Huidziekten van het rundvee J luchtbanden 5 V U ons rundvee weer op stal staat Ie het niet overbodig om nog eens te wijzen op de voordeelen van een goede huldverpleging. In de weide wordt de huid schoongewas- sehen door regen en wind. Luizen en schurftparaeieten worden door directe bestraling van het zonlicht vernietigd. De schurft bijvoorbeeld zal in het voorjaar in de wreide beter worden en in den zomer zelfs schijnbaar geheel verdwijnen dooi de weldadige inwerking van de zon. Komen de dieren echter weer op stal, dan blijken er toch nog oude resten over te zijn en steekt het na eenigen tijd den kop weer op. Men ziet dat de dieren weer jeuk krijgen en tevens na verloop van tijd de be kende dikke huidplooien aan den hals of schubberige huid bij den staartwortel en melkspiegel. De luizenplaag Luizen zijn in de stalperiode ook vaak een groöte plaag. Vooral in het dikke winterhaar van het jongvee vinden ze een prachtige gelegenheid zich naar hartelust te vermeerderen. Zooals bekend zijn het kleine bloed zuigende parasieten die hun zand- korrelgroote eieren, de zoogenaamde „neten" aan de haren vastkleven. Ze verspreiden zich gemakkelijk over al het vee in den stal. De ver schijnselen welke luizen te voorschijn roepen zijn: jeuk, haaruitval en sterke afschilvering van de huid.. De dieren kunnen er soms sterk door vermageren. De neten kan men zeer gemakkelijk zien. Bestrijding De beste behandelingsmethode was een afwassching met een- aftreksel van Derrispoeder. Dit van een In dische plant afkomstige middel is momenteel niet meer verkrijgbaar We moeten dus weer terug grijpen op andere geneesmiddelen, welke ook uitstekend zijn, ook al vragen ze een langdurige behandeling Ket eenvoudigste is de dieren goed te wasschen met een 3 pet. creolïne oplossing. Dit dient grondig te ge schieden, ook met een borstel tegen de haren in, opdat de vloeistof goed tot op de huid zal doordringen. Wil dit afdoende zijn dan moet dit na een week herhaald worden en dan nog eens 14 dagen later weer. Dit om de later uitgekomen neten als nog te dooden. Het. aanwezig zijn van luizen duidt meestal op een onvoldoende huid verzorging. Bij telkens bol-stelen en opletten zal het nooit een plaag worden. De runderschurft De runderschurft (sarcoptesschurft) kan ook in den winter groote afme tingen aannemen en is op vele be drijven een ware bezoeking. Het komt veel meer voor dan men op pervlakkig wel aanneemt. Op het eene bedrijf breidt het zich vlug uit en wordt het spoedig zoo erg. dat de betrokken boer er radeloos van wordt, terwijl het op andere boerderijen wat goedaardiger is en de boer het met smeerseltjes tot den volgenden weidetijd ten minste wat onder de knie kan houden. Een schubbige, verdikte huid op en boven den melkspiegel later op het kruis is bijna steeds een teeken van schurft. Verdere uitbreiding zien we in den vorm van een ver dikte kale en rimpelige huid aan den hals. Meestal zien we tevens jeuk, maar er zijn koeien die er blijkbaar niet zooveel om geven. Aangezien de schurftmijten zich diep in de huid graven zijn ze moeilijk met doodende stoffen te bereiken. Zooals ik reeds zeide is met ver schillende smeerseltjes, die petro leum. afgewerkt machineolie, teer en dergelijke middelen bevatten, de ziekte soms vrij aardig in toom te houden. Afdoende is dit echter niet. men blijft zoo jarenlang sukkelen. Het vee is vanzelfsprekend steeds onrustig door de jeuk, de normale hundfuncties worden belemmerd met als gevolg een verminderde melk productie. Het jongvee raakt er ge heel door uit den groei, sommige kunnen er zelfs door dood gaan. Ook de mensch 'is gevoelig voor runderschurft, al neemt het niet dien vorm aan als bij de echte men- schenschurft. De dierenarts hoeft vaak niet eens naar de koeien te zien om schurft bij het vee te con- stateeren. Men late den ooer de mouwen eens opstroopen. De ondragelijke jeuk, vooral 's avonds als men pas op bed ligt, is buitengwoon lastig. De huid wordt namelijk warm onder de de kens en nu komen de schurftmijten in aotie en gaan graven in het huid weefsel. vandaar de jeuk. Meestal blijft het zich beperken tot de ar men, maar kan zich door het krab ben ook uitbreiden op andere gedeel ten van het lichaam. De bestrijdingswijze Laten we echter terugkomen op de runderschurft. Gelukkig hebben we tegenwoordig een afdoende bestrij dingswijze in een behandeling met zwaveligzuurgas. Dit vindt plaats