10 J. ORANJE HET JODENVRAAGSTUK Teel 1 pla 11 akkerbouw 1944 Officieele landbomv- mededeelingen Vulcaniseeren Bouwbedrijf R. D. Barkhuis L. DELVAUX Jr. - Woerden ZADELMAKERIJ Kegeling van de teruglever!-"->,s- peicx.ntt.ges van onder- en karnemelk aan de fabrieken In „De Landstand" d.d. 25 Juni van dit jaar namen wij een artilcel op, hetwelk betrekking had op de regeling van de terug levering van ondermelk e.d., zooals die voor het loopende jaar zou gelden. Hoewel voor het komendé jaar de regeling zoo goed als geen verandering heeft ondergaan, is het niet ondienstig nogmaals de regeling onder de aandacht van de boeren te bren gen. Nu er geen kalvervoeders meer be schikbaar zijn en men derhalve op melk of bijproducten is aangewezen, het van groot belang, dat de boeren weten, op wel ke percentages bijproducten ze recht heb ben. Hoewel het hieronder volgende sys teem o.i. behoorlijk rekening houdt met de afkalftijden, wil het ons voorkomen, dat in de wintermaanden voor sommige gebie den de terugleveringspercentages vrij laag liggen, hetgeen nog geaccentueerd wordt door de lage melkgift oer koe. Verder is bij dit systeem, zij het niet voor de volle honderd procent, rekening gehouden met het al ot niet beschikbaar komen van wei. Een gedeelte van het jaar staat de kaas- fabricatie stop en het gevolg hiervan is, dat in deze periode geen wei beschikbaar komt.. Ook verleden winter is dit door vele veehouders als een gemis gevoeld. Men was er nu eenmaal aan gewend en boven dien werd het als een welkome aanvulling op het voederrantsoen beschouwd. De voe dingswaarde van tie bijproducten is werke lijk niet gering. Bekend is toch. dat kalve ren uitstekend kunnen worden opgefokt, door na eenige weken de volle melk lang- merhand door ondermelk te vervangen en dat wei, zooals wij reeds opmerkten, ook gunstige resultaten afwerpt. Algemeene opmerkingen: a. De fabrieken worden verplicht om op verzoek van de boeren tot het toegestane maximum percentage terug te leveren, b Spoeling wordt buiten de percentages gehouden. Het afleveringskwantum is ech ter zeer gering. c De hoeveelheid ter uggeleverde karne melk mag niet boven 10 pet. komen. Indien dus in een bepaalde periode b.v. 20 pet. ondermelk teruggeleverd wordt, dan mag deze hoeveelheid bestaan uit ten hoogste 10 pet karnemelk en de rest ondermelk. Evenals dit in het loopende jaar het geval was. zal ook het komende jaar in perioden verdeeld zijn. Deze zijn als volgt ingedeeld: 1ste période: 26.12.43—22. 1.44 2e 23. 1.44—19. 2.44 3e 20. 2.44—18. 3.44 4e 19. 3 44—15. 4.44 5e 16. 4 44—13. 5.44 6e 14. 5.44—10. 6.44 7e 11. 6.44— 8. 7-44 8e 9. 7.44— 5. 8.44 9e 6. 8.44— 2. 9.44 10e 3. 9.44—30. 9 44 11e 1.10.44—28.10.44 12e 29.10.44—25.11.44 13e 26,11.44-23.12.44 Voor de geheele provincie: Voor alle perioden 20 pet. Het Departement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend le Op bouwland en gescheurd grasland mogen de volgende gewassen onbeperkt als hoofdgewas worden verbouwd: tarwe, gerst, rogge, haver, korrelmais, peulvruch ten (behoudens Waalsche boonen), kool zaad, raapzaad, blauwmaanzaad. vlas, aardappelen (t'abrieks- en consumptieaard appelen). suikerbieten, cichorei, kanarie zaad en karwjj. In afwijking van het vorig jaar is dus voor oogst 1911 de verbouw van peul vruchten (behalve Waalsche boonen) en haver geheel vrij a. Evenals vorig Jaar zullen de telers van korrelmais een bepaald gedeelte voor eigen gebruik mogen houden. b. Aan de verbouwers van vlas zal we derom het recht worden gegeven per 100 kg. geleverd cn gerepeld vlas een bepaalde hoeveelheid linnen te koopen. c. Om de teelt van suikerbieten aan te moedigen zal wederom een suikerpremie •worden toegekend. Nadere gegevens zullen nog bekend gemaakt worden. d. Om den verbouw van aardappelen te bevorderen zal aan de verbouwers van aardappelen een suikerpremie worden toegekend. Nadere bijzonderheden zullen nog hekend gemaakt worden. e. De uitzaai van karwij is vrij, zonder dat echter de garantie gegeven kan worden, dat deze karwij in 1915 ook in haar geheel zal mogen blijven staan. 