HET LMD VAN AXEL Bekendmaking De premiekeuringen van 1V2 jarige hengsten en merries in Zeeland Heimequin bibliotheek van den Nederl. Landstand in Zeeland Mid winterzonnewende- 3 Een land rijk aan historie EEN van de vruchtbaarste streken van onze provincie, is het Land van Axel, het vroegere Axelsche Ambacht. Dit deel van Oost-Zeeuwsch Vlaanderen omvat de gemeenten Axel de vr -e- gere hoofdstad Zaamslag. Hoek en Terneuzen met bijbehoorende wijken en gehuchten. Mooi oud land, het Land van Axel, een land rijk aan nistorie, dat echter weinig bekendheid geniet. Het treft dit te wijten aan de Wester-Schc-tde, de natuurlijke grensscheiding met ove rig Zeeland. Zoo'n breede zeearm be vordert niet bepaald een vlot verkeer met ons gewest. Aan den anderen kant dankt het weer zijn vruchtbaarheid nan dezen machtigen stroom en ook het ongerept gebleven apart karakter. Weliswaar ligt de Vlaamsche gouwgrens dichtbij, maar de geestelijke bolwerken van het diep ingewortelde Protest int- sche Christelijke geloof, beschermden en staalden het karakter tegen de mo derne vervlakking en volksvreemde invloeden. Het Land van Axel is een uitnemmd landbouwgebied. Honderden kloeke boei- derijei gevat in een krans van weel derig geboomte liggen verspreid in de wijde landouwen. Deze aan kaarsrechten hoofdweg, gene aan hobbelige kromme veldwegjes waar de peppels ritselen. Weer andere aan den voet van. een ouden bochtigen met lispelende wilgen begroeiden binnendijk of ver achter, in een polder, aan den oever van een kreek. Daar waar geen enkel gerucht van de dorpen doordringt en alleen de suite heerscht. De stilte van de vrije naLiur, waarvan de stedeling zoo'n afkeer heeft maar waar de boer zich th.us voelt, onder de klare en jagende 'nok ten. De bodemgesteldheid varieert nog al. Men treft er niet alleen lichte en zware, maar ook vaste en droge gron den. Deze gesteldheid heeft boeren voortgebracht met alzijdige ontwikke ling die nu eenmaal noodig was om land van dergelijke samenstelling met succes te bebouwen. Voornamelijk oefent men er den land bouw uit. De tuinbouw beteekent weinig, alleen rond Terneuzen ziet men tuin gronden, die voorzien in groen ten be hoeften der stad. Wat de fruitteelt aangaat deze is even min van belang. De boomgaarden bij de hoeven dienen uitsluitend voor e'sen gebruik. De opbrengst kan gezien den toestand van sommige boogerds, trou wens niet groot zijn. Neen dan de landbouw, daar weten de stoere boeren van aanpakken, lat bewees de steeds goede productie. Her is niet alleen noodig. dat men over vruchtbare akkers beschikt, ook taaie wilskracht en energie zjjn noodig om dit te bereiken. Van ouds grepen de boeren elk middel aan om de opbrengst grooter te maken en men gebruikte hier allereerst de machines. De vroegere in 1918 opgerichte afd. van den C. B. T. B. stichtte een in- en verkoopbureau van goedgekeurd zaai- en pootgoed. Er kwam een eigen keurings dienst voor de gewassen, die later op ging in de N. A! C. Verder bouwde men poterbewaarplaatsen en silo's en legd° proefvelden aan. Hier stonden de eigen producten naast die van de beste telers uit ons land. De e'gen producties behoefden voor de andere niet onder te doen. Dit blijkt uit net feit. dat in 1928 meer dan V2 millioen kg. van de producten der leden i aar Nederland en België verkocht werden. Op het gebied van de paardenfokkerij bere;!:ten bekende fokke»'* eveneens schit; erende resultaten. De lias achter ons liggende jaren van economische ontwikkeling maakten een einde aan deze welvaart. Op de Belgische markt brachten de producten bijna niets meer op. De vlasnijverheid verdween en de fokkerij was zonder winst. De nijvere werkers vonder, geen werk meer en moesten om den gehatcn steun. De boeren had den gebrek aan bedrijfskapitaal. Menig oude hoeve van geslacht op geslacht overgegaan, kwam in volksvreemde handen De boer weid losgemaakt van den bodem en van de erfhoeve