De dictatuur van het formulier Zitdagen Büreau Pacht De premiekeuringen van V/2 jarige hengsten en merries in Zeeland 10 MILLIARD e leven in een tijd van de heer- heelemaal niet onvrij voelt. De normale ibeperkingen, die het huiselijk leven ons oplegt, worden heelemaal niet als aan randing van onze vrijheid gevoeld; in tegendeel, ze worden als iets volkomen vanzelfsprekends aanvaard. En wat is het resultaat? Eigenlijk iets verbluf fends; n.l. dat naarmate men vrijwillig zichzelf meer beperkingen oplegt, men gaandeweg „vrijer" wordt. Want het is niet waar, dat men in 'n onordelijk gezin vrijer zou zijn: de vrijheden, die de één zich veroorlooft, zijn evenzoo vele be perkingen in de vrijheid van de anderen. Des te chaotischer de toestand in een gezin is, des te meer hindert men elkaar en des te geringer is de vrijheid. Het samenleven van een groep menschen brengt nu eenmaal afhankelijkheid van elkaar met zich mee, maar des te meei geordend de samenleving is, dus des te meer beperkingen men zich oplegt' of opgelegd worden, des te hooger is de totale vrijheid van alle leden. Als tweede voorbeeld willen wij het verkeer kiezen. Men denkt er nooit bij na, maar eigenlijk is bet een groote in breuk op onze vrijheid, dat we alleen de rechterhelft van den weg mogen ge bruiken. Evenzoo is dit het geval met vele andere verkeersregels. Ook hier is het zoo, dat we deze dingen heelemaal niet als inbreuk op onze vrijheid voelen En ook hier is het zoo, dat we door het vrijwillig aanvaarden van een reeks beperkingen in onze gedragingen er desalniettemin meerdere vrijheid voor terug winnen in den vorm van veilig verkeer. Ook hier zou de chaos een veel geringere vrijheid geven. Deze voorbeelden zijn eenvoudig en voor iedereen te begrijpen. In ingewikkelde gevallen, die niet zoo eenvoudig te door zien en te overzien zijn is het principe echter precies eender. Nemen we bijv. de samenleving van een volk, dan zien we een buitengewoon ingewikkeld stelsel van economische verhoudingen, die slechts door een deskundige kunnen worden overzien. Toch is het precies eender als in een gezin of bij het verkeer. Naarmate een staat beter geordend is, W schappij, ja dictatuur kunnen we misschien wel zeggen, van „het formulier". U wilt nieuwe schoenen koopen Dan moet U een formulier aanvragen en invullen; mogelijk krijgt U na een half jaar of langer een bon. U heeft fietsbanden noodig? Dan kunt U hetzelfde doen, alleen naar alle waar schijnlijkheid zonder kans op succes. U heeft een nieuw pak noodig, of een winterjas? Formulieren aanvragen, in vullen en afwachten. U heeft '11 maaimachine noodig of een sorteer machine of nieuw paardetuig of wat ook meer? Het is altijd hetzelfde: formulieren halen of aanvragen, for mulieren invullen en afwachten, zoo vaak zonder succes. U wilt een aan koopvergunning voor een paard? Kunt U aanvragen. Verhooging van Uw be- drijfsmaximum Kan U aanvragen. Meer jongvee dan U houden mag Kunt U aanvragen. U wilt een knecht aanne men? Het Arbeidsbureau moet toestem ming geven. U wilt van betrekking ver- anderen. Evenzoo. Ja, zoo kan men zich in arren moede afvragen, waar is nu geen. toestemming voor noodig. waarvoor moet geen aankoopvergunning gevraagd worden en waarvoor behoeven eigenlijk geen formulieren ingevuld worden? Wien het doel en de zin van dit alles ontgaat, is zoo licht geneigd om in vele dingen een onnoodigen romp slomp en belemmering en het verlies van vrijheden te zien. En dit betreft nog maar den stoffelijken kant van ons leven. Bekijken we de geestelijke zijde van ons bestaan, zoo vinden we eveneens in ruime mate, wat sommigen zoo