W De hengstenkeuringen (type trekpaard) te Groningen Moderne aanplanting van vruehtboomen 10 MILLIARD Het aanbod van driejarige heng sten was hier grooter dan we ge wend zijn. Er waren 17 aangegeven, .waarvan 5 afwezig bleven. Gekeurd wer den dus 12 jonge hengsten, van welke 3 werden goedgekeurd. Hiervan waren er 2 in Groningen gefokt. 2 zoons van Primus K 1607, den hengst die ook thans weer bewees een Vaderpaard van betee- kenis te zijn. Als een extra hengst no teerden we Dragon van Dorpzicht, die Dragona van Dorpzicht. één der aller beste trekpaardmerriën van Groningen tot Moeder heeft. Dragon is fraai van lijn, heeft beste, zware beenen en toonde beste gangen. Hij is nog lang niet uit gegroeid, maar we zien in hem een een zekeren toekomstigen K hengst. In schrijving in het keurstamboek kan thans niet meer op driejarigen leeftijd, maar op zijn vroegst als vierjarige plaats hebben. Voor de meeste heng sten is dit ook gewenscht, daar ze als driejarige nog lang niet volgroeid zijn, maar voor de werkelijke kophengsten, die er uitJoopen, is dat uitstel overbo dig en tevens een handicap. De tweede Primuszoon die werd gekeurd, is Lion van den Dijk. Zijn type is ongetwijfeld best, hij heeft ook voldoende zwaar beenwerk, maar hij schiet te veel te kort in cie beenstanden. Verder werd goedgekeurd Kovacs van Seln'sse (V. Kovacs van Kruiningen K 1786), een bestgelijnde, zware hengst met bemer kingen in rug en achterbeen, maar een hengst met toekomst. Deze jonge, nog rauwe hengst zal ongetwijfeld in ieder opzicht verbeteren wanneer hij tot een kerel is uitgegroeid Van de 6 aangegeven vierjarige heng sten bleef er 1 afwezig. Wederom goed gekeurd werden Nardus Certain van Lamswaarde K 1429), en Albion van 't Slotje (Albion d'Or K 1615). Voor den eersten keer goedgekeurd werden Simon (Urbain van Frederica K 1794), een zware goed gelijnde hengst met goede bewegingen Verder waren er 11 vijfjarige hengsten aangegeven, waaronder 6, wier goed keuring reeds tot 1945 was verlengd, n.l. 3 K hengsten voor deelname aan de Premiekeuring en 3 hengsten voor opname in het Keurstamboek. Geen de zer 3 werd inschrijvingswaardig bevon- -den. Van de resteerende 5 werden er 3 f wederom goedgekeurd, n.l. Brutus (Avenir van Antoniahoeve K 1796), Leon van Veerhoek (Gauloïs de Tasse- nier K 1700) en Carlo van Henriette Hoeve (Clairon de Ja Lijs K 1488). Deze laatste werd tevens ingeschreven on der K 2044 Een zware, breede, diepe hengst in extra conditie. Kon sterker in rug en het achterbeen. Resteeren nog 2 in 1943 afgekeurden. van welke er 1, n.l. Adolf (Avenir K 1554) thans weer werd goedgekeurd. Zware, grove hengst in beste conditie met bemerkingen in rug en het fundament Een echte evonturier. Als driejarige goedgekeurd, als vierjarige thans weer goed. Voorts stonden er nog 14 oudere heng sten in den catalogus vermeld waaronder 7 K hengsten alleen voor deelname aan de Premiekeuring. Hiervan bleven er 2 afwezig. Verder 3 K hengsten. Voor hernieuwde goedkeuring werden alle drie voor 4 jaren goedgekeurd, te weten Karei K 1020 (Primus K 1607), C airon van Hoek K 1714 (Clairon de la Lijs K 1488) en Gignon du Fosteau N 1767 (Espoir de Quarnegnon B.S. 30M988). Drie hengsten, wier goedkeu ring tot 1945 was verlengd werden voor opname in K aangeboden. Hiervan bleef 1 afwezig, de beide anderen wer den afgewezen. Tot slot werd er nog één hengst voor gebracht die alleen goedgekeurd kon worden als hij tevens in K werd inge schreven, daar hij reeds 4 keer voordien was goedgekeurd. Het was Doris (Do nald de Water K 1551), die thans ingeschreven werd onder K 2045. Hij stond er schitterend mooi voor, heeft een beste type en zware beenen met goede bewegingen. De Premiekeuring was gesplitst in 3 rubrieken en wel: A. Driejarige hengsten. 1 Dragon van Dorpzicht I pr., 2 Kovacs van Selnisse II pr.. 3 Lion van den Dijk m pr. Deze drie noemden we reeds in het begin van dit Verslag. B. Vierjarige en oudere K hengsten, beneden 1.66 m. 1 Clairon van Hoek K 1714, 2 Mignon du Fosteau K 1768, beide I pr.. 3 Karei K 1920, 4 Doris K 2045, beide II pr., 5 Souvenir van Clairon K 1856 (Clairon de la Lijs K teit beenwerk, hetgeen niet van alle hengsten gezegd kan worden. Doris noemden we reeds. Hij was zijn plaats ten volle waard. C. Vierjarige en oudere K hengsten van 1.66 m. en hooger. 