PROEFVELDVERSLAGEN Verslag van den ontwikkel in gsdag voor de fruitteelt te Goes Wat moet de boer aan omzetbelasting betalen Boeren let op! II (Slot). Teeltproblemen DE teelt van bessen en frambozen, is altijd het stiefkind in de fruit teelt geweest, zoowel van de wetenschap als van de praktijk. De praktijk verwaarloost deze culturen meestal t.o.z. van den snoei, de grond bewerking en de ziektenbestrijding. Bij de grondbewerking dient men er rekening me do te houden, dat dank zij de oppervlakkige beworteling met de hand gespit moet worden. Deze opper vlakkige beworteling kan op sommige gronden ook mislukking door droogte ten gevolge 1 ebben. Een zware stal- mestbemesting kan soms wonderen doen. Met de selectie van het plantmateriaal is ook op het gebied van de teelt van het kleine fruit nog veel te bereiken. De kruisbes is het beste bestand tegen beschaduwing. Voor onderbeplanting in boomgaarden neemt men bij voorkeur de Engel.che witte, daar deze variëteit geen hinder ondervindt van een bespui ting met Californische pap. Als con sumptiebes geeft men echter de voor keur aan de Crown Bob. De roode bes Als fabrieksbes is de Duitsche zure zeer goed. Deze bes is echter bijzonder ge voelig voor kaligebrek. De knoppen loopen dan slecht uit en in den zomer vertoonen de bladeren verdroogde ran den, die kenmerkend zijn voor^ de z.g. randjesziekte. Geeft het analyseverslag na grondonderzoek een kalipercentage lager dan 20%, dan kunnen deze ver schijnselen zich voordoen. Bij gebruik van kalizout 40% kunnen zich dezelfde verschijnselen voordoen, die dan veroor zaakt worden door een overmaat van Chloor. Aangeraden wordt daarom behalve op lichte gronden het kali- zout voor de bessencultuur voor 1 Jan. uit te strooien. De zwarte bes is het minste bestand tegen beschaduwing. Bekend is het hooge gehalte aan Vitamine C, dat de zwarte bes bevat. Ten opzichte van de bemesting kan opgemerkt worden, dat de zwarte bes meer behoefte heeft aan stikstof dan de roode bes. De Davison Eight heeft veel last van virusziekten. De Wellington XXX is de beste zwarte bes in Zeeland. In het Noorden heeft de Roodknop veel opgang gemaakt. In het algemeen is een nauwere selec tie bij het voortplantingsmateriaal van zwarte bessen noodig. Toch heeft de N.A.K.B. keuring reeds goede resultaten opgeleverd. Voor verv .ngsnoei moet goed gezorgd worden. Tn de struiker mag geen hout voorkomen dat ouder is dan 3 jaar. De mooiste bessen en de grootste trossen groeien aan éénjarig hout. De framboos Het beeld van deze cultuur wordt be- heerseht doo' de ziektenbestrijding. Het middel tegen het frambozenkevertje „Derris", dat thans niet meer te ver krijgen is, heeft in Gesarol een vervang- middel gevonden, dat volgens de onder vindingen in Zeeland zelfs beter is. Moeilijker te bestrijden zijn de virus ziekten in de frambozenteelt. Van de oudere variëteiten is de Hornet het sterkste tegen deze ziekten. Van de tegenwoordige variëteiten is de Preussen het gezondste-. Ook de steng elziexten de z.g. slapers waarbij in het voorjaar de knoppen net uitloopen, behcoren tot de fram- bozenziekten, die den teler heel wat moeite kunnen veroorzaken. Een be spuiting in het voorjaar met Bordeau- sche pap is hiertegen aan te bevelen. Als tusschenbeplanting in den boom gaard is de framboos ongeschikt. De aardbei Het sclecteeren van aardbeien op virus vrij plaxitmateriaal is uii-rst moeilijk. In Krabbendijke had men in het bijzon der te kampen met de aardbeien mijt. Sinds kort heeft men hiertegen een af doend middel gevonden, waarbij het plantmateriaal in een gaskist wordt ge bracht. In Zeeland tracht mer ook zoo'n kist te krijgen wat in verband met de materiaalschaarschte nog niet gelukt is. De aardbei wordt veel gebruikt als ondercultuur in jonge boomgaarden. Daar dit gewas -'eel vocht onttrekt aan de bovenlagen van den grond komt het voor. dat de appels van de onderteelt te lijden hebben. In welk bedrgfstype hoort het kleine fruit nu thuis? Voor 1930 waren er voor de culturen van klein fiuit meei mogelijkheden dan thans. Men diende klein fruit als onder teelt in jonge aanplantingen in te scha kelen