Het stekken van bessen Onderstammen bij perzik Officieele landbouw- uiededeelingen hT DEZEN TIJD LADDERS ONZICHTBAAR WOL- EN KOUSENHUIS 5 - EEN belangrijk voordeel bij de cul tuur van aalbessen en kruisbessen is de eenvoudige methode van ver menigvuldiging. Wij hebben hier geen lastige entmethode, geen ingewikkelde onderstamkwesties enz. Hoewel echter practisch ieder bessentakje, dat in den rusttijd in den grond gestoken wordt, wortels vormt, is het toch van belang de juiste handelwijze te kennen om zoo snel mogelijk tot het beoogde resultaat te komen. Allereerst dan het snijden der stekken. Meestal wacht men tot in den nawin- ter de struiken gesnoeid worden en zoekt dan uit het snoeisel wat éénjarig lot, dat op lengte gesneden en in den grond gezet wordt. Toch is déze wijze van handelen geheel verkeerd. Beter is het de stekken te snijden zoodra het blad is afgevallen. Men heeft dan n.l. het voordeel, dat het door de bladeren gevormde reserve-voedsel nog in het een-jarig lot zit. hetgeen later een snel lere ontwikkeling der stekken tenge volge zal hebben. Bij aalbessen gebruiken wij gezond, één jarig lot en snijden daarvan stekken ter lengte van 2530 cm., dus met 56 oogen. Wij snijden de stekken vlak onder den ondersten en even boven den boven sten knop recht af en binden ze daarna in bosjes, bijv. van 50 stuks. Deze bosjes worden ingekuild, waardoor de stekken gelegenheid hebben tot het afsluiten der wonden met callus. In het voorjaar plant en wijze dan uit vóór zich de eer ste wortels gevormd hebben. Natuurlijk kan men d$ stekken ook wel reeds in het najaar óp de bestemde plaats uitplanten, doch dit heeft ver schillende nadeelen. De grond kan op vriezen, bij het loopen kunnen stekken omgetrapt worden enz. Maar ook heeft men bij stekken in het voorjaar des winters gelegenheid voor een doelma tige grondbewerking en bemesting. Zooals gezegd gaan wij in het voorjaar uitplanten op een kweekbed. Doen ze het hier goed, dan kunnen ze het vol gende jaar, nadat ze kort ingesnoeid worden, reeds op de blijvende plaats uit- VAN practische beteekenis heeft de cultuur van den perzik in ons land vrijwel de eenigste waarde in kas sen. In het zuiden treft men sporadisch naast geleide perziken wat vrijstaande aan. Ook elders worden aan muren en schuttingen leiperziken aangetroffen, maar het leeuwenaandeel van de ter veiling aangevoerde vruchten is afkom stig uit warenhuizen en kassen. Wordt hij meestal op pruim veredeld, voor hooge gronden bereikt men op perzik zaailing-onderstam meermalen goede resultaten, daar deze van nature diep- wortelend is. En hoewel het bekend is, dat de Dubbele Montagne vrij zuiver uit zaad terugkomt, heeft de vermenigvul diging in de kweekerij wel zoo goed als uitsluitend plaats door veredeling op pruim. Het veredelen heeft plaats door okulatie. Daar men hierbij nog al eens mislukkingen heeft, oculeert men wel tegelijkertijd pruim op denzelfden onder stam om dezen verder op te kweeken als de perzikocujatie niet is aangesla gen. Hebben we voor den perzik in den pruim niet die keuze als b.v. bij den appel, toch is er nog verscheidenheid in de onderstammen. Tot heden moeten wij voor de hoofdteelt, dat is dus voor den bouw onder glas de voorkeur geven aan den Engelschen kroos, hoewel ook de Hollandsche zeer vruchtbare boomen kan voortbrengen. Sommigen meenen, dat op den laatsten onderstam de ge voeligheid voor smalbladigheid grooter is. Met zijn minder fijn verdeelden