de pcmdm hauningeti/pp.^ denbui Vonkjes S)f ©tJtp&gf Hengstenkeuring Evenals verleden jaar werden de heng- stenkeuringen reeds begin December, dus nog in het oudejaar gehouden. De bedoe ling is de opfokperiode te bekorten en op deze manier haver te besparen. Verschil lende hengsten waren dientengevolge nog niet geheel rijp en dat is ook geen won der, wanneer men bedenkt dat de meeste hengsten nog maar 2i/2 jaar of even ouder waren. Daarnaast zagen we er ook, c' e volkomen uitgegroeid waren. Speciaal Ge zonen van „Der Oldenburger" vielen op. Deze hengst leverde van zijn eersten jaargang reeds vele machtige Vaderpaar- den. Ze zijn zeer breed en diep, niet klein maar buitengewoon goed geproportion eerd. Het blijkt dus dat deze hengsten naast hun machtigen bouw de eigenschap van vroegrijpheid bezitten. Een factor die met onderschat mag worden. Het aanbod was dit jaar wel buitenge woon groot. Van de 254 aangegeven heng sten bleven er slechts 14 afwezig, zoodat er 240 jonge hengsten gekeurd moesten worden. Het spreekt vanzelf, dat hier heel wat kaf onder het koren zat, maar de Commissie wist er korte metten mee te maken. Onvoldoende dieren werden onverbiddelijk de baan uitgestuurd. Ook in Oldenburg worden op 't moment wel wat al te veel hengsten aangehouden Van de 240 hengsten werden er 117 goed gekeurd, waarvan OMenburg er 32 aan kocht voor het eigen fokgebied. De andere 85 werden alle genomen door de Land- stallmeisters voor de verschillende stoe terijen of aangekocht door de nafokgebie- öen. van welke Schlesien ver de belang rijkste is. Voor uitvoer naar het buiten land schoot er dit -aar niets over. De volgende hengsten werden voor Olden burg goedgekeurd 1 Cat. no 313 v. Gograf u. Algebane III 42713 v. Gruson. Machtige hengst.. Zeer b'eed, diep en gewelfd. Sterk in rug en lendenen en met zuilen van boenen. Gaaf en correct. In elk opzicht een kóphengst. 2. Cat no 245 v Rheinfeld u. Armela IV 45590 Priemiem. v Dieter. Soliede, breede, diepe hengst. Kon in rug en achterbeen even anders. Zekere hengst in de fok kerij. maar deze hooge p'aatsing hadden we niet verwacht. 3. Cat. no 213 v. Der Oldenburger u. Tettca II 36240 Premiem. v. Dittmar. Hengst van zeer hooge klasse Breed, diep en zwaar met kwaliteit en adel en besten gang Kon iets sterker in den rug Dit drietal ontving IA Angeld 4. Cat. no 214 v. Der Oldenburger u Ede.walda 42438 v. Elswin Hoogklassige hengst met enorme afmetingen en zeer ede', daarbij extra gang. Rug kan iets sterker Een kóphengst,. dien we op de 2de plaats verwacht hadden. Is ook van extra afstamming. Grootmoeder Edelbanne 35484, premiemerrie, is een volle zuster van den bekenden bestfokkenden hengst Grusus (Vader van Groninger Gambo). 5 Cat no. 354 v Goldengel u. Freitat 4 795 v. Germandus Mooisoortige. mid- denzware hengst met besten gang 6. Cat. no 133 v Der Oldenburger u Blu- mensia III 51876. Premiem. v Edelknabe. Mooie typische zoon van Der Oiden bur ger met besten gang Kon naar verhou ding iets zwaarder zijn in de b°enen Dit trad op en zet zien nog steeds door D ur den ongunstigen prijs raakte de teelt van peen en bloemkool steeds meer cp d n achtergrond, en worden deze gewas en vervangen door veelal sla en andijvie. Ook de verbouw van mais e_. tabak begint een plaats m te nemen op de tuinbouwbedrijven. Beide arbeidsintensieve gewassen, die door de tijdsomstandigheden