De Hengstenkeuring te Aurich Wenken van de week 10 MIL LI APO 3 {Teruglevering karnemelk en ondermelk. ïn veel streken ontvangen de melk veehouders een bepaald percentage der aan de fabriek geleverde melk terug in den vorm van ondermelk of karnemelk. Soms wordt ook z.g. spoeling teruggeleverd. Voor de op fok van kalveren en voor varkens- mesterij is dat van beteekenis en veelal zal de melkveehouder daar dan ook gebruik van maken. Het komt echter nog wel eens voor, dat de fabriek voor dit teruggeleverde product een te hoogen prijs in reke ning brengt aan den boer. Daarom willen wij er hier op wijzen, dat de prijzen, die den boer moet betalen de volgende zijn: voor teruggeleverde karnemelk 3 ct. per Liter; voor aangezuurde ondermelk 2l/z ct. per Liter; voor spoeling 1 ct. per Liter. Op de nota, die de fabriek daarvoor aan den boer geeft, moet gespeci ficeerd opgegeven worden hoeveel karnemelk, ondermelk of spoeling is teruggeleverd en tegen welken prijs, eoodat ieder kan zien of de bereke ning juist is geschied. Voor beide partijen is dat gemakkelijk, terwijl fouten op die manier vermeden kunnen worden. Aardappelteelt. Het teeltplan 1944 bracht een krach tige prikkel tot vergrooting vgji de aardappelteelt. Het bedrijf zal er wel bij varen, wanneer men den ver bouw van aardappelen uitbreidt. Het ls een gewas, dat goede geldelijke resultaten geeft en in de vruchtwis seling uitstekend past. In zeer veel streken kunnen zonder bezwaren nog heel wat meer aardappelen wor den geteeld. De keuringen voor het fokgebied Ostfriësland volgden direct op die te Oldenburg. Ook te Aurich was het aantal aangeboden jonge hengsten giooter dan voorgaande jaren. Hier bleven slechts 9 van de 147 aange geven hengsten afwezig, zoodat 133 hengsten gekeurd werd. Hiervan werden er 70 goedgekeurd van welke er 27 voor het eigen fokgebied be stemd werden. Ook hier werden de resteerende goedgekeurde hengsten maar de nafokgebieden en aan de Landstallmeisters verkocht. Onze eerste indrukken van de keu ring te Aurich waren niet gunstig. Er werd in den voormiddag heel wat materiaal voorgebracht wat de toets der kritiek niet kon doorstaan, maar na de middag kregen we een geheel ander beeld. De doorsnee kwaliteit was toen zeer goed en bij de tweede bezichtiging, toen dus het kaf van het koren geschift was, was onze in druk beslist gunstig. We kunnen dan ook tot ons genoegen constateeren dat Ostfriësland dit jaar met een uitstekenden jaargang hengsten voor den dag kwam. Goedgekeurd voor het Ostfriesche fokgebied werden: 1 Cat no. 191 v. Ahello u. Regine 29402 Premiem. v. Adler. Klasse hengst met breedte, diepte en welving, gang goed. Voor stand kan nog even anders. Is van de buitengewone merrie Regine, één der beste merriën die we ooit zagen. '2 Cat no. 198 v. Ulrich u. Marianne I 30320 Premiem. v. Amtshaupt- xnann. Zware, breede diepe merrie van beste klasse. Voorstand kon iets beter. Gang wat maaiend. Deze beide hengsten kregen IA Angeld. 3 Cat mo. 74. v. Arius u. Einigkeit I 29802 Premiem. v. Elegant. Beste, zw. hengst met besten gang. 4. Cat no. 156 v. Gruso u. Bertrude 23253 Sterm. v. Grumbach III. Best type, nog een zoon van de oude Oldenburger Gru- son, die in Ostfriësland in Gruso omgedoopt is. Kon iets anders in 't fundament. 