Kanker bij appelboomen T Offieieele landbouw- mededeelingen De bestlijding der Neclria gulligena VOORAL in herfst en voorwinter komen op de kankerwonden onzer vruchtboomen roodachtige vrucht lichamen voor, iets grooter dan een spelde- knop, die massa's sporen afscheiden. Deze sporen zweven door de lucht en kunnen dus gemakkelijk op één of anderen appel- tak terecht komen. Zijn de omstandigheden voor de sporen gunstig, dan kiemen zij en dringen in het weefsel van den tak, waar op zij terecht gekomen zijn en veroorzaken dan weer kankerachtige wonden, waardoor het takgedeelte boven de wond kan gaan kwijnen en ten slotte afsterven. Hierdoor kunnen boomen grootendeels ernstig aan getast worden, groote takken vallen dati weg of, als de aantasting wat minder erg is, gaan zij kwijnen. Dat dergelijke zieke boomen geen maxïmalen oogst kunnen geven, is begrijpelijk, terwijl zij door de extra zorg, die aan den snoei besteedt moet worden, extra geld kosten. Erwordt de aandacht op gevestigd, dat vooral in herfst en voorwinter de vrucht lichamen ontstaan en dat vandaar de spo ren wegzwermen. Dit is van zeer veel be lang, vooral als men bedenkt, dat kanker een echte wondparasiet is. dat wil zeggen, dat kanker alleen via wonden in de takken kan komen. Zouden t.- dus geen wonden of wondjes, hoe klein dan ook, aan de tak ken ontstaan dan zou de kanker ook geen kans hebben de appelboomen aan te tas ten. Geheel juist is dit intusschen ook weer niet, want de sporen kunnen ook via de knoppen naar bin en dringen. Dringt een spore via een knop een tak binnen dan sterft de knop, met het omringende bastgedeelte, af, met als gevolg, dat het boven de doode knop voorkomende tak gedeelte dood gaat. Vrij dikwijls gaat het aantastingsproces zoo snel, dat de tak reeds in het voorjaar niet uitloopt, of dat de tak in den voorzomer met blad en al verdort. Soms ook gaat het wat lang zamer en sterft de tak een volgenden herfst of winter af. Niet alleen komt de zwam via knoppen aan de één-jarige twij gen binnen, doch ook via knoppen op de vruchtsporen, dit zijn korte takjes met aan het einde een gemengde (bloem )lcnop. We zien dan dat de vruchtspoor afsterft, en dat er op den tak, waarop de spoor staat, rondom de spoor een open wond ontstaat, met in het midden de doode vruchtspoor. Bijna altijd voldoet een kanlcerwond aan bovenstaande beschrijving, dus in de wond een doode knop, of een talcstompje, waar door de zwam naar binnen is gedrongen. Er werd reeds geschreven dat de kanker alleen via wonden in de appelboomen te recht kan komen. Als regel zijn het niet de snoeiwonden waardoor de kanker naar binnen komt, al moeten wij er wel rekening mede houden dat die mogelijkheid bestaat, doch als regel zijn het: vorstscheurties, hagelwondjes, bloedluiszuigplaatsen en der gelijke. Vooral de vorstscheurtjes spelen een groote rol. in het bijzonder als daar nog bij komt dat de appelboomen in den herfst wat lang doorgegroeid zijn, waar door het hout voor den winter onvoldoende uitgerijpt is. Denk hierbij aan de winters 1928-1929 en 1938-1939. In de zomers van 1929 en 1939 bleken de Bellefleuren op vele plaatsen zoo ernstig te hebben geleden, dat men er toe moest over gaan de boomen te rooien, andere weer hadden jaren noo- dig voor zij min of meer hersteld waren. Wanneer rijpen de appelboomen in den herfst slecht uit? Vooral dan als er iets hapert aan de ont watering waardoor de boomen in het voor jaar, door den te kouden grond, laat uit- loopen. In den herfst groeien de boomen dan als regel lang door, met als gevolg dat het hout te laat uitrijpt en vorstge- voelig is. Soms ook zien we. en dan vooral in weide- boomgaarden, dat de gebruiker nog laat in het voorjaar stalmest onder de boomen uitstrooit met de bedoeling, dat het vee het gras onder de boomen niet zoo kaal weg zal vreten. De stalmest-stikstof komt laat ter beschikking