nu een kans krijgen In de fruitteen ae opineng- sten zeer verschillend Sommige boomgaarden gaven een goeden oogst terwijl andere heel weinig fruit leven den. Door elkaar genomen waren de oogsten van fruit kleiner dan verle den jaar De goede fruitprijzen maak ten de geldelijke opbrengsten echter weer zeer behoorlijk Evenais* in de landbouwbedrijven hadden de tuinders en fruittelers te cam pen snet verschillende moeilijk heden te weinig kunstmest, tekort aar arbeidskrachten, te weinig grondstoffen en moeilijke materiaai- n^itie. De nog steeds voortdurende oorlog laat zich op alle gebied sterk gevoelen. Tenslotte nog een enkel woord over de v.sscherij. Hiervan kan men met den besten wil geen opwekkend beeld geven De moeilijkheden in het vis- scherijfcedrijf zijn enorm. De bedrijfs kosten zijn gewe'dig gestegen, tegen over vooroorlogse he toestanden zeker gemiddeld 200 a 300 procent. Daarte genover staan de vastgestelde prijzen di ietal kreeg I B Angeld. 7. Cat. no. 298 v. Ludenberg u. Adebclé 'II 46677, Premiem. v. Hindenburg. Zéér eue- le, harmonisch gebouwde hengst mei extra gang. Middenzwcar Oldenburger type. Grootvader is de volbloedhengsi Lupus. 8. Cat. no. 339 v. Gelmurid u. Kernige lil 54408 v. Gründer. Machtige, breede, dleiè zware hengst. Kon even sterker in den rug. 9. Cat. no. 244 v. Godin u. Elfriedehen VIII 42214 v. Rheinstein. Breede. diepe hengst. Heeft wat te weinig houding in de bewegingen. 10. Cat. no. 236 v. Rheinfeld u. Ringel- taube VI 40078, Premiem. v. Grusez Po liede, breede, diepe hengst. Kan iets an ders in 't achterbeen. 11. Cat. no. 235 v. Rheinfeld u. Rem mee VI 49399 v. Grolman. Soortgelijke hengst als de vorige met wat minder omslag Deze hengsten kregen ieder I C Angeld EE II Angeld verwierven: Cat. 155 v. Goldengel u. Berthilde 48304. Premiem. v. Elm. Mooigelijnde hengst. Moet echter nog breeder worden. Cat. 164 v Der Oldenburger u. Uferi i? III 42882 v. Gruson. Klassehengst. Breed en diep. Iets toontredend. Rug kon iets sterker. Cat. 165 v. Gograf u. Eritia 43374 v. om wald. Kolossaal zware, breede. diepe hengst. Sterk in rug en lendenen Cat. 171 v. Oswald v. Marina 47647 v. Grundstein. Mooisoortige hengst. Voor werk gekoot. Weinig kracht achter. Cat, 175 v. Rheinfeld u. Delata 49336, Premiem. v. Nordstern. Klassehengst, zwaar, breed, diep. Voor iets afwijkend. Cat. 1860. Undo u. Dubrone III 50483 v. Gaufried. Beste, zware hengst. Voorstand wat toontredend. Cat. 191 v. Der Oldenburger u. Welhngia 47880 v. Germandus. Klassehengst, zwaar, breed, diep. Kan sterker in rug. Cat. 215 v. Goldengel u. Grenella 448021 v. Dieter. Mooie, middenzware hengst met beste bewegingen Moet nog uitzwellen Cat. 238 v. Goldbach u. Antina 45007, Premiem. v. Riedolf. Goede, evenredig gebouwde, middenzware hengst met bes ten gang. Cat. 306 v. Ludwart u. Goldbild 50251 Premiem. v. Rheinfels. Sterk gebouwde middenzware hengst, 't Beenwerk kon wat zwaarder naar verhouding. Kleinzoon v. Lupus. Cat. 342 v. Grundus u. Königsruh II 45359 v. Gersbach. Zware, breede, diepe hengst. Staar tinplanting wat grof. Voor Oldenburg goedgekeurd, maar niet geprimeerd werden: Cat 206 v. Der Oldenburger u. Wiltrane III 47670 v. Graditz. Klassehengst, zwaar, breed, diep. Kon achter krachtiger. Cat. 353 v. Godien u. Miekene 42358 v. Grunewald. Best type. Kon sterkei in rug. Gang extra. Cat. 188 