Zaait vlinderbloemigen Stikstof te weinig? De verbouw van erwten Officieele landbouw- medecleelingen Vragen staat vrij BROEDMACHINE HET JODENVRAAGSTUK TABAKSPLANTEN 7 DE toewijzing van stikstofmeststof fen, die zooveel kleiner is dan ver leden jaar, zal ongetwijfeld tenge volge hebben dat meer gewassen worden verbouwd, die het zonder stikstofbemes ting kunnen stellen. Daarvoor komen de vlinderbloemigen in aanmerking, die tevens nog het voordeel hebben, dat ze stikstof verzamelen en zoodoende den grond met stikstof verrijken, wat aan een volgend gewas ten goede komt. Dat past ons des te meer, nu we moe ten zien, de vruchtbaarheid van den grond op zoo hoog mogelijk peil te handhaven. Wat in dat opzicht met eigen bedrijfsmiddelen en door goede vruchtopvolging kan worden bereikt, zal de boer, die hart voor zijn bedrijf heeft, (en welke echte boer heeft dat niet zeker doen. Zoo zal menigeen er nu over denken wat meer erwten te zaaien, dan hij vroe ger gewend was. In de kleistreken, waar altijd wel op grootere of kleinere schaal erwten zijn verbouwd, zal die uitbrei ding wel geen moeilijkheden opleveren. In vele zandstreken echter zijn tot nu toe weinig of geen erwten verbouwd. Daar zal men vaak nog in twijfel staan of de erwt een gewas is, dat op dien grond wil groeien. In verschillende zandstreken verbouwen de boeren al langere jaren erwten en uit de practijk is daar wel gebleken, dat de erwt zich op het zand goed thuis voelt, wanneer men er maar voor zorgt, dat de grond in, voor de erwten, goe den cultuurtoestand verkeert. Welke eischen stelt de erwt aan den grond? Wil de erwt op zandgrond goed groeien, dan moet de bodem toch aan vrij hooge eischen voldoen. In de eerste plaats moet de grond goed los zijn, niet alleen de bouwvoor, maar ook de ondergrond, want de erwt wortelt diep. Kunnen de wortels niet flink den grond in komen, dan zal het gewas zeker geen goede opbrengst kunnen geven. Men zorgt er dus voor, den akker, die voor erwten bestemd is, flink los te maken, des noods ook met den ondergrondploeg. Ten tweede moet men voor erwten een perceel nemen waar weinig onkruid op voorkomt, en vooral geen wortel onkruid, zooals kweek. e.d. In de derde plaats moet de kalktoestand tamelijk hoog zijn. Een zuurgraad van 5.5 "is zeker vereischt. Is de zuurgraad lager, dan dient men voor het zaaien een kalkbemesting te geven b.v. met poe- derkalk. Tenslotte moet het perceel een phos- phorzuurtoestand bezitten. Willen de stikstofvormende knolletjesbacteriën hun werk goed kunnen doen, dan moet de plant voldoende phosphorzuur op kun nen nemen. Aangezien het thans niet mogelijk is, een phosphorzuurbemesting te geven, zal men een perceel moeten uitkiezen met een voldoende phosphor- zuu preserve. Om van kalk- en phosphorzuurtoestand van den grond op de hoogte te zijn, zal men. wanneer dat nog niet is gebeurd, grondmonsters moeten nemen, om die op kalk en phosphorzuur te laten onder zoeken aan het Bedrijfslaboratorium v. Grondonderzoek. Wat verder de keuze van het perceel betreft, kan men er rekening mee hou den, dat de erwt het uitstekend wil doen op gescheurd grasland. Welke rassen en hoeveel zaaizaad? Verschillende goede rassen zijn beschik baar. De meest aanbevelenwaardige zijn Manholt's Gekruiste Extra Korte Groene Eiwt, Mansholt's Plukerwt en de Unica- Erwt. Voor den zandgrond geniet de Unica wel de meeste voorkeur. Ook de Pluk erwt bevalt wel goed. De extra groote groene voldoet het beste op zwaarderen grond, dus op de klei. Zaait men op een rijafstand van 35 cm. dan is onge veer 150 k 160 kg. dus plm. 2 mud zaaizaad noodig. Wanneer op 30 cm. rijafstand wordt gezaaid is natuurlijk wat meer zaaizaad noodig, ongeveer 160 200 kg. De Unica zaait men liefst op 30 cm. Verdere bijzonderheden