graag het verloren gaan van vrijheden willen noemen. De oude landbouworganisaties zijn gedwongen samengevoegd tot één groote boerenor- ganisatie „de Landstand", waarvan elke boer en elke landarbeider automatisch lid is. De verschillende vakvereenigingen en arbeidersbonden van diverse kleur en pluimage zijn samengevoegd tot een groote organisatie. Alle boerencoöpera ties zijn vereenigd in den Nederl. Coöp. Raad.'Om een vereeniging op te richten, heeft men toestemming noodig. Om een vergadering te houden, evenzoo. En we zouden nog veel meer op kunnen noe men, maar het is niet noodig. Ieder voor zich kan deze opsomming wel aan vullen. Al deze dingen, die naar den schijn even zoo vele aanrandingen zijn van onze vrijheid, dwingen ons ons te bezin nen op den dieperen zin van het begrip vrijheid. Eigenlijk is het een tamelijk ingewikkeld vraagstuk. Op dit terrein bestaat een begripsverwarring, die ont stellend is. Wij willen daarom trachten een duidelijke uiteenzetting hierover te geven. Aan de hand van eenige eenvou dige voorbeelden willen we toonen, wat wij onder vrijheid verstaan, om het daarna toe te passen op de maatschap pelijke verhoudingen, die zooveel inge wikkelder zijn. Als eerste voorbeeld kiezen we het normale huisgezin. In elk gezin verloopt het leven naar bepaalde ongeschreven regels. De gezagsverhoudingen worden onbewust aanvaard. Elk heeft zijn eigen plaats en zijn eigen taak in het gezin. In een ordelijk huisgezin gebeurt alles op een bepaalden tijd en op een bepaalde wijze. Aan deze ongeschreven wetten kan men zich niet onttrekken. Als men er eens over nadenkt, komt men tot de conclusie, dat men eigenlijk maar zeer „onvrij" is. Men kan niet opstaan, wanneer men wil. Men kan niet eten, wanneer men wil. Men kan lang niet altijd doen wat men wil. Maar het merkwaardige is, dat men zich naarmate de staat dus zekere beperkin gen aan zijn leden oplegt, naar die mate wordt de totale vrijheid grooter. Een ding is echter verschillend. Legt men zich geheel vanzelfsprekend beper kingen op voor zijn mede-gezinsleden en houdt men zich geheel vrijwillig aan de verkeersregels, tegenover de beperkin gen in onze vrijheid, die de staat van ons eischt, zijn we geneigd een andere houding aan te nemen. We zijn geneigd om deze werkelijk als inbreuk op onze vrijheid te beschouwen, hoewel dit on juist is, want ook hier is het zoo, dat de mate van vrijheid des te grooter wordt, naarmate de staat beter geor dend is. Dit is de diepere zin van de „dicta tuur van het formulier" en van de overige „verloren vrijheden", welke zoo- velen beklagen. Dit in te zien maakt alles veel gemakkelijker aanvaardbaar. Men geeft immers een deel van zijn vrijheid op om een hoogere vrijheid terug te winnen. Wie het bovenstaande goed op zich in heeft laten werken zal nu ook beter begrijpen wat met „vrijheid in ge bondenheid" wordt bedoeld. De oorlogsomstandigheden leiden vaak tót verkeerd begrip over deze dingen. Alles goed en wel zal men zeggen, maar in feite zijn we er met al die regelingen met hun formulieren toch maar hard op achteruitgegaan.. Wie de zaak echter zoo stelt, stelt haar precies verkeerd. Niet de regelingen en de for mulieren hebben den achteruitgang ver oorzaakt, maar de oorlogsomstandighe den; en de regelingen hebben een nog veel grooteren achteruitgang voorkomen. Nemen we als voorbeeld de voedsel positie van ons volk. Was de distributie er niet, zoo zou dit voor enkelingen veel beter zijn, maar voor een groote massa den hongerdood beteekenen. Ook hier is het volkomen duidelijk, dat de goede regeling de „dictatuur van het formu lier" ons de onder de