der boomen, die er alweer te lang door blijven groeien en in den herfst niet voldoende uitrijpen. Het zelfde geschiedt als men laat gier geeft of bijv. zwavelzuren ammoniak of een an deren stikstofhoudenden kunstmest. Perceelen in zwarten grond, met een onder cultuur van aardappelen, bieten, rapen of witlof, hebben als regel meer van kanker te lijden dan perceelen in gras, dit is althans op de rivierkleigronden regel. De genoemde gewassen zijn alle kalivreters en aangezien ook onze appelboomen voor hun ontwikkeling veel kali behoeven, zullen zij ten slotte voor een goede ontwikkeling kali te kort komen. Veel kali geeft stevig hout dat een flink weerstandsvermogen tegen vorst bezit. Weinig kali geeft slap hout en gevaar voor vorstbeschadiging. De kali- voorraad in den grond speelt meestal een groote rol bij het optreden en het voor komen van kanker. Er is. als wij ons niet vergissen, ook de mogelijkheid' van een magnesium-tekort: zulk een tekort zou het optreden van kanker in de hand werken Patent-kali bevat vrij veel magnesium en als wij rekening willen houden met den eventueelen invloed der magnesiumver bindingen, zouden wij vrijwel uitsluitend gebruik moeten maken van patent-kali. Middelen ter voorkoming. HET optreden van kanker kan men trachten te voorkomen door: 1. een goede ontwatering, opdat de boomen zich wat dat betreft ongestoord kunnen ontwikkelen 2. een zoo juist mogelijk uitgevoerde be mesting, dus geen laat toegediende stik stof-, gier- of stalmestgiften, wel veel kali. Laat uw boomgaarden in Groningen on derzoeken, blijkt dan dat het kaligetal laag is, beneden 0,020, dan is het oppassen met de kali; bij een kaligetal van 0,016 kan men o.a. by Zigeunerin reeds kaligebrek verwachten en bij een kaligetal van 0,012 zal Zigeunerin praktisch zeker kaligebrek vertoonen 3. een goede snoei; hierdoor zal de belich ting, ook binnen in de kronen, beter wor den en zullen weinig vruchtsporen door lichtgebrek sterven; de kans op kanker wordt hierdoor weer kleiner; 4. de snoeiwonden direct afdekken met bijv. kankerdood, kankerteer of verf, menie, flintkote en dergelijke goed afdekkende stoffen 5. zorgen voor een goede bloedluisbestrij- ding, omdat via de bloedluiswonden kan ker naar binnen kan dringen; ook zorgen voor een goede schurftbestrydmg omdat de boomen dan in het geheel beter groeien en het weerstandsvermogen hierdoor groo ter wordt. Heeft men boomen met kanker dan a. de doode toppen zoo spoedig mogelijk wegnemen en verbranden, opdat er geen vruchtlichamen op gevormd kunnen wor den b. de kankerwonden goed uitborstelen of uitsnijden en daarna insmeren met één der reeds genoemde middelenvaak overgroeien de wonden dan nog; c. trachten door een goede bodemverple- gmg (ontwatering en bemesting) het weer standsvermogen te vergrooten, eveneens veel zorg besteden aan de ziektenbestrij- ding in het algemeen; d. heeft men een aanplanting met zwarten ondergrond, in de omgeving nagaan hoe de boomen zich gedragen nadat er enkele jaren gras onder groeide, ook nagaan wel ke variëteiten veel en welke weinig last van kanker hebben, door omenting kan dan nog veel bereikt worden. Bij den aanleg van boomgaard ot truittum ga men na welke variëteiten veel last van kanker hebben en welke rol de onderstam hierbij speelt: veel teleurstellingen kunnen hierbij voorkomen worden. Voor een uit voerige beschrijving van de kankerziekte verwijzen wij naar Vlugschrift no. 13 van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wa- geningen. K. Dikstaal, Utrecht. Benoemingen Benoemd tot leden van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaes, als vertegen woordigers van het waterschap Het-Vrije- van-Sluis, I. J. Risseeuw-Luteyn te Schoon- dijke en V. E. Doens, J. Koudijzer en A P. Konstense te Biervliet; leden van den Dijkraad voor de waterkee ring van het calamiteuze waterschap Oud