Wanneer de kalktoestand niet in orde is, geeft men voor het zaaien poeder- kalk. De kali-bemesting kan gelijk zijn, aan wat men voor granen geeft. Als het weer het toelaat zaait men al vroeg, begin Maart. Het kan echter nog tot in April. In 'het algemeen hebben de vroegst gezaaide eiwten het minst te lijden van de knopmade, een insect, dat in sommige jaren heel wat schade kan doen. De verdere verpleging bestaat in goed schoonhouden van het land, waarbij tevens de grond flink opengehouden kan worden. Zoodra de erwten gaan ranken, en daardoor aan elkaar vast hechten, moet men er niet meer door heen gaan. Bij den oogst zicht men de erwten en laat de hoopjes een paar dagen op het land liggen om te drogen. Daarna gaan ze op ruiters en blijven daarop staan, tot ze goed droog zijn. Zorg er voor, dat de erwten zoo goed mogelijk gewonnen worden, ook het stroo, want erwtenstroo is een prima voer. Is het echter nattig, dan schim melt het gauw en wordt het muf, waar door het niet meer zoo goed is als vee voer. Een goede opbrengst is 3000 kg. erwten per ha., en ongeveer evenveel stroo. Dit kan ook hooger zijn, maar ook beduidend lager, want erwten zijn altijd wel een wat riskant gewas, waar bij aanmerkelijke opbrengstschommelin gen voorkomen. Is echter de grond goed in orde, en krijgen ze hun goede bemesting en ver pleging, dan schept men de kansen op een goeden oogst. Het gewas is dank baar voor een goede verzorging. Dorschtarieven Het schijnt voor te komen, dat voor het dorschen aan de boeren een hooger tarief in rekening wordt gebracht dan in 1942—1943. Dit geschiedt dan zonder eenigen grond, want nieuwe dorsch tarieven zijn nog niet vastgesteld. Niemand betale thans hooger dorschloon dan in 1942—1943!! Mochten er officieel verhoogingen (en navorderingen) worden vastgesteld, dan wordt dat tijdig bekend gemaakt. Zelfverzorgingsregeling 1943-1944 houders van melkgeiten In aansluiting aan mijn rondschrijven van L Juni 1943 No. 249257 (6463), deel ik U ten aanzien van het gestelde op bladzijde 13, onder ,,3 Melkvee", het volgende mede. In verband met het feit, dat de melkop- brengst van geiten in den winter en het voorjaar veelal niet voldoende is om den zelfverzorger en diens gezinsleden van de vastgestelde hoeveelheid melk te voorzien, is het toegestaan, dat deze zelfverzorgers tot en met de 4e periode 1944 de maUc- c q, taptemelkbonnen behouden. Aangezien noch aan de hand der omsla gen noch aan de zegelkaarten kan worden vastgesteld, of betrokkene in het bezit is van melkkoeien of melkgeiten, zal de Plaatselijke Bureauhouder op de zegelkaart voor melk een aar.teekening plaatsen, 'lat betrokkenen tot en met de 4e periode 1944 de melk- c.q. taptemelkbonnen kunnen be houden. Uitsluitend van deze geitenhou ders dienen de melk- c.q. taptemelkbonnen niet te worden ingehouden. Van de 5de tot en met 11de periode moe ten deze geitenhouders wederom normaal als zelfverzorgers worden beschouwd. Centraal Distributiekantoor. Bindtouw voor graanmaaiers- zelfbinders Bij de Plaatselijke Bureauhouders zijn for mulieren verkrijgbaar voor het aanvragen van bindtouw voor grsanmaaiers-zelfbin- ders. De aanvraag moet duidelijk ingevuld vóór 15 Maart '44 bij den P.B.H. worden ingediend en vergezeld zijn van een af- leveringsbewijs van oude einden bindtouw. Volgens het Bindtouwbesluit V.V.O. 1941 is iedere landbouwer verplicht bij het dorschen de eindjes touw, die vrij komen van het met zelfbinders gebonden graan, te verzamelen en in te leveren bij een han delaar. Het afleveringsbewijs moet aan de aanvraag worden gehecht, daar volgens artikel 4 van het Bindtouwbesluit alleen dan nieuw bindtouw kan worden gegeven, indien minstens 40 pet. van de verlangde hoeveelheid als oud touw is ingeleverd. Er kan geen zekerheid