Wenken van de week Agenda Voor onze Landvrouwen Vonkjes De Landstand in Zeeland Landstand Rij. en Menschool Kunstmesttoewïjzing- Met ingang van 15 Januari zijn gel dig verklaard de stikstofbonnen num mer 5, verder de stikstoffenbonnen met opdruk B.T. en de kalibonnen met opdruk B.T. De stikstofbonnen nr. 5 zijn geldig tot 15 Februari. Men moet deze bon nen voor 10 Februari inleveren bij den handelaar of coöperatie waarvan men de stikstof betrekken wil. De stikstofbonnen B.T. en de kali bonnen B.T. worden gebruikt voor bijzondere toewijzingen. Zij zijn tot nader order geldig. Aanvullende stik stofbonnen voor bepaalde gewassen, zooals koolzaad, suikerbieten, aard appelen enz. worden over eenigen tijd uitgereikt. Voorbereiding voor den nieuwen oogst Het is weer tijd om voor de nieuwe gewassen te gaan zorgen. De kalibe mesting zal dit jaar in hoofdzaak moeten geschieden met gewone kali- zouten, dus 20 procent en 40 procent kalizout. Deze meststoffen bevatten chloor welke stof voor verschillende gewassen schadelijk is; o.m. aard appelen en vlas kunnen daar niet te gen. Daarom is het zaak het kalizout vroegtijdig uit te strooien. Dan is er tijd genoeg om het chloor te laten uitspoelen. Bij gunstig weer moet het kalizout dan ook worden uitgestrooid. Beschikt men over patentkali, dan is vroeg uitstrooien niet noodig, want daar komt zeer weinig chloor in voor Patentkali komt echter maar weinig beschikbaar. In de zandstreken zal nog wel een deel van het land geploegd moeten worden. Houdt bij dit werk rekening met het gewas, dat men op het land wil verbouwen. Aardappelen, bieten en erwten bijv. vragen een grond, die goed diep is losgemaakt. In veel gevallen zal het zeker aan te bevelen zijn, bij het ploegen ook den onder- grondsploeg te gebruiken, zoodat de vaste ondergrond flink los komt. De gewassen kunnen dan met hun wor tels goed diep den grond in, wat op hun opbrengst 'n gunstigen invloed kan hebben. Soms valt het in de practijk op, dat op een bepaalde plaats in een perceel bieten, bijv. de bieten veel grooter en zwaarder zijn. Gaat men na, waar dat aan kan lig gen, dan blijkt, dat op zoo'n plaats vroeger een kuil heeft gelegen, een sloot is dichtgemaakt, of iets derge lijks, waardoor de ondergrond ter plaatse losser is dan elders op het perceel. Dat is een ervaring, waar men profijt van kan hebben. De on- dergrondsploeg, kan in Uw bedrijf vaak heel wat geld opbrengen. De aardappelverbouw Al reeds eerder wezen wij hier op de groote beteekenis van uitbreiding van den aardappelverbouw in die streken, waar tot nog toe weinig aardappelen werden geteeld. Ook schreven wij. dat de aardappelver bouw geldelijk een goede teelt is Naar aanleiding daarvan schrijft een lezer, dat hij verleden jaar 1100 kg. pootgoed kocht en daarmee een op brengst verkreeg van 4200 kg. aard- Redactie-adres: Zeestr. 69, Den Haag, Telef. 115754. Uitgave: Uitgeverij „Volk Bodem", Postbus 281, Den Haag. Advertenties: Losse plaat sing 25 ct. per m.m., in alle edities 75 ct. p. m.m. Abonnementen: Voor niet- leden van den Ned. Land stand f 5.per jaar of f 1.25 per 3 maanden. Alle briefwisseling betref fende exploitatie, adv. en abonn., aan postbus 281 Den Haag, Tel. 11.65.88. appelen. Natuurlijk is hij daarover niet te "spreken. Voor ons staat het vast, dat er hier sprake is van ab normale omstandigheden. Misschien deugde het pootgoed niet. Het is ook mogelijk, dat het aan den grondtoe stand lag: veel te zuur en (of) heel slecht bewerkt. Ook kan het optreden van aardappelziekte een groote rol spelen. Maar men vergete niet, dat bij toepassing van de juiste manier van werken en wanneer er voor ge zorgd wordt, dat de zuurgraad van den grond en de bemestingstoestand in orde zijn, een aardappelgewas op nagenoeg alle gronden goede resul-. taten kan geven. Optreden van aard appelziekte kan bestreden worden door bespuiting met diverse midde len, die bij den handel of coöperatie te verkrijgen zijn. Kent U de aard appelteelt onvoldoende, steek dan Uw licht eens op, bij den boer, die reeds jaren aardappelen verbouwt, of bij den Landbouwvoorlichtingsdienst. De assistenten van den voorlichtings dienst zullen U graag de noodige in lichtingen geven. Pas afgekalfde koeien. moet men op goede productie bren gen, zorg ervoor, dat ze over vol doende prima ruwvoer