Grappen er Het gouden oorijzer De veenmollen- plaag 4 iLchutUjAikon ArpjanapiiD Een kostbaar voonverp dat veel „aftrek" heeft De Ziektewet is gewijzigd, ee. Vroeger schreef de ziektewet drie wachtdaegen voor en daerna most, tachtig percent van 't loon betaeld oore, Noe oort nae de drie wachtdaegen eerst zes dagen vuuftig percent uitbetaeld en pas daer- nae tachtig percent. As je meer dan 28 daegen ziek bin, krieg je die zes daegen biebetaeld tot tachtig percent. In de land- en tuinbouw adde d'erre- beiers niet veel mit de ziektewet te maeken. Volgens 't. loönkontrakt mot de boer toch tot onderd percent bie be- taele, ök de drie wachtdaegen. Oe is 't noe mit die wijziging. Is 't noe in de landbouw ök zoo, dat er drie wachtdaegen bin en dan zes daegen van vuuftig percent en dun pas tachtig. Neèie, zoo is 't noe net es nie. Den err eb eter, die in de land- en tuunbouw werkt en die ziek oord. krieg geweun z'n volle lodn deurbetacld. ök nae de wijziging. 't Loönkontrakt bluuf naemelek van krach1, al verandere ze de ziektewet iedere weke it Kom alleen icr op neer, dut den boer vroeger vanaf den vierden dag tachtig peren:t terugkreeg en nee vanaf den vierden tot en mit den negenden dag mar vuuftig percent. 't Kost den boer dus zes daegen vuuf tig percent van 't loon. Die wijziging van de ziektewet is miens inziens dan ök alleèn gedaen vor d'in- dustrie, om daer de simulanten op te vangen. Mari:e wete allemael, in de landbouw ebbe die nie in die maete, dat er spe ciaal tegen opgetrèje mot oore. In de landbouw mot. 't zoo wezedat d'errébeiers zoodaenig an 't bedrief ge- bon de bin, dat er geèn simulanten bin. Dat 't nog nie overal zoo is, daer van bin m'n ök allemael overtuugd, mar we motte d'r allemael an mee werke, dat 't zoo oord. Daerom spreekt 't. ök vanzelfdat de boeren mit die wijziging van de ziekte wet niks te maeken ebbe; as die vor de landerrebeier deurgevoerd wier, zou d'r positie slechter oore en dat mag in geèn geval, daermee zulle m'n toch wel eèns weze, ee. Nog es gezeid, de landerr eb eters motte zoodaenig an 't bedrief gebonde weze en d'r eige d'r ök zoodaenig an gebonde voele, dat z> as 't waere 'n deel van 't bedrief uutmaeke. As dan zoo'n errebeier ziek is, mot ie toch ök uut 't bedrief z'n inkomen ouwe, dan is de verhouding pas goed. De pries van de biggen is 'n ende ge zakt, ee. Noe is 't er vor 'n redeleke pries an 'n verkje te kommen. Mar noe is 't feitelek al vee te laet om nog biggen op te zetten vor uusslachting. afgegeve vor uusslachting. Tot SO No vember oore vergunningen afgegeve vor uusslachting en tot SI Maerte mag ge slacht oore. Dat ze d'r noe nog 'n maend bie gedaen ebbe, om vergunningen af te geven is goed gezien, mar noe motte z' ök 'n maend d'r bie doen om te mug ge slach ten; daer motte ze dos SO April van viaekc. Dan is 'l er tenminsten nog 'n bitje kans, dut je je verkje nog tot 'n bitje gewicht kan brienge. As ze *t tot SO April verlenge om te mug ge slachten, dan kun je 't verke nog vuuf ma-enden ouwe. En dat ebbe m'n wel noödig zonder krachtvoer. Wat a je tegenwoordig al nie tegen komt, ee. 