5 Cat no. 190 v. Othello u. Quirrel 28959 v. Egmont. Klasse Ieder, die aan deze oproep om meer aardappelen te verbouwen, gehoor wil geven, en dat zullen er zeker velen zijn, heeft natuurlijk zijn maatregelen al genomen. Want vanzelfsprekend wil men goed pootgoed hebben, en dat kan men beter nu direct bestellen, dan over een paar maanden. Trouwens, dan kan de vraag wel eens zoo groot zijn, dat prima pootgoed niet meer te krijgen is. Hoewel in de zandstreken een kleine poter, gebruikelijk is, zal de lezer er, door wat daarover vroeger werd ge schreven, wel van overtuigd zijn, dat de maat 35/45, dus een flinke poter, de beste opbrengsten geeft. Deze maat is trouwens ook beter te krij gen en niet zoo duur als de maat 28/35. Dus zal ieder wel naar 35/45 vragen. Varkens mesten. Iedere varkenshouder weet wel uit ervaring, dat het eene varken snel ler groeit dan het andere. De proeven aan de selectie-meste- rijen wijzen dat trouwens ook uit. Daar blijkt uit dat er zeer groote verschillen bestaan. Heb eene dier heeft soms wel 2 maanden meer tijd noodig om op afleveringsgewicht te komen dan het andere. Dat zoo'n trage groeier veel nadeeliger is dan een snelle grosier. zal ieder duidelijk zijn. Twee maanden langer voeren beteekent veel meer voedsel en veel meer arbeid, dus minder winst of grooter verlies. Van biggen, die een premiebeer en een sterzeug tot ouders hebben, kan men verwachten, dat zij goed groeien zullen. Bij den aankoop van biggen zal men dus zeker op de afstamming dienen te letten. M. hengst, zwaar breed dier met beste gang. 0.i. een der allerbesten. Dit drietal ontving een IB Angeld. Een II Angeld kregen: 6. Cat no. 102 v. Edmund u. Monika 28610 Premiem. v. Gruson 1600. Klasse hengst met besten gang. Heeft tot moeder de zeldzaam beste Monika, die indertijd op de Reichsnahrstandausstellung kampioene werd. 7. Cat. no. 194 v. Rolf u. Berna I 27287 Premiem. v. Elegant. Beste, zware, breede diepe hengst. Gang wat eenvoudig. 8. Cat no. 169 v. Gundolf u. Liberta II 31132 type. Gang best, spronggewrichten Sterm. v. Adler. Zwaar en van best wat ruw. 9. Cat "no. 154 v. Grundherr u. Ortrud 31364 Premiem. v. Egon. Best type, kon in het fundament iets anders. Gang extra. 10. Cat no. 112 v. Erich u. Rebe 29975 Premiem. v. Eddo. Klasse merrie. Kon onder iets zwaarder. Gang extra. 11. Cat no. 188 v. Odin u. Polda 24916 v. Generalmajor. Mooi type, breed en diep. Voldoende zwaar. 12 Cat. no. 165 v. Gundolf u. Greiferin I 32540 Premiem. v. Eddo. Extra bovenbouw. Voorstand kon iets anders. Gang best. iets maaiend. 13. Cat. no. 181 v. Nordstern u. Asta II 30334 Pre miem. v. Edelstein. Edele hengst. Sterke rug en lendenen. Veel schoft en schouder. Gang en houding extra. Is een kleinzoon van de indertijd in Ostfriësland ingevoerde Normandi- sche hengst Normann 1730. 14. Cat no. 186 v. Occo u. Monika 31511 Sterm. v. General. Best. breed, diep type. Beenwerk voldoende zwaar. 15. Cat no. 185 v. Occo x. Selteno I 31192 Edelstein. Platte hengst met best foktype. Beenen nogal bewerkt. 16. Cat no. 202 v. Ulrich u. Seide I 24067 Premiem. v. Eikboom II. Mooie, bree- diepe hengst met besten gang. Voor stand kan sterker. Verder werden goedgekeurd voor Ostfriësland, maar niet geprimeerd: 17. Cat 136 v. Golf u/Amita I 30503 Sterm. v. Edelstein. Beste hengst met best zwaar beenwerk. Gang zeer goed. Moet nog wat meer omslag krijgen. Overigens een der besten. 13. Cat 109 v. Elimar u. Bina 28580 Premiem. v. Anker. Be^ste, breede diepe hengst met besten gang. Voor stand kan wat sterker, 19. Cat 127 v. Goldbach u. Alke 31370 Premiem. v. Enoch. Midden zware hengst, wat wijd in den gang. 20 Cat 166 v. Gun dolf u. Herminchen 31131 Premiem. v. Adler. Mooi,breed, diep type.'t Voor been kan beter. 