Over appelen en hun verwerking Officieele berichten Voor de Landvrouwen: 0.0.// rfjEHEkaaaa 10 MILLIARD Van schapenvacht tot zeemlap Boekbespreking IN aansluiting op de Interessante lezing, die de Heer W. Kaper ter gelegenheid van het Oogstdankfeest voor de ver schillende afdeelingen der Landvrouwen hield en waarbij de film: „De Nederland- sche fruitteelt" haar première beleefde, zullen wij hier eens vertellen hoe de Land vrouwen de producten van eigen bodem tot smakelijke gerechten kunnen verwerken. Wij weten, dat het bewaren van het fruit bijzondere zorg vereischt. Het is natuurlijk erg prettig, wanneer we den geheelen win ter over versch fruit beschikken, al moeten we er even de aandacht op vestigen, dat appels, die bijv. in October geoogst zijn en tot Maart rauw bewaard worden, ten slotte practisch geen Vitamine C meer bezitten. Uit voedingsoogpunt bekeken is dit natuur lijk een nadeel maar daarentegen is een vrucht, zooals de appel, zóó smakelijk en kan tot zulke heerlijlte gerechten verwerkt worden, dat wij dit Vitamineverlies, ver oorzaakt door langdurige bewaring, niet te zwaar moeten nemen. Wat op zijn beurt natuurlijk aan de belangrijkheid dezer stof fen niets afdoet Vitamine C, één der meest genoemde vita mines. speelt een belangrijke rol in onze voeding. Er wordt veel, zeer veel geschre ven over deze stoffen en er zal wel nie mand zijn, die hier nog nooit van gehoord heeft. Er wordt dikwijls gedacht, dat vita mines levende stoffen zijn. daar het woord Vita leven dit in de hand werkt. Dit is echter niet zoo. Wanneer we een defi nitie moeten geven, wat vitamines nu eigenlijk zijn. kunnen we zeggen: ..Het zijn geen levende stoffen, maar stoffen, die voor het leven noodig zijn". De appels bevatten in verschen toestand in hun schil 5 maal zooveel Vitamine C dan in hun vruchtvleesch, vandaar dat het aanbeveling verdient de appels ongeschild te éten. Men moet ze dan wel goed af- wasschen Menschen met gevoelige inge wanden verdragen n.l. de stoffen slecht, waarmee de vruchtboomen bespoten zijn en waarvan nog dikwijls sporen op de schil voorkomen. Het Inmaken van appelmoes. Het inmaken van appelmoes vereischt uiterste nauwkeurigheid. Ten eerste moet het moes betrekkelijk dik gemaakt wor den (het is dan minder vlug aan bederf onderhevig) en de flesschen vooral niet te vol vullen (ca 2% cm onder den rand). Het moes kan dan tijdens} de verhitting iets stijgen, zonder dat er kans is op over koken. Beschikt men niet over al te grooten suikervoorraad, dan kan men ook zonder suiker inmaken, liet verdient dan wel aan beveling een conserveermiddel in den vorm van een tabletje, zooals die tegenwoordig in alle drogisterijen verkrijgbaar zijn, toe te voegen en daarna het appelmoes gewoon te pasteuriseeren. Men plaatst de fles schen in een weckketel, die tot een hoogte van 10 cm vanaf den bodem met water gevuld is. Men brengt den inhoud op een temperatuur van 90 gr. en pasteuriseert 45 minuten. Heeft men wel suiker aan het moes toegevoegd, dan kan men volstaan met een pasteuriseertijd van 30 minuten. Pannekoekjes van gortmout en appel. 250 gr. gortmout, 250 gr. bloem, 4 dL wa ter. 4 dL melk, 4 groote zure appelen, iets zout. Week het gortmout in het water pl.m. 50 minuten, voeg dan de bloem toe en het zout en roer* dit met de melk aan tot een dik beslag. Voeg de gesnipperde appelen toe en bak dan kleine koekjes op de ma nier van drie in de pan. Dien ze op, be strooid met een weinig suiker en kaneel- surrogaat. Appelschotel (6 personen). 12 Bellefleuren (middelgroot), suiker en kaneelsurrogaat, 1 L melk, 60 gr. custard- gjeder. vlapoeder of maizena. oor de appels en schil ze daarna. Wan neer men de appels eerst schilt en daarna boort, breken ze vlug'-T. Plaats de appels in een vuurvasten schotel en vul de holten op met een mengsel van suiker en kaneel surrogaat. Giet een weinig water op den bodem van den schotel en laat de appels in den oven gaar worden. Ze moeten echter ONDERLINGE W m W VERZEKERING MAATSCHAPPIJ MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderving^ ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre* ciosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraag» inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I heel blijven, dus men moet van tijd tot tyd even controleeren met een breinaald. Kook intusschen een custardvla en giet deze warm over de gare appels. Deze scho tel wordt den volgenden dag pas gegeten, wanneer de smaak der appels goed door getrokken is. Appeltaart zonder boter en zonder eieren. 