HET TEELTPLAN 1944 Vonkjes SCHRIJDT TOT TAAK De Landstand in Zeeland ACHTER DEN PLOEG V._ (Bij den aanvang van het oorlogsjaar 1944). Zoo zij dan weer den ploegstaart aangevat En d'eerste vore omgelegd van 't grondstuk, dat De Schepper dezer Aarde ons als 't nieuwe jaar Weer ter bewerking toevertrouwt en waar Wij bouwen mogen dienaars van den Tijd En boeren in 't bestel der eeuwigheid. (Ice zal het zijn, als wij het land bezaaien? En zullen wij voldaan of spijtig maaien? Beleven wij de schrikkelijkste dingen Of mag het hart van zegen zingen? Komt heil, dat wij zoo willig wenschen Of is maar onheil 't lot des menschen? Weest nuchter, boer! Laat zulke vragen Als zinloos spel aan wie zijn dagen In onverstand met beuzelingen vult Wat Toekomst wil, wordt immers niet onthuld! Schrijdt tot uw taak met stoere stappen! Gij weet: daar valt wat op te knappen Op den akker, die daar voor U ligt In 't jonggeboren nieuwe tijdsgewricht Dat vier en veertig heet en in bar strijdgewoel Den tocht begint naar ongeweten doel. Schrijdt tot uw taak, die heet: :het Leven, Den eeuwgen boer in eeuwge schuts gegeven. Zoo Gü niet zijt, het Leven kan niet tieren, Waar Gij verzaakt, daar moet het Al verpieren Schrijdt tot uw taak! Er wordt gestreden. De Dood oogst veel gewin in 't oorlogsheden Het Leven moet dus meer dan ooit gestut Door levenskracht, uit boerenland geput! Schrijdt tot uw taak: in 't barnend woeden Van duist're machten volken voeden, Opdat zij sterk zijn in hun levenswil En trotsch weerstaan den vreemden hongerdril. Schrijdt tot uw taak! De vrijheid schragen Van hen, die enkel God om spijze vragen, Kaar weig'ren slaaf te zijn van geldmagnaten, Van rasvergeten wereld-beurspiraten! Schrijdt tot uw taak: de daad der sterken, Die in den barsten nood ten kloékste werken Die in den neergang 't felst ten opgang streven Ën na den kamp ten edelst mogen leven! Schrijdt tot uw taak: de Toekomst winnen Voor fiere jeugd, die rein van zeden, Den eigen aard van oud-German je eert En wie geen Slavenjuk de eed'le schoeren zeert! Schrijdt tot uw taak: te zijn soldaten Van 't Levensfront, die 't doen van onverlaten Herkenden in bloedroode bommennachtsn Als dood- en-duiveldienst van hellemachten! Schrijdt tot uw taak': schaft brood ten eten Aan volk, dat sluw en wreed uiteengereten Toch is UW volk, dat eens herleven moet En leven zal naardat Gij 't leven doet Schrijdt tot uw taak: laat kind'ren „worden, Opdat, na 't keeren der barbarenhorden, Een jong Europa leev', door 't jonge Neerland mee, Het Nieuwe Volk, gelouterd in der tijden wee! Schrijdt tot uw taak: getrouwe boeren En ploegt de akkers, 's Levens vruchtb're vloeren, oor nood en dood der Aarde toegenegen, ehrijdt tot uw taak ten Heil, ten Zegen! Nieuwjaar 1Ö44. D. v. d. B. de. Dikwijls kwam het namelijk voor dat een vrouw uit de minstbedeelde groepen boter en suiker bracht voor gebak, terwijl hij de zekerheid had dat daardoor de kinderen geen boter meer op hun brood zouden krijgen, omdat deze voor snoep werd gebruikt. Zoo zijn er inderdaad moe ders in de stad, moeders die onvoldoende verantwoordelijkheidsgevoel bezitten je gens hun gezin. Wellicht zijn ze van het zelfde hout als waaruit vóór den oorlog sommige huisvrouwen gesneden waren die geen spek en geen vet wilden koopen bij den slager, ook toen het door den man zoo zuur verdiende huishoudgeld ver keerd uitgaven. Was dat de schuld dezer vrouwen alleen? Neen, het was de schuld der opvoeders vooral. Zij toch hadden geen huismoeders van deze vrouwen ge maakt die verantwoordelijkheidsgevoel kenden, die het besturen van een gezin hadden geleerd. Deze vrouwen zijn meestal vroeg naar een fabriek gezonden en hebben daar aan den loopenden band gewerkt zonder