2e. De oppervlakte boekweit mag per bedrijf niet meer bedragen dan 5 are. 3e. waalsche boonen mogen slechts ver bouwd worden, wanneer een contract is afgesloten met een daartoe bevoegden handelaar en de teler in het bezit is van een teeltvergunning. 4e. De verboden gewassen zijn spelt en evene. 5e. De teelt van gelen en bruinen mosterd is beperkt toegestaan. Slechts wanneer een contract is afgesloten met de Ondervak groep Eerstehands-handel in en Export van Binner.landsche Granen, Peulvruchten en Zaden, zal een teeltvergunning worden uitgereikt. Dit geldt niet voor gelen mos terd als noodgewas. Deze is toegestaan nadat de Productiecommissaris hiervoor toestemming heeft gegeven. 6e. De oppervlakte ruwvoedergewassen (waaronder klaver en kunstweide) is per bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1943 rechtens met deze gewassen be- teeld mocht worden. Bedrijven, die in 1943 door scheuren van grasland boven de verplichte oppervlakte meer ruwvoeder gewassen henhen mogen telen, mogen dit derhalve voor 1944 wederom doen. Uit breiding van de oppervlakte ruwvoederge wassen op bouwland is slechts mogelijk met een oppervlakte gelijk aan die. waar voor voor 1944 grasland wordt gescheurd, zonder dat daarvoor een schéurpremie is aangevraagd. Een uitbreiding van de ge zamenlijke oppervlakte blijvend grasland, kunstweide en groenvoedergewassen op bouwland Js dus met toegestaan. 7e. De teelt van landbouwzaden is voor eiken teler vrij tot een oppervlakte van ten hoogste 5 are in totaal. Voor een grootere oppervlakte is een teeltvergun ning noodig. Van spurrie, serradella, lupinen en wikken kan onder bepaalde voorwaarden teelt op eigen rekening en risico worden toege staan. Aanvragen hiervoor moeten vóór 1 Januari 1944 ingediend worden b\j het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw, Plein 4 te 's-Gravenhage. Van de andere landbouwzaden, ook voor gras- en klaverzaden is de teelt slechts toege staan, wanneer een contract is afgesloten met een hiertoe gerechtigden kweeker of handelaar. Deze is verplicht zoo spoedig mogelijk aan bovengenoemd Bedrijfschap op te geven de namen en adressen en organisatienummers van de telers, waar mede werd gecontracteerd en tevens voor ellcen teler de juiste oppervlakte van het gewas met vermelding van het ras, waar voor een contract werd afgesloten. Het verbouwen van pootaardappelèn op contract is slechts toegestaan wanneer hiervoor toestemming is verleend door het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw. 8e. Het afmaaien van onrijp graan en on rijpe oliehoudende zaden is verboden, met uitzondering van silomais en snijrogge en rogge voor strooband. De snijrogge moet echter voor 10 Mei 1944 gemaaid zijn. Afmaaien of omploegen van oliehoudende zaden is slechts toegestaan, wanneer het gewas als mislukt is te heschouwen en voor het afmaaien of omploegen toestem ming verkregen is van den Productie-com missaris. 9e. Betreffende de verplichte teelt van oliegewassen zijn reeds eerder richtlijnen gepubliceerd. Het ligt in de bedoeling ook in '44 een oliepremie te verstrekken. 