Landbouworganisatie T.N.O. Uitspraken üfficieele landbouw- mcdedeelingen van den Raad van Beroep van den Nederl. Alg. Keuringsdienst voor Groentenzaden DE Staatscourant van 8 November j.l. bevat een beschikking van den Secretaris-Generaal van het De partement van Landbouw en Visscherij, waarbij aan een zusterorganisatie van de Landbouw-Nijverheidsorganisatie T. N. O. het aanzien is gegeven. Die tweede bijzondere organisatie draagt den naam: Nederlandsche Organisatie voor toege- past-natuurwetenschappelijk onderzoek ten behoeve van den Landbouw, bij ver korting te noemen „Landbouworganisa tie T.N.O." Ook de statuten van deze laatste bijzon dere organisatie, welke eveneens steunt op de wet van 30 October 1930 tot regeling van het toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek, zijn in de Staatscourant opgenomen. Haar taak is daarin als volgt omschre ven: „De Landbouworganisatie T.N.O. heeft tot taak te bevorderen, dat het toege- past-natuurwetenschappelijk onderzoek op de doelmatigste wijze dienstbaar wordt gemaakt aan den landbouw. Haar werkterrein ligt op het gebied van den akker- en weidebouw, den tuinbouw in^ zijn verschillende vormen, de vee teelt en veehouderij en bovendien op dat van de eerste verwerking van landbouwgrondstoffen tot industrieele grondstoffen of tot gebruikswaren, voor zoover die verwerking in het landbouw bedrijf plaats vindt of zich daaruit heeft ontwikkeld. Onder veeteelt en veehou derij worden mede verstaan de pluim veeteelt, de pluimveehouderij, alsmede de teelt en het houden van konijnen en pelsdieren. Haar- arbeid bestaat in de bevordering van het onderzoek naar en van die fac toren, welke van invloed zijn op de levensprocessen van planten en dieren uit het landbouwbedrijf benevens dat naar en van de processen, welke een rol spelen bij de verwerking van de land bouwgrondstoffen, zooals deze hierbo ven is aangegeven, en -daarenboven naar de economische factoren,welke daarbij voor de practijk van invloed zijn en daardoor beïnvloed worden. Ten einde de eenheid tusschen onderzoek, voor lichting en onderwijs zooveel mogelijk te bevorderen, zal de uitvoering van de in de begrooting voorziene werkzaam heden, onder beschikbaarstelling van de daarvoor uitgetrokken bedragen in handen gelegd worden van de onder 3 van artikel 21 genoemde leden van den bestuursraad, ieder voor dat deel der werkzaamheden, dat gelegen is op diens gebied van werkzaamheid, tenzij, zon der dat aan genoemde eenheid te kort wordt gedaan zulks ter beoordeeling van den in artikel 7 bedoelde gedele geerde door het bestuur anders wordt beslist. De desbetreffende leden zijn ten aanzien van de uitvoering verantwoor ding verschuldigd rechtstreeks aan het bestuur." Zij vervult haar taak door op dit ge bied van het toegepast-natuurweten- schappelijk onderzoek ten behoeve van den landbouw: a. den Hoofden van Departementen van Algemeen Bestuur des gevraagd of eigener beweging van advies te dienen; b. de eenheid in de bemoeiing van het Rijk, benevens de algemeene samen werking te bevorderen; c. de werkzaamheden te verrichten, die haar bij wet, algemeenen maat regel van bestuur of op andere wijze van Regeeringswege worden opgedragen; d. vraagstukken te bestudeeren of te doen bestudeeren; e. bijzondere personen of lichamen voor te lichten; f. instellingen te beheeren, instellingen op te richten en te beheeren, mede werking te verleenen aan het op richten van of deel te nemen in zelfstandige instellingen, zelfstan dige instellingen of op dat gebied werkzame personen te steunen en aan zoodanige instellingen of per sonen opdrachten tot onderzoekin gen te geven en daaromtrent even tueel reglementen vast te stellen en in het algemeen het toegepast- natuurwetenschappelijk onderzoek op het gebied van den landbouw en de toepassing van de resultaten daarvan door alle geoorloofde en wettige middelen te bevorderen en te steunen. Het Bestuur bestaat uit een gedele- f;eerde van het Hoofd van