'n Boer, 'n endje verderop, wier d'r van verdocht, dat ie te weinig koölzaed ge leverd d. De controleurs an 't zoeken en d'r was mar niks te vinden. Mar de fraude lag er zoo dik bovenop, dat '1: nie opgegeve wier en waer dienk je dat ze uiteinde- lek 't weggestoke koölzaed vonde, nie verschrikke oor, IN DE GIERPUT Daer lagge negen zakken mit zaed in. Vor zoo'n misdaediger, boer kun je zoo iemand niet meer noeme, die eerenaem komt. ie nie meer toe, is miens inziens geèn straf t'oög. Z' ebbe 'm opgepakt en in den bak gedouwd k« z'm daer noe mar nie te gauw los- laete. Om te beginnen moste ze zoo iemand in ieder geval z'n bedrief afneme en vor eèl z'n verdere leven verbieje om nog de leiding over 'n bedrief Vebben. As ze noe zoo iemand 'n tiedeleke straf geve en dan weer op de maetschappij los laete, begint ie toch weer op d'ouwe meniere mit z'n knoeieryen deur te gaen. De rechters kunne tegen zoo iemand nie streng genocht weze. ARJAON. Nogmaals: Naar aanleiding van een plaatje en een praatje in ,,De Landstand" van eenige weken geleden, over de bestrij ding van veenmollen schreef een ervaren tuinder uit Delfgauw nog enkele wen ken, die berusten op langdurige erva ring en dus de moeite waard zijn onzen lezers overgebracht te worden. Vooral op lichtere grondsoorten kan de aantasting vernietigend voor den oogst zijn. Een akker, die eenmaal „vol" veen mollen zit, heeft dan ook weinig waarde, ondanks dat er een zeer goed middel is ze grondig te doen verdwijnen. Dat middel is zeer eenvoudig bovendien, maar past den volkstuinder niet. Men moet slechts een jaar het land betelen met oliezaad. Van oliezaad en olie hebben de veenmollen een sterken af keer. Men kan ze ook gemakkelijk uit de ritten te voorschijn doen komen door eerst den lossen bovengrond weg #te nemen en in de vrijkomende ritten van de veenmollen een paar druppels olie met water te spoelen. Ze komen dan prompt boven en kunnen opge ruimd worden. Een uitstekend middel is verder het spitten in den zomer, tusschen de voor- en nateelt in. De nesten liggen heel dicht onder de grondoppervlakte en men graaft ze dan meteen uit ter wijl men ook vele veenmollen op graaft. En tenslotte: zorg steeds voor goede bemesting en besteed alle zorg aan de teelt. Want de meeste ziekten en pla gen komen steeds voor op verwaarloos de akkers. Zoo is het ook met de veenmollenaan tasting. Ir. C. K. Een oud spreekwoord zegt: „Het is niet alles goud wat er blinkt". In verschillende provincies echter, waar de vrouwen (hoewel niet op zoo groote schaal als vroeger) nog het gouden ooryzer dra gen, gaat dit gezegde niet altijd op en op het blinken van deze „ijzers" kwamen al vroeg de leden van het Mercuriusgilde (het gilde der kooplieden en der die ven) af, die er de een op meer, de andere op minder eerlijke manier een boter ham aan trachtten te ver dienen. De kooplieden deden dit, door de boerenvrouwen te vertellen dat ze toch eigenlijk mal waren, nie mand droeg die dingen meer, waarom zouden ze niet met hun tijd meegaan en hun oude kleederdracht en daarmede ook het oor- Een meisje uit Biggekerke. niet de traditioneele Zeeuiv- sche hoofdtooi, die al van moeder op dochter, veie geslachten lang in de familie is, en den laatsten tyd zooveel belangstelling ondervindt van het Mercurius gilde. (Foto: Archief). ijzer aan kant doen Met toiletmaken was je ook veel vlugger klaar, want dat ooryzer en die muts namen heel wat tijd in beslag, wilden ze goed zit ten. Zoo preekten deze lie den voor hun eigen paro chie, maar gelukkig had den ze over het algemeen weinig kans, omdat de vrouwen vrijwel nimmer van de ooryzers afstand wilden doen, zelfs al ging er af en toe één over naar meer moderne dracht. En ook de andere gouden en zilveren voorwerpen waar op de handelaars zoo tuk waren om ze in „Holland- sche" steden met een zoet winstje te verkoopen, bleven gelukkig in de meeste gevallen in het kabinet. Pas op voor „liefhebbers" Sedert het uitbreken van den oorlog is de jacht op deze voorwerpen nog toegenomen en het gilde van