De Landstand in Zeeland 10 MILLIARD Gedachten van een Landvrouw De zelfslandigheid van den boer We hebben in een vorig nummer ge zegd, nog eens terug te willen ko men op onze stelling, dat de boer op de noeve een zelfstandig bestaan moet kunnen hebben, een zelfstan digheid, welke hij zich door eigen kennen en kunnen verzekert en die ce grondslag wezen moet van de zelfstandigheid van zijn volk. Dat klinkt heel erg gewichtig, maar het is zoo simpel, dat het maar een weinig verheffend getuigenis is voor het menschelijke begripsvermogen, als er nog zwaar geboomd en diep zinnig over geschreven moet worden. Hoevelen hebben er zich voor ge spannen om algemeen begrip te ver wekken voor de waarde van een ge zond boerenvolk en de eischen, waar aan zulk een volk dient te voldoen. En hoe weinig wordt er nog van verstaan, zelfs onder de boeren! Het lijkt dikwijls, of elk spel met woor den op dit gebied vruchteloos ge speeld wordt en of dus elke kunst matige propaganda voor een boer- sche levensbeschouwing en levens houding zaad is. dat slechts looze sren oplevert. Daarom moet men eigenlijk maar enkel de feiten laten spreken. Ondervinding is de beste leermeesteres, niet het minst op het stuk van het maatschappe lijke leven van den mensch. Welnu dan: onweersprekelijk bewij zen onze dagen nogeens, dat de beste boer het sterkst staat, het minst den invloed der omstandig heden in zijn nadeel ondergaat. De beste boer is, dat is hij, die niet maar alleen de grootste geldop- brengst uit zijn eigen bedrijf weet te halen, maar die het volledigst met Ce zijnen en zijn vee regelrecht uit het bedrijf leven kan. Ideaal is het voor den boer nog altijd: geen mensch noodig te hebben als het erop aankomt, omdat zijn trouwe aarde hem alles geven kan, wat hij behoeft. We hoeven er niet over te twisten, maar de kleine Veluwsche of Bra- bantsche of Achterhoeksche boer, die zijn bunder of tien. doelmatig gebruikt voor de bonte verscheiden heid. welke een gemengd bedrijf biedt, hij is er vrijer, onafhanke lijker aan toe dan iedere gespeciali seerde akkerbouwer of veehouder, die voor aJl-arlei eerste levensbe hoeften even afhankelijk is van an deren als iedere stedeling. Wat zijn er een landgebruikers, die weleer mets, maar dan ook niets van ge knoei met varkens wilden weten, maar die nu met een zorg, alsof heel het bedrijf ervan afhing een paar krulstaarten grootbrengen; die van geen vee weet hadden, maar tru het melkkoetje om zoo te zeg gen vertroetelen! Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag, Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaat sing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor niet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betref fende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag. Tel. 11.65.88. En hoeveel boerendames leeren in de laatste jaren weer een lapje groentetuin bewerken, die aan het gemak van den groenteboer net zoo gewend waren als haar in de stad getrouwde nichten en wat praten ze weer deskundig over boter ma ken, al kenden ze nog maar kort geleden beter de verschillende mar garine-merken dain dat ze roombo ter van roomboter wisten te onder scheiden. Het mag dan waar wezen, dat de meesten van deze „boeren" en „boe rinnen". als je er met hen over p:aat, zeggen: nou ja, het is, omdat het moet - toch zijn er ook. die er zich veel beter bij voelen, die eer- luk bekennen: wat is het toch eigen lijk mooi, zoo alles van je zelf te hebben En zóó is het! Het is mooi, alles van jezelf te hebben, met eigen kennen en kunnen alles te verwerven, wat de natuur als bestaansnoodzakelijk- heid voorgeschreven heeft. En het is volkomen ongezond, als de boer aat niet kan of dit niet wil. om w.el- ke redenen dan ook. Als het voor- deeliger is om het niet te doen dan klopt er iets niet in de volkshuis houding en als het niet gebeurt en kel uit gemakzucht, dan klopt er iets niet iin het boerenkarakter We zullen nu niet uitknobbelen, wat in de laatste jaren vóór den oorlog het meest het geval was. We willen enkel erop wijzen, dat men een volk niet kwalijk kan nemen als het de producten van eigen bo dem geringschat, wanneer de boer daarin Voorgaat en dat men een volk evenmin euvel duiden kan als het