het betref- ende Departement en een tweetal ge wone bestuursleden en eventueel tijde lijke leden van het bestuur. Een der gewone bestuursleden wordt geacht deskundig te zijn in natuur-we- tenschappelrjk opzicht op het gebied van den landbouw; en een bestuurslid wordt geacht overigens deskundig te zijn op dat gebied. Behalve het bestuur ken nen de statuten nog een ander orgaan, namelijk een bestuursraad. Daarom trent is bepaald, dat het bestuur zijn werkzaamheden verricht in samenwer king met dien bestuursraad. Voorzitter en tevens lid van den bestuursraad is de Directeur-Generaal van den Land bouw, terwijl leden van den bestuurs raad zijn: de inspecteur, belast met de zaken van den akker- en weidebouw; de inspecteur, belast met de zaken van de veeteelt; de inspecteur, belast met de zaken van de zuivelbereiding; de inspecteur, belast met de zaken van den tuinbouw; de inspecteui, belast met de zaken xan het landbouwonderwijs; Volgens het Mededeelïngenblad van den N.A.K.G. No. 6 van October 1943 werden door den Raad van Beroep de volgende uitspraken gedaan in een 4-tal beroepsgevallen I. De eerste appellant deelde ter zit ting mede, dat hij eenige gewassen teelde, waarvoor'hij geen aanvrage had ingediend om te worden toegelaten; verder had hij voor enkele gewassen wel toelating gevraagd, welke hij even wel niet teelde. Als reden van zijn be roep, deelde appellant mede, dat hij door den N.A.K.G. tot de groep Selectie- bedrijven was toegelaten en wel voor waardelijk voor stamslaboonen, tuin- boonen en kroten en uitsluitend voor het jaar 1943 voor witlof en spinazie. Daar voor eenige gewassen thans reeds voor bereidingen moesten worden getroffen, was hij in beroep gegaan, ten einde voor de gewassen, waarvoor hij voorwaarde lijk, dan wel alleen voor 1943 was toe gelaten een definitieve toelating te ver krijgen. Uit de verklaringen van appel lant bleek echter, dat hij voor geen der groentegewassen voor definitieve toe lating in aanmerking kwam. Voor het overige werd het beroep voorbarig ge acht, daar zooals meermalen door den N.A.K.G. bekend was gemaakt de aangeslotenen de gewassen, waarvoor zij voorwaardelijk zijn toegelaten kun nen blijven telen, totdat zij voor deze gewassen zijn geschrapt, schrapping wordt bij afzonderlijke beslissing altijd tiidig bekend gemaakt, tegen welke be slissing men dan in beroep kan gaan. Bij de behandeling van deze zaak kwam nog één ding naar voren, waarop hier de aandacht gevestigd dient te worden. Appellant deelde n.l. mede. dat zijn witlofzaad door een derde voor hem werd geteeld; deze verschafte het stam- zaad en zorgde verder voor de geheele teelt. De directeur van den N.A.K.G: deelde naar aanleiding daarvan mede, dat hij dan ook niet als selectiebedrijf voor witlof kon worden toegelaten; als er iemand voor toelating in aanmerking komt, dan is het degene die het witlof voor appellant selecteerde. De Raad wees het beroep af en veroordeelde ap pellant in de proceskosten, welke op i 75.werden begroot. II Een fabrieksarbeider uit het Noor den des lands wilde naast het door hem gevoerde agentschap een detailhandel m groentezaden, voor eigen rekening, beginnen. Op zijn desbetreffende aan vrage had hij van den N.A.K.G. een af wijzende beslissing ontvangen, omdat er uit controle-oogpunt allereerst bezwaar bestaat tegen de combinatie agent/de tailhandelaar. Verder werd overwogen, dat een fabrieksarbeider niet voldoende tijd heeft om zich behoorlijk aan den zaadhandel te wijden, terwijl de bedrijfs inrichting van aanvrager totaal onvol doende was. Betrokkene kwam tegen de beslissing van den N.A.K.G. in beroep. Ter zitting moest betrokkene echter toegeven, dat hij niet voldeed aan de gestelde toelatingseischen. Het beroep werd afgewezen en de appellant veroor deeld in de proceskosten, die op 75. werden begroot. