Ukraina sigaretten Heeft strenge koude invloed op het gewicht van een konijn? Kris kras door de wereld Officieele mededee! ingen Officieele landbouw- mededeelingeii Handrollen 7 Fokkers let op het winterrantsoen Heeft strenge koude invloed op het ge wicht van een konijn? Dit is een belang rijke vraag ,niet alleen voor den nut- maar ook voor den sportfokker. Bij voederproe- ven, die in den winter 1941 op het Rijks instituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen werden genomen, werden alle dieren regel matig elke week gewogen. Hierbij bleek dat alle dieren tijdens de periode van strenge koude in één week tijd gemiddeld een half pond aan gewicht verloren. Een verdubbeling van het rantsoen was net toereikend om een verderen achteruitgang van het gewicht tegen te gaan. Voor de practijk kunnen hierin een paar nuttige aanwijzingen worden gevonden. In de eerste plaats voor de nutkonijnenhou- ders. Deze doen er goed aan hun slacht dieren vóór de strenge koude, welke als regel in Januari of Februari valt, të slachten. Niet alleen, dat zij anders kans loopen dat hun slachtkonijnen in gewicht achteruitgaa, maar al kunnen zij het ge wicht op peil houden, dan kost dat zooveel voer dat het mesten oneconomisch wordt. In de tweede plaats blijkt hieruit voor den sportfokker, dat het gewenscht is zijn dieren geregeld op het gewicht te contro leeren en, indien noodig, de rantsoenen te verhoogen. Doet hij dit niet, dan loopt hij gevaar dat het gewicht van de dieren achteruit gaat, zonder dat het wordt ge merkt, hetgeen wanneer wij een strenge koude in den tentoonstellingstijd mee maken een streep door de rekening en later wel eens aanleiding tot een ver schil van meening tusschen keurmeester en fokker kan geven. De fokker kan zich dan niet begrijpen, dat zijn dieren tij dens de tentoonstelling niet aan het ge wicht komen! Voor tentoonstellingsdieren moet men dus terdege de gewichten ge regeld controleeren en er rekening mede houden, dat ook tijdens het transport en het verblijf in de tentoonstellingszaal de gewichten terug kunnen loopen. Goede voeding en goed verzendmateriaal zijn in den winter eerste vereischten. Om in den winter onder de huidige omstan digheden een goed rantsoen samen te stellen, is niet zoo heel eenvoudig. De fokkers, die in den afgeloopen zomer on kruid gehooid hebben, zien thans hun moeiten beloond, want zij kunnen de rantsoenen aanvullen met eiwitrijk on- ltruidenhooi, dat tevens een zeker percen tage ruwe celstof bevat, hetgeen voor de dieren even onmisbaar is als zetmeel en eiwitten. Groeien de dieven goed, of blijven de vol wassen dieren op het gewicht, dan is de samenstelling van het rantsoen wel in orde. Voor de samenstelling van een goed voederrantsoen, dat aan de huidige om standigheden is aangepast, zij verwezen naar het vlugschrift No. 541 ,,Het Voeder rantsoen", dat op aanvrage door het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt Afdee- ling II (Konijnen) te Beekbergen aan be langhebbenden kosteloos wordt beschik baar gesteld. De Zwitsersche Zuivelindustrie. In 1939 bereikte bet aantal koeien in Zwitser land met 926.400 het hoogste peil. In 1943 werd dit aantal berekend op 828.000. De Duitsche landbouwproductie. Een vergelijking der productiecijfers van den Duitschen landbouw met die tijdens den eersten wereldoorlog toont aan, dat de gemiddelde opbrengsten per ha. bij winterrogge 22 pet., zomerrogge 44 pet., wintertarwe 20 pet., zomertarwe 35 pet. en aardappelen 42 pet. hooger liggen. Van de Argentijnsche tarwemarkt. De Argentrjnsche regeering heeft de graan- junta gemachtigd den verkoop van tarwe uit oude oogsten voor verbran dingsdoeleinden tot einde Juni a.s. voort te zetten. Het Bulgaarsche akkerbouwplan. Het teeltplan van den Bulgaarschen land bouw voor 1943/'44 voorziet in een uit breiding van de teelt van oliezaden, vezelplanten, voedergewassen, aardappe len, rijst, tabak