voerd worden. De boeren, die land toegewezen krijgen, hebben thans ook de zeker heid, dat dit land hun bezit blijft. Zooals uit een nadere verkla ring blijkt, kan daarbij geen rekening worden ge houden met vroegere bezits verhoudingen, daar de vroe- frere bezitsgrenzen nauwe- ijks meer vast te stellen zijn en men er op bedacht wil zijn, de verdeeling van den bodem op zoo eenvou dige en rechtvaardig moge lijke wyze door te voeren Wegens gebrek aan mate riaal en inventaris zal voor- loopig natuurlijk nog bij de bewerking van den bodem het gemeenschapsbeginscl blijven bestaan, zooals dat in de landbouwcoöperaties zijn c ^orvoering vona. Waar de verhoudingen dit echter toelaten zal het particulier bezit tot in zijn verste con sequenties worden doorge voerd. Aldus ontstaat in het Oosten een nieuwe boerenstand. De boeren zien nu een duidelijk doel voor oogen en weten, dat het van hun ijver en kunde afhangt, economisch op een hooger plan te komen en zich uit den communisti- schen nasleep tot nieuw leven op te werken. Ons sortiment late handperen is niet zeer omvangrijk en alleen al om deze reden mëenen wij een goed woord voor de Comtesse de Paris te moeten laten hooren. Er zijn fijnere peren met veel meer aroma, maar er zijn er maar weinig, die tot half Fe bruari te gebruike zijn. Daarvoor dient men echter, dit voor behoud moeten wij aanstonds maken deze peren laat te plukken. Zijn ze niet in staat geweest om voldoende uit te rijpen, dan blijven zij flauw van smaak en weinig houdbaar. Men laat ze daar om hangen tot 15 October, soms zelfs nog langer. Ook op koude standplaats laat de smaak te wensehen over. Het sappige smel tende vruchtvleesch is dan haast on genietbaar, evenals in koude jaren of op weinig voedzamen grond. Wat den grond betreft is de Comtesse de Pari? overigens niet zoo kieskeurig: ze groeit op zand, zoowel als op klei, maar haar groote .behoefte aan warmte maakt dat ze in de Noordelijke provin cies slecht rijpt (en dus aan smaak verliest) en in de kuststrook van Noord en Zuid-Holland natuurlijk heelemaal niet wil. Ook in de overige provincies gaat trouwens door den laten pluk van deze variëteit een groot percentage vruchten tijdens het ruwe herfstweer verloren. Dat is bij deze peer nu een keer een nadeel: de vruchten zitten nog al los aan het hout. Overigens is de Comtesse wel een ge zonde variëteit. Ze heeft weinig zomer- bespuitingen noodig en dat is maar goed ook, want het blad is gevoelig voor Californische pap en bespuiting met Bordeausche geeft extra ruWe vruchten. Wel is het gewenscht op te treden tegen topkanker als de boom nog jong is. Het wil nog wel eens voorkomen, dat de scheuten sterk van schurft te lijden hebben, zoo erg. dat de boom in zijn groei blijft stokken. Kan men hem er dan over heen helpen, dan is er later haast geen omkijken meer naar. Het is overigens wel gewenscht dat later de groei wat getemperd wordt, omdat de kroon anders te dicht wordt en het hout te slap om behoorlijk vrucht te dragen. Men dient er het snoeimes geregeld in te zetten, want door het vele hout worden de vruchten spoedig slecht van formaat. Daarbij komt, dat de vruchtbaarheid zeer groot is; ver- jongingssnoei om nieuwen groei te krij gen is absoluut noodig. Laten we alle vruchten zitten, dan wordt de kwaliteit daar niet beter van: we krijgen dan veel kleine volkomen smakelooze vruch ten. De Comtesse de Paris heeft vruchten van behoorlijke grootte en mooie, lang gerekte peervorm en een roestige bleek groene kleur. Als we de noodige dun ning toepassen en zorgen dat de boom zich niet uitpunt, kunnen we rekenen op een regelmatigen oogst, waar veel voor te zeggen is. Hij draagt vroeg en is daarom te gebruiken als wijker, b.v. tusschen de Bonne Louise d'Avranches, BENOEMD tot: lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder, C. Dieleman te Wissekerke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; lidv an het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Jonkvrouw-An na- Polder, J. Vogelaar te Kortgene; lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes, H. J. Cammaert te Hoofd plaat uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij zeventig jaren