21 Cat 172 v. Gun dolf u. Zigille 32483 Premiem. v. Meister Klasse hengst. Voldoende zwaar. 22 Cat 84 v. Arnold u. Ma rianne 25175. Premiem. v. Goldmann. Goed type, kan sterker in rug en achterbeen. Gang extra. 23 Cat 91 v. Eddo u. Ella I 28360 Sterm. v. Edo. Goed gelijnde, nog niet rijpe hengst met best beenwerk. Gang best. 24. Cat 114 v. Ganber u. Nesa J. 25088 Premiem. v. Deichgraaf. Beste boven bouw. Het voorbeen kan iets anders. Gang best. 25. Cat 131 v. Golf u. Biena III 30605 v. Edelstein. Klasse hengst. Kon beter in 't voorbeen. 26. Cat 145 v. Gregor u. Hiemke 2891 Premiem. v. Gruson 1600. Best type, breed en diep. Beste gang. Voorstand kan beter. 27. Cat 155 v. Grundherr u. Bezenzi II 31356. Premi-em. v. Edler. Goede, zw. hengst met besten gang. De vaderpaarden die in Ostfriësland ae meeste hengsten goedgekeurd kregen zijn Golf, Gundolf en Ulrich met ieder 5 goedgek-eurden van de resp. 5, 9 en 10 gepresenteerde zo nen. Dan volgen Arnold met 3 van de 6, Edmund met 3 van de 5. Gan ger met 3 van de 3, Gruson 1600 met 3 van de 6 en Othello met 3 van de 4 gepresenteerde zonen. Ook hier moet men rekening houden met de verdere resultaten der goedgekeurde zonen en niet alleen kijken naar het aantal. Men kan deze verdere resul taten nagaan uit den uitslag der keu ring bovenvermeld. Daarnaast is het echter ook zoo dat een gedeelte der beste hengsten voor de nafokgebie den en de Landstallmeister wordt vrijgegeven. Deze worden dus niet voor Ostfriësland goedgekeurd, daar ze toch uit het fokgebied verdwijnen. Gaan we de afstamming in manne lijke lijn der nieuw ingeschreven Ost friesche hengsten na, dan blijkt dat de Emlgrantstam hier nog steeds van groote beteekenis is, dank zij de Ost friesche stamvader Eichendorf die via Erasmus Old. - Elimar - Elegant - Coco - Enno - Eggi op Emigrant terug gaat. De Eichendorflijn leverde Ostfreisland dit jaar 8 jonge heng sten en wel zijn kleinzonen Erich (via Enno) en Elimar (via Elegant) ieder 1. De Ecksteintak leverde 6 hengsten. Eckstein zelf is via Eek- zoom een kleinzoon van Eichendorf. Edmu'nd via Edelstein een kleinzoon van Eckstein kreeg 1 zoon voor Ost friësland goedgekeurd. De Eckstein- zoon Eddo ook 1 en diens beide zo nen Othello en Occo ieder 2. De Norman - Rubico - Rutherdlijn leverde 3 hengsten. De eens zoo be langrijke Ostfriesche AUahtak slechts 1, de Oldenburger Rheinfürsttak ook 1 Allah en Rheinfiirst gaan beide via Reinhard - Roland- Rudolf op Ruthard terug. Uit de Allahtak stamt Arnold, die via Achill - Altgold - Ar chibald op Allah terug gaat en uit de Rheinfürsttak Arius die via An ker Ostfr. een kleinzoon van Rhein- fürst is. De Roontak leverde de 3de hengst uit deze lijn n.l. Rolf, via Roderich een kleinzoon van. Roon. Roon gaat via Ramm Old. - Regi nald - Rebus - Redlef op Ruthard terug. De Normbann Rubico - Wittelsba- cher - Girello lijn leverde 15 jonge Ostfriesche hengsten op. De bekende Ostfriesche Grumbachtak bracht het tot 4. De Goldmannzonen Golf en Goldbach leverden er resp. 2 en 1. Goldmann was één der bekendste Grumbachzonen, die steeds opviel door zijn fraaie volskleur met aftee- kening en zijn formidabele gangen. Verder leverde Ganger nog een hengst aan Ostfriësland. Ganger gaat via Gründer - Grumbach III - Grum bach H op Grumbach terug. Grum bach zelf was via Gerwin