gegeven omstan digheden grootst mogelijke vrijheid ver schaft. Mogen deze beschouwingen er toe bijdragen, dat vele op zichzelf niet aan gename regelingen met meerdere blij moedigheid worden aanvaard. Het heeft alles een doel en een dieperen zin, n.l. om er van te maken, wat er van te ma ken is en om de vrijheid in gebondenheid zoo groot mogelijk te doen zijn. H. S. TE GOES. Dinsdag 4 Januari 1944 van 23 uur op het kantoor, Groote Markt 20. TE MIDDELBURG. Donderdag 6 Januari 1944. Van 23 uur in Café Gabriëlse, Lange Gist- straat. Keuring dekhengsten Volgens besluit van den Secretaris-Gene raal van het Departement van Landbouw en Visscherg is bepaald, dat de keuring van hengsten die voor dekking bestemd zijn en die niet ingeschreven staan in het Stamboek van een of andere vereeni ging, zal plaats hebben voor Zeeland op Donderdag 27 Januari 1944 te Goes voor het type trekpaard. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat zij die een dergeixjken hengst willen doen keuren, deze ten minste drie weken van te 'voren moet worden opgegeven aan den Inspecteur van de Veeteelt, Bezuidenhout 30, Den Haag. Tewerkstelling uit landbouw- kringen Het blijkt dat er nog steeds misverstand bestaat in onze kringen, betreffende het aanvragen van vrijstelling voor arbeids inzet, vooral van lichting 1922. Degenen die in het landbouwbedrijf werkzaam zijn van lichting 1922, een bruine Sonder-Ausweis in hun bezit heb ben die geldig is tot 30 November 1943 en denken dat zij in verband met bijzon dere bedrijfsomstandigheden voor vrij stelling in aanmerking komen, kunnen zich voor advies wenden tot het kantoor van den Ned. Landstand in Zeeland, Groote Markt 28 te Goes. Men dient dan over te leggen: de Aus- weis; een uitvoerig schrijven van den Buurtboerenleider, waarin de bedrijfs omstandigheden duidelijk omschreven worden; een afschrift van de laatste be- drijfsregistratiekaart, dat gehaald kan worden bij den PI. Bureauhouder; het trouwboekje der ouders en eventueel een doktersverklaring. w VEWfXfRIKG UAA75CHAPPIJ MOLESTVERZEKERiNGEN voor Gebouwen, Inboedels, Inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre* ciosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds verzekerd vcor ruim Voegt daarbi| ook Uw belang Vn en yroa9' '"lichtingen bij uw iM Assurantie bezorger! Tot besluit van de keuringen van jonge paarden geven we hier nog een overzicht van de beste keuringen die er waren, nl. die van Axel en Hulst. Wat hier vertoond werd was dan ook van prima kwaliteit zooals hieronder blijkt: Axel Als steeds slaagden ook nu weer de fok kers rond Axel er in goede collecties paar den bijeen te brengen op het welbekende terrein der Vereeniging van Zeeuwsch Vlaamsche fokkers (V.V.Z.F.). Hengsten groote maar Goede klasse beste koppaarden. De fa. Dekker had hierin de eereplaats bezet met een besten feilen zoon van Karei v. Hengst dijk, Floris v. d. Papenvoort. Deze alles zins goede hengst werd in Brabant gebo ren. Van moederszijde voert hij best bloed via Germain de Caneghem en Cavalier de Grubben, beide nat. kampioenen. Zijn rivaal Certain v. Othene door Certain v. Lams- waarde van Anth. H. Dekker te Zaamslag is eveneens een beste jonge hengst en het deed ons genoegen, dat deze fokker weer eens goed voor den dag kwam met een product uit zijn goeden ouden merriestam. Dan zakte de kwaliteit wat vlug af. In de hengsten-klasse bracht Dhr. A. Haak van Zaamslag een collectie voor, waarvan niet minder dan vijf goede veulens werden be kroond. In de groote maat werden 9 paar den bekroond. De kleine maat had een uitstekenden kop in Maurits van Paula door Marquis