kunnen be schikken met een goed eiwitgehalte. Ingekuild gras vooral als dit met toe voegen van zuur plaats had of inge kuilde knollen, zijn een goed voer naast prima jong hooi. Ook de raap koek, die men als koolzaadteler krijgt toegewezen, kan hier goede diensten bewijzen. Deze laatste voert men droog, daar bij nat voer de smaak van den koek de dieren niet bevalt. Gebruik prima fokmateriaal Om een goed produceerenden vee stapel in stand te houden is een rui me aanfok noodig. Maar tevens zal de veehouder de kwaliteit van zijn vee stapel op willen voeren. Dit kan door gebruik te maken van een goeden stier en door bij de levering van vee, vooral die stieren eerst op te ruimen die, wat productie en exterieur be treft, niet tot de beste behooren, die men heeft. Sluit U aan bij een fokvereeniging. Deze hebben reeds ontzaglijk veel goeds gedaan ter verbetering van den veestapel. De tuin bij de boerderij Al heeft men gemakkelijk gelegen heid om den tuin bij de boerderij goed te verzorgen, toch is zij vaak nog zoo'n beetje het stiefkind .En dat is ook wel eenigszins te begrijpen. Want het bouw- en weiland is voor den boer de hoofdzaakwaar alle mogelij ke zorg aan wordt besteed. Maar voor al nu, zal de boerin er rekening mee houden, dat zij, wat groenten en vruchten betreft, wel ongeveer geheel op eigen teelt zal zijn aangewezen. Het is goed er mede te rekenen, dat aan voer van groenten uit tuinbouwstre ken niet kan worden verwacht. Dus is er alle reden, den groentetuin zoo goed mogelijk te verzorgen, wil men tenminste over voldoende groenten kunnen beschikken. De bemesting. Om een flinke productie te verkrijgen is een ruime bemesting noodig. Op de meeste boerderijen zal men wel over koe- en paardemest kunnen beschik ken- Soms ook nog over varkensmest gier en beer. Koe- en paardemest zijn beiden zeer geschikt. Voor vroege teelt is paardemest zelfs nog meer geschikt dan koemest. Varkensmest be vat veel planfenvoedsel, doch is koud en dus niet geschikt voor vroege teelt. Gier enbeer zijn sterk drijvende meststoffenen dus bijzonder geëi gend voor bladrijke groenten, zooals: spinazie, sla, andijvie, spruiten, enz. Bij de bemesting zal men goed doen rekening te hadden met wat men wil zaaien. Maak dus een indeeling van Uw tuin in gedeelten, waar U blad groenten en kool wilt teelen, een an der stuk voor peulvruchten en een stuk voor de wortelgewassen. Geef speciaal aan de bladgroenten en kool een flinke hoeveelheid koe- of paardemest. Gebruik verder de even tueel aanwezige varkensmest in com binatie met andere mest. Gier en beer Van 1 tot en met 14 Februari a.s. zal de eerste leergang voor boerenjon gens aan de Landstand Rij- en Men school te Hoofddorp worden gehou den. Hoewel voor deze cursussen geen en kele propaganda is gemaakt was de belangstelling al direct zoo groot, dat velen moesten worden teleurgesteld. De Schoolleider heeft daarop beslo ten onmiddellijk in aansluiting op den eersten cursus een tweeden te hou den en wel van 18 Februari tot en met 3 Maart a.s. Behandeld wordt in het algemeen 't omgaan met paarden, tuigenkennls, verzorgen van paarden, eenige paar denkennis en de beginselen van het paardrijden. kunnen voor overbemesting bewaard worden. Denk er verder aan, dat de grond, waarop men zomerworteltjes en winterwortels wil verbouwen, geen stalmest ont vangt, daar door de stalmest het op treden van vreterijen aan de wortelen wordt bevorderd, (pierigheid)Is er verder wat kunstmest, over, geef dan vooral aan de wortelgewassen wat ka li en reserveer wat stokstof voor het aanzetten van de verschillende gewas sen. De stalmest niet te diep onderbrengen, want dan duurt het te lang voor de jonge planten er wat aan hebben, en we willen juist een vlugge groei De Fransche Hangoor bezit als vleeschkonijn het meest ideale type. Het skelet is fijn en ze ..groeien direct in het vleesch. Zakken opstapelen doet men kruis gewijs over elkaar om het gewicht goed te verdeelen en opdat de lucht tusschen de zakken vrij spel heeft. Steunpalen bij vruchtboompjes of boombeschermers moeten zoo worden aangebracht, dat rondom het stam metje geen onkruidhaard, bijv. van brandnetels, ontstaat. Likzucht bij schapen, vaak berusten de op kopergebrek van den grond, uit zich soms in wolvreten. Kopergebrek van den grond is op te heffen