op zijn boeren neerkijkt, wan neer deze boeren met hun vrouwen en hinderen zelve hun best doen om zoomin mogelijk boer of boerin te zijn! De volksgeest volgt nog veel meer den natuurlijken weg dan men vaak aanneemt en hij acht enkel, wat zich achting waardig toont. Een boerenvolk, dat zijn zelfstan digheden tot in de kleinste dingen zoover mogelijk bewaart en daar zijn. bedrijven naar inricht en zijn arbeid naar regelt, zulk een boeren volk zal den eerbied aller volksge- nooten verwerven en het besef le vendig houden dat dit onafhanke lijkheidsstreven heel den volksgeest moet doordringen. Dan zal het de kracht zijn, waaruit een ordelij-ke behoeftenvoorziening mogelijk is en daarmee gelijkopgaande een orde lijke cultuur. Dat moet de les zijn van deze dagen vaji strijd om zelfbehoud. D. v. d. B. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1218 December 1943. Hilversum I (414.4 M.) Zondag 12 December 8.00 u. De Zin van het Boer zijnGedachten van Dirk v. d. Bospoort. Maandag 13 Dec 13.00 u. De heer W. Slob vervolgt zijn causerie voor den paardenlief hebber en vertelt ons hoe wij dit edele dies- in den winter moeten verzorgen. Dinsdag 14 December 13.00 u. Steeds weer blijkt de noodzakelijkheid van de sport en wij raden daarom ook de p latte la nds jeugd aan zich ter plaatse bij de een of andere sport club aan te sluiten, of indien deze er niet is vooral niet te verzuimen gere geld te trainen, lange wandelingen te ma ken. zoo mogelijk In den winter schaatsen tochten te maken en andere takken van sport te beoefenen. Hierover zal de heer Sperling U meer vertellen. Woensdag 15 Dec. 13.00 u. Vorige week lie ten wij een reportage hooren van een boer, die ln Denemarken heeft gewerkt; ditmaal laten wij de heer Holtman aan het woord, teneinde ons zijn in Dultschland opgedane ervaringen te vertellen. Donderdag 16 Dec. 12.30 u. Hier ls weer de Familie de Boer, geschaard rond den haard en de pruttelende koffiepot. Vrijdag 17 Dec. 13.00 u. Nieuws en wenken, voor boer en tuinder. 18.45 u. Wat doet de Directie van den Landbouw? De paardenfokkerij staat ln ons land momenteel in de belangstelling daar om heeft de Directie van den Landbouw gemeend hieraan een causerie te moeten wijden. Zaterdag 18 Dec. 13.00 u. De heer A. J. Herwig zal U in deze vijf minuten het een en ander vertellen over „De snoei van de buitendruif." 13.30 u. In alle jaargetijden kan men tij dens zijn wandelingen genieten van het mooie Hollandsche landschap, vooral in den winter heeft dit zijn speciale bekoring. Wij maken met Mevrouw M. Koster-Molenaar een wandeling door het polderland. VH3E2S3«na* T vuzsKEam Runcnm MOLESTYERZEKERINGEN voor hboedel», rissen, vaartuigen, ent Sedrijfsschade en hourdandng, ook *oor binnen vaartuigen Persoonlijke ongevallen. Geld, geld»woorden «n pre» cioto. fottjiariifcck' ScJtadereftèiflgl Totooi werd reed» vewefcfd voor rvtm GULDEN Voogt doarbü ook Uw belang en «raagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I ElectrJsche leidingen, lampen en schake laars moeten in stallen zoodanig zijn aangebracht, dat de dieren er niet mee in aanraking kunnen komen: Hoog en droog. Bjj vriezend weer brengt men geen gier naar het land en bespuit men nooit vruchtboomen. Ingewandsstoornissen kunnen veroorzaakt worden door het eten van bevroren voe dermiddelen. Daarom moeten maatrege len worden genomen om bevriezen te voorkomen. Paarden die onophoudelijk met de bee- nen stampen moet men eens onderzoeken op beenschurft. Symptomen: Jeuk en haaruitval. Een goeden waterstand is voor grasland even belangrijk als een goede bemesting. Goede boomgaarden en beste weiden zijn nooit op één stuk land te vereenigen. Likstecnen kunnen ook op stal het vee goede diensten bewijzen. Wie stroo voert moet er om denken dat de toppen verreweg het voedzaamst zijn. De ondereinden kan men beter als strooi sel gebruiken. GEDACHTEN zijn dikwijls als vlug ge vlinders, maar die van mij waren allerminst vlinderachtig, toen wij op één van onze provinciale Land vrouwenbijeenkomsten dezen herfst sa men waren. Het was ruim een jaar geleden, sedert wij voor het laatst een groote bijeenkomst hadden gehouden. Onze voorjaarsvergadering moest om bekende redenen worden uitgesteld