verdre ven. Armoede en ellende heerschte.i in het Land van Axel. dat zienderoogen achteruit ging. Moedeloosheid en on verschilligheid. traden steeds duid^lii ker aan den dag. De toekomst zng er zeer somber uit. Bovendien brachten de verschillende bondon verdeeldheid onder de bevolking Gelukkig komt ei nu veiandering in zicht Een nieuwe tiid breekt baan, langzaam, maar onweerstaanbaar De oud^ bonden, die alleen zorgden voor het eigen en groepsbelang, zijn ver ziele Een jonge krachtige organisatie, onze Nederl Landstand, die de be langen van alle boeren die weten wat hoereneer en boerentrouw is behart gt, wijst aan het Land van Axel den nieu wen weg naar een betere toekomst, tn eei: volgend artikel hoop ik de histo rie en schoonheid van dat oude isnd te behandelen. a. cocQurr (Teekening van don schrijver). De kantoren van den Nederl. Landstand in Zeeland te zullen gesloten zjjn vanaf M De cember 1943 na 4 uur tot 3 ja nuari 1944 's morgens half negen. Met den winter zijn ook de lange avonden weer aangebroken. Deze lange en dikwijls vervelende avon den door te brengen op 'n aangename en nuttige manier is niet altijd evon ge makkelijk, vooral nu er in de krant zoo weinig te lezen is. In deze behoefte nu kan u zelf gemakkelijk voorzien. De Nederlandsche Landstand heeft een prachtige en uitgebreide bibliotheek, die geheel gratis tot Uw beschikking staa>- Hierin kan u niet alleen vinoen boeken over landbouw, veeteelt, -yroen- ten- en fruitteelt, klemveefokkerij, enz., dtoch ook een uitgebreide collectie goede romans, reisverhalen, geschiedkundige werken, rassenleer, heemkunde, enz Zooals gezegd staat deze bibliotheek geheel gratis tot uw beschikking. Wat u te doen hebt volgt hier: U schrijft een briefje of briefkaart aan den Ned. Landstand. Postbus 31, te Goes, met de mededeeling dat u ?'s lezer wenscht ingeschreven te worden. Daarna zenden wij u gratis een cata logus toe. waar ai de boeken in staan die v. lezen wilt. U doet een keus uit eenige werken, geeft ons die od en u ontvangt omgaand de boeken die u wenscht te lezen. Verdere lezersvoorwaarden kunt u .n- den in den catalogus. Vanaf heden kan ieder dus weer ge bruik maken van de Hennequin-Bü üo- theek van den Nederl. Landstand m Zeeland. Gaven we de vorige week een beschouwing over de keuringen op de eilanden, nu willen we die van IJzendijke, Oostburg en Z. Vlaanderen wat nader bekijken, waarna de volgende week die van Axel en Hulst volgen IJzendijke Deze keuring is van minder belang; maar wat de gezamenlijke IJzendfjksehe fokkers presteerden, dat is toch ook de moeite waard Want wat uit Biervliet en Hoofd plaat verschijnt is meestal niet erg belang rijk. een enkele goede uitzondering daar gelaten. Hengsten groote maat: 1 Namar d'Amice door Clairon de la Leys van stal A. J. E. Temmerman, gaal', goéd paard, echt even redig Clairon-product, kon rauwer gestaan hebben. No. 2 Nico van Oostburg dooi Gaulois de Fassenier van Comb, de Badts en de Millians te Oostburg. Niet minder dan nu 1 vlot, grof en zwaar paard. Goe de toekomst. 3 Carlo van Zuiddieke door Indigoli des Plutsingen van Temmerman, soortig, goed mager paard, spronggewrlcht wat aangeloopen. Totaal 6 bekroonden. Hengsten kleine maat: 1 Nemrod d'Amice door Clairon de la Leys van Temmerman. Best paard, geblokt met been en type en soort, sterk behaard, werd later kampioen van West Z. Vlaanderen en terecht want h^j stond er extra voor. Wel een pracht succes voor den fokker deze beide eerste prijs winners. Bovendien stammen ze van moederszijde uit de te vroeg gestorven Carla K 22138. Hieronder de verkorte pedigree. Carla K 22158: Nemrod d'Amice door Cl. de la Lys Juliette d'Amice door Bayard D'Hoves. Namard d'Amice door C. de la Lys. 2. Acron v. Moercapelle door Quaregnon de Coegors va-n A. J. v. d. Meulen-Becu. goede en grove vos en 3 Leo door Clairon v. ITooghuis van denzelfden eigenaar, grof mager en veulenachtig, v. d. Meulen had een flinke lot magere in doorsnee goede veulens ter keuring. Een paar die wij ook voor goed hadden genoteerd werden niet teruggeroepen. 