500 gr. zelfrijzende bloem of gewone bloem met een pakje bakpoeder; 750 gr. zure appels; 250 gr. suiker; iets kaneelsurro- faat; pl.m. 4 dL melk. nipper de appels en zet ze, bestrooid met een weinig suiker en kaneelsurrogaat even weg. Vermeng de bloem met het overige deel der suiker en maak er met de melk een stijf beslag van. Roer hierdoor de ge snipperde appelen. Besmeer een bakplaat met wat boter, ook de kleine opstaande randen en strijk hier het deeg gelijkmatig op uit. Bak de taart pl.m. 40 minuten in een warmen oven bruin en gaar. Laat ze op een treefje of rooster bekoelen en snijd ze daarna in stukken. Vragen kunnen ingediend worden bij de afd. Landvrouwen van den Nederl. Land stand, Kortenaerkade 9, Den Haag. Zij zul len zoo spoedig mogelijk beantwoord wor den in de rubriek „voor de Landvrouwen". Verschillende afdeelingen van Land vrouwen in onze provincie hebben reeds een begin gemaakt met het spinnen. Er zijn enkele cursussen ge geven en de eene heeft het zoo de andere verder geleerd. Het was de bedoeling om na eerst het spinnen grondig geleerd te hebben, over te gaan tot het verven van wol en vlasdraden. Daarna zou het weven van wol en zijden stoffen of linnen aan de beurt komen. De oorlogsomstandigheden laten dit alles echter niet toe daar we niet de beschikking hebben over het noodige materiaal. Maar daarom be hoeven we nog niet direct met de armen over elkaar te zitten! Er zijn nog meer mogelijkheden om door te gaan met het spinnen! We heb ben bijvoorbeeld toch bijna allemaal nog wel een oude kinderwagenvacht, of een haardkleedje van schapenvacht, dat niet meer gebruikt wordt. Ook de gekrulde randen van schapen vacht, die we anders in de raamkozijnen hadden liggen, zijn zeer goed te ge bruiken. We kunnen de vacht eerst afknippen en goed uitpluizen en zoo met behulp van het spinnewiel tot wol draad verwerken. De kleine pluizen die van de wol afvallen en eigenlijk nergens meer voor dienen, gooien we niet weg, maar gebruiken we bij voldoende hoe veelheid om een theemuts of theewar- mer op te vullen. Ze kunnen ook goed f ebruikt worden om tusschen de zool- jes van eigen gemaakte pantoffels te leggen, zoodat we fijne warme winter- pantoffels verkrijgen. Van de zoogenaamde huid van de vacht maken we een zeemlap, tenminste wan neer deze huid nog niet te oud is. Wan neer we voorzichtig aan het bovenste gedeelte (den kant waar de wol afge haald is) trekken, laat deze bij kleine stukjes los en krijgen we twee lagen. Dan brokkelt de bovenste huid bfl stukjes af en de onderste blijft één geheel. Na 24 uur in lauw water te hebben gestaan, komt de zoo onmisbare zeemlap voor den dag. Zoo zien we weer: Waar een wil is, is een weg! M. J. DE KLERK. Derde Zeeuwsche rasseniyst voor fruit 19421943. Uitgave van de Nederlandsche Pomologische Ver- eeniging afd. Zeeland, 51 bla. pry» 0.65. De afdeeling Zeeland van de Nederland- sche Pomologische Vereeniging heeft bo vengenoemde Rasseniyst voor Fruit uit gegeven. Hoewel de naam een zekere be perking inhoudt, is de uitgave belangryk genoeg om er de algemeene aandacht op te vestigen, te meer daar Zeeland op fruit teeltgebied een zeer goeden naam heeft. In vergelijking met den tweeden druk zyn er eenige aanvullingen aangebracht, die het geheel ten goede komen. Daar men t.o.v. van het onderstammenvraagstulc sinds 1933 weer veel ervaring had opgedaan, heeft de Variëteiten Commissie het noodig ge oordeeld om deze rasseniyst met een be schouwing over dit probleem te laten aan vangen. Een tabel voor plantafstanden, waarbij rekening wordt gehouden met de groeikracht van de verschillende variëtei ten en onderstammen, geeft eenig houvast by het opmaken van een plantschema. In verband met grondverschillen en plaat- selyke omstandigheden, zal zoo'n tabel voor plantafstanden steeds met beleid moe ten worden gebruikt en zal men niet al te star aan de opgegeven maten kunnen vasthouden. De pitvruchten, steenvruchten, nootvruch- ten en besvruchten worden in vier groepen verdeeld. Alleen de perziken vormen hier op een uitzondering. Men