ooit gelegenheid te heb ben gehad iets van het vak te leeren, waar ze als huismoeder In de maat schappij in moesten slagen Zij hebben geen levenshouding, deze vrouwen en wat moet er dan van de kinderen die zij opvoeden, terecht komen als de staat niet zorgt voor onderwijs in volkschen geest en als daar geen platteland is waar nog wel stijl heerscht, waar nog wel ver antwoordelijkheidsbesef bestaat, waar hier en daar ook de dorpszede zich nog laat gelden? Levenshouding, het is gemakkelijk uit gesproken, maar het woord heeft een zeer diepen inhoud. We geven het graag ter overdenking. TER HAAR. Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag, Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaat sing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor nlet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. A!Ie briefwisseling betref fende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag, Tel. 11.65.88. In een der vorige nummers heeft men het teeltplan voor den akker bouw in 1944 kunnen vinden. Iedere bouwboer zal dit teeltpian wel gron dig bekeken hebben. Wij behoeven ei hier over het algemeen dus niet veel van te zeggen, Over het geheel genomen is er wei nig wijziging t.a.v. het teeltplan voor het vorige jaar. Alleen valt het op, dat Ce verbouw van haver en van peulvruchten (behalve Waalsche boonen) vrijgegeven is. Daarvan kan ieder dus zooveel verbouwen als hij zelf wil. Waalsche boonen mogen al leen op contract verbouwd worden. Verder is er een nieuwe maatregel, het beschikbaar stellen van een sui kerpremie aan de verbouwers van aardappelen. Hieruit blijkt wel, dat de overheid groote waarde hecht aan een uitgebreiden aardappelverbouw. Dat valt niet te verwonderen. Wij hebben hier reeds meermalen gewe zen op de noodzaak van een ruimen aardappelverbouw, zoowel voo*. de voedselvoorziening van den mensch. als voor die van het vee. Zooals men weet, kunnen met aardappelen ook heel best varkens gemest worden. Om een prikkel te geven tot uitbreiding van den aardappelverbouw, is nu de suikerpremie voor den aardappelver bouwer gekomen. De verbouw van peulvruchten is vrij! Dat zal wel niemand verwondering baren, vooral niet, wanneer men te vens hierbij denkt aan de kunstmest- positie en speciaal aan de positie van de stikstof meststoffen. De geringe stikstoftoewijzing zal menigeen er toe brengen, een extra perceel peul vruchten, vooral erwten te verbou wen,omdat men op zoo'n gewas geen stikstof behoeft te strooien, doch in tegendeel daardoor de stikstofvoor- raad van den grond zal stijgen. Daar verder de peulvruchten een zeer gezond en krachtig voedsel vormen voor mensch en dier, is het begrijpe lijk, dat de overheid uitbreiding van den peulvruchtenverbouw zeker zal toejuichen. Dat verder ook de suikerbietenver- bouw minstens op het huidige peil moet worden gehandhaafd, blijkt wel uit de suikerpremie voor de bieten verbouwers. Ook de suiker kunnen wij voor de volksvoeding niet missen, terwijl ook als veevoer de suikerbiet hooge waarde heeft. Over de wenschelijkheid koolzaad te verbouwen, behoeven wij wel niet meer te schrijven. Trouwens, daar voor heeft ieder reeds gezorgd in den afeeloopen zomer. Nog ej|ii enkel woord over de kunst» mestvoorziening in 1944. Vol. het op stellen van zijn teeltplan moet de boer toch weten over hoeveel mest stoffen hij te beschikken zal hebben. Phosphorzuur zal in het algemeen niet gegeven worden. Alleen groenten en fruit onder glas en de nieuwere ontginningsgronden komen daarvoor in aanmerking. Op de normale gron den zal men echter veelal nog wel kunffen teren op de phosphorzuur- reserve, die in den bodem aanwezig is. Het phosphorzuurvraagstuk zal waarschijnlijk nog wel wat meeval