en Jong-Breskens, als vertegenwoordigers van het waterschap Het-Vrije-van-Sluis, P. Lombaard en J. B. Becu-Verhage, beiden te Groede lid van den Dijkraad voor de waterkee ring van het calamiteuze waterschap Tien- honderd-en-Zwarte. als vertegenwoordigers van Het-Vrjje-van-Sluis, P. A. Dekker *e Cadzand G. Dieleman. lid van den Dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze pol ders Hoofdplaat en Thomaes, heeft be dankt als vertegenwoordiger van het wa terschap Het-Vrije-van-Sluis. Mr-"'- en klauwzeer gedurende de week van 31 October 7 November 1943 CC c O) O 28 34 57 66 111 144 5 47 4 c cd 3 -e c u cd cd C T3 ■O 703 54 4037 287 658 287 998 136 786 131 1442 45 2339 30 1451 49 157 28 5 12582 909 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noordholland Zuidholland Zeeland Noordbrabant Limburg Totaal In dit tijdvak kwamen de volgende sterf gevallen voor: 10 Runderen, 4 Kalveren en 8 Varkens en Biggen. Rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd gaat verhuizen. De afdeelingen en diensten van het Rijks bureau voor de Voedselvoorziening in Oor logstijd, die tot dusverre gevestigd waren aan den Benoordenhoutscheweg 46 te Den Haag worden met ingang van Woensdag 17 November overgebracht naar het Depar tement van Landbouw en Visscherij, Be- zuidenhoutscheweg 30, tel. 720060. De af- deeling Voedingsvraagstukken met den Dienst van de Centrale Keukens blijft tot nadere aankondiging gevestigd aan den Be noordenhoutscheweg 46. tel. 720040. Huisslachting. De nuisslachtregeling van varkens is thans bekend geworden. In groote trekken komt het op het volgende neer: 1. Er zal geslacht kunnen worden vanaf ongeveer 22 November a.s. Voor drin gende gevallen kan men zich direct tot den Plaatselijken Vertegenwoordiger wenden. 2. Het slachtseizoen eindigt op 31 Maart 1944. 3. Een machtiging om te slachten kost 2.25. 4. Er mag in voorraad worden geslacht tot 24 December 1944. 5. Een te zwaar varken mag door tus- schenkomst van den Plaatselijk Bu reauhouder geruild worden met het lichtere varken van iemand, die een zwaar varken mag slachten. 6. Blauwe huisslachtvergunningen wor den uitgereikt tot en met 30 November a.s. Wie dan nog geen vergunning of nog geen varken heeft mag niet slach ten. Het is ook niet mogelijk na 30 Non vember nog een 2e of 3e vergunning te ontvangen. Men zorge dus, dat vóór 1 December 1943 alles geregeld is. Volgende week worden nadere bijzonder heden gepubliceerd. Aankoopvergunningen hooi en voeder bieten. Verschillende particuliere paardenhouders hebben nog steeds geen aanvrage om een aankoopvergunning hooi ingediend. Tot 1 December 1913 zal alsnog gelegenheid worden gegeven een aanvrage in te die nen. Later ingediende verzoeken zullen als regel niet meer in behandeling genomen worden. Aankoopvergunningen voor voe derbieten worden uitsluitend verstrekt ten behoeve van pas op het bedrijf gekomen paarden, waardoor vroeger aanvragen niet mogelijk was. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Afhalen hoefbeslagtoewijzing De termijn voor het afhalen van de extra toewijzing van hoefbeslag en hoefstiften/ schroeven is verlengd tot 17 Nov. a.s. Tot en met dien datum kunnen de paarden houders de toewijzingsformulieren bij den P.V. afhalen en inleveren vóór 18 Nov. a.s. bij den hoefsmid. De hoefsmid moet de formulieien met ge- leidelijsten vóór 25 Nov 1943 opzenden naar de Bedrijfsgroep Metalenverwerkende Am bachten, Baan<^-"~* TTtrpoht en dus niet naar Gn<-— -vaidappelmandcn Telers en andere belanghebbenden kunnen thans nog teenhouten aardappelmanden aanvragen. Hiertoe dient men zich tot den Plaatselijken Vertegenwoordiger te wen den onder opgave van juisten naam en adres, aantal gewensohtf1 manden en de inhoudsmaat hiervan. De inhoudsmaat van de manden moet min stens 20 kg bedragen. Aanvragen moeten bij voorkeur worden ingediend door coö