om de improductieve jaren te over bruggen. Men had toen ook met de ziektenbestrijding niet met die moeilijk heden ten opzichte van de onderbeplan ting te maken, die tegenwoordig de combinatie hard fruit kleinfruit min der gewenscht doen zijn. Aan de oude methode kan n.l niet wor den vastgehouden. In de laatste 20 jaar heeft de fruitteelt zich omgeschakeld van den extensieven naar den intensieven vorm. Vooral in het klein bedrijf, waar met eigen krach ten gewerkt werd, was de teelt van het kleine fruit volkomen op zijn plaats. Vooral met het oog op het belangrijke gedeelte dat bij de productiekosten van klein fruit gevormd wordt door de arbeidsloonen moeten deze culturen op het groot bedrijf, waar men aangewezen is op bet--1de arbeidskrachten, als on derbeplanting ontraden worden. Na en kele jaren moet alles immers met de hand worden bewerkt.. Bessen zijn boven dien niet meer noodig, daar dank zij de meerdere ervaringen, die men heeft met de zwakkere onderstammen, de onderbeplanting uit dezelfde vruchten soort kan bestaan als de hoofdbeplan ting. Daar 't ideaal van iederen fruitkweeker moet blijven om gedurende het grootste gedeelte van het jaar op de veiling aan te voeren, kan men ook op het groot bedrijf, het kleinfruit niet geheel mis sen. Men dient het dan echter volvelds aan te planten en moet hierbij terdege met de beschutting rekening houden. Voor een goede verhouding dient op een RUenafstands- en Stikstofbemestingsproef met Wintertarwe Op het proefveld van het Landbouwproef- bedrijf te Wilhelminadorp werden ver bouwd Carstens V en Juliana bij twee ver schillende rijenafstanden en vier verschil lende stikstofgiften. De rijenafstanden be droegen 24 en 36 c.m., terwijl de aange wende N.-hoeveelheden overeenkwamen met 20, 40, 60 en 80 kg. zuivere N. in den vorm van kas. De proef werd in 4-voud aangelegd, met dien verstande echter, dat op twee par. de hoeveelheid zaaizaad per r(j gelijk bleef, terwijl op de twee andere het kwantum zaaizaad per are even groot werd. In dit laatste geval kwamen de planten in de rijen dus dichter te staan. Van elk object kwamen dus 2 veldjes voor. De grootte van elk perceeltje bedroeg 0.77 are. Grondsoort: Middelmatig zware klei. Voorvrucht: Aardappels. Gezaaid: 15 October. Opkomst: 27 October. De opkomst was zeer regelmatig, terwijl al spoedig te zien was dat de veldjes, waarop de hoeveelheid zaaizaad per rij gelijk genomen was, bij den grooteren rïjenafstand een dunneren stand verkregen. Alles kwam goed door den winter. De uit werking van de kas. die 27 Febr. uitge zaaid was, kon midden April reeds goed waargenomen worden. De perceeltjes met de lichtste bemesting vertoonden al spoe dig een aanmerkelijken achterstand bij de zwaarst bemeste objecten. Verdere ontwikkeling: De rïjenafstand van 36 c.m. bleek, wat trouwens te verwach ten was, wel gemakkelijk voor de onkruid- bestrijding, maar het duurde veel te lang voor de tarwepianten den grond voldoende bedekten. Op het oog was weinig of geen verschil te bespeuren tusschen de dik en dun gezaaide veldjes met den 36 c.m. rijenaifstand. Bij het tellen der halmen bleek, dat op beide gedeelten van het proefveld de objecten met den 36 c.m.- rijenafstand veel meer halmen per strek- kenden meter bezaten dan die met 24 e.m.- rijenafstand. De verhouding was gemid deld als 132-100, althans bij Juliana. Bij Carstens V was ze echter op de dikker gezaaide veldjes als 142:100. Legering trad door het vele droge weer niet op, alleen Carstens V toonde op de veldjes, die een bemesting gekregen had den naar 80 kg. N-h.a. en op enkele veld jes van het 60 kg. N-object, eenige neiging tot legeren. Juliana bleek dus wat stevi ger te groeien. De lengte van bet stroo was bij beide rassen en op alle objecten vrijwel geliik, n.l. pl.m. 1.20 m. Ziekten: Het heele proefveld werd om streeks half Juni tamelijk sterk aangetast door bruine roest, doch duidelijke verschil len tusschen de objecten waren niet waar te nemen. Rijpen. Carstens V was drie dagen eerder rijp dan Juliana, terwijl tusschen de N-ob- jecten geen verschil te zien was. Gemaaid: Carstens V op 30 Juli en Juliana op 2 Augustus. Kwaliteit van het zaadVan beide rassen leverden de objecten weinig verschil op, doch over 't algemeen was de korrel af komstig van de 24 c.m.