Meer voedselproductie Wenken van de week door grondverbetering De (öurant Het Nieuws van den Dag 4 Het boerengeriefhout is zeer schaarsch. Daarom is 't maar goedfdat er heel wat boeren zijn, die zich vroeger van wat meer hout voorzien hebben, dan zij voor direct gebruik noodig hadden. Daar hebben zij nu voordeel van. Maar aan alles komt een eind, zoo ook aan een»voorraadje hout voor geregeld voorkomend gebruik. Daarom moet men zien met het hout, dat men nog heeft of dat men nu nog kan koopen, zoo lang mogelijk toe te komen. Een goed middel om den le vensduur van het hout te verlengen, is het wolmaniseeren. Men lost 1 kg Wolmanzout op in 35 liter water Hiermee bestrijkt men hel hout. Iaat het drogen en be strijkt het dan nog eens. Is er in Uw omgeving een wolmani- seer-inrichting, dan kan men het hout beter daarheen sturen, omdat de be handeling daar met meer resultaat kan worden uitgevoerd. Het hout wordt dan minstens 7 dagen in een oplos sing van Wolmanzout ondergedompeld. Gewolmaniseerd hout is niet schade lijk voor de gezondheid van het vee Duur is de bewerking niet, want 1 kg Wolmanzout kost plm f 3.75. Verpleging van paardenhoeven. Stra.alkank.er is een euvel aan den paardenhoef. waardoor beduidende schade kan optreden. Bij ernstige ge vallen van deze aandoening, in de practijk vaak bekend als rotstraal. kan het paard blijvend kreupel war- den Meestal ontstaat het doordat een klein scherp voorwerpje onder in het leven van den hoef dringt, en dan aanlei ding geeft tot een ontsteking, die steeds verder in den hoef doorwoe kert. De ontsteking breidt zich ge makkelijker uit, wanneer de paarden sieeds in natten mest staan, dus de stal niet goed schoongemaakt word. Voorbehoedmiddelen zijn. geregeld de hoeven control eeren. en schoonhouden, bij het beslaan nog eens extra goed den heef en vooral den straal nakijken en zorgen voor 'n drogen stal met steeds frisch strooisel. t uigedierie opruimen. Ratten en muizen kunnen op de boer derij heel wat opvreten. Wanneer men ziet. wat dit ongedierte in zak ken graan kan huishouden, dan zal men begrijpen, dat er heel wat waar devol menschelijk en dierlijk voedsel verloren gaat door hun vreterij- Op het eene bedrijf heeft men er meer last van dan op het andere, maar schade is er overal waar dit ongedier te voorkomt! Dt katten op de boerderij doen dan ook een nuttig werk. wanneer zij de ratten- en muizenplaag binnen de per ken houden. Maar vaak kunnen de katten het ongedierte toch niet baas en dan is het zaak. dat men andere maatregelen neemt Want het is nu niet alleen een kwestie van geldelijk verlies voor den boer, maar ook van verlies van producten, die wij voor de voedselvoorziening niet kunnen missen JEr zijn voor de bestrijding van ratten en muizen verschillende vergiften in den handel, waarmee goede resultaten worden verkregen, De verschilleode fabrikaten hier te gaan noemen, is niet noodig. Koopt men een bekend merk. dan heeft, men een product, dat goed is. De zorg voor het vee. Een goede verpleging van het vee is naast een goede voeding hoofdzaak voor een goede productie. Trouwens, de rechtgeaarde veehouder zal er toch al wel voor zorgen, dat zijn vee er goed verzorgd uitziet en op een schoo- nen stal staat Voor het melken zal men uier en' ach terstel goed'schoon wrijven met een doek, zoodat geen mest deeltjes en stof tijdens het melken in den emmer kun nen vallen. Voor het leveren van goe de melk is dit een belangrijke zaak. De melker, die zijn vak verstaat, zal daar wel niet tegen zondigen- Natuurlijk wordt de stal i^deren dag goed uitgemest en goed van stroo voor zien, zoodat de dieren zich niet smerig kunnen maken, door in de mest te lig gen. Staarten opbinden is op ieder goed verzorgd bedrijf in den loop der jaren een doodgewone zaak geworden. Dan het borstelen. Ook iets, dat tot de geregelde werkzaamheden moet behoo- ren. Het voeren op stal geeft altijd stof evenals het spreiden van het stroo. Verzorgt men de huid van de dieren niet, dan zet het stof zich vast tus- "schen de haren en huidplooien, en geeft zoodoende aanleiding tot jeuk, huidaandoeningen, optreden van onge dierte, énz. Daarom hebben we de bor stel steeds bij de hand en zorgen, dat de huid van de dieren schoon blijft. Het vee zal zich er behaaglijker door voelen en dat' komt de productie ten gdede. Voederbieten voor varkens. Dat aardappelen een geschikt voer is voor de varkens, weten we reeds. Maar ook voederbieten met hoog gehalte zijn een best voeder, waar men ook bij de varkenamesterij beste ervaringen mee heeft opgedaan. Wel duurt de mestpe- riode wat