De verzorging van het paard 5 DE werkpaarden nemen in het land- bouwbedrijf een heel andere plaats in dan het rundvee. De rund veestapel produceert melk en vleesch en bezorgt den boer daardoor inkom sten. Met het werkpaard is dat niet zoo. Dit produceert niets wat verkoop baar is. Het werkt echter mee aan 'den arbeid, die op het bedrijf moet $vorden verricht. Het paard wordt dan ook door den goeden boer be schouwd als een beste kameraad en neemt daardoor in het hart van den boer een ruimen plaats in. Door zijn plaats in het bedrijf heeft het paard recht op een prima verzor ging en behandeling. Krijgt het die, dan betoont het dit weer door betere arbeidsprestatie en gewilligheid, ook bij zwaar werk. De goede boer weet dat wel, en zal er zich zeker naar richten. Doch meest al moet hij zijn paarden toevertrou wen aan de knechts en arbeiders. En daar zijn er nog wel eens onder, die weinig hart voor de paarden hebben, Want zij kunnen 'n paard soms gron dig bederven. Een goede boer geeft zijn paarden dan ook niet aan den eersten den besten arbeider in han den, maar let erop, dat z'n paarden bij het dagelijksche werk door ver trouwd personeel geleid worden. Geldt bij het rundvee, dat een goede behandeling en verzorging, de pro ductie bevordert, voor het paard is dat niet minder waar Wil men zoo vrij te laten. Wanneer men dan ver der bepaalt, dat men in 1944 niet le veren kan op den vleeschaanslag voor 1945, dan komt men vanzelf door de werking van vraag en aanbod tot 'n redelijker, niet zoo hcog prijspeil. Een voorwaarde, die aan deze werk wijze onwrikbaar vast zit, is dat men ervoor dient te zorgen, de overname prijzen voor het vee op een loonend peil te brengen. Want het is te ver wachten, dat door dezen maatregel, in den herfst een overschot van vee zal ontstaan. Wanneer nu de veehouder er maar van overtuigd is, dat hij dit vee tegen loonenden prijs aan de Centrale kan afleveren, dan kan hij geen bezwaar tegen zoo'n regeling hebben. .Wanneer men 'n dergelijken maatre gel als hierboven geschetst, zou ne men, dan zou men zonder alle stroef heid, onbillijkheden en moeilijkheden van een prijsbepaling door taxatie, toch tot een goed resultaat komen. Naar onze meening zal dan in den a.s. herfst reeds de uitwerking op de veeprijzen merkbaar zijn. Wanneer 'dan de overnameprijs op een werke lijk loonend peil staat, vormt dit een bodem in de markt, waardoor een ongewenschte te groote daling van den veeprijs wordt voorkomen. In het kader van deze regeling zal men nog wel door het vormen van 'n bonnenreserve aan beginnende vee houders e.a. die daarvoor in aanmer king komen, de mogelijkheid moeten bieden, om tegen redelijke prijzen goed gebruiksvee aan te schaffen. Daar hebben wij reeds eerder op ge- Wezen. Tevens zal paal en perk moeten wor den gesteld aan den zwarten handel in melk, boter en kaas. De koppeling van de melklevering aan de vleesch- levering is daartoe al een goed wer kend middel. Daar is thans reeds re sultaat van te bemerken. Door het stellen van strenge eischen voor het verkrijgen van een aankoopvergun ning zal men het veelvuldig wisselen van productief vee bij de consumptie melkers kunnen tegengaan. En zoo zal men op practische en betrekkelijk eenvoudige wijze kunnen komen tot het doel wat men bereiken wil: n.L een voldoende groote veestapel en een inlevering van melk, in overeen stemming met de productiemogelijk heid van het vee. Dat zal onze voed selvoorziening ten goede komen. goedkoop mogelijk het paardewerk op het bedrijf gedaan hebben, zorg dan dat behandeling en verzorging zoo goed zijn, als maar kan. De Huidverzorging. Een goede huidverzoiging is ook bij bij het paard een zaak van groot ge wicht. Dit geldt nog temeer in een tijd, dat het paard hard moet werken en krachtig gevoerd wordt. Er treedt dan een sterke huidafscheiding op. Zorg ervoor, dat deze huidafscheiding niet wordt belemmerd. De paarden moeten een zachte, glanzende huid hebben. Een viltige huid met droog en ruw haar is ongezond. De huid poriën moeten open blijven, en hun functie goed kunnen verrichten. Spaar dan ook kam en borstel niet. Niet voor niets zegt het spreekwoord: „Goed borstelen spaart een maaltijd uit!" De beste manier is, de paarden des avonds te kammen en te borstelen. Daar frisschen zij van op en slapen beter. Dan 's morgens voor het werk nog even de borstel er over, en daar na weer aan den arbeid. Houdt men er de hand aan, dat dit kammen en borstelen dagelijks geschiedt dan zullen de paarden er frisch en ge zond uit zien, met glanzende huid. Aan de arbeidsprestatie komt dat on getwijfeld ten goede. Ook de voeten, de hoeven en het be slag vragen de voortdurende aan dacht. Onderzoek direct de oorzaak In de week van 1927 December 1943. Hilversum I (414.4 M) Zondag 19 December 1943 8.00 uur. De zin van het boer zijn. Dirk v. d. Bospoort zal in deze serie weer een onderwerp be handelen dat Uw aller belangstelling ver dient. 