kan zien, dat deze cultuur voor Zeeland van weinig be- teekenis is. In de eerste groep worden de variëteiten ondergebracht, die algemeen aanbevolen kunnen worden. De tweede groep behandelt de variëteiten, welke onder byzondere omstandigheden kunnen worden aanbevolen, terwijl in de 3de groep beproeven swaardlge of nieuwe variëteiten voorkomen. Nieuw in dezen derden druk is de vierde groep, waarin nog met name de variëtei ten worden genoemd die men niet meer moet aanplanten. Voor belangstellende fruittelers, ook bui ten Zeeland, Is deze met toewijding samen gestelde rasseniyst de moeite waard om zelf in bezit te hebben. A. H. v. d. Knoop Van 14 t.m. 20 Nov. 1943 Zondag 14 November kan men over H. I van 8.00—8.15 uur weer gedachten hooren over den zin van het Boer-z(fn. Maandag 15 November. Van 13,0013 05 uur vraagt de heer A. J. Herwig de aan dacht van de bloemenliefhebbers(sters) voor een praatje over het vervroegen van bloembollen in huis. Dinsdag 16 November gaan we met den verslaggever D. Hiddinga een bezoek brengen aan een maiskweeker in Oude schip in Groningen. JV'oensdag 17 November brengt Land en Volk een gesprek tusschen twee tuin ders. die elkaar toevallig ontmoetten en welk gesprek onze microfoon heeft af geluisterd. Deze uitzending vindt plaats van 13.0013.10 uur over H. I. Van 20 1520.30 uur geeft de heer A. J. Herwig over H. II nog enkele aanwij zingen voor de indeeling van den groen tetuin voor het volgend jaar. Donderdag 18 November. Het is weer half een en we brengen ons maandeiyksch bezoek aan de Familie De Boer. Vr(jdag 19 November. Om 23.00 uur brengt Land en Volk wenken en nieuws voor boer en tuinder. Van 18.4518.55 uur worden er over H. I in de serie van de Directie van den Landbouw wenken gegeven voor het in maken van stoppelgewassen. Zaterdag 20 November brengt Land en Volk om één uur een uitzending voor en over de visschers. En dan om 13.30 uur maken wij ons weer gereed voor een radio-wandeltocht, welke gaat langs bijna onbetreden paden. Waar zal de heer Wouwenaar ons nu heen brengen? (Ingezonden mededeeling) Land- en tuinbouw-boekliouden- middenstandsdiploma In ons blad van 24 Sept. j.l. hebben wy gewaarschuwd tegen het „Bureau der Examens van het Instituut voor Midden stands vakonderwys in Nederland", secre taris Drs. W. P. den Turk, Langegeer 261, Rotterdam-Z., naar aanleiding van hun folder welke onder onze* jonge land- en tuinbouwers wordt verspreid en waaruit zou kunnen worden opgemaakt dat dit Bureau opleidt voor het officieele Midden standsdiploma „Algemeene Handelskennis". Het Nederlands Onderwys Instituut te Groningen, verzoekt ons thans mede te willen deelen, dat hun sursussen Land- en Tuinbouw-Boekhouden, welke over het ge- heele land met mondelinge lessen worden gegeven, niet voor dit diploma opleiden, en derhalve ook niets met het Bureau van den heer den Turk hebben uit te staan. Voor nadere byzonderheden zie men de advertentie in dit blad. Griend- en teenhout te velde Alle eigenaren en pachters op langen ter- myn van perceelen griendhout, waarvan "net gewas de twee laatste malen, dat deze zijn gehakt, niet door henzelf is geoogst, zijn verplicht het griendhout vóór 15 Nov. 1943 te velde te verkoopen aan één dergenen, die het gewas van de perceelen de twee laatste malen hebben geoogst. Zijn be doelde personen geen gegadigde, dan die nen de betrokken eigenaren of pachters op langen termijn daarvan vóór 20 Nov. 1943 onder overlegging van bewysstukken aan het bedrijfschap kennis te geven, onder opgave, of zij het griendhout zelve willen oogsten dan wel te velde willen verkoo pen. Indien de betrokken eigenaren er de voorkeur aan geven dit te verkoopen, zal hun door het bedrijfschap een kooper wor den aangewezen. Eigenaren of pachters op langen termijn van perceelen griendhout waarvan het gewas beide laatste malen or één der beide laatste malen, dat deze zijn gehakt, door henzelf is geoogst, zijn ver plicht vóór 15 Nov. 1943 aan het bedryf- schap op te geven, of zy het griendhout al dan niet zelf willen oogsten. Eigenaren of pachters op langen termyn, die nalaten aan deze verplichting te voldoen, worden geacht te hebben verklaard dit niet zelf te willen oogsten. Zij, die hebben verklaard of worden geacht te hebben verklaard dat zij niet zelf willen