1 Elegant van Veldzicht K 1868 (Bamum de Prin- cemaille K 1561), 2 Roland van Ave nir K 1961 (Avenir K 1554), beide I pr., 3 Nico van Groede K 1983 (Nico van Melo K 1795), 4 Carlo van Hen- riëttehoeve K 2044, beide II pr., 5 Max K 1870 (Donald de Water K 1551), 6 Blesson K 2038 (Urbain Frederica K 1794), 7 Dragon van Prinses K 1931 (Dragon d'Hondzocht K 1637), 8 Ba ron van Linge K 2037 (Aria's Clairon K 1740). Kregen een III premie. Elegant stond er schitterend voor, heeft een opvallend mooi type, maar toont al wat sleet in de beenen. Roland is een best fokproduct van Groninger bodem. Hij heeft de beste Edith van Zuidzantle tot Moeder en fokt best, hoewel hij niet de beste merriën krijgt toegevoerd. Hij heeft zich in type en beenen steeds verbeterd en is" thans uitgegroeid tot een klasse hengst. Nico van Groede, die met zijn eersten jaar gang veulens zoo buitengewoon naar voren kwam het afgeloopen jaar is ook een hengst van hooge klasse. Machtig van houw met typische lijnen en felle beenen. Toonde ook beste gangen. Deze 3 hadden we in omgekeerde volgorde verwacht. Carlo noemden we reeds. Liever zien we Max, den nieuwen import van den heer L. J. Veldhuis te Vlagt- wedde. Deze is harder. Hij heeft een machtigen bouw en felle beenen. Toonde ook beste gangen. Verder nog eenige goede hengsten, die hunne be merkingen hebben. Slotbeschouwing. Wanneer we deze collecties Premie- hengsten vergelijken met die van eenige jaren terug dan is er toch wel een opmerkelijke vooruitgang te be speuren. Vooral in type is men enorm vooruit gegaan. Op "de beenstanden en ook het gehalte van het beenwerk mag echter wel terdege gelet worden. Vele hengsten zijn te voos in de beenen en toonen vroeg sleet. De kromhielige stand Komt zeer veel voor. De voor stand is veelal zoogenaamd Belgisch en wordt als raseigenschap beschouwd, maar de Belgische stand kan ook te erg worden en dan is er zeker sprake van een afwijking en een heel leelijke ook. Dat neemt echter niet weg dat Groningen thans over een aantal wer kelijk beste hengsten beschikt, die de trekpaardenfokkerij -vooruit kunnen brengen. Thans is het zaak voor de leiding gevende personen op de fok- prestatiis der hengsten te letten en de bestfokkende hengsten speciaal naar voren te brengen. Fokpremies toeken nen op de veulens is o.i. de eerste stap die genomen moet worden. We weten wel dat hieraan het bezwaar verbon den is dat de veulens nog heel ver schillend op kunnen groeien, maar bij de veulens moet men tevens de Moeder in aanmerking nemen, wil men de fok- prestaties der hengsten beoordeelen. ii. ALS we een stuk grond voor fruit teelt bestemmen, dan dienen we ~erst terdege te onderzoeken of het perceel wel voor d'it doel geschikt is. Anders komen we later voor tal van teleurstellingen te staan. Nu zullen velen zeggen: „Dat zal mij niet gemak kelijk overkomen, ik kijk eerst wel uit voor ik aanplant", doch dan moeten we bedenken, dat er voorbeelden te over zijn, dat zelfs zeer bekwame fruit telers. met de grondsoort wel eens misgetast hebben en daar late- de wrange vruchten van hebben geplukt. Er zit zooveel onberekenbaars in en cal van factoren spreken hieibij een rol. als we alleen al maar denken aan wa terstand, grondsoort en de bepaalde variëteiten die we plaatsen willen. Is de grond bijv. wat aan den zwa-en kant. neem dan voor paradijs onder stam niet het type 9, want dit wil op zulken grond niet voort en zal dus een mislukking geven. Veel beter voldoet dan type 4, dit is ook wel een zwakke groeier, maar deze groeit toch sterker dan type 9. Ook moeten we op wat zwaren grond vooral jong plantgoed gebruiken. Éénjarige gevormde kronen van strui ken of hoogstammen zijn hier op haar plaats Ook zien we no% wel eens. dat men bovenop den grond geplant heeft, omdat het perceel aan den lagen kant lag. Dit is beslist een foutieve manier van planten, want de boomen komen er op den duur niet droger door te staan, daar de wortels al na