4 Infernal door Clairon de la Lys van stallen de Dobbelaere, gaaf, gitzwart paard met goed voorbeen, achterbeen kon feller. 9 Bekroonden Merries groote maatBeste klasse. Een enorme gebeende Clairon dochter Leonora v. 't Kerkje van Wed. F. C. Dieieman te Waterlandkerkje deed met gemak den kop. Later werd ze dan ook kampioene. Grof en gespierd geleek zij moor op haar groot vader van moederszijde Certain v. Lams- waarde dan op Clairon. Paard met zeer veel mogelijkheden en een belofte voor de viering Landjeugd en Landvrouwen gezamenlijk bijeen Op Woensdag 22 December a.s. wordt te Goes in „liet Schuttershof" een 111 ld win te r/.onne wende feest ge houden. Als spreker treed, op Marden Bever, sluis over: „De zin van de mid winter zonne we mie vie ring". Verder zullen landjeugd en land vrouwen zelf dezen middag vullen met voordracht-, zang en volksdans. Landvrouwen, landjeugd en verderen belangstellende wordt verzocht om 1 uur aanwezig te z\Jn. Allen z\jn allen van harte welkom. toekomst. Als zooiets eenmaal is uitge groeid clan is het hout waarvan men gaar ne kamploenmerrles pleegt te snijden wat trouwens haar grootmoeder reeds werd in 1937. Leonora v. 't Kerkje: Clairon de la Lys Certain v. Lams- waarde. Dora v. 't Kerkje Leonora de Water Kamp. 1937. door Mayeus de Gaesbeek. Ze is dus van prima bloed on enkel uitste kende vaderpaarden komen in haar stam boom voor. Deze merrie ,iad terecht groote belangstelling van de zijde der liefhebbers. Ze was dan ook de beste dio wij op alle keuringen in Zeeland tegenkwamen. 2. Erna v 't Plakkebord door Iwan v. Vredenburg van Elimar, Termote en Zonen te IJzendijke. We dachten bij een dertig- maandsmerrie te staan, zoo zwaar ont wikkeld was dit paard. Alleszins goed paard 3. Niaoa d'Ami.o dooi Clairon de la Bvs van Temmerman. Goede jonge merrie met toekomst, kon wat breeder gebouwd zyn. 4 Idat door Clairon van stallen de Dobbe laere: diepe en dikke merrie dio goed vol deed evenals 5 Irene door Clairon van dezelfde. 13 Bekroonden. Merries lel. maatDeze klasse maakte min der indruk maar do 13 bekroonden waren in doorsnee goed, In de dochter van de kampioene Victoria had deze rubriek een besten kop. Ingrld is een zeer grof product van Clairon de la Lys, Merrie met goede toekomst. Hier zit wel zeer veel uitstekend bloed en de nateelt op Mayeus de Gaesbeek brengt nog steeds beste vrouwelijke producten naar voren 2. Colma dooi Aria's Clairon va-n M, J Riemens te Schoondijke, eveneens zeer felle grove en zware merrie, die gaarne werd gezien 3. Bella door Indigoli de Plutsingen van P. Iz. Haartsen te IJzendijke, zeer goede, jonge merrie met goed beenwerk, die haar vader alle eer aandeed. Volgden nog 10 meerendeels goedsoortige paarden. Het meeste succes had op deze keuring de heer A. J. E. Temmerman met vier bekroonde merries alle van eigen teelt en drie bekroonde hengsten waarvan de twee beste zelf gefokt zijn Hij had dus wel een reuze jaargang veulens van Clairon de la Lys. Op de keuring te Oostburg en IJzendijke werden ook hengsten met afstammelingen voorgebracht wat zeker navolging verdient, 't Is altijd leerzaam als hun producten opgesteld staan vooral met het oog op hun vererving van specifieke hun aanklevende fouten Eerste werd zeer terecht Clairon van Hoogliuis van Hr. Groede-Nieuwvliet. met een uitstekende collectie goedgebeende paarden. 2. Aria's Clairon van j. Kamondi, J. Ri- seeuw en Hil. v. Waes te Schoondyke. Overbekend vaderpaard die naast grove beenen ook veel massa kan geven, Afwij kingen in kruis en achterbeen komen nog al eens voor. Men geve hem passende mer- ties waarmee ook de lokker^ beter is gebaat. Wat niet past brenge men bij ande re wei passende hengsten. 