enz. Hongarije verwerkt acaciabast. De Hon- gaarsche coöperaties hebben het voor nemen een fabriek te bouwen voor de productie van tapijten en touw uit aca ciabast. Uit den Slowaakschen landbouw. Sinds 1939 werden talrijke landbouwmachines in Slowakije geïmporteerd. Voor 1944 rekent men op een import van acht tienhonderd ijzeren ploegen, 2600 eggen, 1500 zaaimachines, 500 maaimachines, 800 cultivators, 200 machines voor de zuivelindustrie en 800 schrootmachines. (Europapress) Maatregelen tegen te hooge rundveeprijzen De prijs van het rundvee is thans zoo hoog gestegen, dat het aankoopen van rundvee met het oog op de vastgestelde prijzen voor melk en vleesch niet rendabel is. De beweging van den marktprijs in de afge loopen weken heeft duidelijk aangetoond, dat de handel in rundvee in hoofdzaak wordt beheerscht door speculatieve over wegingen. Het moment is thans aange broken, dat overheidsmaatregelen niet lan ger mogen uitblijven. Belanghebbenden worden er dan ook op gewezen, dat op korten termijn maatregelen zijn te ver wachten, waardoor de prijzen van rundvee drastisch zullen worden verlaagd. Inlevering droog varkenshaar De directeur van het Rijksbureau voor Wol en Lompen brengt ter kennis van huis slagers, dat zij het door hen verzamelde varkenshaar, afkomstig uit huisslachtingen, in drogen toestand moeten afleveren aan: Haarcentrale, p. a. firma A. Schoolder- man, Reigersweg 54, Apeldoorn. Voor het haar van huisslachtingen, in goed drogen toestand, kan op grond van de in de Dier lijke Huidharenbeschikking No. 1/41 op genomen maximumprijs voor rugborstels een prijs van 0.60 per kg. nat (d.i. 1.20 per kg. droog) worden betaald. Het af leveren van haar in natten toestand is ongewenseht en zal op bezwaren van den vervoerder stuiten. Emballage-materiaal zal op uitdrukkelijk verzoek ongefrankeerd worden geretourneerd. Ter voorkoming van onnoodige kosten worden huisslagers ver zocht slechts eenmaal per maand het ver zamelde haar af te leveren. Toepassing der regeling in het dorschbedrijf Het is gebleken, dat de toepassing van sommige artikélen in de Landelijke Rege ling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in het Dorschbedryf (Beschikking van den Gemachtigde voor den Arbeid d.d. 13 September 1943, gepubliceerd in de Ned. Stcrt. van 13 Sept. 1943, no. 177) tot misverstand aanleiding heeft gegeven. De Gemachtigde voor den Arbeid vestigt de aandacht op het volgendeIngevolge het bepaalde in artikel 5, lid 3, van boven genoemde regeling, moeten de dagelijksche rustpoozen van 9 minuten of korter als arbeidstijd worden beschouwd. Aan seizoenarbeiders moet ingevolge het bepaalde in artikel 9 sub b en met inacht neming van de daar vermelde voorwaar den bij arbeidsongeschiktheid wegens on geval het loon gedurende ten hoogste twee weken worden doorbetaald. Bij arbeidson geschiktheid wegens ziekte bestaat deze verplichting niet. Met het verplaatsen van de machine (art. 15) is iedere verplaatsing bedoeld, dus niet alleen van boerderij tot boerderij, doch ook van vak tot vak op een boerderij. Aan jeugdige arbeiders moet het in art_. 17, 18 en 19 bepaalde premieloon ten volle worden uitbetaald. Van de in art. 16 vast gestelde tijdloonen ontvangt de jeugdige arbeider het percentage, dat voor zijn leef tijd is vastgesteld in lid 4 van artikel 16. Zelfverzorging geitenhouders Het Hoofd van het Bedrijfschap voor Zui vel, Afd. Zeeland, maakt bekend, dat de houders van twee of meer melkgeiten voor het loopende zelfverzorgingsseizoen toe 15 April 1944 melkbonnen zullen ont vangen, daar hun geitengeacht zullen wor den droog te staan tot bovenstaande datum. In verband hiermede dienen deze geiten houders zich zoo spoedig mogelijk, doch voor 20 Februari a.s. in verbinding te stel len met de PI. Bureauhouder of PI. Ver tegenwoordiger der V.V.O. waaronder zij ressorteeren, teneinde op het melkzegel- kaartje op de daarvoor