door het strooien van koper- slakkenbloem. De gier moet spoedig kunnen af vloeien uit den stal naar den lucht dicht afgesloten gierkelder. Versche stalmest met veel stroo en in het voorjaar aangewend kan het optreden van Rhizoctonia (lak- schurft op aardappels) sterk bevor deren. Goed melken verhoogt de opbrengst en daardoor behoudt het uier een goeden vorm en ontstaan minder uiergebreken. Melkerscursussen zijn practisch. Het sterftecijfer in ons land bedroeg in 1942 per duizend 9.5, terwijl daar tegenover stond een geboortegetal van ruim 20 per duizend. Zee groote lengte bij vleeschvarkens (boven 86 cm) dient te worden ver meden omdat buik en zijden slap worden en geringe volvleezigheld en lichte hammen het resultaat wor den. voor den serieuzen tabakker In het Januari-nummer van de Tabaksplant geeft Ir. Slits aanwij zingen voor degenen die zich be zig willen houden met den ver bouw van eigen tabak. Ongetwij feld zijn vele zulke personen onder onze lezers te vinden, waarom wij onderstaande wenken van dezen deskundige hier laten volgen. 1. De basis van een goeden tabaks- verbouw is goed zaad. Als de amateur daar niet mee begint, is alle andere moeite tevergeefs. Schaf dus tijdig goed zaad aan of bestel tijdig goede planten. Mijd die zaadhandelaren en plantenkweekers, die U het vorige jaar bedrogen hebben. Laat ze met hun zaden en planten zitten. Het zal wel niet noodig zijn om hierop den nadruk te leggen. Zelfs een ezel stoot zich geen tweemaal aan den zelfden steen. Thans hebben vele handelaren de be schikking over goede soorten. Wie een garantie wil van den Tuinbouw- voorlichtingsdienst koope gegaran deerd zaad, met de handteekening van Ir. van der Ven op de verpakking. 2. Nog ziet men de stronken van de oude tabaksplanten te velde staan. Dit is zeer nadeelig voor den grond, waarop die stronken staan. Immers verschillende ziekten (viren en selero- tiën) blijven met de stengels en de tabaksresten in den grond achter. Het is zaak om de stronken en tabaks- resten zoo spoedig mogelijk te ver zamelen en te verbranden. In verband met het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat het geen aan beveling verdient om tabak te teelen op denzelfden grond, als in het af- geloopen jaar. De kans op zieke plan ten is veel grooter dan wanneer men nieuwen grond neemt. Wel kan men eenige jaren tabak op denzelfden grond verbouwen, doch het aantal zieken neemt met de jaren toe, ter wijl de groei er ook niet op vooruit gaat. Wie dus kan neme een hoekje verschen grond voor de tabaksplanten. 3. Wie kan schaffe zich wat boonen- stokken aan, ten einde deze op onder linge afstanden van 40 cm. als een haag in de eerste dagen van Mei om het tabaksveldje te zetten. Bij eiken stok legt men op een diepte van 2 a 3 cm. een 3-tal pronkboonen (soort Erecta). De boonenhaag verhoogt door haar beschuttende werking in aan zienlijke mate de kwaliteit van de tabak. Bovendien kan men een massa snijboonen oogsten. (Erecta is een goede snijboon) en tevens een groote hoeveelheid droge boonen. Gekookte droge pronkboonen zijn zeer smake lijk. 4. Voor 1 are tabak het amateurs rantsoen zijn 100 boonenstokken noodig en bijna 1 kg. boonenzaad. Voor zoover de grond thans nog niet gespit is, wordt het tijd om er mee te beginnen. Droge zandgronden moeten indien ze diep bewerkt worden voor den winter gespit zijn, anders drogen ze in het voorjaar te veel uit. Natte gronden en kleigronden kan men beter wat later in het seizoen spitten. Tabak heeft graag een diep bewerkten grond. 5. Wat de bemesting betreft geeft men eer te veel dan te weinig. Phos- phorzuurhoudende meststoffen zijn niet meer te krijgen. Wie nog wat heeft, geve bij het spitten 5 kg. per are. Kalizout van 20°/o en 40% mag niet gebruikt worden. Als kalibemes ting komt uitsluitend patentkali in aanmerking, hiervan geve men veel. Zoo mogelijk strooie men 10 kg. per are in Februari over het gespitte land uit. Voor stikstof is het nog tijd ge noeg. Hiervan geve men op schralen grond b.v. 5 kg. kalksalpeter of kalk- ammonsalpeter, doch pas begin Mei. Ofschoon het nog wel tijd is voor de bemesting trachte men nu reeds het benoo.digde te koopen. Wie het krijgen kan koope b.v. A.S.F. korrels 10 X 10 X 25. Hiervan geve men 10 kg. per are.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2