Huidverzorging van het vee offieieeie landbouw- IN DEZEN TIJD Melkbonnen voor geitenhouders Mond- en klauwzeer niededeelingen alles in den vorm van kas, aangewend op 27 Feb. Grondsoort: Vrij zware klei. Voorvrucht: Aardappels. Aantal par: 3, elk van 0,77 are. Gezaaid: 16 Oct. Opkomst: 28 Oct.. Ontwikkeling: Vóór den winter was de stand van heide rassen op alle veldjes goed. Carstens V toonde een fijn en krui perig gewas. Eind April was aan de ge wassen het verschil in stikstofgift al duide lijk waar te nemen. Het schraalst waren de objecten met 20 kg N., doch de 35 kg N. objecten toonden ook nog stikstofge brek. De zwaarstbemeste perceeltjes on derscheidden zich door hun donkergroene kleur en hun sterke bladontwikkeling. Car stens V stoelde sterker uit dan Lovink en had aanmerkelijk fijner stroo De twee de par. van de 20 en 35 kg N.-objecten waren den geheelen zomer minder van stand dan de overeenkomstige pat., by de opbrengstbepaling kwam dit later dan ook tot uitdrukking. Ziekten: Begin Juni werden alle objecten vrij sterk door bruine roest aangetast, doch er was geen verschil tusschen de rassen of tusschen de verschillende objecten waar te nemen. Stevigheid van het stroo: Door het gun stige weer bleven zelfs de zwaarst bemeste perceeltjes nog talmelijk goed overeind, of schoon duidelijk te zien was. dat Carstens V meer neiging tot legeren had dan Lo vink. Rijpen: Carstens V was over het geheel iets eerder rijp dan Lovink, doch tusschen de N-objecten was geen verschil waar te nemen. Gemaaid: 29 Juli. Kwaliteit van het zaad: Bij Lovink kon geen verschil geconstateerd worden tus schen de verschillende objecten, doch bij Carstens V was het zaad van de zwaarst bemeste perceeltjes wat donkerder van kleur en bleek het meer glazige korrels te bevatten. Verschil in korrelgrootte kwam ook hier niet voor. Zoowel bij Carstens V als bij Lovink werd de grootste gemiddelde graanopbrengst ver kregen by ae zwaarste N. bemesting. Koggeproefveld. Op het Landbouwproefbedrijf te Wilhel- minadorp werden proeven genomen met rogge, waarvan de resultaten hier volgen: Rassen Petkuser, v. Lochows kortstroo en Brandts Mariënrogge. Grondsoort: vry zware klei. Voorvrucht: Erwten. Bemes ting: 125 kg kas per ha. Aantal par: 3, elk van 0.7< are. Gezaaid: 7 Oct. op een rijenafstand van 24 cm. Opkomst; 18 Oct. OntwikkelingVóór den winter was de stand van alle rassen zeer goed. Brandts Mariënrogge kenmerkte zich door een lich tere bladkleur. Na den winter stond v. Lochow's kortstroo wat schraalde twee overige rassen hadden een zeer goeden stand. In aar Begin Mei stonden alle ras sen in aar; Petkuser was iets voor bij de andere rassen. Plantenziekten: In de eer ste dagen van Juni werden alle rassen sterk door de bruine roest aangetast: het meest kwam deze ziekte voor v. Lochow's kortstroo en het minst bij Brandts Mariën rogge. Stroolengte: v. Lochow's kortstroo 140 cm, Brandts Marien 145 cm en Petkuser 155 cm. Rijpen; 't Eerst v. Lochow's kort stroo en Bra-ndts Mariën; twee dagen later Petkuser. Gemaaid: 26 Juli. Kwaliteit van het zaad: Petkuser was aanmerkelijk gro ver van korrel dan de beide andere ras sen, terwijl ook de kleur iets donkerder was. De grootste gemiddelde zaadopbrengst gaf Petkuser, doch 't verschil met Brandts Mariën was gering. Benoemingen Benoemd tot: voorzitter van het bestuur der water- keering van den calamiteuzen Adornis- polder A. Brakman te Nieuwvliet; dijkgraaf van den Zuid-Kraaijertpolder J, van 't Westeinde te 'sHeer Arends- kerke; dijkgraaf van den polder Oosteren Ban van Schouwen J. Viergever te Renesse, uiterlijk tot het einde van het zittings jaar. waarin hij zeventig jaar zal zijn geworden; plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Jongepolder, L. J. Mol te Dreischor; plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Hollarepolder, W. J. van Engelen te Oüd-Vossemeer; Plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Jacobpolder, W. H. van Gorsel te 's Heer Arendskerke. Blijkens een bekendmaking zouden de geitenhouders, wat de melk betreft, voortaan ook onder de zelfvoorziening vallen en bij de geitenmelk geen melk bonnen meer ter