bestemde plaats een aanteekening te laten plaatsen dat de geiten geacht worden droog te staan tot xo April 1944. Melding aan- en verkoop van z.g. „vrije paarden" Van paarden, welke nog buitenom de taxatiemarkten kunnen worden gekocht, resp. verkocht, dient bij aankoop respec tievelijk verkoop binnen 3 x 24 uur mel ding te worden gemaakt bij den Plaatse lijken Vertegenwoordiger. Het betreft hier dus den aan-, resp. verkoop van fokheng- sten, premie-merries en in 1943 geboren veulens. De aan- en verkoop van dergelijke paar den en veulens dient dus binnen drie dagen bij den P. V. te zijn geschied. Men houde hiermede terdege rekening. Verkoop afgekeurde hengsten Op 25 Jan. a.s. vangen de voorjaarsheng- stenkeuringen in onze provincie aan. De op deze keuringen afgekeurde hengsten kunnen door de fokkers slechts over de taxatiemarkten worden verhandeld en mo gen dus NÏET vrij verkocht worden. Aankoopvergunningen voor in 1943 geboren veulens Na 22 Januari worden voor in 1943 ge boren veulens geen aankoopvergunnïngen meer afgegeven. Wil iemand nè, dezen datum echter nog een in 1943 geboren stam boekveulen aankoopen, dan kan uitsluitend een aankoopvergunning worden aange vraagd onder overlegging van het stam- boekbewüs van het aan te koopen veulen. Verjaringsdatum niet ingeschreven paarden Op 1 Februari 1944 verjaren de niet in het Stamboek ingeschreven paarden. Dit houdt mede in, dat na dezen datum de in 1943 geboren niet-ingeschreven veulens niet meer vrij mogen worden verhandeld. Ver koop dezer veulens kan dan alleen nog via de taxatiemarkten plaats vinden. Voor de ingeschreven veulens geldt als ver jaringsdatum de datum, welke op het stamboekbewijs is vermeld. Extra voedertoewijzing De bonnen voor de extra toewijzing van 100 kg. paardenvoeder t.b.v. hengsten, die ter voorjaarskeuring zullen worden voor geleid, zijn naar de daarvoor in aanmer king komende hengstenhouders verzonden. Zooals bekend kwamen alleen niet-haver- telende bedrijven in aanmerking voor een extra voedertoewijzing voor deze hengsten. Handel op veeboekje De handel in rundvee en schapen mag alleen uitgeoefend worden door degenen, die in het bezit zijn van een zakboekje voor den rundvee- en/of schapenhande laar. Geen tocht door duisternis of koude. Leert DUITSCH of ENGELSCH in 8 maanden. Nieuwste schriftelijke op leiding f 2.05 per maand Ervaren M. O. - leeraren be antwoorden vragen Middenstandsdiploma (alg. ontwikk.) f 2.85 per maand. Nederl. Taal en Corresp. f 1.50, Boekhouden f 1.— NED. TALEN INST. ROTTERDAM BON (No. 108) Op het veeboekje mag niet gehandeld wor den en hierin mogen dus alleen de ge bruikelijke aan- en afvoerposten van ge- bruiksvee voorkomen. De PI. Bureauhou ders en Vertegenwoordigers zullen hierop voortaan nauwlettend toezien en in voor komende gevallen aankoopvergunningen en geleidebiljetten weigeren. Verkoop rundvee Door de zeer hooge prijzen zijn verschil lende veehouders er toe overgegaan één of meer runderen vrij te verkoopen. Men be seft blijkbaar niet voldoende dat er straks door diezelfde veehouders wellicht nog een zware leveringsplicht te voldoen is, waar voor dan geen vee beschikbaar is en mis schien ook niet te koop. Het is derhalve zeer gewenscht den eigen aanslag 1944 eerst voor een goed deel af te leveren of het benoodigde vee hiervoor te reserveeren, aangezien de leverings plicht onder alle omstandigheden gehand haafd blijft. Varkenshandel stilgelegd Per 10 Januari j.l. is de handel in biggen en varkens volkomen stopgezet. Er worden dan ook tot nader order geen vervoerbe- wijzen meer afgegeven door de pl. bureau houders en vertegenwoordigers. De aflevering van contractvarkens moet gewoon doorgang vinden. Deze maatregel heeft tot gevolg, dat voorloopig alle big gen moeten blijven, waar ze zijn en dus boven de toewijzing mogen worden aan gehouden, ook al zal het gewicht meer dan 25 kg. bedragen. Regeling volkstuinen 