v. J. G. Hop van M. v. Fraayenhove te Axel, goed grof en diep en evenredig veulen. Ook Herman v. Cap. door Avenir K 1468 van Jac. de Putter is een best gelukt veulen uit de schoone Kitty. Hierop volgde een grove en zware Certain- zoon, maar deze moest correcter zijn. In deze goede klasse werden niet minder dan 16 paarden bekroond. Navenant waren de merries beter dan de hengsten wat nog al eens gebruikelijk is. Felle paarden kwamen er voorop in de rubriek der merries van de groote maat. Lyda door Certain v. Lamswaarde van Victor Barbé te Philippine, stond wat dun, maar zij is zeer grof en gespierd. Als zulke Certainproducten aan 't kweelcen gaan, groeien ze meestal gemakkelijk uit tot kas- tige moeedrs. Zij zijn nu eenmaal niet vroeg rijp. 2. Amando v. Willemshoek door Marquis uit een merriestam die reeds vele premie merries leverde. Best soortig paard. 3. Fedora v. Zuiddorpe door Dragon v. Hoek van A, C. v. Waes te Zuiddorpe gaf de voorgaande niet erg veel toe. Grof en fel. 4. Narda v. Capellepolder door Avenir v. Jac. de Putter, best soort. 5. Weer een goede Marquise-dochter v. C. de Munck te Zuiddorpe, rug kon beter, maar overigens flinke merrie. 6. Irene van Certain door Certain v. Jac. Huissen te Axel, paard van best bloed, kon corrector en gebroekter. Hierop volgden twee goede Marquis-doch- ters van Stallen Daelman Jzns. te West- dorpe. Deze waren wat schraal. Alles bij elkaar een beste klasse, 16 be kroonden. Merries kleine maat: Een opvallende kop, extra veulens, grof gelijnd, diep. kortom een heele beste, maar toch ruim klein voor een veulen van Februari. Paula v. Kijkuit is door Marquis v. J. F. Moorthamer te Axel. 2. Griet v. d. Stellehoeve door Certain v. Wed. W. Koster te Axel, fel en grof, maar wat smal. 3. Hi 1de v. Dragon door Dragon v. Hoek van J. H. v. Haelst te Westdorpe, mocht er eveneens zijn, wat kleine voetjes. 4. Frida door' Avenir 1469 van K. de Koeyer te Zaamslag, goed en zeer grof. 5. Hortense door Tom v. Buntershoek van P. Dieleman Mzn., schoone jonge merrie, die wy graag zagen van een echte lief hebber. Volgden nog een heele rij (in totaal wer den in deze rubriek 22 paarden terugge roepen) in doorsnee goede producten, waarbij ons nog opviel: Amanda v. Du- boishoeve, grof, zwaar en goed gebroekt. Deze hadden wij veel hooger verwacht Hengsten met afstammelingen: Zonder concurrentie kwam no. 1 Marquis v. J. Gerardshof door Clairon de la Lys van M. v. Fraayenhove e.a. te Axel met een beste collectie afstammelingen, waar in men tevergeefsch zocht naar een te grof paard, want zelf is hij ruim aan de maat en altijd wat dun. Marquis stond er best voor, zijn goede achterhand viel op. Hij behoort thans tot de beste Zeeuwsche vaderpaarden. 2. Tom v. Luntershoek van C. de Feyter te Boschkapelle met aardige producten w.o. een beste. Minder in getal ook Avenir 1968. Hautain v. Wieringermeer was in de heng sten nogal vertegenwoordigd. Zijn producten zullen allicht wat vroeg rijp zijn. Hulst Dit was wel de beste keuring van geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Vooral het grove beenwerk viel hier op en door elkaar ge nomen was de kwaliteit zeer goed. Veel belangstelling was er in Hulst en terecht, want men was er zoo maar niet uitgekeken. Er werd hier ook in twee banen gekeurd en dat was puik maar 't is moeilijker om dan alles goed te volgen. Hengsten groote maat. 1. Nico v. Ulft, extra paard, zeer grof en geblokt, de sprongen konden langer zijn, door Nico v. Melo, van Kerckhaert en de Maat te Breda en Stoppeldijk. 