beschikking krijgen. Toen dit bekend werd heeft het bestuur der Ned. commissie voor geitenfokkerij bij de betreffende instantie er de aan dacht op gevestigd, dat door dezen maat regel de geitenhouders enkele maanden te weinig melk zouden hebben en 2 4 3 maanden geheel zonder melk zouden zitten, resp. enkele maanden vóór en gedurende den droogstal. Hierop werd genoemd bestuur bericht, dat den geitenhouders, gedurende den tijd dat de geiten droog staan, door het distributiekantoor voor ten hoogste 12 weken melkbonnen kunnen worden uit gereikt. Houders van geiten kunnen derhalve wanneer hun dieren drooggezet zullen worden aan het betrokken distribu tiekantoor melkbonnen aanvragen. Bonaanwijzing kunstmest Thans zijn geldig verklaard stikstofbonnen voorzien van opdruk nr. 4. De stikstofbon nen nr. 4 behouden hun geldigheid tot uiterlyk 31 December '43. De verbruikers dienen deze zegels voor 24 December a s. bij hun leveianciers in te leveren opdat deze voor tijdige inzending der bonnen aan het RVO Kunstmest Distributie Bu reau kunnen zorgdragen ter verkrijging van een aankoopmachtiging. De inge schrevenen kunnen de stikstof bonnen nr. 4 tweemaal inzenden, t.w. vóór 15 Decem ber en vóór 31 December a.s. Bonnen, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen onder geen voorwaarde meer worden geaccepteerd. De fosforzuurzegels voorzien van opdruk nr. 1 blijven tot nader order geldig. gedurende de week van 2128 November 1943 Groningen Friesland Drenthe Overijssel Gelderland Utrecht Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Noord-Brabant Limburg Totaal c¥ "e Sc «"E o S 30 27 35 64 60 103 129 13 1583 413 441 734 831 1692 705 17 R.B.V.V.O. afd, voedings vraagstukken Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstyd is verhuisd naar Be- zuidenhoutscheweg 30, 's-Gravenhage. Tel. 720060. De af deeling voedingsvraagstukken van het Ryksbureau voor de Voedselvoor ziening in Oorlogstijd met den dienst van de Centrale Keukens, tot dusver nog ge huisvest Benoordenhoutscheweg 46, is echter met ingang van 8 Dec. 1943 geves tigd: Bezuidenhoutscheweg 40, 's-Gra- venhage. Tel. 720040. Repelen van vlas Met het oog op de voorziening van zaai- 1 ijnzaad wordt door het Bedrijfschap voor "Vlas en Hennep een besluit voorbereid, waarbij aan de telers de verplichting wordt opgelegd om hun geheelen voorraad stroo- vlas vóór 1 Maart 1944 af te repelen. De z.g. repelbedrijven zullen daarbq ver plicht worden dit vóór 15 Februari 1544 te doen. Indien aan deze verplichting niet kan worden voldaan wegens gebrek aan ar beidskrachten, dienen de telers en repel- bedrijven deze aan te vragen bij den Ge machtigde voor den Oogst, welke aanvra gen moeten worden gericht aan het Be drijfschap voor Vlas en Hennep, Zwarte- weg 75 te 's-Gravenhage. Repelbedrijven, die hun ongerepeld stroo- vlas niet tijdig op hun bedrijf kunnen aan voeren zijn verplicht, maatregelen te tref fen, waardoor het vlas vóór 15 Februari 1944 bij de telers ter plaatse wordt afge- repeld. Ook hiervoor kunnen eventueel de benoodigde arbeidskrachten worden aan gevraagd. Met nadruk wordt aan alle vlassers ver zocht zooveel mogeiyk mede te werken om te zorgen, dat hun voorraad vlas vóór 1 Maai t 1944 is afgerepeld. Ten aanzien van het gebiek aan arbeidskrachten en vervoersmoeilijkheden geldt hetzelfde als voor de telers en repelbedrijven. Indien in Januari 1944 mocht blijken, dat ei een tekort aan zaailijnzaad is zal door het Bedrijfschap worden overwogen um ook de vlassers te verplichten vóór 1 Maart 1944 hun geheelen voorraad vlas ai te repelen. Taxatie gerepeld vlas Door de taxatiecommissies ial bij de prijs bepaling van gerepeld stroovlas rekening worden gehouden of h^t vlas slecht, min der goed, goed of uitstekend is gerepeld. F,en ieder dient dus in zijn eigen belang zoo goed mogeiyk te repelen, aangezien slecht repelen het vlas in waaide doet vei minderen en goed repelen het vlas in waarde doet vermeerderen. e-' e ma/lorloAlllUrPn Bouw en dienst de huid van Pomologische Vereeniging afd. Schouwen-Duiveland vergadert In café-restaurant Concordia" te Zie- rikzee had Donderdag- j.l. een vergade ring plaats van de