een paar jaar in den natten grond zijn gekomen. Het eenige wat we er mede bereiken is, dat we alle moeite hebben om de boomen overeind te houden, daar ze met een beetje wind' al staan te rollen, dus dan moeten we er wel een paar palen bij zetten. Veel beter is het, zulk land op ruggen te leggen en mid den op die ruggen komen de boomen dan op ïijen te staan. Er tusschen kunnen we dan een flinke greppel gra ven, die het overtollige water spoedig af kan voeren naar de afvoersloot. Op deze manier kunnen we een heel goed resultaat bereiken, mits de waterstand niet veel te hoog is, want dan helpt ook deze plantingswijze niet. Willen we op grond met een tamelijk hoogen grondwaterstand vruehtboomen aan planten, dan moeten we pruimen nemen en geen appel, peer of kern. Vroegere manier van planten Als men "vroeger een boomgaard aan wilde leggen, dan had men daar een geweldig werk mede. Men maakte 14SS) IH pr. Beste rubriek, Clairon is -diepe gaten in den grond, waarin al1 er- een buitengewone hengst, breed en diep met zeer fraai type, staat daarbij op 4 beste zware beenen. Mignon die reeds 15 jaar is, begint men de jaren eenigs- zins aan te zien. Dat neemt niet weg dat hij nog van opvallende klasse is en uitmuntend door zijn markante lijnen. In Zijldijk heeft hij tot nu toe uitstekend gefokt. Karei heeft best werk geleverd in 't Oldambt. Is ook steeds een hengst .van prima klasse, fraai gelijnd en met beste, harde beenen. Hij heeft kwali hande afval gedeponeerd werd en ten slotte werd daar de boom op geplant. Men doet dit tegenwoordig gelukkig niet meer, omdat deze manier van planten niet best bevalt; na zekeren tijd beginnen de boomen meestal te kwijnen, aangezien ze met hun wortel in den hardén nevenliggenden grond komen. Onder zulke boomen vormden zich echte waterputten, daar al het water naar deze los gemaakte gaten trok. Ook gingen de boomen, na ver- ONDERLINGE W ft W VCT70TFPIWB m74TSTHIPP!^^ MOLESTVERZEKERINGEN voor Gebouwen, Inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderviag, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Halfjaarlijksohe Schaderegeling; Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw Assurantie bezorger! (Ingezonden mededeeling) loop van tijd zakken, zoodat ze geheel in een kuil kwamen te staan, dus ook geregeld bij flinken regenval veel te nat hetgeen natuurlijk zeer slecht is voor den groei. Vaak werden die ga len dan bijgevuld met anderen grond, doch dan kwamen de wortelen weer vee] te diep met al de narigheid daaraan ver bonden. Tegenwoordige wijze van planten De beste manier van aanplanten is het geheele terrein 50 a 60 cm. diep los te maken. Dit doen we met den ploeg of de schop, al naar de opper vlakte van het terrein is. Is deze vlak, dan kunnen we heel goed den ploeg gebruiken, als we maar zo.gen, zoo het tenminste weiland is, dat de gras zode niet te diep onder komt. De bo vensteek komt op de zoden en de tweede steek wordt met den ondergrondsploeg los gemaakt, dus de grondlagen bleven op haar plaatsen. Bij het planten van de boomen wordt bet plantgat dan net zoo groot genomen als we noodig hebben om den boom in den grond te kunnen plaatsen. We vullen den grond goed tusschen de wortels aan en wer pen het gat verder met den nevenlig genden grond dicht. Allen grond echter niet direct in het gat, eerst nog een weinig terzijde houden, welken we er pas opgooien, nadat we het gat aange trapt hebben. Doen we dit aantrappen het laatst, dan krijgen we een laag boven on den grond en dat is met aan te bevelen. Óok trappen we natten of zwaren grond minder vast aan den lichten drogen grond. Ten slotte wat ruigen stalmest boven den voet van de boomen uitstrooien, dit.tegen het invriezen, daar los staande boomen eerder van vorst te lijden heb ben dan vaststaande. Gebruiken we stalmest bij het planten, welke wel aan te bevelen is. doch tegenwoordig zeer moeilijk te verkrijgen, dan 1 eggen we dien in 'n kring om de wortels heen, doch zoo, dat de wortels nergens in aanraking komen met stalmest, daar we dan veel kans hebben, dat ze gaan schimmelen, hetgeen zeer schadelijk is voor de wortels. Ook nooit stalmest