en later deden zich omstandigheden voor, die dat uitstel tot afstel maakten. In het afgeloopen jaar zijn lezingen gehouden, soms werd een cursus op één of ander gebied gegeven. Voor een vlot verloop van het werk der Land vrouwen waren verschillende gebeur tenissen allerminst gunstig. In ver scheidene dorpen is cle reisgelegenheid een bezwaar, doch wij allen voelen, dat de band tusschen ons zoo nauw mo gelijk aangehaald moet worden. In de maand September toen de pro- lünciale Landvrouwenleidsters bijeen waren, hebben wij de richtlijnen, die de taak van de afd. Landvrouwen om schreven, besproken. Denken we slechts aan het onderdeel: Zeliverzorging, wat al werk en mogelijkheden worden ons geboden. Voor de ouderen onder ons is er véél bij, dat toekomstmuziek is; misschien zullen die het praeludium hooren, doch aan de jongeren is de taak om het begonnene ie voleindigen. Veel is er dit jaar geweest, dat tot dankbaarheid stemde: een rijke oogst; weer, dat in alle opzichten meewerkte en de arbeid op den akker tot een ge noegen maakte- Van de Landvrouw en van de boerin in het bizonder is dezen zomer veel gevraagd: geestelijk nog meer dan li- chamélijk, maar ook nu heeft zij weer gedaan, ivat de hand vond te doen en ze deed het met opgewektheid en le vensmoed. In dezen tijd is het bijna haar voornaamste laak om haar man in alles ter zijde te staan en nooit en nimmer te versagen. Niemand onzer heeft zich onttrokken aan de plichten, die verbonden zijn aan de plaats waarop men in dit leven gesteld is, en in onderlinge samenwerking hebben wij ons ingespannen om, ook in de om standigheden, zooals zij zich thans aan ons voordoen, het belang van het platteland en de Landvrouw te dienen. Wij hebben den moed om on-populair te zijn. Wie dien moed niet bezat, is door de zeef van de nieuwe orde heengeschud. Bij alles wat ons echter zorgen gaf, is er toch altijd nog het weten, dat wij tot de bevoorrechten behooren. Denken wij eens aan de vrouwen en moeders in een land, dat een zwaren en langdurigen oorlog voert; het is niet te zeggen, wat van hen gevergd wordt; ze moeten mannen en zonen af slaan voor het front; ze staan alleen in hun zorg voor gezin en bedrijf en toch bleven zij hun idealen behouden en het geloof, dat de offers, die zij zich getroosten, rijke vruchten zullen dra- gen. En hoe staat het daarmee bij ons? W\j hebben gekend de ontluistering van 't landleven, de verwording van onzen boerenstijl en boerenadel; het verpau peren van onze heele plattelandsbe- volking. En nog wordt die tijd door velen ver heerlijkt; doch eens zullen ook zij zich herboren terugvinden, want de mensch- heid staat op dit oogenblik op den drempel van een nieuwe maatschap pij, Voor menigeen gaat dit niet vlug genoeglaten zij zich bedenken, dat deze tijd niet met een klok te meten is. Anderen zijn er, die als remmen werken, die bewust of onbewust, om zien naar het verleden en daardoor verstarren. Zij voelen geen verant woordelijkheid voor, wat komen gaat; zij hebben slechts oog en oor voor de dingen, die betrekking hebben op een kleinen kring binnen 'n engen tijdsduur en ze maken voor ons den gang naar den nieuwen tijd onnoodig zwaar. Haat en wraak zijn breuken in de on derlinge verbondenheid; zij zyn de scheidingslijnen, doch het geloof, dat de menschen elkaar eens weer zullen moeten naderen en hervinden, is de sterke en versterkende factor in deze donkere tijden. Evenals de schoone herfstdagen de ver vulling zijn van een belofte, die de lente had gegeven en zooals de late herfstzon nog warmte geeft om het zaad te laten kiemen in den geploegden akker, zoo geeft ook het geloof ons moed. Het is deze moed, die de wegbereider is voor de nieuwe levens verhoudingen en voor ons Landvrou- tven geldt het in hooge matfHntlat wij ons werk béter en met méér bezieling moeten doen, dan een ander- Zijn wij vrouwen, zelfs in een betrek kelijk vredig land als het onze, niet evengoed de namelooze frontsoldates van het thuisfront? En is het niet het thuisfront, dat de strijders moed geeft Moge ons steeds de kracht worden ge geven, om moedig te zijn. De Prov. Leidster v. d. Land vrouwen in Friesland: Gr, Sinnema-Boschma.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 2