in een gascel. een gasdicht gebouwd houten hok. Hierin komen twee of drie runderen tegelijk te staan met alleen de koppen er buiten. Om den hals zit dan een leeren manchet om het gas te beletten te ontsnappen In dit hok laat men uit stalen fles- schen aen zekere hoeveelheid van het gas stroomen en ongeveer een half uur op de dieren inwerken. Het gas dringt in het verloop van dien tijd in de huid en doodt de para sieten. Voor de zekerheid is het ge- v.enscht de behandeling na twaalf dagen te herhalen. De resultaten met de gascel fijn uitstekend. In verschillende streken van ons land hebben landbouwvereenigingen. ge zondheidsdiensten enz., dergelijke gaseellen in gebruik. Ze zijn gemon teerd op een auto onderstel en kun nen dus gemakkelijk vervoerd wor den naar de boerderijen waar ze noodig zijn. In de toekomst zullen er echter nog meer moeten komen wil men definitief de schurft der. kop indrukken Ook verschillende eczemen bij paarden willen wel eens naar een gasbehandelhig luisteren Verder nog iets. Schurft onder het vee krijgt men van anderen. Dit kar zijn door gebruik van een vereeni- gingsstier welke bijv. juist eer. schurftige koe van eon besmette sta! gedekt heeft. Ook vaak, en dit in de meeste gevallen, door aankoop van onbekende koeien. In den zomer is schurft vaak hee: moeilijk te constateeren, hoogstens ziet men een wat schubbige huid bij den melkspiegel en staartwortel. Pas in den staltijd breidt zich het weei uil. Zoodoende kan men een volkomen normaal uitziend dier koopen dat toch later een bron van ellende ■lijkt, te zijn J. MEERTENS van 30 Jan.5 Febr. i944. Zondag 30 Jan. 8.00 uur llilv. 1, Wij be ginne.n onze uilzending met: „De zin var. het hoer zijn" van Dirk v cl. Bospoort. Maandag 31 Jan 13.00 uur Hilv. 1 Land en Volk brengt iets over het tentoon stellen van kle.ndieren in 1043. De heer R A. Roozendaai van den Raad van Be beer za'. U iets vertellen over de tentoon toonstellingen in het afgeloopen iaar. Dinsdag 1 Febr. 13.00 uur Hilv, 1. Wij brengen een bezoek aan een boerderij ir. de omgeving van Amstenrade in Zuid Limburg. Degenen die het heuvelachtige terrein in het Zuiden van Limburg ken nen. /.uilen het interessant vinden, iet- van deze bedrijtcn te hoeren. Woensdag 2 Febr. 13.00 uur Hilv. 1. In onze serie: Xedcrlandsche boeren in het buitenland, hoeren vvii dezen keer de er varingen van iemand, die enkele -aren op een boerderij heelt gewerkt in Ar gentinië De ervaringen daar opgedaan zij geheel anders ck dié, welke men uit onze vorice uitzendingen, die betrek king hadden op de boerderiien in Euro pa. kent. Verslaggever: D. Hiddinga. Donderdag 3 Febr. 13.0' uur llilv. 1. Hierin zal de lieer Herwig spreken over ..Onze vroegste groenten: Spinazie ra dijs raapstelen, en worteltjes. Vrijdag 4 Febr. 13.00 uur Hilv 1. Wü brengen onz'e wekeiijksche wenken en het nieuws voor Boer en Tuinder. 18.40 uur Hilversum 1. Voor deze uitzending vragen wij Uw bijzondere aandacht. In de serie ..Wat doet de directie van den Landbouw zal de Heer Hartman in een vraaggesprek mej onzen verslaggever D Iliddinga spreken over „De groenteteelt in 1944". Hierin zullen belangrijke mededeelingen worden gedaan, welke afkomstig zijn van de afdeeline Tuinbouw, waaraan de Heer Hartman verbonden is. Tweejarige Trakehner hengsten aan 't spelen Bij deze goede verzorging en voeding ont wikkelen de veulens zich uitstekend Sommige zwakke, sukkelende, achterblij vende veulens worden door genees- en versterkingsmiddelen (wormmiddelen, om- weiden, kalkpréparaten levertraan lik- steenen) behandeld. De verliezen bij de zuig- en speenveuiens zijn slechts gering; op lateren leeftijd treden deze niet meer op. Midden Juni worden de merrie- en hengstveulens van elkaar gescheiden. De voeding van de jonge jaargangen is tamelijk gelijkblij vend. de grootste gift van hooi en haver bedraagt 8 kg. Daarnaast krijgen enkele koppels nog wat lijnkoek en melasse. Gedurende den weidegang wordt het rantsoen kracht- en ruw voer aanmerke lijk verminderd. Dank zij de goede weidegelegenheden in den zomer en de verstrekking van veel ruwvoeder in den winter (naast weide- hooi veel klaver en lucernehooi) ontwik kelen zich de veulens goed en zijn krach tig gespierd De selectie der jonge dieren. De jaargangen worden jaarlijks meerdere keeren, al naar gelang waarvoor ze ge schikt zijn, nagezien Hengsten welke met voldoen aan de eischen van 's