v. Graalsritter u Plastik II 46233 v. Blaiko. Goede, breede, diepe hengst. Wat kort in de croupe. Cat. 135 v. Ganghofer u. Astra III 48725 v. Grusus Beste, sterk gebouwde hengst met extra gang. Cat. 1450 v. Rheinfels u. Eislaube III 43285. Premiem. v. Grano. Beste breede, diepe zware hengst. Wat eenvoudig in bewegingen. voor visch, welke niet voldoende zijn, om de kostenstijging op te vangen. De olietoewijzingen voer de vaart zijn veel te klein. Daarmede kan men niet aan behoorlijke vangsten ko men, omdat men niet voldoende varen kan. Vele materialen zijn haast niet te krijgen, tenzij tegen abnormaal hooge prijzen. Velen trachten buiten de toewijzin gen om aan olie te komen om zoo doende toch ter vangst te kunnen gaan. Het gevolg daarvan is, dat zij, om hun hooge kosten te dekken, viscn verkoopen buiten den afslag om. De vangsten waren dit jaar lager dan in 1942. Neemt men een overzicht over de ge- heele voortbrenging, dan kan men constateeren, dat, behoudens enkele uitzon deringen, het jaar 1943 een goed jaar is geweest. Niettegenstaan de de vele moeilijkheden, is dank zij de voorspoedige natuurlijke omstan digheden. de productie hooger ge weest, dan verwacht mocht worden. Dit stemt tot dankbaarheid, die wij op deze plaats graag tot uiting bren gen. Dat men echter niet langer uitstelie den voortbrenger volledig de hem toekomende vergoeding voor zijn be langrijke prestaties te geven En dat men hem zooveel mogeliik tegemoet keme in de moeilijkheden, welke hij ondervindt bij de uitoefening van zijn bedrijf. Cat. 157 v. Eldo u. Adna IV 50335 v. Hi el...go. Goad type met best beenwerk. Moet achter wat breeder worden. Cat. 2:2 v. Gcdewind u. Ehunenlaube II 41381 v. Diederich. Moet zich boven uit leggen. Is wat zuur in de croupe. Best b aanwerk. Cat. 3"3 v Helmut u Bandale 482340 v. Gernoid: Mooi type, middenzwaar. Weinig verzenen. Gang gewoon. Cat. 3C9 v. Edgar u. Rheinreise II 46208 v. Rheins.eln T ooi, plat type. Midden- zwaar. Gang best. Cat. 310 v. Grundus u. Con'vr II 45889 v. RhemtcZware hengst. Kan wat ster ker in den rug. Tot zoo/. r da jonge Oldenburger heng sten. Ook onder de andere goedgekeurde hengsten schuilen nog meerdere beste Vaderpaarden, waaronder verschillende die nog n et geheel rijp zijn, maar die soort en klasse hebben. De Vaderpaarden die met hun zonen het sterkst naar voren kwamen, zijn Der Ol denburg ir met 13 goedgekeurde van de 20 aangeboden zonen van Gograf, die niet minder don 10 van de 11 goedgekeurd kreeg. Dan volgen Goldengel en Godin, ieder met 7 van resp. 12 en 13 gepresen teerde Sonen, Grundus met 6 van de 13, Oswald roet 5 van de 7. Rheïnberg met 5 van de 9 en Rheinfeld met 4 van de 6 Het spreekt vanzelf dat deze cijfers be trekkelijk zijn. Zoo is de prestatie van Rheinfeld, die alle 4 zonen tevens voor Oldenburg kreeg goedgekeurd, waaronder 3 I en 1II Tëmienengst. veel grooter dan die van P ramberg van Wien 5 goedge keurde zonen geen enkele voor Oldenburg werd genomen Daar tegenover staat weer dat ook aan de nafokgebieden en de Landstallmeisters meerdere beste jonge hengsten werden vrijgegeven. Wat de afstamming in mannelijke lijn betreft der 'onge voor Oldenburg gekeur de hengsten stemt er s'echts 1 uit den ËinigTT.r.t5! nl. de Elóoconn. Eldo gaat via Elm - T'lso - Eiimar - Elegant - Coro - Enno - Eggi op Emigrant terug De Nor iiann - Rubico - RnihaicI