gegeven worden, dat aan degenen, die niet of onvoldoende oud touw hebben ingeleverd, de gewenschte hoeveelheid bindtouw zal worden ver strekt en evenmin kan er zekerheid ge geven worden, dat te laat bij de P.B.H.'s ingediende aanvragen in behandeling kun nen worden genomen. Eerst worden de aanvragen, welke tijdig zijn ingediend en van afleveringsbewijzen van oud touw zijn voorzien, geheel afgewerkt, alvorens er aan kan worden gedacht, de andere aan vragen in behandeling te nemen. Alleen voor hen, die voor de eerste maal bij het maaien van den oogst '44 van een graan- maaier-zelfbinder zullen gebruik maken, geldt de inleveringsplicht niet. Geknoei met suikertoewijzingen zwaar beboet De landbouwer, de tuinder, de veeboer en de visscher hebben de voortbrengselen van akker- en tuinbouw, de veeteelt en de visseherij ter beschikking te stellen van de organen, die de voedselvoorziening van ons volk regelende verwerker, de hande- daar en de details dienen zich te houden aan de voor de distributie gestelde regelen. Alleen dan kan onder de huidige omstan digheden de voedselvoorziening verzorgd worden op een zoo goed mogelijke wijze. Een banketbakker te Den Helder hield zich niet aan de voorschriften en verkocht toe wijzingen voor suiker. Hij kon dat zonder schade voor zijn bedrijfsvoering doen, om dat hij voor de bakkerij kon putten uit een achtergehouden voorraad suiker. De tuchtrechter te Alkmaar, die deze zaak te behandelen kreeg, heeft den banket bakker de lang niet malsche boete van 30.000.— opgelegd, zoodat het geknoei met de suikertoewijzingen den man zeker feen voordeel heeft gebracht, ovendien heeft de tuchtrechter denzelf den banketbakker veroordeeld tot een boete van 10.000.omdat deze zich door on juiste opgaven suiker had verschaft, welke voor een ander doel dan waarvoor het zoete product bestemd was, is gebruikt. Runuveelevering De Vee- en Vleeschverordening 1942 is onlangs gewijzigd. De wijziging komt hierop neer dat een veehouder, die nalatig is in het leveren van rundvee, een boete krijgt van 5 cent per kg. voor iedëre week, dat hy te laat levert. De maximum-boete be draagt 30 cent per kg. Bij niet leveren wordt tot inbezitneming van rundvee overgegaan, met toepassing van de vorenomschreven boete. Men zij dus gewaarschuwd. Huisslachting: De practijk heeft geleerd, dat in de laatste 44 dagen voordat de huisslachting wordt stopgezet, veel meer varkens worden ge slacht dan in een ander tijdvak van 14 dagen. Het gering aantal huisslachtingen in de laatste weken en het kleine percentage, dat tot nog toe is geslacht ten opzichte \an het totaal te slachten aantal, wettigt de veronderselling, dat dit jaar in de 2e helft van Maart zooveel varkens geslacht zouden worden, dat een speciale regeling noodzakelijk is. Immers, niet alleen de loonslagers zullen het werk niet al'kunnen, doch ook voor de wegers moet een rege ling getroffen worden, dat zij zooveel moge lijk zullen wegen op de tijdstippen, die op de machtiging tot slachten zijn vermeld. In Zeeland wordt derhalve de volgende regeling getroffen: 1. Alle zware varkens en zeugen, die ge slacht mogen worden, moeten vóór 1 Maart 1944T geslacht zijn 2. Alle varkenshouders, die slechts één varken mogen slachten, dienen dit vóór 1 Maart 1944 geslacht te hebben. 3. Alle varkenshouders, die 2 of meer var kens mogen slachten, zijn verplicht om het eerste varken vóór 1 Maart te slach ten. Het 2e resp. 3e varken mag nè, 1 Maart geslacht worden. 4. Voor degenen, die in de maand Maart mogen slachten, geldt de bepaling, dat aanvragen tot slachten slechts worden geaccepteerd tot en met 18 Maart a.s. en dat slachting in ieder geval vóór 1 April moet plaats hebben. 