lands paardenfokkerij wor den gecastreerd. Deze ruinen komen met die merriën welke voor de fokkerij uit gesloten zijn, drie jaar lang in de stallen van de jachtafdeelirig en worden daar in de baan en in het vrije veld klaar ge maakt als rijpaard Op de jaarlijksche verkoopingen gaan ze dan pas over in particulier bezit Als wedstrijdpaarden zorgen vele van deze steeds weer opnieuw dat de roem van de Trakehner gehand haafd blijft Voor de fokkerij oesieAiüe merrien komen op 3-j leeftijd in de koppels voor fok- merriën, nadat zij eerst meerdere weken achtereen flink bereden zijn De 3-j. hengsten worden gedurende i jaar in de hengsten-dresseerschool gere den en gemend Aan het einde van hun „schooljaar' leggen ze op drie achtereen volgende dagen in het vrije veld een „examen' af (onder het zadel) Zijn de verrichte prestaties goed, dan worden ze als dekhengsten verdeeld over de Oost-Pruisische landgoederen. Deze hengsten zijn dus 4 jaar en hebben eerst een goede verrichting moeten laten zien alvorens ze gebruikt kunnen worden als dekhengst Dit is fok-technisch ook iuist gezien Men ziet dus, dat op de stoeterij te Trakehnen met groote zorg en kennis wordt geweriu. Geen wonder, dat de Trakehners In verschillende takken der warmbloedfokkerij grooten- invloed heb ben gehad en nog hebben De verzorging van Hieronder laten we een aantal wenken volgen, die ten doel hebben den levensduur van onze luchtban den zooveel mogelijk te verlengen. Ie. Bij bandenpech direct stoppen. Rijdt men door al is het nog maar zoo'n klein eindje, dan kunnen bui ten en binnenband, velg en as s ms zwaar beschadigd worden 2e Houdt de banden steeds op spanning. Rijdt men met te slappe banden, dan slijt de band snel. Is de band zoo slap dat men op de velg rijdt, dan ver nielt men den binnenband. Contro leer geregeld den luchtdruk met een goeden drukmeter en houdt U aan den voorgeschreven druk. 3. Belast de banden niet te zwaar. Door overbelasting van den wagen op luchtbanden kunnen breuken op treden in het canvasweefsel van den buitenband 4e. Rijden over hindernissen. Als 't kan; rijdt dan niet over groote stee- nen stoepranden -of rails. De band wordt dan plaatselijk sterk ingedrukt en heeft groote kans inwendige breu ken op te loopen. Kunt U een hin dernis niet vermijden, rijdt er dan altijd langzaam overheen. Verder is het voor Uw band heel slecht langs trottoirbanden te schu ren of door hardbevroren karrespo- ren te rijden. De zijwanden van den band slijten daardoor hard. 5e. Houdt den wagen in orde. Steekt er soms ergens een schroef of spijker uit, die met. den band in aanraking komt, dan kan in korten tijd een groef in den zijkant gesleten zijn. 6e. Spijkers, glasscherven, scherpe stee nen. Allemaal aartsvijanden van den luchtband. Is er een in Uw band ge reden, trek hem er dan zoo spoedig mogelijk uit. Met een spijker in den band door blijven rijden, kan bin nen- en buitenband ernstig bescha digd. 7e. Niet te sterk remmen. Doet men dat wel, dan blokkeert men de wielen en schuift de band langs den grond, wat natuurlijk onnoodige slijtage beteekent. 8e. Geen wagens in plassen of mod der laten staan. In den winter kunnen de banden in den modder vastvriezen en loopen dan licht bij het lostrekken, schade op 9e. Banden montceren. Een nauwkeurig werk. Zorg voor een passenden binnenband Vooral thans, nu men niet altijd kan krijgen wat men wil. zou men zich soms laten verleiden, een binnenband te gebrui ken, die niet in den buitenband past Doe dat niet Het omleggen van dén band zelf is een werk. dat men moet kennen, wil men met het gereedschap den band niet beschadigen Let er op, dat bij het omleggen geen zand of steentjes tusschen velg en band komen te zit ten. 10e. De velgen. moeten in goeden staat zijn Niet ver roest of met deuken erin Roestige velgen dus blank schuren en met velg-lak bestrijken en is een velg ge deukt dan moet men dat in orde la ten maken bij den smid of den gara gehouder. 11e. Vulcaniseeren. Banden met scheuren en sneden in het oppervlak kunnen vaak nog heel goed gevulcaniseerd worden. Zij kun nen dan weer langen tijd mee. 12e. Olie. benzine en soortgelijke stoffen behooren tot de speciale vijanden van rubber. Zorg dus. dat de band daar niet mee in aanraking komt, want dan is hij er gauw geweest. Ook ster ke zonbestraling moet zooveel moge lijk vermeden worden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 5