langer, In vergelijking met het mesten met meelmengsels, doch bij het voeren van aardappelen en voeder bieten behielden de dieren een goede gezondheid en werd een alleszins be vredigende groei geconstateerd. Op „De Schothorst" het proefbedrijf van het Centraal Bureau, waar Dr. Grashuis directeur van is, zijn hierover indertijd belangrijke proeven genomen. Bezanding. Dit is een belangrijx midaei tot heront ginning. Overal waar op ontginningen niet of onvoldoende bezande veengedeel- ten, hetzij hoog-, laag- of moerasveen voorkomen, is het in 't belang der zeker heid en de verhooging van opbrengsten noodig deze te bezanden met een goede kwaliteit zand (geen loodzaiïd, d. i. de grijze, uitgeloogde fijnkorrelige zandlaag, die dikwijls op 20-30 cm diepte onder de heideplag voorkomt). Geel of bruin zand is goed en wanneer het leemhou- dend is nog beter. Het wordt ter dikte van t 10-12 cm op het veen gebracht Is het hoogveen, dan wordt het 20 cm diep doorgeploegd en dus met het veen vermengd Na ploegen worden cultivator en eg gebruikt voor innige vermenging Op laag- en moerasveen wordt het niet oi hoogstens ter diepte van 15 cm doorge werkt, omdat hier het zand anders te spoedig naar de diepere lagen zou ver dwijnen en dan zijn gunstige werking verliezen Bezanding heeft tot gevolg, dat de grona zich sneller verwarmt en minder of niet onderhevig is aan nachtvorsten De soor telijke warmte van zand is n.l. veel klei ner dan van veen. Bevroren veengrond ontdooit veel langzamer dan zand, waar door na ontdooiing veengrond veel latei kan worden bewerkt dan andere grond soorten Bezanding van veengrondsoorten is een vorm van herontginning, die in deze tij den niet genoeg kan worden aanbevolen ook al omdat andere uitgaven voor zaai en pootgoed, mest enz. daardoor veei beter tot hun recht komen en de zeker heid der oogsten wordt verhoogd Meestal is het benoodigde zand uit den ondergrond te halen of op niet groote af standen van de te bezanden gedeelten In sommige gevallen is het mogelijk het werk zonder kruiwagens uit te voeren, dus het zand direct uit den ondergrond strooksgewijs over het veen te werpen In andere gevallen van aanvoer over b.v. 100 m worden kruiwagens en planken ge bruikt en bij nog grooteren afstand kip- karrert en draagbaar spoor. Er dient nauwlettend voor gezorgd, dat de grond na bezanding effen is, terwijl bij het graven van zandputten onder de veenperceelen deze later bij vulling 10- 15 liooger worden aangevuld voor het z.g. nazakken of inklinken. Over de resultaten. De Veenkoloniën in Drenthe, Friesland en Groningen danken hun welvaart en goeden naam op landbouwgebied aan de bezanding van de afgebonkte bovenste veenlaag (turfstrooisellaag), die op den ondergrond van het afgeturfde hoogveen kwam te liggen. De voortreffelijke water capaciteit en de doorlatendheid van deze zoogenaamde bonkaarde heeft in verbin ding met de bezanding ter dikte van ge middeld 10-12 cm een kunstmatigen bo dem doen ontstaan, die voor nagenoeg alle gewassen de hoogste groeivoorwaar- den vervult. Door de bezanding verkrijgt veenkoloniale grond een ideale soortelijke warmte waardoor hij ook voor tuinbouw zeer ge schikt is. Dit blijkt uit de resultaten die bijv te Hoogezand. Deurne, Sappemeer. Kalkwijk. Wildervank Veendam, Helena- veen en andere plaatsen, zoowel met de cultuur onder glas als in den vollen grond worden verkregen. Voorbeelden van het nut der bezanding van laagveen- en moe rasveengronden vormen o.m groote op pervlakten onder Steenwijk, Vollenhove Blochteren, Anlo, Hoogezand, Haren (Oft* nen), Gramsbergen, Halfweg, Üpendam en tal van andere plaatsen. Dit systeem is voor 't eerst op groote schaal toegepast op het landgoed Cunrau in Saksen en heeft zich van daar uit ook ln ons land verbreid. Uit de toenemende uitbreiding van haar toepassing blijkt, dat zij groote voordeelen biedt. De grond wordt vaster, beter begaanbaar, warmer en laat een ruimer keuze ten opzichte van te verbouwen gewassen toe, afgezien van zijn grootere bruikbaarheid ook voor grasland. Er komen echter enkele terreinen moeras veengrond voor van zoodanige dikte eh met een zoo losse, moerassige structuur, dat deze grond moeilijk in goeden staat kan worden gebracht. Het zand zit t« diep of moet over te grooten afstand worden aangevoerd, terwijl^ de grond te los is om het zand in de bovenlaag vast te houden. Zelfs bij diepe drooglegging, wat meestal uitsluitend door bemaling kan geschieden, duurt het nog jaren, voordat de grond vast genoeg is om paar den en werktuigen te kunnen dragen, zoo dat direct gebruik als bouwland niet