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de N.A.K.G. er ernstig op toeziet, dat vooral in dezen tijd van hoogcon junctuur in den zaadhandel een agent „die voor zichzelf wil beginnen" inder daad aan alle toelatingseischen voldoet, wil hij tot de groep Detailbedrijven wor den toegelaten. de directeur van den veeartsenijkundi- gen dienst; de directeur van den cultuur-techni- schen dienst. Aan den bestuursraad kunnen weten schappelijke of overigens deskundige leden worden toegevoegd. De statuten schrijven voor, dat het be- stuui voor elk van de werkgebieden der bovengenoemde leden van den be stuursraad een afdeeling of commissie instelt onder leiding van het desbetref fend lid. In die afdeeling of die com missie worden voorbereid de werkzaam heden, voortvloeiende uit de taak van dat lid. Bovendien kunnei. door het bestuur ver der nog afdeelingen of commissies wor den ingesteld. Ook deze bijzondere organisatie is nauw verbonden aan de Centrale Organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek, welke organisatie aan de bij zondere organisatie een jaarlijksche sub sidie moet verleenen. In de statuten van de Landbouw-Nijver- heidsorganisatie T.N.O. zoowel als van de Landbouworganisatie T.N.O. is be paald, dat Prof. Dr. O. de Vries zal optreden als voorzitter van de bestu ren, zoodat deze beide organisaties onder dezelfde leiding staan. III. Een teler van zgn. origineel kool zaad, die door den N.A.K.G. niet was toegelaten tot de groep Selectiebediij- ven. voerde voor den Raad aan, dat hij op zijn bedrijf, ter grootte van 30 ha, 3 y2 ha sluitkool teelde. In 1942 had hij uit deze sluitkool 200 volgroeide exemplaren uitgezocht en hiervan zaad fewonnen. Op grond hiervan wenschte ij tot de groep Selectiebedrijven van den N.A.K.G. te worden toegelaten voor het gewas sluitkool. Daar appellant niet voldoet aan de eischen voor selectie- bedrijven en blijkbaar alleen zaad teelt voor eigen gebruik, wordt het verzoek van appellant afgewezen en hij veroor deeld in de proceskosten, welke worden begroot op 100. TV. Een landbouwer, die sinds 3939 als „vrije teler" groentezaden (tuin- boonen) had geteeld, was afgewezen voor de groep Selectiebedrijven en meende met succes in beroep te kunnen komen op grond van het feit, dat hij een viertal zoons had, die in het bezit waren van een diploma van een land- en tuinbouwcursus. Daar appellant echter aan geen enkele der „Toelatingsvereïsch- ten-Selectiebedrijven" voldeed, werd zijn beroep door den Raad verworpen, rn'et veroordeeling in de kosten ten bedrage van ƒ100. Hesbaye-fosfaat vertoont als regel slechts een voldoende werking op zure en sterk zure gronden (pH lager dan 5.5). De prijs is, in verhouding met het betrekkelijk lage gehalte aan voor de planten beschikbaar fosforzuur (minder dan 6 procent) hoog te noemen. De Peulvruchten Studie Combinatie (P. S. C.), Secretariaat Duivendaal 10, Wageningen, beoogt o.m. kwaliteits verbetering, rassenveredeling, ziekte bestrijding, verbetering van handel en gebruik van peulvruchten. Haar deskun digen zijn gaarne bereid de nieuwex-e inzichten in de peulvruchtenteelt op vergadei-ingen van boeren te komen uiteenzetten. Een goede afwatering is ook voor den moestuin een belangrijke factor. Even als in de weilanden worden dus ook hier de greppels in orde gemaakt. Een vaarskalf heeft voor een gezonde ontwikkeling in totaal ongeveer 7 8 kg. melkvet noodig (N. Landpost). Bij een vetgehalte van 3 procent wordt dit dus een 250 liter. Huisslachting. Het vleeschrantsoen voor georganiseerden die varkens of schapen in huisslachting slachten, bedraagt 500 gram per week voor gezinsleden van 4 jaar en ouder en 250 gram voor kinderen t.m. 3 jaar. Aange zien tot 24 Dcember 1944 in voorraad ge slacht mag worden, kan in 't gunstigste geval, d.w.z. als nu geen vleeschbonnen- schuld meer bestaat en emd November begin December 1943 reeds geslacht wordt, op z'n hoogst ongeveer 27 kg vleesch per persoon van 4 jaar en ouder toegekend worden (voor kinderen 13 a 14 kg). Se dert Maandag 22 November kan men de aanviage tot huisslachting indienen bij oen