10e. De Productiecommissaris is gerechtigd in bijzondere gevallen afwijking van bo vengenoemde bepalingen toe te staan. Aanvragen voor afwijkingen van boven genoemd teeltplan moeten zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het Bureau van don Provincialen Voedselcommissaris, Afd. Bodemproductie, en wel voor afwij kingen ten aanzien van de zomergewassen vóór 1 Februari 1944voor afwijkingen ten gevolge van mislukking van wintergewas sen vóór 1 April 1911voor afwijkingen ten gevolge van mislukking van zomergewas sen vóór 1 Juli 1944. Aanvragen voor afwijkingen van het „teelt plan akkerbouw 1944" moeten zoo spoedig mogelijk worden ingediend bij het Bureau van den Provincialen Voedselcommissaris, afd. Bodemproductie, en wel voor afwijkin gen ten aanzien van de zomergewassen voor 1 Februari 1944voor afwijkingen ten gevolge van mislukking van wintergewas sen voor 1 April 1944; voor afwijkingen ten gevolge van mislukking van zomergewas sen voor 1 Juli 1944. Aanvragen voor de teelt op eigen rekening en risico en onder bepaalde voorwaarden van spurrie, serradella, lupinen en wikken moeten voor 1 Januari 1944 ingediend wor den bij het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw, Plein 4, te 's-Gravenhage. Van de andere land bouwzaden, ook voor gras- en klaverzaden is de teelt slechts toegestaan, wanneer een contract is afgesloten met een hiertoe ge- recht gden kweeker of handelaar. Deze is verplicht zoo spoedig mogelijk aan boven genoemd Bedrijfschap op te geven de na men, adressen en organisatienummers van de telers, waarmede werd gecontracteerd en tevens voor eiken teler de juiste opper vlakte van het gewas met vermelding van het ras, waarvoor een contract werd af gesloten. Organisatie van de voedsel voorziening Opheffing van Centrales en Crisis- organisaties In enkele nummers van de Staatscourant is onlangs bekend gemaakt, dat verschil lende Crisiscentrales worden opgeheven. Een en ander staat in verband met.de op grond van het Organisatiebesluit Voedsel voorziening 1941 geleidelijk opgebouwde nieuwe organisatie van de voedselvoorzie ning, als gevolg^waarvan in de afgeloopen jaren verschillende bedrijfschappen zijn ge sticht. Deze bedrijfschappen zijn in de plaats gekomen van de vroegere organen ter uitvoering van de landbouwcrisismaat- regelen. Aanvankelijk deden deze organen nog dienst bij de uitvoering van de voed selvoorzieningsmaatregelen. Nu de werk zaamheden van deze oude crisisorganisa ties geleidelijk geheel zijn overgeheveld naar de nieuwe bedrijfschappen en naar de daaraan verbonden z g. Aan- en Verkoop- bureaux zijn de oude crisisorganisaties overbodig geworden en is tot liquidatie be sloten De opheffing van de crisiscentra les, de provinciale i-nkoopcentrales en de landbouwcrisisorganisaties heeft dus slechts lormeele beteekenis. Met ingang van 1 November j.l. zijn op geheven de Nederlandsche Veehouderijcen trale. de Nederlandsche Zuivelcentrale en de Nederlandsche Pluimvee- en Eierencen- trale. De opheffing van de overige een trales, waarvan het besluit tot die ophef fing eveneens reeds in de Staatscourant is opgenomen, geschiedt met ingang van 1 Januari a s. Ook de landbouwcrisisorgani saties en de provinciale inkoopcentrales worden met ingang van dien datum op geheven, omdat ook voor dit oude appa raat onder de nieuwe organisatie van de voedselvoorziening in de provincie geen arbeidsveld meer Is overgebleven. Alle bedrijfschappen maken namelijk, met uitzondering van het Bedrijfschap voor Zuivel, dat eigen provinciale afdeelingen bezit, vnor de uitvoering van hun regelin gen gebruik van de bureaux van de pro vinciale voedsèlcommissarissen en de daar onder ressorteerende plaatselijke bureau- houders. Prijzen gesneden hennep De prijs waarvoor gesneden hennep ten hoogste door een teler mag worden ver kocht, bedraagt Goede midden kwaliteit, voldoende droog en blad vrij 0 075 per