peratieve aankoopvereemgingen en derge lijke, die aan den P.V. tevens moeten op geven, voor welk aantal gebruikers de man den bestemd zijn. Het minimum 'aantal manden per zelfde inhoudsmaat per aanvrager bedraagt vijf. Na 1 Januari a.s. kunnen geen aanvragen meer worden geaccepteerd. Een spoedige aanvrage is in het belanc van de aanvra gers zeer gewcp.s«bt Heden werden wij ver blijd met de geboorte van een welgeschapen Zoon G O V E R T W. SLOB. C. SLOB—S AAL. Hoofddorp, den 9en Slachtmaand 1943. Beteka AB. Triumf AB en B, Ultimus B, Wilpo AA en B. J. Bakker Pz., N. Pekela F 100 XE KOOP GEVRAAGD GEVRAAGD Gabardine regenjas, gr. maat, lage heerensehóe- nen nr. 43 en jongens jasje (winterjas), leeft. 7 k 8 j. Ook ruilen. Aanbiedingen bij G. J. Bokhove, Postbus 5. te Zwolle, Tel. 3609. Te koop of te huur ge vraagd BOERDERIJ van pl.m. 2050 H A. gemengd of noofdz. bouwl. Gebouwen en land moeten goed en behoor lijk gelegen zrjn. Br. m. voll. inl. H. J. Storte- lers, Berkelkade 12, te Zutphen. Pluimveefok- of Ver- meerderingsbedrijf van flinken omvang met in ventaris. Br. met voll. inl. en prijs, aan H J. Stortfelers Berkelkade 12, Zutphen. Te koop gevraagd: een paar prima waterdichte lederen LAARZEN, kort model, maat 42, 43, J. Eisberg. Kerkweg 56. Pijnacker. Te koop gevraagd: een 4 a 5 tons PAARDEWAGEN op luchtbanden, maat 32 x 6. of zwaarder. Ge schikt voor sleepersbe- drrjf. Prijs nader over een te komen. C. B. v. d. Straaten, Sleeuwjjk. SPOED Klein bedrijf te koon ge vraagd, 3 tot 4 H.A. met of zonder inventa ris. Brieven A. L. v. d. Meer, Vlielandscheweg 15, Pijnacker Z.H. Vermeerderingsbed rijf van flinken omvang, met of zonder inventaris, doch met goede woning. Br. met prijs en waar te zien aan A. L. v. d. Meer, Vlielandscheweg 15, te Pijnacker Z.H. Te koop gevr. 1000 EENRUITERS of gedeelten daarvan, v. kweekerij in de Oekraine Spoed gewenseht. Br. met prijsopgave aan Bakker, Buys Ballotstr. no. 28, Den Haag. Taxatie- P.'iardenmarkt XE OOSTBURG op 23 Nov. 1943 BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS". Markt 9, Goes, T 1157 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! helpen U bij j rheumatiek, ischias, pijnen en scheuten in ledematen en gewrichten, bij spit, griep, verkoudheid en senuw- or hoofdpijnen. Let op de naarr.Ovaaltje? en prijs op de verpakking 20 tabieiisr) süeehls 60 ets. |ln alle'apotheken er, drogisterijen verkrijgbaar. Laatj ions ook Uw ervaringen weten i Nassaukade 373, Amsterd: Pl.m. 3 H.A. ZAND liefst met woonhuis geen hooge zandgrond. Brie ven met prijs en om schrijving aan A. L. v. d. Meer, Vlielandscheweg 15. Pijnacker Z.H. JONGE BULLDOG of Boxer te koop gevï., reu. Br. met opgave ouderdom, kleur en prijs onder no. 10084, Voik en Bodem. Potbus 281. te Den Haag. EEN BOXER, liefst teef, moet le kl. waaks zijn, afgericht ge niet de voorkeur. K. K. v. Es. Boomvliet, Dirks- land. DIVERSEN PRIMA TEHUIS aangeboden voor Whip pet, geen luxe prijs. Mej. T. Lingbeek. Gelmswijk 3, Oude Pekela. PAARDEN- TAXATIEMAKKT AXEI. De Burgemeester o'er Gemeente Axel brengt ter algemeene kennis, dat een PAARDEN- TAXATIEMARKT te Axel zal worden ge houden op Woen: 7xg 24 November 1943, des voormiddags ten 9 urr or> do Markt aldaa HET GAAT ER MEI altijd om een redenaar te worden, want voor de 100.000 anderen, die bun verlegenheid of spreek angst overboord willen werpen en vlot spreker worden, is Donders' cur sus eveneens een uit komst. Prosp. gr. bij Dondersschool. Laan v. Meerdervoort 495. Den Haag. Welke postzegelverzame laars wullen mijn vele DUBBELE ZEGELS ruilen per brief. Ook voor meergevorderden heb ik ruime keuze be tere zegels. C. Driedijk, Postbaan B 75, Putte (N.Br.) Prijsopgave gevraagd v. 200 pak ROGGESTROO, levering 10 wijk, Hoorn- sterzwaag. C. P. Acht tien, Nr. 61, 6 Wijk, Hoornsterzwaag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7