len. De kalitoewijzing zal 80 procent be dragen van wat in 19421943 werd beschikbaar gesteld. Teveel is dat dus wel niet. Echter zal de kali op de meeste gronden wel geen groote moei lijkheden veroorzaken. Op zeer kali- arme gronden, waar veel bieten en/of aardappelen worden verbouwd, kan de kleinere kalitoewijzing misschien nadeelige gevolgen hebben Tenslotte de stikstoftoewijzing. Een voorloopige toewijzing is reeds bekend gemaakt, die 50 procent van de toewijzing ovei 19421943 be draagt. Op grond daarvan ontvangt iedere akkerbouwer dus 50 procent van de stikstof, die hij het vorige seizoen heeft ontvangen. Verbouwt men nu meer peulvruchten, waar men geen stikstof aan behoeft te ge ven, dan krijgt men zoodoende wat stikstof vrij voor andere genassen Naast deze voorloopige 50 procent toewijzing zal binnenkort een aan vullende stikstof toe wij zing worden bekend gemaakt. Deze aanvullende toewijzing zal worden verstrekt voor: 1. koolzaad, raapzaad en blauw- maanzaad. 2. suikerbieten. 3. consumptie- en fabrieksaard appelen. 4. vroege aardappelen met nateelt. 5. groenten en fruit onder glas. 6. vollegronds groenteteelt op A- vergunning, op koolteeltvergun ning en verder voor sommige contractteelten. 7. sommige land- en tuinbouwzaden. Hoe groot deze aanvullende toewijzin gen zullen zijn, is nog niet bekend, doch wel mag men aannemen dat men op deze wijze voor de genoemde teel ten een betrekkelijk gunstige stikstof hoe veelheid zal krijgen. Overigens is voor sommige gewassen de aanvullende stikstof toewijzing aan voorwaarden gebonden. Overzien we het geheel nog eens, dan valt op, dat het voor de instandhou ding der vruchtbaarheid van den grond wel noodig zal zijn, meer vlin derbloemige gewassen te verbouwen, dan tot nu toe. Zooveel dat in het vermogen van "den akkerbouwer ligt, zal hij ongetwijfeld trachten door rationeele verdeejing der meststof fen, door juiste vruchtwisseling en verbouw van stikstofverzamelende ge wassen de opbrengst van zijn be drijf op peil te houden. In vele geval len zal dat aardig ^oed gelukken, vooral op Je gemengde bedrijven, waar goed bewaarde stalmest «n gier ook een belangrijke rol kunnen spe len. M. Lijmba*iden worden van de vrucht- boomen weggenomen en verbrand, vóór de winterbespuiting wordt toe gepast. Snoeiwonden worden glad afgewerkt met scherp gereedschap en daarna sluit men de buitenlucht af met ge wone verf, bijv. roode menie. Heiningpalen ontdoet men van de schors om de levensduur te verlen gen, maar ook om aan schadelijke in secten de huisvesting te ontnemen. De Consumptie-Melk-Centrale heeft de t.b.c.-bestrijding zeer krachtig ge steund. In 4 jaar tijd konden $765 open lijders worden opgeruimd. Geiten hebben den naam minder vatbaar te zijn voor tuberculose dan koeien. Een veearts te Goes nam de proef bij 103 geiten en geen enkele reageerde op t.b.c. Kunstmatige inseminatie (bevruch ting) voldoet bij schapen bijzonder goed. Gedurende één dekperiode war den ongeveer tweeduizend ooien kunstmatig bevrucht van één ram; 92 procent hiervan werd drachtig. Koolzaadmeel en koeken moeten niet met water worden aangemengd, doch dienen droog te worden verstrekt. De bodem van veewagens bestrooid men vaak met asch, zaagsel of zand, teneinde het glijden der dieren te voorkomen. MEDEDEELING VOOR TUINDERS! Speciaal voor tuinders bestaat gelegenheid inplaats .van het weekblad „De Landstand", een gratis abonnement te ontvan gen op het vakblad „Groente teelt". Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich te wenden tot uitgeverij Volk en Bodem, Postbus 281, Den Haag, onder bijvoeging van het adresbandje van „De Land stand", met hun juiste post adres!

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2