wor tel dan den Engelschen, dringt hij verder in den grond," waardoor hij 'sterker groeit maar daar wij bij de teelt in kassen voeding- en vochtigheidstoestand in de hand hebben, is het niet noodig de meer bij huis blijvende fijnere wor tels uit Engelsche kroozen als een be zwaar aan te merken. In het buitenland treffen we veel aan plantingen aan op Myrobolaan. Door zijn sterken groei is die dus voor ons, als de zaailing-perzik, voor de kas niet zoo geschikt. Hacl de veredeling op St. Julien (welke geslachtelijk en ongeslachtelijk verme nigvuldigd kan worden) vroeger vrij veel plaats, de resultaten hiermee zijn nogal wisselvallig, zoodat wij daarom ook maar liever bij den kroosjespruim blijven. Er is aanleiding om ook van den Brompton als onderstam goede verwach tingen te koesteren, maar de ervaring is nog niet zoo groot. Daar komt nog bij, dat de gevoeligheid voor loodglans grooter schijnt te worden bij de verede lingen op dezen onderstam en dat is zeer zeker een belangrijke factor. Het onderstam-vraagstuk bij den perzik is nog niet alzijdig opgelost en het is geplant worden. Soms laat men ze ech ter nog een jaar staan. Hoe diep moet nu de stek uitgeplant worden Hierop hebben wij een heel mooi theoretisch antwoord, nl. zóó diep, dat het gedeelte in den grond meer water opneemt dan het deel boven den grond verdampt. In de practijk wil dat zeggen, dat slechts 23 oogen boven den grond uitkomen. Wij dienen echter te bedenken, dat de wortelvorming afhankelijk is van vocht en lucht. Op zandgrond zal de stek dieper wortels maken dan op klei, zoodat op laatstge noemden grond de stek wat minder diep gestoken kan worden. Wat hier gezegd is met betrekking tot- de aalbessen, geldt ook voor kruisbes sen, alleen neemt men hierbij dikwijls een klein stukje 2-jarig hout bij de stek („hieltje" of „hamertje") om inrotten te voorkomen. Dat het twee-jarig hout echter sneller zou bewortelen dan het 1-jarige is een sprookje. Ook hier ziju de toppen der bessenscheuten geheel ongeschikt voor stekhoutomdat ze altijd te weinig uitgerijpt zijn. U neemt verder toch nooit stekken van struiken met peterselieblad U krijgt anders struiken Vvaaraan bijna geen bes sen komen. Het beste is dergelijke strui ken in den zomer te merken of nog beter ze direct op te ruimen en te ver branden. Ook stekken met rondknop zijn waardeloos! Een enkele maal ziet men in een tuin wel eens aalbessenstruiken op een klein stammetje. Het voordeel van deze methode is, dat de takken met vruch ten niet gauw in de modder hangen, terwijl ook de onkruidbestrijding veel gemakkelijker is. Wil men zoo'n stam metje telen, dan dient men bij de stek ken de onderste knoppen te verwijde ren en alleen de twee bovenste laten zit ten. Men krijgt dan een stammetje van 1520 cm. Échterbij gezonde strui ken komen de grondscheuten ook dan nog. Dat men verder stekken neemt van de juiste soort spreekt vanzelf. W. Geldof Kunstmestvoorziening seizoen 1943—1944 Zooals bekend, is aan alle verbruikers van kunstmeststoffen een voorloopige kunst- mesttoewijzing verstrekt voor het bemes tingsjaar 19431944. a. De voorloopige stikstoftoewjj/.ing be draagt 50 pet. van de in 19421943 ver strekte N-toewijzing voor zoover deze op de normen gebaseerd was. Het ligt in de bedoeling binnenkort een aanvullende stik stoftoewijzing beschikbaar te doen stellen voor onderstaande gewassen 1. Koolzaad, raapzaad en blauwmaanzaad 2. Suikerbieten3. Consumptie- en fa