onder den voet van den boom doen bij het planten, daar deze mest dan te diep weg komt en de boom daar door straks ook nog zakt. Boomen planten In weiland We kunnen hierbij op twee manieren te werk gaan. De eene manier is, cp los gemaakte strooken te planten en de andere manier is. ronde plantgaten te maken en daar de boomen in te zetten. Op strooken planten is het beste, daar dan de grond over een groote breedte flink ios gemaakt wordt. Er worden dan strooken van 2 k 3 meter breedte losgemaakt en daar middenop de boomen geplant. Men doet dit, om niet het geheele terrein los te maken. Bij uitsluitend ronde plantgaten, het geen de minst goede manier is, worden alleen gaten van pl.m. 1 m. doorsnede gemaakt. De graszode wordt afgesto ken en terzijde gelegd, waarna men H lji steek grond uitgraaft. Daarna spit men den ondergrond even om, waarna men den boom plaatst. Zijn de wortels van den boom flink met grond bedekt, dan steekt men de graszode wat stuk en legt die d'an in een kring rondom den voet van den boom 'n het gat. Dan daarop nog eventueel wat stalmest, waarna het gat verder ge heel gevuld wordt. Heel vaak wordt echter de graszode bewaard en deze ten slotte weer netjes boven het dichtgeworpen plantgat heen- gelegd, waarna het geheel flink aan getrapt wordt. De boomen hebben ech ter van deze graszode veel te lijden en groeien dan ook de eerste jaren slecht. Pas geplante boomen hebben den eersten tijd nog geen wortelen die de diepte ingaan en kunnen dus niet uit de diepe lagen het water opnemen, zoo- dat ze het in hoofdzaak van het water, dat zich in den bovengrond bevindt moeten hebben. De graszode gebruikt echter ook veel water, zoodat zulke boomen het in den zomer bij een weinig droogte heel spoe dig te kwaad krijgen. Ook neemt het gras veel voedsel tot zich, hetwelk anders aan de jonge boomen ten goede komt en ten slotte bilemmert deze graszode een goede luchttoetreding r.aar de wortelen. Daarom als het maar eenigszins mo gelijk is, dan de eerste 8 k 10 ja: en, een strook rondom den voet van de boomen zwart houden, door in den zo mer deze strooken een paar keer fiir.k met een hak te bewerken. Voor de strooken ongeveer 1J& meter middellijn nemen. Harde lagen Bevindt zich in den grond boven den grondwaterspiegel een vaste harde inag, hetzii van oer of leem, dan moet deze ten allen tijde, vóór het aanplanten ge broken worden. Zien we daartegen op, bijv. wegens de kosten aan het verbre ken verbonden, dan moeten we van het aanplanten daarop afzien, want dan wordt het later toch een algeheele mislukking. In enkele streken van ons land is men gewoon om vóór het aan planten het geheele weiland te scheu ren. De eerste jaren na den aanplant, teelt men dan hakvruchten tusschen de boomen en zaait dan na 8 a 10 jaren het geheel weer dicht met gras. Dit is een zeer goede manier, en zulke jonge boomen groeien dan direct flink door en zijn al spoedig de in grasland aangeplante een heel eind vooruit. Bij het planten zorgen we dat de boom niet te diep komt te staan, daar dit zeer schadelijk is voor den verde»en groen Als regel planten we den boom net zoo diep, als dat deze op de kwee- kerij gestaan heeft en kunnen we dit niet meer zien, dan zorgen we dat de hoogste wortelen pl.m. 3 vingers «ik onder de oppervlakte komen, met dit verschil, dat we op lichten grond iets dieper en op zwaren grond iets hooger planten. Nog tal van boomen worden te dien geplant en slechte groei en onvruchtbaarheid is er het gevolg van. Controleer de wortelen der boomen bij het planten, de gekneusde wortelen verwijderen we ook den gebroken wor telen snijden we met een scherp mes de topeinden glad. Gebruik steeds als plantgoed jonge boomen. daar oudere boomen "eel lijden met het verplanten, daar een zeer groot deel van hun wortels op de kwee- kerij achterblijven. Ook staan ze op de kweekerij tamelijk dicht bij elkaar, dus hoe eerder ze daar weg komen des te beter, daar de eerste takken al heel spoedig een veel te nauwen stand krijgen ten opzichte van elkaar onderling. om een goed ruim beginnende kroon te verkrijgen. O.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6