zal zijn geworden; lid van het bestuur der waterkeering van het calamiteuze waterschap Tien honderd en Zwarte, I. de Bruijne Mz., te Cadzand, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar waarin hij zeventig jaren zal zijn geworden; lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Leendert-Abra- ham-Polder, J. S. de Regt te Kats Kortgene) lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze polders Oud-Kem- pers-Hofstede en Moggershil, H. Smits Hz. te Stavenisse; gezworene van den Kreekkrakpolder, J. A. W. van Liere te Hoogerheide gemeente Woensarecht De Wd. Commissaris der Provincie Zeeland, heeft benoemd tot deskundige tot het doen van de schatting van de pachtwaarde van de gronden in den calamiteuzen Nieuw-Neuzenpolder, C. Franse te Kleverskerke (Arnemuiden) de arrondissements-rechtbank te Mid delburg heeft benoemd A. H. van Waes te IJzendijke en de dijkraad van de waterkeering P. de Bruyne te Oost burg. die tegelijk bloeit en een goede bestui- ver is voor de Comtesse. In dat geval geeft men de voorkeur aan den Struik- vorm, b.v. op kwee met tusschenstam. De groei op kwee is zwak en vooral op lateren leeftijd bepaald slecht, maar als ze er uit gaan hindert dat niet. Over het geheel is de Comtesse dus een peer met tamelijk veel minder goede eigenschappen, maar aan den anderen kant zijn er enkele gunstige eigenschap pen, t.w. de geringe vatbaarheid voor kwalen, de vroege, regelmatige en rijke oogst en wat wel den doorslag geeft de goede houdbaarheid, vooral bij goede bewaring. G. D. LUTKE MEIJER. VOOR de maanden October. November en December mag de Notarisappel worden gerekend tot de beste hand appels; bovendien heeft deze appel het voordeel byzonder rijk aan vitaminen te zijn. Het is een vrucht met vast en sappig vleesch, lichtgeel van kleur en fijn aroma tisch in menig opzicht ook wat den smaak betreft doet de Notarisappel denken aan de Princesse Noble, waarvan hij vermoedelijk een zaailing is. Deze oude variëteit is echter veel gevoeliger dan de zaailing, welke een van de beste aanwin sten vormt van de Luntersche Zaailingen- vereeniging; in 1890 is hij gewonnen door notaris J. H. Th. W. van den Ham; de naam is aan diens beroep ontleend. In de 41 jaar, welke zyn verloopen sedert Notaris Van der Ham zijn aanwinst op de Luntersche tentoonstelling aan het publiek bekend maakte, heeft de Notaris appel groote bekendheid verworven. Men kweekt hem thans in de Oostelijke provin cies, zoowel als in het Zuiden, in Fries land, zoowel als in Limburg, maar vooral op lichte gronden. Dat het een variëteit is, die in massa wordt aangeplant, kan overigens ook niet worden gezegd. De reden is misschien, dat de Notaris appel niet tot de vroegdragende variëteiten behoort. Vooral op eenigszins verwaar loosde boomgaarden duurt het soms ette lijke jaren, voor de vruchten verschijnen Is t'r bie julder ök veel terve gezaoid! Bie ons gloöf'k dat er zelfs meer is ge zaoid as vorig jaer. Mar ik oore, dat er streken bin, daar a. wat minder gezaoid is. Deur mekaore zal t dus zoowat op 't zelfde neerkommeas m'n 't gemid delde van eèl de provincie neme. Mar noe de pries van de terve voor den oest 19JtJt. Want noe is toch mar op risico gezaoid. 'k Ebbe d'r allied 'n zwaer oöd in g'ad, dat er voor de grae- nen wat verhoöging van pries zou komme, mar 'k oore zoo bie geruchte, dat ze noe in Den Aeg van plan bin d'r wat bie te doen. Mar al zouwe ze d'r niks bie doenze wete toch wel, dat m'n verplicht bin om terve te zaoien, zonder graen gaet 't noe eenmaal nie op 'n bedrief. Ten eerste motte m'n wis selbouw ebbe, dan gebrek an kunstmis en wat tegenwoordig ök zwaer kan wege, al ebbe m'n d'r dit jaer deur de buutengeweun mooie weersomstandig heden geen last van g'ad, gebrek an arbeidskrachten. Dat alles bie mekaore genome, motte m'n ök 'n gedèlte graen zaoie. 