Old. een kleinzoon van Girello. De Ostfriesche Gurkotak leverde 4 hengsten n.l. de 4 Gundolfzonen, Gundolf gaat via Gunther - Gunts- herr op Gurko terug. Gurko is via Gideon Old. - Gido een achterklein zoon van Girello. De Oldenburger Wittelsbacher-Girel. Io - Gambo - Gruson tak leverde 7 Ostfriesche hengsten. Ook in Ost friësland doet de Gruson invloed zich steeds-meer gelden. Het sterkst door de Gruson zoon Gruson 1600 Óstfr., een schitterend mooi gebouw de hengst, die helaas *wat tekort kwam in den voorstand. Een zoon van dezen Gruson 1600, n.l. Gregor had er 1 bij en diens zoon Ulrich 2. Verder leverde Odin (via Godin een klein zoon van Gruson) er 1 en Grund herr er 2. Grundherr gaat via Gund- stein Old. - Grunewald - Grunold op Gruson terug. Tot slot leverde de oude Gruson zelf nog een jonge hengst onder zijn Ostfriesche naam Gruso 1776. Deze Grusozoon werd geboren in 1941 toen zijn vader 24 jaar oud was en tevens zijn laatste dekseizoen volbracht. Gruso ex Gru son moest na het dekseizoen 1941 worden afgemaakt. Hij was de grootste stamvader van zijn tijd, die zich ook op hooge leeftijd nog uit stekend vererfde. De Ostfriesche Norm amis tam is nog jong. In 1936 verscheen de uit Nor-» mandië ingevoerde hengst Normann 1730 voor het eerst op de keuring en wel als vierjarige. Hij had een prachtige voskleur, was hoogedel en toonde formidabele gangen. Zijn maat was gelijk die der doorsnee Ostfries. Hij had een goede breedte en voldoende diepte, zijn beenwerk was niet te zwaar maar van best ge" halte. Hij is destijds geïmporteerd door het Ostfriesche stamboek met als doel bloedverversching en bloed- toevoeging. Hij dekte 4 jaar in Ost friësland. Alleen zijn eerste jaargang leverde Ostfriësland een zoon n.l. de in. 1937 geboren Nordstern 1791. Deze dekte 2 jaar in het Ostfriesche fokgebied en leverde thans van zijn eersten jaargang 1 hengst voor Ost friësland. Deze Nordsternzoon is zoo edel, zoo mooi en zoo imponeer end dat men zich haast zou laten ver leiden in deze richting door te fok ken en toch gelooven we dat de jonge Norm an'ns tam Ostfriësland niet dat zal brengen wat de Lupus- stam Oldenburg wel bracht en wel om de volgende reden. Lupus bracht in de tweede generatie Oldenburg dit jaar van het zuiver Oldenburger type, zij het iets lichter dan de doorsnee Oldenburger, maar toch veel zwaarder al dan de Vaders die halfbloed waren en de Grootvader, die volbloed was. Normann gaf in d^ tweede generatie 'n hengst voor Ost friësland. Daarnaast zagen we nog een goedgekeurde en 2 afgekeurde zonen van Nordstern. Alle waren ze edel en hard, sterk van lijn, extra in gang, maar ze hadden geen van al len het Ostfriesche type. Ook was geen van alle zwaarder dan Groot vader Normann destijds. Gaat men te veel in deze richting fokken, dan loopt de uniformiteit o.i. gevaar. Met belangstelling zien we de verdere ontwikkling van deze bloedinbren- gi'ng tegemoet, waarmede we deze beschouwing willen beëindigen. INGEZONDEN MEDEDEELING NIOLESTVERZEKERiNGEN voor Gebouwen, Inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. J Bedrijfsschade en huordervlng, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevollen. Geld, geldswaarden en pre* elosa. Halfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds vecxekerd voor ruim GULOEN Voegt dqarbfl ook Uw belantf vraagt Ihliehtingen bij ■L* Assurantie bezorger! V/arrnbloedfokkerij

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4