kg. Betere kwaliteit 0.08 per kg. Mindere kwaliteit 0 07 per kg. Deze prijzen gelden franco boord of wa gen naastbijliggende laadplaats. LINNENPREMIE Inzake de linnenpremie is thans definitief het volgende vastgesteld. Iedere teler ontvangt vanwege het Bedrijf schap voor Vlas en Hennep, dat daartoe door het Rijksbureau van de Distex te 's-Gravenhage is gemachtigd, coupures, welke recht geven op het koopen van lin nengoed tot een waarde van 4.voor iedere 500 Kg. gerepeld stroovlas, welke hij heeft verbouwd. Deze coupures zullen worden uitgereikt door het Kantoor van dén Provincialen Voedselcommissaris voor Zeeland te Goes op basis van de vast gestelde hoeveelheid gerepeld gewicht vol gens taxatierapport. Hoeveelheden van minder dan 500 Kg. worden verwaarloosd. Als teler van vlas op zaaiklaar gehuurd land wordt aangemerkt de huurder van het land, die dus ook de premie ontvangt. De teler (ook de huurder van zaaiklaar land) zal bij de ontvangst van de coupures een ontvangstbewijs moeten teekenen, waarbij hij tevens verklaart de helft van de hem uitgereikte coupures te zullen af staan aan alle arbeiders gezamenlijk, die hij in vasten en los-vasten dienst heeft. Zijn de oogstwerkzaamlieden door den verhuurder voor zijn rekening verricht, dan moet de huurder van zaaiklaar land de helft van de hem uitgereikte coupures afstaan aan den verhuurder ten behoeve van degenen, die die werkzaamheden heb ben verricht. De verhuurder zelf ontvangt dus geen premie omdat hij niet als teler wordt beschouwd. De coupures zullen eerst in Januari kunnen worden ingewisseld tegen het verlangde linnengoed n.l. hand doeken (bont), lakens (wit) en linnen stukgoed (wit) bij detaillisten. Het Rijks bureau Distex zal hiervoor per persbericht nog nadere mededeelingen doen. Voor het geval de leveranciers niet meer over een der bovengenoemde artikelen beschikken, zal met een ander genoegen moeten wor den genomen. De coupures zullen door de Plaatselijk Vertegenwoordigers worden uitgereikt. Aan de vlastelers zal bericht worden gezonden op welken datum de coupures in ontvangst kunnen worden ge nomen. Den telers, die woonachtig zijn in andere provincies zullen de coupures per aangeteekend schrijven worden ge zonden. Aankoopvergunn in gen paarden. De vraag naar 1% jarige stamboekmerries is zoo groot dat nog slechts zeer enkele aanvragen in behandeling kunnen worden genomen. Daartegenover kunnen aanvra gen voor iy2 jarige ruins in ruimere mate worden toegestaan. Het is te verwachten dat in Januari en Februari 1944 een groot aantal 3- en 4 jarige hengsten op de taxatiemarkt worden aangevoerd. Aankoop vergunningen hiervoor worden in de eer ste plaats verleend aan paardenhouders die paarden beschikbaar moeten stellen voor weermachtwerken en aan paarden houders van wie paarden zijn „sicherge- stellt". Klein-landbouwers die nog geen paard hebben gehouden en niet meer door vrachtrijders ltunnen worden geholpen, kunnen alleen voor aankoopvergunningen voor ruinpaardèn en hengsten in aanmer king komen. Sedert 20 December 1943 worden nog slechts aanvragen tot slachten geaccep teerd als bij den PI. Vertegenwoordiger wordt overgelegd: 1. de zelfverzorgersomslag met vleeschze- gelkaart indien reeds aanwezig; 2. het aangifte-bewijs van de Secretarie of Hoofd van den Vleeschkeurings- dienst 3. de aanvrage tot slachten tevens huis-* slachtvergunning 4. eventueel bewijs van levende keuring van het varken (schaap) 5. de toewyZingskaart voor het houden van varkens. Varkenshaar. De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd dat zoowel de varkenshouder als de loonslager verplicht zijn het varkens haar te verzamelen. Over enkele dagèn zal het Rijksbureau