Mercurius is nog ver sterkt door dat der „zwarte handelaren", die in dit object ook goede winstmogelijkheden zagen. Dat de Gildebroedeis n'et altijd eerlijk te werk gaan ondervond een 8<>-jarige vrouw, die een oorijzer en verschillende andere gou den en zilveren voorwer pen bezat, die al van moe der op dochter, vele ge slachten lang in de familie waren en die ze dikwijls en met gerechtvaardigden trots aan haar bezoekers toonde. Dit kwam een 27-jarigen grondwerker ter oore die het bericht be langrijk genoeg vond om van beroep te veranderen en dus op een donkeren avond de woning van het oudje binnendrong, waar hij zich alles toe-eigende wat van zijn gading was. De activiteit van de po litie liet echter niets te wenschen over en dezer dagen hoorde de (lief (die o.a. het oorijzer voor 1200.verkocht had) een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen, met aftrek van 3'/2 maand voorarrest. Die geen taai heeft is geen naam weerd, Waar geen taal leeft is geen volk. Guido Gezelle. WIJ brengen hier een reeks grap pen en grollen die ontleend zijn aan het boerenleven en zeker waard zijn aan de vergetelheid ontrukt te worden. Reeds Vader Cats kende het gevaar van al te groote openhartigheid: „Hebt gli\j met spreken TT vergist 't Wort met geen sponsy uitgewist". Het is echter nu eenmaal zoo, dat de „volkshumor" begrepen moet worden. Immers zij vertoont verschillende facet ten voorliefde voor pakkende en komische vergelijkingen, geneigdheid tot schertsen en'schelden, zin voor spot ternij en zotternij enz. Het gaat wel eens' over de schreef en ontaardt dan in olatheid of ruwheid, vaak ook in onbenulligheid, ja soms zelfs in wreed heid. Maar de volksmond is nu eenmaal zon der genade. Wat opvalt, ongewoon is, of buiten den regel valt, wordt bespot en gehekeld. Men neme dit alles voor lief en vooral... wege niet alles op een goudschaaltje, wanneer ge hieronder ook al iets tegen mocht komen, wat minder aangenaam in de ooren klinkt. Verheug U slechts over het „costelijcke mal" dat in zulke citaten, vergelijkin- gen en overdrachtelijke wendingen ver scholen ligt. Om U op het ergste voor te bereiden begin ik alvast met de hier volgende uitspraak van Vader Cats, die toch geenszins mag worden aangezien als een vijand van den „gerusten lantman", zooals de volksdichter Poot van hem „Een boer is nauw een mensch; Hy gaat met beesten om, En die geen beesten is, Is hem niet wellekom". En die andere 17e eeuwer Breedero maakt het al niet veel beter, wanneer hij bij de „burgers" een wit voetje wil halen „Mydt der Boeren feesten, sij s(jn selden soo soet, Of 't kost yemandt syn bloedt". Minder wrang, maar toch ook nog niet vleiend klinkt het elders uit den los- lippigen mond van den raadsheerlijken Cats: „Een boer, die vryt Die stoot of smyt De lezer gelieve te bedenken, dat deze en dergelijke uitvallen enkele eeuwen oud zijn, toen men zeker in onze samen leving en heusch niet op het platteland alleen, veel minder aandacht schonk aan uiterlijke beschaving dan in onzen modernen tijd. Neen, dan hoor ik liever den dichter Poot, die een aantrekkelijker levens beeld der boeren geeft. In dezen zin: „Els, z(jn liefste door het trouwen Wiegt met zang hem daer h(j slaept, En hy kust er Elsje voor Dus brengt Melker 't leven door" Veevoeder voor de wintermaanden. Het afval van de suikerbleten wordt dagelijks «loor honderden wagens en tientallen schepen %an de suikerfabrieken afgehaald, om gedurende de wintermaanden als veevoeder te dienen. (Foto: C.N.F.-Stevens).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 4