lijn is door 7 'onge hengsten vertegenwoordigd, van welke er 5 kleinzoons van den inder tijd om zijn vormschoonheid en zwaarte beroemde hengst Rheinförst. De beide Rheinfürstzonen Rheinfeld en Rheinfels kwamen resp. met 4 zonen en 1 zoon voor den dag. Rheinfürst gaat via Reinhard - Roland - Rudolf op Ruthard terug. Uit den Ruthard - Ehrenberg Erbgraftak stamt Helmut, die via Hindenburg - Heli- wig - Ebenholz op Erbgraf terug gaat. en uit den Ehrenberg - Edelmanntak stamt Edgar, die via Edelknabe - Edelgraf een achterkleinzoon is van Edelmann. De Xormann - Rubico - Witte'sbacherlijn treedt al jaren het sterkst op den voor grond dank zij den grooten stamvader Gruson, die tijdens zijn leven eeïl heng- stenstam van enorme beteekenis vormde. De Wittelsbacher - Girello - Gambo - Gru- sontak leverde Oldenburg dit jaar dan ook 18 hengsten De Grusonzoon Godin leverde zelf 2, zijn zonen Der Oldenburger 6 en Oswald 1. De Grusonzoon Grusus zette zich dit jaar voort door zijn zoon Goriewind met 1, Graalsritter met 1 en Goldengel met 3 zonen De Grusonzoon Grunoid handhaafde zich dit jaar via Gravenstein - Gangho fer, welke Oldenburg 1 hengst leverde en via Grunewald - Grundstein - Grundus, welke met 2 zonen naar voren kwam en de Grunduszoon Undo, die 1 hengst le verde voor Oldenburg. De Wittelsbacher - Girello - Gidotak le verde 4 hengsten en wel de beide Gograf - zonen, de Gelmundzoon en de Goldbach- zoon. Gelmund en Goldbach zijn be:de zoons van Gerolstein, die via Gersdorf - Gerriet op Gido terug gaat. Gograf gaat via Gernoid-Germanik us -Ger f r ïed - Ger- bèr op Gido terug De Lupusstam was door 2 telgen verte genwoordigd- De Lupuszonen Ludenberg en Ludwart leverden elk 1 hengst Tot zoover de hengstenstanunen waaruit de jonge Oldenburger hengsten zijn ge sproten, Oldenburg heeft thans 3 heng- stenstanimen nl. de oude Emigrantstam. de Normannstam en de jonge Lupusstam. De Normannstam beheerscht, practisch de geheele fokkerij. De invloed van den Emigrantenstam is danig aan het tanen en als de voorteel<enen niet bedriegen zal deze op den duur verdwijnen Onder de huidige telgen uit dezen stam komen geen hengstenleveranciers van beteekenis voor. De Lupusstam zal o. i. over enkele jaren wel meer naar voren komen. We hebben thans nog maar de 2de generatie na den volbtoedhengst Lupus en deze leverde dit jaar 2 hengsten die wat beloven voor de toekomst. Typische Oldenburgers van het iets lichtere genre. Er waren indertijd vele fokkers die over de Lupusproef de schouders ophaalden en er weinig goeds in zagen Wij hebben deze proefneming steeds met belangstelling en ook met ver trouwen gevolgd. Immers hier was geen sprake van lukraak kruisen, maar van een zorgvuldig geleide bloedtoevoeging. We beschreven reeds meermalen hoe deze bloedtoevoeging is uitgevoerd en door be kwame handen werd geleid, ook wat de bedoeling dezer bloedtoevoeging was, zoo dat we hierover thans niet verder zullen uitwijden. Maar wel staat het o. i. vast dat iedere fokkerij vroeg of laat voor het probleem van bloedverversching komt te staan, hetgeen natuurlijk speciaal geldt voor kleinere fokgebieaen, waar de ge heele paardenstapel al gauw één groote familie is We zullen onze beschouwing over de Ol denburger hengstenkeuring hiermede be ëindigen. E. Invetten van de onderbeenen bij paarden, die veel in de sneeuw moeten ioopen kan