't Gaet dus nie om niks as peeën en aerepels te verbouwen. Peeën en aere- pels bin die produkten, die veel werk vraege en 't mot es 'n slecht naejaer weze, dan zou je in den aop gelogeerd weze, as je uae verhouding teveel peeën en aerepels ct. As t'r noe wat bie komt, is 't nie meer as billek, je mot mar es kieke, wat de werkloönen naer boven gegaen bin. Dan komt er nog bie den achter- uutgang van 't land, deur gebrek an kunstmis, den achteruutgang van ge bouwen en materiaal, waeran je tegen woordig niks kan laete doen, enz. Om dat alles te compenseeren, mot de verhoging nie zoo flauw weze. Me zulle zien, 'k bin benieuw, wat 't oord. Staet 't koölzaed bie julder ök goedf Vooral 't vroeg gezaoide staet goed, ee. 'k nog es gwaerscliuwd geèn koölzaed in koölzaedstoppel te zaoien en toch bin d'r nog enkele gewist, die 't wél gedaen ebbe. In die perceèlen kom nog al vreterij voor en ze staen erg onregelmaetig. Ze zitte d'r noe zelf mee. Over 't algemeèn gloöf 'k dat t koöl zaed wel goed en sterk den winter ingaet. As m'n noe mar es wat minder last adde van 't wild, voomaemelek van de en ook bij het gebruik van Notarisappel als entrijs voor om te enten oude boomen, du irt het soms lang. De enten slaan ge makkelijk aan en groeien goed. maar het duurt een jaar of vijf voor het nieuwe hout gaat dragen. Zijn ze over het begin heen, dan laat de vruchtbaarheid in dien de goede bestuivers in de buurt staan niets te wensehen over. Goede bestui vers zyn Yellow Transparent. Transparente de Croncel, Kesswick, Codlin en Lands berger Renette. Het eigen stuifmeel is slecht. De krachtige kroon van den Notaris appel Inkt wel wat op die van den Goud- reinet. De onderste takken slaan wijd uit, de bovenste loopen pyramidaal toe. Meest \eredelt men op krachtigen onderstam. Voor den struikvorm kiest men echter een minder sterken groeier. In het algemeen is de boom best ge zond. Kanker komt niet meer voor dan bij andere handappels, topkanker een ge volg van schurftaantasting op de schors der jonge twijgen komt practisch niet voor. Een ding is echter wel een bezwaar en dat is het optreden van kurkstip, waar onder de vrucht lijdt. Dit is niet de kurk- stipvorm, die een symptoom is van borium- gebrek, maar de stippigheid. die volgens de jongste onderzoekingen moet worden toegeschreven aan een virus, dat het sap der boomen bederft. Afgezien daarvan is de appel ook wat kleur en uiterlijk betreft van prima kwali teit De vrucht is van goed formaat en van eenigszins langgerekt model. De kleur is aanvankelijk groen, met een licht blosje; in October, als de appel eetrijp wordt, verandert dat in geelgroen, met een mooi lichtrood streepje. Tot in Januari kan men den Notarisappel bewaren. Hij zou even tueel nog langer houdbaar zijn, maar dat duuven. As je zoo 'n troepje duuven in je zaed kriegt, dan bin je nog nie gélukkig. Die smeerkeezen pikke d'r 'd'artjes uut en de plantjes gaen tien tegen eène dood. Wat dat angaet bin m'n ier in Zee land nie gélukkig, dat er nie gejaegd mag oore. 'n Boer, die 'n jachtakte eit en jaege mag, kiek verder as z'n neuze lank is en schiet ök op de duuven, omdat ze schaedelek bin. Ze moste toch in ieder geval wat ver gunningen geve om op schaedelek ge dierte te schieten. Vroeger kon je toch' ok 'n akte voor schadelek gedierte kriege. D'r bin toch wel betrouwbaere menschen, die mit 'n geweer in d'r anden vertrouwd bin. Wat bin de priezen van de koeien toch opgeloöpe, ee. 't Is de moeite waerd, zeg. Da's nie normaal meer. Ze geve al tot vier-, vuuf en twintig onderd gril den vor 'n goeie mélkkoeie. Noe is mien idee, dat zukke priezen alleèn gegeve kunnen oore deur zwart- andelaèrs. Om bie zoo 'n pries d'r uut te kommen, dat gae nie, as je de melk mot levere voor 13 cent en de butter voor f 1.30. Ier in Zeeland, wat 'n in oöfdzaek akkerbouwprovincie is, kunne de boe ren koeien misse, ze bin d'r nie op an geweze. En 't gevolg is dat de koeien en t vee in 't algemeèn uut Zeeland weggaenwat zonde is voor al 't ruw- voer, dat verloren gaet. 't Einde van 't liedje is, dat er te vseinig koeien zulle komme en dat de mélkvoorzie- ning totaal in 't onderd zal loöpe. 