12.45 uur. Dirk v. d. Hul bespreekt dezen keer een actueel onderwerp, dat voor velen nog niet voldoende is opgehelderd. Maandag 20 December 1943 13.00 uur. Land en Volk brengt een beschouwing over de resultaten van proefvelden, Dè boeren van ieder pijnlijk trekken met een been. Verwaarloozing kan kreupel heid, of tijdelijke verminderde ar beidsprestatie tengevolge hebben. De hoeven moeten goed onderhouden worden. Zeker, er zijn hoef gebreken, die uit het gestel van het paard voort komen, doch daarnaast heeft ook de verzorging grooten invloed op den toestand van de hoeven. Een ondes kundig^ smid kan met het beslaan heel wat aan de hoeven bederven. Zoek dan ook een goeden hoefsmid op. Die kan aan hoefgebreken en aan den stand van het dier door oordeel kundig beslaan heel 'wat verbeteren. Gareels en tuigen. Wie vlot wil werken, zorgt ervoor, dat zijn kleeding hem daarbij niet hindert. Zoo moet het bij het werk paard ook zijn. De gareels en tuigen moeten precies passen. Te ruim of te nauw is beide uit den booze. Kneu zingen, openschuren van de huid op de schouders, doortrekken op de borst kunnen het gevolg zijn. Het is dan ook noodig, dat ieder paard zijn eigen gareel en zijn eigen tuig heeft. Er kan dan voor gezorgd worden, dat alles goed passend is. Doch ook het best passende gareel kan nog huidaandoeningen veroor zaken, wanneer men het niet schoon houdt. Het onderhoud van het gareel is dus ook iets, wat niet verwaarloosd mag worden. Het gareel moet zacht blijven en zich soepel aanpassen aan het lichaam van het paard. Hard worden moet men vermijden. Als men na het af nemen van het gareel, dit even met een natte doek schoon veegt, zal men geen last" hebben. Enkele keeren per jaar een goede groote schoonmaak is hebben nu wel even tijd om eens te hooren hoe de vergelijkende cijfers zijn geweest van de deskundig genomen proeven. Dinsdag 21 December 1943. 13.00 uur. In gedachten verplaatsen wij ons naar den stal van een Drentsche boerderij waar de boer nog het een en ander in den stal opknapt. Zijn buurman komt bij hem op bezoek en luistert U maar eens waar het gesprek over gaat. 14.00 uur Landmans Lust. Naar Oost- land willen wij rijden I. Bewerkt door Chr. Volkamp naar een gedeelte uit het boek „Baljuw Bartold" van Venatier. Woensdag 22 December 1943. 13 uur. Wij brachten dezer dagen een bezoek aan de grootste warmbloedpaardenfokkerij in de Betuwe. En wanneer U straks den naam hoort van den fokker, dan zult U zich als paardenliefhebber zijn naam wel herinneren. 10.45 uur Boeren nood in vroeger tijd Een spiegel voor jonge boeren van nu, door G. Lubber ink. wenschelijk .In lauwwarm zeepwater met soda laat men het leerwerk' weeken. Daarna reinigen en het leer met olie insmeren. Vervolgens lang zaam laten drogen. Niet bij het vuur en ook niet in de zon. Op die ma nier houdt men gareelen en tuigen in prima conditie. In het voorjaar, als de werkzaamhe den weer beginnen, is de paardeliuid nog zacht na de winterrust. Het win- terhaar is bezig uit te vallen. De kans op smetten van de huid :s dan zeer groot. Wil men dit voorkomen, dan moet men vooral in de eerste paar weken, na het werk, schouders erf borst afwasschen met lauw water en wat zeep, als men dit heeft, en na spoelen met koud water met wat zout* 's Morgens de losse haren wegborste- len. Tijdens de rust bij het werk het gareel afnemen, vuil haar en zweet wegvegen, zoowel van de huid als van het gareel en de huid op laten drogen* Vooral moet men voorzichtig zijn bij hard worden in natte weersomstan digheden. Dan is de Kans op stukgaan van de huid groot. Schenk dus in den herfst, als de paarden wat magerder zijn, en de gareelen dus wat ruim, ter wijl vaak in den regen moet worden gewerkt, groote aandacht aan de huidverpleging. Krijgen de paarden niettegenstaande alle zorg, toch wónden onder het tuig, behandel die dan goed, bijv. met zinkoxyde zalf. Is het ernstig, raad pleeg dan even den veearts. Wie zijn paarden met zorg behan delt. kan rekenen op een betere ar beidsprestatie en zal zien, dat zijn paarden een goede verzorging op prijs weten te stellen. Hij zal veel minder moeite met zijn dieren on dervinden. M. Donderdag 23 December 1943. 13.00 uur. Hierin boort U een vraaggesprek met een tuinder die in het Oostland een bedrijf voert. Vrijdag 24 December 1943. 13.00 uur. Zal Mw. Zwiers-Lur.h, leidster van de Landvrou wen spreken over Kerstmis op de Boerderij. 18.45 uur. Zal er ln de serie De Directie van den landbouw gesproken worden over de Schapenfokkerij ln Nederland. Het zal U allen bekend zijn. dat er ln dezen tijd nog een zeer goede kern van fokschapen ia stand wordt gehouden. Wij denken bijv. aan het eiland Texel. Zaterdag 25 December 1943. 8.00 uur. Zal Dirk v. d. Bospoort in „Den zin van het boer zijn" spreken over de beteekenis van Kerstmis in dezen tijd. 12.45 uur Kunt U luisteren naar een Kerstvertelling uit Dren the. die verzorgd zal worden door den heel H. Bos.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1943 | | pagina 5