2. Maurits v. h. Waterhof door Castero. Emly, v. Th. de Koekv. d. Bulck te Kloosterzande, buitengewoon zwaar en ont wikkeld voor zijn leeftijd, al is het een vroeg veulen. Wij voor ons zien ze liever veulenachtiger. 3. Karei v. Guido door Guido van Melo, v. Kerckhaert de Maat. sterk en fel paard, met vlotte gangen, moet nog wat uitzwa- ren. 4. Paulon door Solon v. Certain, zeer grof en goed paard, kon correcter, v. Wed. Ed. Verschuuren te Hengstdijk. 5. Wenny van Melo door Clairon de la Lys, typisch en goed soortig van Gebr. Ver- straaten te Graauw. 6. Gijsbrecht door Clairon de la Lys van René de Rechter te Clinge, vlot met goed voorbeen. Hierna kwamen nog 8 bekroonden, in totaal een beste klasse. Plengsten kleine maat. 1. Marquis van Absdale door Marquis v, G. Slop van René Beghein te St. Jan steen, zeer grof geblokt, gx-oen veulen wat recht achter. 2. César door Solon v. Certain van Gijriel v. Esbroeck te Stoppeldijk, niet minder dan no. 1 en eveneens sterlc gebouwd en ge beend. 3. Egbert van Rozenbex-g door Clairon de la Lys van P. J. Boë'nne te Graauw, dik soortig wat rijp, stond hoog genoeg. 4. Dirk v. d. Louisa van Marquis v. J. G. Slop van kinderen Kerckhaert te Nieuw- Namen, mager, maat goed. 5. Barra door Claix-on de la Lys van Gebrs. Versti'aaten te Graauw, grof vlot paard, hadden wij derde bedacht. Totaal 18 bekroonden waarbij velen met toekomst en evenals de groote maat een beste collectie veulens, samen de beste van geheel Zeeuwsch-Vlaandex-en. Kerckhaert en de Maat hadden een beste collectie veulens, zoo weer in de kwaliteit zooals we dit van hun gewoon zijn. En de merriën, die waren even goed. De groote maat. 1. Olga v. d. Melo door Claii"bn de la Lys van C. SteyaerdtPlasschaert te Graauw, een extx-a mex'rie bovenop en daarbij zeer frof vóór, achterbeen kon feller. Fex-ia v. Sehelfhoutshoek, evexxeens door Clairon van René Buijse te Graauw, stond dicht bij no. 1, bi'eed. dik en grof, zij trok ook x-eeds voor de plaatsing algemeen de belangstelling. 3. Rozet van Kloostei'zande door Marquis van P. A. Stallaert te Kloosterzande^ fel,-- gi'of paard. De paarden van dezen stal moesten correcter zijn, dan was er veel gewonnen. 4. Docile door Dragon v. Hoek en Hermine door Clairon beiden beste merriën van J. B. van Acker en C. Plasschaert te Absdale, waarvan de .ratste de uitstekende Espé- rance de Celles tot moeder heeft. Nora van Kruisdorp door Remus van A. L. Stallaert te Kloosterzande, dik, hoog en opgetrokken; kon in dit gezelschap niet zoo best mee. Totaal werden er in deze beste klasse 18 veulens bekroond. Merriën kleine maat. 1. Astrid v. Cathalijnhof door Marquis van Albei't "Verschuuren te Hengstdijk, een beste merrie, kastig en grof, voeten wat klein. 2. Ina v. Eeckhof door Jan van Schenge van P. J. J. v. d. Voorde te Walsoorden eveneens goed veulen zwaar en diep; voor been kon corrector. 3. Martha door Solon van Wed. Vei-schuren, welke stal goed voor den dag kwam op deze keuring, grof dik en diep. 4. Amanda door Marquis van G. C. de Deckerek te Absdale, een grof ding. 5. Efinia v. Molenhoek door Clairon rondom goede merrie waarop nog verschil lende goede veulens volgden, in totaal 28 stuks; een heele rij. Een gelukkige stx-eek waar zooveel goed materiaal van een jaargang is byeen te brengen. Wanneer Clairon de la Lys in ÏJzendijke was voorgebracht met zijn W.Z. Vlaam sche producten dan zou hy daar den l§ten prijs hebben gedaan evenzoo met zijn Oost Z. yiaamsche in Hulst. Toch zeker; wel een prestatie om eens even bij stil te staan; ook Marquis v. J. P. Hof liet in Hulst nog veel goeds zien. Gevoegd bij die uit Axel had ook hij een zeer goeden jaar gang.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 12