-objecten wel iets blajiker, doch wat kleiner van stuk dan die van de 36 c.m.-objecten. De perceeltjes, die de meeste stikstof ontvingen, gaven een iets bruiner en smaller korrel dan de veldjes met de minste stikstof. De grootste gemiddelde graanopbrengst werd verkregen met Juliana, gezaaid op 24 c.m. rïjenafstand en bij een bemesting met 60 kg. N. per h.a. Cichorei-proefveld. Bij den heer J. StoutenTak te Ooster- land werden proeven met cichorei genomen. De verbouwde selecties waren Smouters: Kr. Breen, E. Grinwis, A. Vliet- land en Kom. Mastenbroek. Lange Flakkeesche: A. Kattestaart, M. v. d. Boom, P. van Houten, G. Katte staart, Gebr. Santifort, Kr. Breen, Kom. Mastenbroek, D. Sperling, KI. Masten broek en Gebr. Witte. Palingkoppen: Zwaan en de Wiljes, Sultana en Magda. Maagdenburgers: Zwaan en de Wiljes No. 1 en Caferica van A. R. Zwaan en Zoon. Drastische verlaging van den Bundveeprijs aangekondigd. Er zijn op korten termijn van overheidszijde maatregelen te ver wachten om de prijzen van het rundvee drastisch te verlagen. Aangezien de handel in rundvee momenteel in hoofdzaak wordt beheerscht door speculatieve over wegingen, kan overheidsingrijpen niet langer uitblijven. Belangheb benden worden verwezen naar de officïeele publicatie hierover. bedrijf 10% van de te beplanten opper vlakte door kleinfruit te worden inge nomen. De frambozen behooren ook beter in het kleinbedrijf thuis. Slechts in het kleinbedrijf is de teelt van klein fruit niet te missen als onder beplanting, ook bij appel en peer. Ook bij pruimen en kersen is bet nog steeds op zijn plaats. Het kleine fruit beteekende voor vele minder kapitaalkrachtige personen de eenige mogelijkheid om zelfstandig fruit kweeker te worden. De conclusie van Ir. de Bakker is ten slotte, dat in het normale fruitbedrijf anders dan volvelds het kleine fruit niet is aan te bevelen. A. H v. d. KNOOP. in de week van 2330 Jan. 1941 Zondag 23 Jan. Hilversum 1, 8.00 uur: We beginnen onze uitzendingen weer met „De zin van het Boer zijn". 12.45 uur: Dirk v. d. HOI za! in zijn serie „Als ik het voor het zeggen had", een gemoedelijk praatje houden tot onze boeren. Maandag 24 Jan., Hilv. I. 13.00 uur: Land en Volk brengt een uitzending over Po- terbewaarplaatsen, ook voor de kleine boeren. Verschillende groote boeren heb ben reeds een eigen bewaarplaats maar door coöperatief samengaan kan er ook iets bereikt worden door de kleinere boeren. Dinsdag 25 Jan., Hilv. I. 13.30 uur: Prof. J. M. N. Kapteyn zal zijn laatste lezing houden over het werken en streven van de stichting „Saxo Frisia". Woensdag 26 Jan., Hilv. 1. 13.00 uur: Land en Volk brengt een vraaggesprek over de verkaveling rondom de Steenwijker- kamp. De verslaggver is: D. Hiddinga. Donderdag 27 Jan., Hilv. 1. 13.00 uur: De heer A. J. Herwig zal spreken over „Het zaaien van vroege koolsoorten en andere groenteplanten in den bak". Vrijdag 28 Jan., Hilv. I. 13.00 uur: Wij brengen een bezoek aan een Landbouw- tuigpaardenfokkerij in de Betuwe. 18.45 uur: In de serie van de Directie van den Landbouw zal gesproken wor den over de beteekenis van het Friesche paard. Grondsoort: zeer lichte klei. Voorvrucht: Witte boonen. Bemesting werd niet aangewend. Aantal par.2, elk van 0.28 are. Gezaaid: 7 Mei met de kleine machine op een rïjenafstand van 35 c.m. Hoeveelheid zaaizaad: Deze was afhanke lijk van de gebruikswaarde van het zaad. Opkomst: 18 Mei stonden alle selecties boven. De sel. van Van den Boon kwam echter zeer slecht op, zoodat deze veldjes mislukten. Ontwikkeling: Aanvankelijk hebben alle selecties wat van de droogte en van zand verstuiving geleden, doch later liet de groei weinig te wenschen over. Het aantal schieters bleek bij de Lange Flakkeesche van A. Kattestaart en de Maagdenburger van Zwaan en de Wiljes abnormaal hoog. Rooien: Op 16 November had het rooien plaats. Dit leverde bij de meeste rassen weinig moeilijkheid op, doch de Smouters van G. Tani's en de Lange Flakkeesche van