oogsten, zijn verplicht het griendhout vóór 1 Dec. 1943 te velde te verkoopen aan dengene, die het gewas van de perceelen één der beide laatste malen hebben gehakt dan wel, In dien zij beide laatste malen zelf hebben gehakt, aan éér. bf meer door het bedrijf schap aan te wijzen personen. De koopers van griendhout te velde dienen in het be zit te zijn van een vergunning tot den aankoop van het griendhout. Een derge lijke vergunning wordt slechts aan dege nen, die schriftelijk verklaren van het perceel vóór een door het bedrijfschap te bepalen datum tenminste de hoeveelheden der verschillende soorten griendhout, welke naar het oordeel van het bedryfschap van deze perceelen kunnen worden geoogst, te zullen hakken. Voor het oogsten van griendhout is het bezit van een vergun ning vereischt, welke slechts aan eigena ren van perceelen griendhout wordt ver leend, indien deze een schrifteiyke verkla ring gelijkluidend aan die, welker inzen ding voor het verkrygen van een aankoop vergunning van griendhout te velde ver eischt is, hebben afgelegd. Degenen, wien een aankoopvergunning wordt verstrekt, ontvangen tegelijk de hakvergunning. Voor den aankoop van de teenoogst zyn de tot dusverre geldende bepalingen ge handhaafd. Ieder, die teenhout snydt, ia verplicht binnen een week na de beëindi ging van het snijden aan den districtleider opgave te doen van de door hem geoogste soorten en hoeveelheden teenhout. Met re denen omkleede verzoekrti om ontheffing van de vorenbedoelde voorschriften waar aan slechts in enkele, by verordening vast gestelde uitzonderingsgevallen kan wor den voldaan en verzoeken om nadere in lichtingen kunnen worden gericht aan het bureau voor het Bedryfschap voor Griend en Riet, Zwarteweg 75, 's-Gravenhage. bestemd en als zoodanig verwerkt wor den. Voor den oogst 1943 wordt afstand gedaan van het aanslagsysteem, aangezien alle aardappelen, die geschikt zyn bevon den voor consumptie, voor dit doel gele verd moeten worden. De fabrieken mogen alleen aardappelen vermalen, die door een controleur van het Bedryfschap voor Aard appelen of door een controleur van de fabriek voor consumptiedoeleinden zyn af gekeurd. Het risico van bewaring van een goedgekeurde party blijft voor den teler, m.a.w. indien een party op het moment van aflevering niet aan de kwaliteits- eischen voldoet, zijn de financieele gevol gen van de dan noodzakelylte afkeuring voor rekening van den teler. Gaat een teler met af- dan wel goedkeuring niet accoord, dan kan hij herkeuring aanvragen bij het Bedrijfschap voor Aardappelen, by- kantoor Veendam, nadat hij aan een be paalde voorwaarde heeft voldaan. Schoven in de persmachine In plaats van in de dorschmachine Een landbouwer ln Zeeuwsch-Vlaanderen had het vorig jaar zulke verdacht-lage opbrengsten, dat hem thans afdorschen onder toezicht was opgelegd. Toen een dezer dagen de controleurs kwamen om tot dorschen over te gaan, werd de con- tröle geweigerd, zoodat de ambtenaren ge noodzaakt waren de hulp van de mare- chaussée in te roepen. Bij het onderzoek van de boerderij werd aanvankeiyk niets gevonden, maar bij voortgezet speuren bleek, dat ln pakken geperst stroo onge- dorscht stroo was verborgen. By het ver hoor vielen al spoedig enkele arbeiders door de mand; zij verklaarden op aan dringen van den boer gedurende het dor schen schoven in de persmachine te heb ben gedaan in plaats van in de dorsch machine. Alle pakken stroo werden uit elkaar gehaald en afgedorscht. De op brengst was 800 kg haver, 900 kg boonen, 1900 kg gerst en 2000 kg erwten. Deze landbouwer zal zijn gerechte straf niet ontgaan. Mond- en klauwzeer gedurende de week van 2431 October 1943 Aardappelen voor verwerking De fabrieken mogen thans nog uitsluitend voor consumptie ongeschikte aardappelen of uitschot verwerken. Alle voor consump tie geschikte aardappelen moeten door de fabrieksaardappeltelers voor consumptie Groningen Friesland Drenthe Overyssel Gelderland Utrecht Noordholland Zuidholland Zeeland Noordbrabant Limburg 40 40 27 31 53 66 112 142 5 42 5 Ég ed.2 ej H li 4760 676 1042 788 1848 2653 1770 10 165 7 Totaal: 563 13 14527 1256 Het aantal sterfgevallen in deze periode bedroeg: 12 runderen, 10 kalveren, 9 var kens en biggen, 1 schaap en 2 geiten.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 6