brieksaardappelen; 4. "Vroege aardappelen met nateelt; 5. Groenten en fruit onder glas; 6. Vollegronds groenteteelt, echter uitsluitend voorzoover deze plaats vindt op de zgn. A-vergunningen, koolteeltvergun- mngen en speciaal door gemeenten af te sluiten contracten7. Voor de teelt van sommige land en tuinbouwzaden. De toeslag voor koolzaad-raapzaad zal eerst worden verstrekt wanneer gebleken is, dat het gewas goed door den winter is gekomen. De aanvullende toewijzing voor sommige land- en tuinbouwzaden zal worden uitgereikt na overlegging van de contracten. De verbruikers dienen er re kening mede te houden dat voor alle an dere gewassen de voorloopig verstrekte stikstoftoewijzing niet zal kunnen worden verhoogd. b. De voorloopige phospliortoewüzing is gelijk aan de in 19421943 verstrekte P205 toewijzing, voor zoover deze op de normen gebaseerd was. Ook in het sei zoen 19431944 zal in het algemeen slechts phosphorzuur worden beschikbaar gesteld ten behoeve van de teelt van groente en fruit onder glas, benevens voor de nieu were ontginningsgronden welke voor 1 Augustus 1941 gereed waren. c. De voorloopige kalitoewy/ing bedraagt 80 pet. van de in 19431944 verstrekte K20 toewijzing voor zoover deze op de normen gebaseerd was. In hoeverre het mogelijk zijn zal voor speciale geval len nog een aanvullende kalitoewijzing be schikbaar te stellen, kan thans nog niet worden overzien. Aan landbouwers die In het oogstjaar 1943 aanmerkelijk minder dan het streekgemiddelde van de hoofdgewas sen (aardappelen, koolzaad, granen ete.) hebben verantwoord, kan de Provinciale Voedselcommissarls den toeslag toewijzin gen geheel of gedeeltelijk inhouden. De land- en tuinbouwers zullen voor 15 Maart 1944 een door den Provincialen Voedselcommissaris te verstrekken aan vraagformulier moeten invullen, waarop het teeltplan voor 1944 dient te worden vermeld. Op dit formulier zal een door de verbruikers te teekenen verklaring worden gesteld, dat de opgegeven oppervlakte ook inderdaad met de opgegeven gewassen zal worden beteeld, en zoo niet, dat even tueel te veel ontvangen kunstmestbonnen zullen worden teruggegeven. De regeling inzake de kunstmesttoewijzing seizoen 1943 1944 aan volkstuinders en detaillisten zal in groote trekken gelijk blijven aan die van het vorig jaar. De Provinciale Voedsel- commissarissen zullen binnenkort hierom trent nadere mededeelingen doen. gelukkig, dat daaraan heden ook alle aandacht wordt geschonken. Vandaar is het o.i. het beste om ons voorloopig nog maar bij den -Engelschen Kroos, als zijpBe minstens één- der beste, te bepalen. M. Varkensregeling 1944 Ten einde in den zomer 1944 tijdig over voldoende biggen te Kunnen beschikken wordt den varkenhouders thans reeds me degedeeld, dat de regeling van den biggen- aanfok in het aangevangen jaar. in vergelij king met 1943, geen wijziging zal ondergaan. Door een juiste verdeehng van het aantal biggen, dat in 1944 geboren wordt, zal het ook mogelijk worden beter aan de vraag naar biggen te voldoen, waardoor het prijs verloop nog afgezien van andere te ne men maatregelen een normaler karakter zal kunnen vertoonen. Werkgoed Het Bedrijfschap voor Griend en Riet brengt nogmaals onder de aandacht van belanghebbenden, dat bet zoogenaamde „werkgoed" als teenhout in den zin der Griendh'outverordening 1942 moet worden beschouwd en mitsdien gesneden te koop moet worden aangeboden aan den dooi den bevoegden districtsleider aangewezen