bevriezing voorkomen. Bevroren lichaamsdeel en mogen nimmer plotseling aan warmte women blootge steld, maar moeten met sneeuw of koud water worden gemasseerd. De Plantenziektenkundige Dienst te Wa- genmgen verstrekt niet alleen kosteloos alle gewenschte inlichtingen omtrent be strijding van 'plantenziekten, maar ook over bestrijding van ongedierte. Kalizout 20 en Kalizout 40 °/o strooit men op aardappelland en in boomgaar den voor de oudejaarsavondkiok twaalf heeft geslagen. Spurriehooi is een uitstekend voedsel voor rundvee en schapen. Het beïnvloedt de meikopbrengst gunstig. Grondonderzoek kan u te Weien doen komen of de koperhuishouding in orde is. Zoo niet, geef dan aan grasland onge veer 450 kg koperslakkenbioem per ha. Gedroogd gras van matige kwaliteit be vat ongeveer 10 °/o verteerbare eiwitstof fen. Dit is door onderzoek van 2125 mon sters van grasdrogerijen in Zuid-Holland dit jaar bevestigd. Droogstaande koeien hebben ongeveer 60 dagen nood tg om voldoende phosphor en kalk te kunnen verzamelen voor de vor ming van het kalf. De barometer die meer dan 1,5 m.m. per uur daait of stijgt, kondigt een zwaren storm aan, in het laatste geval gepaard met sneeuw- of hagelbuien. Rooac verf bleek het beste roestwerende middel bij proeven met z.g. brandschop- pen, die zich steeds in de open lucht be vinden. De zelfverzorgingsregeling De Af deeling Arbeidsbescherming meldt: „Zelfverzorgers voor meer dan een pro duct, die wegens een iangdurigen- of nachtarbeid of zwaren of zeer zwaren arbeid buiten het Landbouw, Tuinbouw en Veeteeltbedrijf ln aanmerking komen voor een toeslagkaart, kunnen zich des- gewenscht, na verkregen toestemming van den Plaatselijk Bureauhouder aan de zelfverzorgmg onttrekken, en dan ten volle aanspraak maken op den volledig aan den desbetreffenden arbeid verbon den toeslag" Aldus luidt een mededeeling van het Cen traal Distributiekantoor van 26 Novem ber 1943. Allereerst valt uit deze mededeeling op te maken, dat deze niet van toepassing is op den land- en -tuinbouw. Er wordt im mers nadrukkelijk gesproken over arbeid buiten land- en tuinbouw. Voor de zelf verzorgers boeren (waaronder ook begre pen arbeiders) is dus deze mededeeling van geen belang. Wel van belang is deze voor de zelfver zorgers, die werken buiten den land- en tuinbouw. Hoewel deze categorie klein is, kunnen deze gevallen zich toch voordoen, b.v. een der huisgenooten uit een land arbeidersgezin, welk gezin geheel In de zelfverzorgingsregeling valt, werkt in een continubedrijf. Deze kan dus vallen onder de in de mededeeling genoemde soorten van arbeid, t.w. Iangdurigen of nacht arbeid of zwaren of zeer zwaren arbeid. Uit dezen hoofde zal hij dus aanspraken kunnen maken op extra rantsoenen. Voor deze categorie zelfverzorgers geldt nu bo venstaande mededeeling en kunnen zij zich aan de zelfverzorgingsregeling ont trekken, met toestemming van den Plaat selijk Bureauhouder. Wij adviseeren belanghebbenden echter zeer wel te overwegen wat voor hen het gunstigst is, alvorens zich aan de zelfver zorgingsregeling te onttrekken, maar zich eerst door den Plaatselijk Bureauhouder te laten inlichten, daar in de meeste ge vallen, bij nauwkeurige berekening toch wel zal blijken, dat de zelfverzorgings regeling voor tem het gunstigst is. IXGEZONPEN MEUEDEELINQ -> 8

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 16