onlangs opgerichte aub-afd. Schouwen-Duiveland van de Ne- derlandsche Pomologische Vereeniging Zeeland. De waarnemend voorzitter, de heer W. Capelle van Haamstede, opende de ver gadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarbij hij er zijn teleurstelling over uitsprak, dat maar een betrekkelijk klein aantal leden aan wezig was, daar dit een belangrijke ver gadering is. omdat er een definitief be stuur moest gekozen worden. Na voor lezing der notulen der oprichtingsverga dering, deelde de voorzitter mede, dat het voorloopig bestuur toch maar tot verkiezing van een definitief bestuur wilde overgaan. Nadat over dit punt van gedachten was gewisseld werd tot stemming overgegaan. Tot bestuursleden werden gekozen: C. A. Hartog, Haam stede, voorzitter; H. P. Verton, Haam stede, secretaris: W. Capelle, Haam stede, penningmeester; L. Dorst, Ooster- land, vice-voorzitter en P. v. d. Maas, Zierikzee, bestuurslid. De voorzitter deelde nog mede, dat po gingen in het werk zullen worden ge steld om de Maro-fruitfilm voor de sub- af d. SchouwenDuiveland te laten draaien. H. VELEN zullen er nimmer aan ge dacht hebben, dat de huid een der voornaamste organen van- het lichaam vormt. Dat hart, longen en vooral de" maag belangrijk zijn, daar over behoeft niet te worden getwist, maar dat de huid een beteekenisvol orgaan is, zelfs één der voornaamste organen, valt moeilijk aan te nemen. In de eerste plaats vormt de huid 'n beschermende grenslaag, die de dieper gelegen weefsels en organen niet alleen beschut tegen mogelijke kwetsingen, maar ook behoedt voor uitdroging en voorkomt, dat allerlei ziekte verwek kende bacteriën in het lichaam dringen. Een tweede functie, die de huid ver richt is de regeling van de lichaams temperatuur. Door het uitgebreide, fijne netwerk van bloedvaatjes, die zich kunnen samentrekken en dus nauwer worden, of zich kunnen ontspannen en dus wijder worden, kan, naarmate dit noodzakelijk is de lichaamswarmte be houden of afgegeven worden. Wordt het lichaam te warm. dan wordt door de wijder geworden bloedvaten veel bloed naar de huid gezonden. Bij den mensch zien we dit duidelijk aan de hooge roode kleur. Het bloed geeft aan de oppervlakte dan zijn overtollige warmte af en de lichaamstemperatuur wordt weer normaal. Is men door de kou bevangen, dan ziet men wit: De nauwere bloedvaten beletten het afkoe len van het bloed .aan de huidopper vlakte. Het kan echter voorkomen, dat de lichaamstemperatuur tengevolge van te hooge buitentemperatuur of door koorts zoo abnormaal stijgt, dat de rege ling door de bloedvaten niet afdoende is. Dan behoeft men voor het dier nog niet te wanhopen, want de huid bevat ook een zeer groot aantal zweetkliertjes, uitmondende door fijne buisjes aan de huidoppervlakte. Door zweetafscheiding en verdamping van het zweet wordt voor de noodige afkoeling gezorgd. Een bekend feit is, dat door middel van deze zweetklieren een groote hoeveel heid schadelijke stoffen uit 't lichaam wordt verwijderd. Dit vooral mag niet onderschat worden. De uitscheiding van genoemde schadelijke stoffen kan op geen andere wijze geschieden en daarom verwondert het ons niet, dat. wanneer 3deel van de huidoppervlakte door verbranding buiten werking is gesteld het betrokken dier aan zelfvergiftiging sterft. Bovendien is de huid door de zich er in bevindende huidzenuwen nog van groote beteekenis voor de gevoels-, pijn en tastge waarwordingen. Een zieke of een vuile huid is niet in staat haar taak naar behooren te ver vullen: de wegen, waarlangs de afge werkte stoffen moeten worden afge voerd zijn dan verstopt. Op welke wjjze moeten wij de huid verzorgen? Wanneer een pasgeboren kalf een poosje rustig heeft gelegen, begint men al dadelijk met de huidverzorging. Zorg vuldig wrijft men het dier schoon en droog opdat er zich geen korsten kun nen vormen van opdrogend slijm en vruchtwater, waardoor de haren zouden samenkleven en de huidfuncties worden belemmerd. Het ligt voor de hand, dat de huidver- pleging het moeilijkst is bij langharige dieren, maar tevens, dat bijv. tengevolge van mestbesmetting het hier ook het meest noodig is. Veel onaangenaamheden kunnen