PI. Vertegenwoordiger. De aanvrage is ge drukt achter op de blauwe huisslachtver- gunning. Zonder inlevering van dat for mulier mag niet geslacht worden. Verder moet getoond worden het Bewijs van aan gifte ter Secretarie of Vleeschkeunngs- dienst en indien reeds aanwezig de zelf- verzorgersomslag met zegelkaart, terwijl ook moet opgegeven worden het levend ge wicht van het huisslachtvarken. Indien het varken te zwaar is mag het niet geslacht worden tenzij het levend is gekeurd en oe- wijs hiervan aan den PI .Vertegenwoordi ger wordt getoond. Dit i is noodig omdat vleesch dat wordt afgedragen aan de P. T. C of aan een anderen zeïfverzorger ge keurd moet zijn. Het slachten kan als regel niet eerder geschieden dan 8 dagen na. het tijdstip van aanvrage. Men houde hiermede rekening bij de aangifte ter Secretai :e. Ver dere inlichtingen kan men bij den PI. Ver tegenwoordiger inwinnen Vervoer van schapen. Schapenhouders- en handelaren worden er opmerkzaam op gemaakt, dat de PI. Bu reauhouders en Vertegenwoordigers sedert 21 November 1943 geen aankoopvergunnin gen en ook geen geleidebiljetten meer zui len verstrekken voor het vervoer van oude of jonge schapen voor den handel. Alleen voor schapen die als slachtdier aan het Bedrijfschap worden afgeleverd zullen uiteraard wel geleidebiljetten verstrekt worden. Blauwmaanzaadkai Telers van blauwmaanzaadkal (voor zoover het zaad nog niet is afgedorscht), kun nen, voor eventueele levering van het kaf, zich in verbinding stellen met de N.V. Reederij v.h. J. H. Koenigsfeld te Rotter dam. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. Extra voeding voor zieke kalveren Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zui vel, Afd. Zeeland, Groote Markt 28, Goes maakt bekend, dat in verband met het op treden van longwormziekte onder kalveren, voor deze dieren extra voeding in den vorm van onder- en/of karnemelk beschikbaar kan worden gesteld. Indien uit een behoorlijk gestelde uieren- artsverklaring blijkt, dat er op een bepaald bedrijf longworrn heerscht, dan kan den be trokken veehouder toegestaan worden per ziek kalf per dag 3 liter onder- en/of kar nemelk te betrekken van de fabriek waar aan de volle melk wordt afgelevei cl, boven het voor hem vastgestelde terugleverings percentage. De dierenartsver klaring inoet aan het bo venstaand adres worden opgezonden, ter wijl eerst na verkregen toestemming de extra onder- en/of karnemelk van de fa briek kan worden betrokken Het vervoe deren van volle melk aan kalveren boven de drie maanden ook al hebben deze long wormziekte is ten strengste verboden. Eventueele aanvragen voor het vervoede- ren van volle melk kunnen niet in hehan- deling worden genomen. Xerugleveringspercentage van onder- en of karnemelk Het terugleveringspercentage van onder en/of karnemelk voor het geheele jaar is vastgesteld op 20 pet. van de geleverde volle melk. De melkveehouders-fabrieks- leveranciers kunnen dus maximaal 20 pet. van de door hen geleverde volle melk in den vorm van onder- en/of karnemelk van de fabriek terug betrekken. Tevens is het niet geoorloofd, de hoeveelheid die door een bepaalden veehouder minder wordt be trokken dan het vastgestelde maximum aan 'n anderen veehouder extra te leveren terwijl de teruglevering week voor week moet worden aangehouden d.w.z. wat in de eene week minder wordt afgenomen mag in een daaropvolgend® week niet. wor den ingehaald. GOES Bezoekt Hotel-Café-Restaur. „T I V 0 L 1" t.o. Station Goes Telef. 2555 BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS". Markt 9, Gees, T. 1257 Trefpunt voor H.H. Landstanders I LANDSTANDERS! In verband met de verkeersmoeilijk heden, verzoeken de Dierenai-tsen om de BOODSCHAPPEN vóór des morgens 9 uur te willen afgeven. Aanvrage voor Dierengeneeskundige hulp, welke la ter binnen komen, kunnen uitgezon derd zeer ernstige spoedgevallen, niet meer dienzelfden dag worden be handeld.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7