'k Begriepe nie, waerom ze mit de koeien nie net kunne doen as mit de paeren. Ankoöpvergunningen en taxeere. Dan bin ze an 'n pries gebonde. D'r zitte bie koeien natuurlek wél meer moeilekeden an vast as bie de pae ren, dat is zeker, mar meugélek mot 't weze, as de wil d'r mar is. Waer 'n wil is, is 'n weg. k Gloöve naemelek dat de wil ont breekt, 't eeuwige bedriefschap zal d'r weer wel 'n woordje in meespreke. An 'tl koeie van twee duuzend gulden is meer te verdienen as an een van vuuf onderd gulden Ze zulle de gevolgen dan ök motte draege, want dat 't ier misloopt, is zoo vast as 'n uus. Arjaon wordt niet verlangd, omdat de Notaris appel juist in de maanden October, Novem ber en December in ean zekere behoefte aan een goeden handappel voorziet. L. M. BIJ kers en perzik kan men het ge- heele jaar door waarnemen, dat er gom aan takken en stammen naar buiten treedt in meerdere of mindere mate. Over het algemeen beschouwt men in de practijk het gommen in lichten graad als normaal. Dat is het ook inderdaadHet is als het ware een veiligheidsklep, die dient om het evenwicht tuss hen de verschillen de sapstroomen in den boom te bewaren. Is dit evenwicht geheel verstoord, dan breekt een ware gomvloed los. De boom gaat er nu ook van lijden; de bladeren kleuren bleek groen, later bruin en ge- heele takken sterven af. Na één of twee jaar kan het den boom zijn leven kosten. De oorzaak der gomziekte is het cytase, een enzyme, dat in den boom gevormd wordt, wanneer er een overmaat is van anorganische stoffen, d.w.z. van stoffen, die den boom door de wortels opneemt. Aanleiding tot het gommen zijn verschil lende wonden o.a. snoei- en vorstwonden. De practijk is dan ook veelal bang om kersenboomen te snoeien. Inderdaad zal men voorzichtig moeten zijn met het aan brengen van groote wonden, doch de oor zaak ligt, zooals wij gezien hebben dieper Het is dan ook niet jhist uit angst voor de gomziekte het snoeien geheel achter wege te laten. Wel is het sterk aan te bevelen, de wonden af te dekken met verf, menie en dergelijk-1 Zwarte teer zou een samentrekkenden invloed uitoefenen op het weefsel en het proces aldus tot staan kun nen brengen. Ook andere middelen zijn goed, mits zij de buitenlucht terdege af sluiten. Voor de werking der enzymen is namelijk lucht-zuurstof noodig. Al deze stoffen nemen echter de oorzaak der kwaal niet weg, zoodat ook hier geldt: voor komen is beter en gemakkelijker dan ge nezen. Hoe de kwaal te voorkomen? VAN groot belang in dezen is de onder stam-kwestie. Veelal staan onze steen vruchten op ongeschikte onderstammen. Kersen worden bijvoorbeeld vaak veredeld op de wilde kriek. Dit is reeds van nature een sterke groeier en bovendien worden in de lcweekerij nog alle zwakke planten verwijderd. Komt nu zoo'n boom in lich- teren grond dan ontwikkelt het wortel gestel zich veel te sterk in verhouding tot de kroon. Het gevolg is: een overmaat van anorganische stoffen in den boom. Ook bodem en bemesting spelen een rol. Over het algemeen is een te ryke bemesting noodlottig. Op zeer armen grond daaren tegen treedt weinig of geen gomziekte op. Stikstof heet de vatbaarheid te verhoogen, kali en fosforzuur zouden deze verminde ren, evenals kalk, hoewel deze de nitrifi- catie in den bodem versnelt. W. G. Successen van onze Oost-boeren Nu de oogstresultaten van het afgeloo- pen seizoen in de Oekraine binnen zijn gekomen en ondei'ling konden worden vergeleken, mag met voldoening worden vastgesteld, dat de Nederlandsche boe ren, die zich vrijwillig voor den agra- rischen opbouw in het Oosten hebben gemeld, een uitstekend figuur hebben geslagen. Men moet daar niet licht over denken, immers in het Oosten kunnen, zooals de Rijkscommissaris het onlangs nog in zijn rede te Groningen uitdrukte, „slechts de allerbesten" zich staande houden. Vooral voor onze Nederlandsche boeren geldt dit, immers de verhou dingen waaronder gewerkt moet worden en de toestanden, die zij er op land bouwkundig gebied aantreffen, zijn vol komen verschillend van die in het eigen land en voor hen totaal nieuw. Dat desondanks de meerderheid van onze boeren, die daar tot leidende pos ten zijn opgeklommen zóóveel succes mochten hebben, dat velen hunner van de Duitsche overheid een uiterst waar- deerend schrijven, dikwijls gepaard gaande met stoffelijke blijken van er kenning, mochten ontvangen, stemt tot dien de Nederlandsche boer in de wereld warme voldoening. De uitstekende roep, geniet, heeft daardoor opnieuw met na druk bevestiging gevonden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5