worden voorkomen als bij het opstallen van het vee de achtersteilen worden geschoren. Dit bevordert tegelijk een zindelijke melkwinning. Stalkoeien behooren eiken dag een keer „gepoetst" te worden. Of dit geschiedt met roskam of borstel doet minder ter zake: stof en vuil moe ten verdwijnen. Van veel belang achten we bovendien het eenmaal per maand wasschen der huid met een zwakke oplossing van een of ander ontsmet tingsmiddel. De tijd, hieraan besteed, is geenszins verloren. Huidontstekingen en -ziekten, denk aan schurft, laten zich lastig genezen, omdat de meeste schurft- zalven moeilijk in de huidopeningen, waarin de mijten huizen, doordringen. Voorkomen is beter dan genezen. Korsten en vuil aan dijen en staart- pluim moeten steeds weggewasschen worden. Begint er mee ofvol hardt! I)e paarden, die dikwijls gedurende het werk op den akker of langs stoffige wegen komen loopen al zeer veel vuil op," dat zich met de huidschilfers van de slijtende opperhuid en 't zweet tot een smerige massa vermengt. In den zomer kah een regenbui zoo heilzaam werken, ook ten opzichte van de huidreiniging, maar de stalperiode vergt meer ingrijpen van den boer. De roskam, die alleen gebruikt mag worden in de richting, waarin de haren groeien, dient om het vuil los te maken. Telkens wordt deze gereinigd (uitge klopt!). De kam moet zoodanig wor den gebruikt, dat de haren niet worden uitgetrokken. Verder kan men gebruik maken van zweetmes of spons. Na het borstelen een bosje stroo, gladgestampt tegen een muur, om de haren glad te leggen. Hoe het doel bereikt wordt is van ondergeschikt belang, het gaat om reinheid! Dat heeft de huid noodig en bovendien, dat weten alle boeren, is bor stelen ookvoeren. J. Fokstieren. Rundveehouders die over 1943 een aanslag van pl.m. 220 kg ontvingen per in Decem ber 1942 aanwezigen fokstier, ouder «ian 1 jaar, kunnen van dezen aanslag onthef fing krijgen mits: 1. de fokstier in December 1943 nog voor de fokkerij op het bedrijf wordt doel gebonden en derhalve voor 1944 weer wordt aangeslagen. 2. Een schriftelijk verzoek om onthefling van den aanslag 1943 wordt gericht, aan de Aideeiing Veehouderij te Goes. 3. Het identiteitsbewijs van den stier met het verzoek wordt medegezonden ter controle en afstempeling. Voor ontheffing komen aldus alleen in aanmerking houders van stieren die nu ouder dan 2 jaar zijn, mits het door de L.C.O of P.V.C. uitgereikt identiteitsbe wijs voor een fokstier kan worden over gelegd. Het identiteitsbewijs wordt ten spoedigste geretourneerd. Stroo. Stroo. bestemd voor het vorstvrijvei pak ken van onsumptie en export-pootaai d- appelen zal tegen de daarvoor vastge stelde maximumprijzen worden aangekocht. In afwachting van een regeling waarbij de betaling aan de telers door de Stichting ..HES zal geschieden, zullen de larid- kooplieden van de V.B.N.A. of de expor teurs van pootaardappeien, dan wel de in geschakelde handelaren in stroo, de aan gekochte en geleverde partijen rechtstreeks met de telers verrekenen tegen den prijs van 18.70 per ton A stroo af boerderij. Voederbieten. De verhooging van de prijzen voor voe derbieten voor bewaarpremie zijn indien geleverd wordt van 1 Dec. 1943 t m. 31 Jan. 1944 ƒ1.75; van 1 Febr. t.m. 31 Maart 1944 ƒ2.— na 31 Maart ƒ2.25. Indien voederbieten over méér dan éen handelsschakel verkocht worden kunnen de prijzen met ten hoogste 2.50 per 1000 kg gezamenlijke winstmarge verhoogd worden, doch dan bedraagt de marge voor den handelaar, die de voederbieten van een verbouwer heeft gekocht ten hoogste ƒ1.15 per 1000 kg. De wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland. LADDERS ophalen in kouse n ONZICHTBAAR stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor ieder. AANGEWEZEN ADRES: EN KOUSENHUIS A. van den Bruele, Noordstr. 45, Terneuzen HET WOL GOES Bezoekt Hotel-Café-Restaur. „T I V 0 L 1" t.o. Station Goes Telef. 2555 BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders De Burgemeester der ge meente GOES maakt be kend, dat op 14 Decem ber 1943 te GOES op de Groote Markt Taxatie- Paardenmarkten zullen worden gehouden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 7