ltooper. Randveelevering en melk- aflevering Cn verband met de koppeling van de ver- alichte veelevering 1944 aan de melkaflevc- ring in het boekjaar 19431944 wordt er de aandacht op gevestigd, dat de veehou ders, die door bijzondere oorzaken een slechte mellcopbrengst van hun vee heb ben, dit direct bij hun P.B.H. moeten mel den. Bij het vaststellen van den definitie ven aanslag 1944 zal n.l. alleen rekening worden gehouden met de opgaven van die veehouders, die tijdig de redenen van eer, slechte melklevering hebben kenbaar ge maakt. Wanneer uiteindelijk de definitieve aanslag 1944 is vastgesteld kunnen klach ten over slechte melkopbrengst niet meer in behandeling worden genomen. Langdurig onderzoek met succes bekroond Handeiaar bracht 93 ton granen en peulvruchten in den zwarten handel De Centrale Controle Dienst heeft dezgr dagen de laatste hand gelegd aan een zeer langdurig onderzoek, dat ingesteld was tegen een handelaar in zaaigranen en peulvruchten, tegen wien sterke aanwijzin gen van frauduleuze handelingen beston den. Thans kan bewezen worden, dat de man meer dan 93.000 kilogram granen en peulvruchten in zijn officieele administra tie verzwegen heeft en clandestien ver kocht. Hij kocht tegen den normaden prijs in, hield de transacties uit zijn boeken en leverde het grootste deel van de par tijen granen en peulvruchten aan den zwarten handel dan wel voorzag consu menten rechstreeks. Het onderzoek wordt thans voortgezet te gen verschillende afnemers, van wie reeds verdere ongerechtigheden aan het licht kwamen. Adverteert In dit blad TE KOOP AANGEBODEN Te Koop beste volbl. KALFSTIER, 10 mnd. oud, prima afstam- mlliig. Jao. ter Haar Ezn., Ruinerwold. TE KOOP GEVRAAGD Te Koop gevraagd ORGEL OF PIANO. Br. met omschrijving aan KI. 't Hart, Damstraat 50. Maassluis. Te koop of te huur gevr.: BOUW OF GEM. BOERDERIJ van 20 a 60 ha, goed land. Br. aan J. Been, Nw. Ven- nip 423. De Heer en Mevrouw Jos van Gulickvan Has- sel geven met groote vreugde kennis van de geboorte van hun zoon JAN HclN Zundert, 23 Dec. 1943 „Kievits-Moeren". Te koop gevr. St. BERNARD, teef met stamboom, regïstra- tkkaart. uit nest of anders. Leeftijd 3 4 maanden. Moet van goede en sterke ouders zijn. Het liefst van die honden, welke op ten toonstellingen prijzen gewon nen hebben. Br. aan W. Theunissen. Koksteeg 8, Vinkei (N.B.), Telf. 279. Yeele vering 1944 Het moet thans voldoende bekend geacht worden, dat de veehoh'der die te weinig melk verantwoordt, voor 1944 een hoogeren vleeschaanslag krijgt. Te weinig melk verantwoorden kan echter ook het gevolg zijn van veeziekten e.d. De veehouders dienen hiervan direct schriftelijk mededeeling te doen aan de Afd. Veehouderij te Goes, zoo mogelijk onder overlegging van een dierenartsver klaring. Door controleurs zal dan een nader onderzoek ingesteld worden. Opga ven of verklaringen die binnenkomen na dat de definitieve aanslag 1944 is vastge steld zullen niet meer in behandeling ge nomen kunnen worden. De definitieve aanslag zal ongeveer in Juli 1944 bekend gemaakt worden. De cij fers van de melkleverantie over het 2e halfjaar 1943 en het le halfjaar 1944 zullen in hoofdzaak bepalen hoe hoog de aan slag per rund wordt Uit het vorenstaande volgt dat voorloopig geen aanslagkaart aan de veehouders ge zonden zal worden Dit neemt echter niet weg dat men toch regelmatig vee dient af te leveren om de vleeschdistributie vlot te laten verloopen. Degenen die niet vrij willig