voor Wol en Lompen de prijzen en condities bekend maken. Geleidebiljetten rundvee. Veehouders levert de nog in uw bezit zijnde geleidebiljetten direct in bij den PI. Ver tegenwoordiger. Anders komen er onge twijfeld moeilijkheden. Aanbod slachtvee. De veehandelaren moeteniederen Woens dagavond aan het kantoor van den P.V.O, te Goes opgeven hoeveel runderen men in de telkens daaropvolgende week zal leve ren. De veehouders moeten dus ook uiter lijk op Woensdag aan hun veehandelaar een mededeeling doen als zij vee wenschen te leveren. Schapen. Nogmaals wordt er aan herinnerd dat de leveringsplicht voor schapen met Januari moet voldaan zijn. Dat wil dus zeggen dat het aantal te leveren overjarige schapen in Januari inderdaad geleverd moet zijn. Voor lammeren in 1943 geboren kan een contract afgesloten worden met als ver valdatum Nov. 1944, en wel vóór 1 Jan. a s. Gebeurt zulks niet dan dienen ook deze schapen geleverd te worden. Per Jan. 1944 worden alle lammeren 1943 als over jarige schapen beschouwd. Men mag dan evenwel niet meer schapen in voorraad hebben dan het Bedrijfsmaximum aan geeft. Contract-schapbn mogen wel boven dat aantal gehouden worden. Vezelbindtouw. Sedert 20 December bestaat de gelegenheid om vezelbindtouw voor de graanmaaiers- Zelfbinders voor het maaien van den oogst 1944 aan te vragen. Aanvraagformulieren, zijn bij de PI. Vertegenwoordigers ver krijgbaar en moeten aldaar vóór 15 Maart 1944 worden ingeleverd, onder bijvoeging van de officieele gele inleveringsbewijzen voor oud touw. Degene, die voldoende oud touw (minstens 40 pet. van de benoodigde hoeveelheid), hebben ingeleverd, ontvan gen hun toewijzing zonder meer, terwijl zij, die niet of niet-voldoende oud bind touw hebben ingeleverd maximaal 1,— per toe te wijzen kg zullen moeten bijbeta len, voor dat gedeelte waarvoor zij geen, voldoende oud touw hebben ingeleverd. Aanvraagformulieren en/of inleveringsbe wijzen welke niet tijdig worden ingediend, kunnen niet in "behandeling worden ge nomen. DE WND. PROV. VOEDSEL COMMISSARIS V. ZEELAND. J. A. Visser, Lange Kerhstr. 2, Gess Telefoon 2114 Postgiro 231617 Jachtartikelen - Kinderwagens "Huishoudelijke artikelen - Speelgoederen, enz. BEZOEKT Café-Best. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! GOES Bezoekt Hotel-Café-Restaur. „T I V 0 L I" t.o. Station Goes Telef. 2555 HET BESTE ADRES voor het van Rijwielbanden en Rubberlaarzen is: OUDE LOOIERSTRAAT 57 AMSTERDAM Telefoon 37456 Fa. G, G. H, Looman Zn. Zadelmakeiij VARKENSMARKT 3a ASSEN Speciaal adres voor luxe lederwaren. Het beste adres voor alle soorten Tuigen, Touwwerk, enz. Vakkundige reparatie J. J. KROON'S Assuran- tiebedrijf te Achthuizen, sluit alle verzekeringen, speciaal Transport-, Mo lest- (ook voor gebouwen en veldvruchten), Brand- Ongeval-, Ziekte- en Levensverzekeringen. Vraagt vrijblijvend pre mie aan. In Zuid-Holland en N.-Brabant agenten gevraagd. BURGER- WEGEN- EN WATERBOUW GRONINGEN TELEFOON 26381 28579 26028 ZAHKENHANDEL EN REPARATIE-INRICHTING H. J. v. h. GEBR. BONNIST, Amsterdam-C. VV1ITENBURGERGRACHT 1 - TEL. 50630 Bewindvoerder 1. L. Bogerts KRU1TTORENWEG 6 (MARKT) OP AANVRAAG: NIEUWE WERKTUIGEN Deel I: Jodendom en christelijke naastenliefde Deel II: Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. De twee deelen in één omslag naar teekening van )oz. Speybrouck, 248 blz. f2.25* Dit boek, reeds in 1935 geschreven, verheugt zich in een stijgende belang stelling om de objectieve voorlichting welke het geeft over: HET JODENVRAAGSTUK Verkrijgbaarbij N.V. Residentiebode-Uitgeverij, Rivier- vischmarkt 2,'s-Oravenhage, en den beteren boekhandel

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 18