wel mogelijk is; voor tuinbouw zou het nog gaan en daarvoor is de grond ook prima. Een goed voorbeeld van dit soort grond vormt de Koekoekpolder bij Kampen, om streeks 1912-1916 in cultuur gebracht. De moeilijkheden, die daar bij de bewerking met paarden en machines werden onder vonden, waren in de eerste jaren wel haast onoverkomelijk. Thans is de grond veel vaster geworden door inklinking en goede drooglegging en zoowel voor gras- als bouwland en tuin bouw zeer geschikt. Bij de perceelslndee- ling mogen deze niet te groot worden uit gezet. Het beste is den grond in den eer sten tijd op akkers te leggen van hoog stens 50 m breedte en deze akkers met den grond uit de slooten eenigszins rond te leggen, zoodat het regenwater van het midden naar weerszijden kan afvloeien. Dit bevordert de vastheid. Komen zand lagen op niet te groote diepte voor soms zijn verspreid zandige gedeelten aanwezig dan wordt natuurlijk bezan ding toegepast. AFD. BOSCHBOUW EN ONT GINNING. INGEZONDEN (V1EUEDEELING Het droogzetten van de koeien Wat de practijk doet. Vooropgesteld zij dat er over 't droogzetten bij de practijk nog heel wat verschil van meening bestaat In de zuivere wei degebieden en vooral daar, waar aan fokkerij wordt gedaan, is het regel, dat de koeien voor het afkalven een droogtoestand krijgen van 8 a 10 weken, dus rond twee maanden. Er zijn echter ook veehouders, die de dieren maar een korten droog- stand geven, van slechts 3 a 4 we ken. Anderen melken de koeien door, b.v eenmaal per dag In den tegen v/oordigen tijd. nu de melkgiften niet meer zoo hoog zijn. zal dat misschien minder gebeuren dan vroeger, doordat de melkgift sneller daalt. Maar juist deze mindere melkgift kan oorzaak zijn, dat"men om toch zooveel mogelijk melk winnen, de koeien doormelkt. Over de noodzakelijkheid van het choogzetten zijn tot voor enkele ja ren nooit veel onderzoekingen ge daan. De laatste jaren is dat echter we] gebeurd, mede in verband met de nieuwe inzichten in de veevoe dingsleer Gaan we bij natuur te rade dan dient de melkgift om het jonge dier te voeden. Zoodra het jong zelf vol doende voedsel kan zoeken, houdt de melkgift op Volgens den natuur lijken gang van zaken heeft het moederdier dus een langen droog sta nd Ons productievee is -echter door het ingrijpen van de fokkers hoe langer hoe meer van de natuurlijke levens verhoudingen afgeraakt, en produ ceert veel meer melk dan voor het kalf alleen noodig is. Dat stelt uiter aard aan de stofwisseling en aan de reservestoffen in het lichaam van de koe veel hoogere eischen. etenschappelijke onderzoekingen. Uit onderzoekin-gen weten wij dat het kalf bij de geboorte een reserve aan minerale stoffen meekrijgt, wel ke voldoende is voor de periode, waarin het zelf nog geen voedsel op neemt, waar mineralen in voor komen Met de kalk, het phosphor en de bouwstoffen voor het eiwit is dat echter anders. Deze stoffen ontvangt het kalf uit de melk. Wanneer een koe dus veel melk geeft, geeft het dier daarin groote hoeveelheden kalk en phosphor af. en tevens een gioote hoeveelheid aminozuren, d.z. de bouwstoffen voor dierlijk eiwit. Wanneer de koe nu uit het voedsel niet evenveel kalk, phosphor en aminozuren kan opnemen, als zij in de melk afgeeft worden de reserves ir» het lichaam aangesproken Er ontstaat dus in het lichaam een afbraak. Vooral bij dieren niet een hooge productie is het niet mogelijk, dat tijdens de lactatieperiode de stoffen, die in de melk worden af gegeven, uit het voedsel weer wor den aangevuld. Eensdeels kan men vooral thans niet voldoende eiwit ten in het voedsel geven, terwijl het anderzijds ook zoo is, dat de koe, ook al ontvangt zij de genoemde stoffen in voldoende mate in het voer. niet in staat is het allemaal in het lichaam op te nemen. Er wordt per liter melk 1.5 gram kalk en 1.9 gram phosphor afgege ven door de koe. Over een heele lac- tatie-periode worden dat groote hoe veelheden, n.l. bij een totale melk gift van 3000 liter. 4.5 kg kalk en 5.7 kg phosphor. Dit moet dus uit het voedsel worden aangevuld. Dan komt daar verder nog bij, wat noo dig is voor de instandhouding van het eigen lichaam van de koe en voor de vorming van de vrucht. Zooals reeds gezegd, is het niet. mo gelijk, dat een koe tijdens de lacta tieperiode, al deze stoffen weer aan vult uit het voeder. Daarom is een flinke droogstand noodig, om het dier in de gelegenheid te stellen, in het lichaam op te bouwen, wat tij dens de melkgift is afgebroken. En wat zien we nu in de practijk nog wel eens Dat juist de melk-

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4