3. Iwan v. Vredenburg van G. L. Lannoye te Aardenburg had eenige beste pioducten bij zich waardoor hij liet zien tot wat hij in staat is. 4. Indigoli de P utsingen van A. J. E. Temmerman had ook eenige zeer goed ge slaagde producten. Zijn collectie viel zeker niet tegen, wanneer wy in oogensehouw nemen, dat zijn kansen zooveel kleiner zijn dan die zijner voorgangers. Beste producten op deze keuring had de oude Clairon de la Lys. Voor de IJzen- djjksche fokkers heeft hy een kapitaal ver diend. Ook de kweek van Maivus van Clairon van Blondeel die niet verscheen mocht ge zien worden. Oostburg. Hengsten groote maat: Dit was zeer zeker een goede klasse. Aan den kop kwam hier een Malaga door Cluiron v. Hooghuis, van Eug. de Badts en R. J. de Milliano te Oostburg en A. C. Geluk te Nleuwvliet. welke laatste de fokker is van dit zeker best geslaagde product, want Alulaga heelt rondom een best stel beenenhij beweegt zich vlot en als de romp wat wil uitzwa- ren zal hem dit nog zeer veel doen win nen. 2 Iwan vogelenzang door Iwan van Vredenburg van de Bliek en Becu te Groede, forsoh gebouwd met grove beenen maar wat kinderachtig in voeten en kronen. 3, Carlo dooi Tsjaka v. Eecle van Marcel d' Hoore te Sluis, een kerel van een hengstzwaar en gespierd. Hy kon iets meer snit hebben. 4. Brutus van Aarden burg door Marcus v. Clairon van L J. M Blondeel te Aar- denburgbest typisch paard was dit een beste kop geweest "oor de kleine maat. 5 Nog een goede Iwan van Marcel, Rodts te Eede en 8. Naron van Toronbeig, v, C. \an Hoeve e.a. te Groede, een goede vos van best bloed, dus met toekomst. 13 bektoond. Hengsten kleine maat Jeze klasse maakte veel mindei indruk, ofschoon dit bijna altijd zoo is. Hieri komen meestul terecht te late veulens die door de oogstdruk'.e vroeg, soms te vroeg zyn gespeend. Daarom lcomen ze dan bij de vroeggeboren gioote maat veulens nog meer in macht ten ach ter dan normaal het geval zou zijn ge weest. 1, Clauon v d Calshoeve van Badts. de Milliano en D. Boogert te Oostburg. Ook deze goede en aardige vos is weer door Clairon v. Hooghuis Deze hengst staat bekend 0111 zijn best beenwerk. In zijn flanken is hy echter als vele Clunon's te dun. Hy blijkt echter desondanks best te lokken, Het voornaamste en moeilijkst te fokken gedeelte; best beenwerk, dat heeft hij en dat geelt hy ook aan zyn producten mee. Volgden uug velschillende goede veule.13 die elkandei niet zoo heel veel toegaven, li) Bekroonden ln deze klassen weiden dooi Stal A. H. de Milliano te Waterlandkerkje vyf heng sten voorgebiaeht. alles van eigen fok en alle door Willy K 1891, destyds van Contb. „Tol" te Oostburg. Vier ervan weiden er teruggeroepen en waren deze van goede kwaliteit. Op dezen stal staan en stonden verschil lende merriën, die jaren achtereen een veulen gaven en we kennen geen andeion stal van denzelïden omvang waarop in de laatst© 10--15 jaren zoo'n enorm aantal veulens werd geboren Dat de hengsten die er dekten ook goed productief waren, mag vanzelf ook niet uit het oog worden verloren. Wie uit zoo'if stal een merrie te pakken krijgt, hoeft veel kans om daaruit een stal op te bouwen, Merriën groote maat: 1. Maitha van Oost burg door Iwan \an Vredenburg, van A. P. Rlsseouw. Deze fokker schijnt zoo on geveer geabonneerd op oon eerste plauts op deze keuringen. Martha is een chique en typische merrie met volume, wier been werk we graag iets teller zagen. 2. Erna van St. Anna door Sidney, eveneens een mooie typische merrie van een kleinen maar uitstekenden stal van Gebrs. Brevet, Sluis. Ook No. 3 eveneens door Sidney van J. D'hont Risseeuw te Groede mocht er zyn. Ze is zeer gtof en zwaar. Ons viel speciaal op No. 1 Beatris van Marie door Egbert K. 1623 en van C. A Salome te Groede door haar macht, breedte en grofte. Mo gelijk vielen haar bewegingen tegen, maar 't is een kast. Volgden nog 14 bekroon den van goede kwaliteit. (Zie vervolg pag. 6)

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 3