leveren ontvangen derhalve een lastgeving. Door vrijwillig te leveren komt. hoofdzakelijk het meest slachtrijpe vee op de markt, hetgeen in het belang is van alle veehouders De gemiddelde aanslag zal in den regel circa 110 a 120 kg. bedragen per koe e-n per stuks vrou welijk jongvee ouder dan 1 jaar naar den toestand op 1 December 1943. Eenieder kan dus in ruwe trekken berekenen wat hij ongeveer te leveren zal krijgen. Biggen op contract De landbouwers die in 1943 één of twee varkens op contract moesten nemen om in aanmerking te komen voor huisslach ting, ondervonden dat de biggen moeilijk te krijgen waren en moesten in vele ge vallen eëh lioogen prijs betalen. Het is te' verwachten dat in 1944 meer gecontracteerd zal moeten worden. De biggen zullen in^de eerstvolgende maan den heel wat gemakkelijker en goedkoo- per te krijgen zijn. De landbouwers mogen die gelegenheid niet laten voorbijgaan. Binnenkort zullen reeds contracten voor varkens in mindering op den contract plicht 1944 door de PI. Vertegenwoordi gers beschikbaar g-esteld worden Brouwgerst Tot eind Januari kan gerst als brouwgerst worden gekeurd. Nadien zal de toeslag niet meer worden betaald. Zorg dus voor tijdigo inlevering van een monster, onder ver melding van het ras op het monsterkaartje. Hoefbeslag Naar aanleiding van vele binnenkomende aanvragen kan worden medegedeeld, dat binnenkort de toewijzing hoefbeslag voor het eerste kwartaal 1944 kan worden tege moet gezien. Belanghebbenden zullen per persbericht worden opgeroepen. De wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. ophalen in kou se n stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor ieder. HET AANGEWEZEN "ADRES: A. van den Bruele, Noordstr. 45, Terneu/cn Te koop gevraagd: een JONGE HOND, liefst mangel of een ge kruiste. Niet ouder dan 3 a 4 maanden. Aanbiedingen met pi-ijs en omschrijving aan G. Schaik, Oudeschans G. 15 Gr. Te koop gevraagd: TWEE ASSEN MET SCHIJFWIELEN, waarop 34 x 7, of 36 x 8 gemonteerd kan worden. Ik heb te ruilen twee banden, maat 18 x 50 en 32 x 6. Beste banden met of zonder bin nenbanden tegen 36 x 8 band. Kleine fout geen be zwaar, ook genegen te ver- koopen en 36 x 8 te koopen. A. C. A. Dekkers, vracht rijder, Nispenschestraat 24, Roosendaal. Gevraagd:^-- ONKRUIDZAAD en ander ZAADAFVAL. A. Man in 't Veld, Deventer- straat 494, Apeldoorn. Gevraagd: een HAKSELMACHINE. Te koop of te huur gevr.: BOUW OF GEM. BOERDERIJ van 10—20 ha. Goed land, onverschillig waar. Br. onder no. 10297 „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. Te koop gevraagd een In prima staat verkeerende VATSPUIT met kanonsproeier, door B. v. d. Laan, Niebert (Gr.). TE HUUR GEVRAAGD Te huur gevraagd een wel gelegen TUINDERIJ. Br. onder no. 10348 Uitg. „Volk en Bodem", Postbus 281, Den H-ag. Te huur gevraagd: een HUIS met 3 ha bouwland. Br. K. Reijn, Molenpad 487, Groote broek. DIVERSEN Wie ruilt, wonder klein KAMERHONDJE (reu) tegen kamerhondje Wie ruilt mijn BOERDERIJ groot 15 ha tegen SLEEPERSBEDRIJF of aandeel melkfabriek of iets anders. Brieven onder no. 10293 „Volk en Bodem" Postbus 281, Den Haag. HET GAAT er niet altijd om een rede naar te worden, want voor de 100.000 anderen, die hun verlegenheid of spreekangst overboord willen werpen en vlot spreker worden, is Donders' cursus eveneens 'n uitkomst. Prospectus gr. bij Dondersschool, Laan v. Meetf- dervoort 495, Den Haag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7