1944 In afwachting van een eventueele afzon derlijke regeling voor volkstuinders in de provincie Zeeland wordt geadviseerd mo menteel géén aanvragen in te dienen be treffende toestemming tot verhuur van grond voor volkstuinen of inschrijving als volkstuinder. Indien het noodzakelijk is dat de verhuur ders van grond voor volkstuinen en de houders van volkstuinen een aanvraag in dienen, dan zal dat nader bekend gemaakt worden. De WND. PROV. VOEDSELCOMM, VOOR ZEELAND. zijn tegen inlevering der aangewezen bonnen vp cfe onderstaande adressen verkrijgbaar: Axel: H. J. Lagrand, Nieuwstraat 49. Breskens: Gebr. J. Moelker, Spuiplein 29. Goes: E. v. Kloote, Groote Markt 5. Hulst: L. van Laar, KI. Bagijnestr. C 159 Krs.bbendykeP. Weststrale, Oostweg A 235 Middelburg: P. Bouwense, Korendijk 46. St. Maartensdijker J. J. Boekman, Oostsingel C 105a. Vlissingen: G. C. Lagaay. Badhuisstraat 12. Zierikzee: J. E. Krakeel, L. Nobelstr. A 172 Starings Landbouwalmanak 1944 Op het kantoor van den Nederl. Landstand te Joes, is wederom verkrijgbaar STARINGS LANDBOUWALMANAK 1944 Degenen, die dezen almanak willen hebben, kunnen deze ad één gulden verkrijgen. Pas na ontvangst van het verschuldigde bedrag, wordt U de almanak toegezonden. U gelieve dit te storten op girorekening 199365 van den Ne- derlandschen Landstand. „KLF.1NT.IES' ALTIJD SUCCES! GOES Bezoekt Hotei-Café-Restaur. „T 1 V 0 L I" t.o. Station Goes Telef. 2555 Paarden-Taxatie- Markt AXEL De Burgemeester der gem. AXEL, brengt ter algemeene ken nis, dat een Paarden- Taxatie-Markt te Axel zal wo den ge houden op Woensdag den 26 Januari 1944, des voorm. ten 9 ure op de Markt aldaar. Axel, den 17 Jan. '44 De Burg. voornoemd, P. M. Smallegange. BEZOEKT Café-Re st. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! HELDER WIT! is en blijft Uw boerderij door aan wending van Albino-cement. Eén kilo is voldoende voor 2 a 3 M2. In zakken van 25 en 50 kilo. Vra;.gt inlichtingen D VAN WIIK, D. 52, PlfNACKER Telefoon K 1891 4»2 TE HUUR GEVRAAGD Te huur of te koop gevraagd: BOERDERIJ. Br. onder no. 10428 Uitgeverij „Volk en Bodem" Postbus 281, Den Haag Betonnen Driedeelig, werkbreedte 2 M. Uit voorraad lever baar. G. Vaandrager. Utrecht Homerus laan 37 - Telef. 19353 TE KOOP GEVRAAGD Te koop gevr. St. BERNARD. teif met stamboom, reglstra- tiekaart, uit nest of anders. Leeftijd 3 4 mnd. Liefst groote en sterke ouders. Br. aan A. Rietveld. Voordijk 210 Noordeloos. Te koop gevraagd 2 SLACHTKONIJNEN. Br. met prijsopgave, soort en gewicht onder No. 10429 Uitg. .Volk en Bodem". Postbus 281, Den Haag. Onze Voorjaarsprijslijst graszaden, van: groentezaden, klaverzaden, mangel en voederbietenzaden, knollenzaad, wortelzaad enz. is verschenen. Op aanvraag zenden we U gaarne deze toe. H. VAN ENGELEN'S Zaadteelt Zaadhanclel, Den Bosch, Maijweg 5a, telefoon 3898 Te koop of te huur gevraagd BOUW OF GEM. BOERDE RIJ van 5 tot 10 HA. Liefst zand. Bij huur eventueel vooruit te betalen. Br. onder No. 10423 Uitg. „Volk en Bo dem" Postbus 281 Den DIVERSEN Wie kan mij helpen aan KUNSTOOGEN (vogels en kleinere zoogdie ren), e.a. prepareer benoo- digdheden. D. de Jong, Langevliet 13, Julianadorp, gem. Den Helder. IIET GAAT er niet altijd om een rede naar te worden, want voor de 100.000 anderen, die hun verlegenheid of spreekangst overboord willen werpen en vlot spreker worden, is Donders' cursus eveneens een uitkomst. Prosp. gr. bij Dondersschool, Laan v. Meer- dervoort 495, Den Haag- In ruil aangeboden een be huisde ontginning BOERDERIJ, groot pl.m. 11 ha in Prov. Groningen tegen een behuisd of onbeheerde boerderij, ge legen in Drenthe of Over ijssel. Br. onder no 10426 Uitgeverij „Volk en Bodem", Postbus 281, Den Haag. RUILEN: 1 paar heerenschoenen, maat 42 tegen 1 pr. zwarte dames schoenen, maat 38, modern model. Mej. J. Jeuken, Spaanschebocht 18B, R'dam.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7