Gebrs. Santifort rooiden het lastigst. Voor de zwaardere gronden komen deze twee selecties ons dan ook minder ge schikt voor. Vorm der wortels: Smouters: Kr. Breen gaf flinke, regel matige wortels. E. Grinwis eveneens, doch wat korter. Die van G. Tanis waren zeer lang, dun en onregelmatig. Die van A. Vlietland kort, doch regelmatig. Kom. Mastenbroek leverde een flinken, grooten wortel. Lange Flakkeesche: Sel. A. Mattestaart, vrij lang en regelmatig van vorm. P. van Houten, matig lange, regelmatige wortels. Die van G. Kattestaart waren vrij lang, doch wat vertakt. Gebrs. Santifort gaven lange, onregelmatige wortels. De Sel. Kr. Breen was kort en gaaf: die van Kom. Mastenbroek flink en goed uitgegroeid. Sel. D. Snerlirig was vrij kort en eenigs- zins vertakt. Sel. KI. Mastenbroek was lang en flink van stuk. Sel. Gebrs. Witte, flinke 'regelmatige wortels. Palingkoppen: Sel. Zwaan en de Wiljes was kort, vrij onregelmatig en eenigszins vertakt. Sultana was wel regelmatig, doch wat kort. Magda kenmerkte zich door lange, regelmatige wortels. Maagdenburgers: Zwaan en de Wiljes No. 1 waren regelmatig en vrij lang, ter wijl Caferica van A. R Zwaan en Zoon eenigszins vertakt waren. De grootste gemiddelde opbrengst aan ver- sche wortels gaven de Smouters van E. Grinwis. Zaterdag 29 Jan., Hilv. I. 13.00 uur: Land en Volk sluit zijn Uitzendingen van deze week met de eerste wenken voor onze Volkstuinders. 13.30 uur: De wekelijksche wandeling. De wadden in den winter, een wandeling met H. Bloem. V Geen veebedrijf zonder e; •- voerplan. Om een goede voedering n het vee met het aanwezige voer te tunnen uit voeren, is het opstellen van een voeder plan noodzakelijk. Houdt men zich aan zoo'n goed opgesteld schema, dan kan het niet voorkomen, dat men onver wachts veevoer te kort heeft, en de die ren in productie achteruit gaan. Het beste hooi voor het melkvee en de kalveren. De paarden kunnen wel met wat minder kwaliteit volstaan. Let op, dat bij het dorschen het graan goed uKgedorscht wordt. Slecht uitdor- schen beteekent in dezen tijd minder graan voor de gemeenschap en dient dus vermeden te worden. Het opstellen van een bouwplan voor het bedrijf is een belangrgk ding. En, in den stillen tijd van den winter heeft men daarvoor wel de gelegenheid. De tijd, daaraan besteed, is nuttig besteed. Luchtbanden kunnen in het landbouw bedrijf bij goede en verstandige behan deling wél 6, 7 of 8 jaar meegaan. Een luchtband is nu een kostbaar bezit. Wees er zuinig op. Onlangs hebben de boeren het aangif teformulier voor de Omzetbelasting thuis gekregen, dat ingevuld moet worden. Daarom meenden wij er goed aan te doen een overzicht te geven van de verschillende producten en diensten waarover omzetbelasting betaald moet worden en tevens hoeveel pet. de belas ting daarvan bedraagt. Te betalen omzetbelasting: Handel in vee (verkoop binnen 14 dagen na aankoop) vrij. Veeleveringsbonnen 1 pet. Alle andere verkoop van vee 1 pet. Melk aan de fabriek vrij. Wol aan de regeering 1 pet. Granen e.d. aardappelen en sui kerbieten vrij. Pootaardappelen 1 pet. Pootaardappelen voor export (B.E.A. II) vrij. Hooi, stroo, gras 1 pet. Groente, fruit, e.d. aan de veiling vrij. Zaaizaden 1 pet. Rooipremie 1 pet. -Scheurpremie en overname scheurplicht 2 pet. Dekgelden 2 pet. Loonploegen 2 pet. Vee in de weide aanneme 2 pet. Dorschen, maaien, hooien vrij. Verpachte onroerende goedei'en (weiland enz.) vrij. Subsidie dekbeer, dekstier, enz. 2 pet. Het voornaamste, waar men in de prak tijk mee te maken heeft, is hiermede wel genoemd. Vul het aangifteformulier goed in, dat bevrijdt U van moeilijkheden. Boven staand lijstje zal U zeker van pas komen bij de invulling van het formulier, zoo dat U er voor kunt zorgen niet meer te moeten betalen dan noodig is. Op onderstaande data dient C goed te letten: 25 Januari: Paardentaxatie te Hulst. 26 Januari: Paardentaxatie te Axel. 31 Januari: Laatste keuring van brouwgerst te Kort- gene. Hierbij het ras vermelden. 1 Februari: Paardentaxatie te Zierikzee. Laatste keuring van brouwgerst te Hulst en Costburg.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3