5. Indien zulks mogelijk blijkt, kan de P.B.H. (dus niet de PI. Vertegenwoordi- fer) in zeer bijzondere gevallen aan var enshouders, die slechts één huisslach ting mogen verrichten, toestaan dat in Maart geslacht wordt. DE WND. P.V.C. VOOR ZEELAND. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes. T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstandera!! Vragen van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van De Landstand in Zee land, Postbus 31, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord, mits zy voorzien zij'n van naam en adres. Ingezonden vragen die niet van volledig adres voor zien zyn, kunnen niet in behandeling genomen worden. ie kooi) *cvrd«tga: Moderne electrische tzoo mogelijk met broedvergunning). Adres E. H Ci. Luckers, Zomerstraat 15, Heerlen 'L) L)eel Jodendom eri christelijke naastenliefde Deel II Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. L)e twee deelen in eén omslag naar teekening van loz. Speyorouck. 248 blz. f2.25* Dit )oek, reeds m 1935 geschreven, verneugi zich in een stijgende belang stelling ot de objectieve voorlichting welke he geeft over H c I jODËNVRAA US 1 UK Verkrijgbaar oij N.V. Residentiebode-Uitgeverij,Rivier- vischmarkt l s-Gravenhage. en den beteren boekhandel blits no. 25 de Deste voor rook. pruim en shag. 12.5U per honderd fabakszaad. Slits no. 25 p p .0 40. Amersioorter p. p f0.35, Virginia p p. f0.35. Zendingen zaad uit sluitend na ontvangst van het bedrag ly2 ct. porto. - Gegarandeerde levering. W v d. Mtill Lz. örouwerdwarsstraat 4, Hillegom DAN THUIS STUDEEREN MET SCHRIFTELIJKE LESSEN DUITSCH of ENGELSCH. Nieuwste schrift op!. 12.05 p. mnd Vlot spreken en schrijven in 8 mnd Spec methode voor perfecte uitspraak Middenstandsdiploma (alg ontw.) L 2.85 p. mnd Nederlandsche Taal en Correspond, t 1.50 Boekh. I 1 NEDERL. TALEN INSTITUUT ROTTERDAM BON Gratis proedes vam TE ÜÜOP AANGEBODEN le koop een prima WAAKHOND, Bouvier, zeer scherp, for- eche bona, teel. oud 3 Jr. Een Jonge hond. Klein bruin teel oud 6 maanden, prijs f 20 en 2 aardige hondjes heel mooi geteekend 8 we ken oud. reu f 17.50 en teel f 15 vr. r. kooper. H B. v. d Lied Alb. Hanweg 48, Lb- chem. Te koop: 2 KEES-HONDJES, zeer klein. 10 w. oud, 1 zwart én 1 wit met 2 zw. vlekjes f 50 per stuk. Friesche stabij Hondjes, 8 w. oud f 35 pei stuk. Mooie dameshondje.1- zeer klein, 10 w oud, ge coupeerd f 30 per stuk. P.S Al de honden van de vorige week zijn reeds verkocht, onmogelijk alle brieven b beantwoorden. J. A. Mul der, Lippenhuizen 191 Fr. TE KOOP GEVRAAüD Te koop gevraagd: KONIJNEN. Brieven met opgave van soort, leeftijd, geslacht en prijs per kg levend gewicht aan Theo Vijn, Konijnenfok kerij ..De Vlaamsche Reus" J. van Lennepstraat 123 E Amsterdam. Gevraagd: ONKRUIDZADEN EN ANDERE ZAADAFVALLEN Bemonsterde offerte aan Fa A. Man In t Veld en Zn.. Anpidoorn tel. 4015. ie is.uop gevraagd een mooie ulge gitzwarte, zware BOUVIER met stamboom. teef, niet ouder dan 1.5 Jr. Moet be vist mooie hond zijn, van goede afstamming. H. R. de Jong. Nonrdbargerstr. 27, ?mmen aeneeie ol gedeeltelijke BABY-UITZET gevraagd en 1 pers. wollen en gestikte en moltondeken. D. v. Wijk, Pijnacker, Poi- -lerwpg 16 Tel. Berkel 412 Te Koop gevraagd alle soor ten NEST-HONDJES EN RAS HONDEN. J. Mulder. Lippenhuizen 191, Fr. Te koop gevraagd: OUD PEKDRAAD. Br. met prijsopg. Paulus ter Steeg, Oud wijk 6. Nieuwer- oord. Te koop ol te huur gevraagd een BOERDERIJ groot 2080 ha, goed wei of bouwland onverschillig waar opstaande gewassen willen overgenomen worden, evenals de Inventaris. Br. onder No. 10440 ültg. „Volk en Bodem". Postbus 281, Den Haag Blind meisje vraagt een GESCHIKTE HOND, die opgeleid kan worden tot geleidehond, bouvier of her der, niet ouder dan 2 Jaar, nergens bang voor en rustig In druk verkeer. Matige prijs. Mej C. de Mol. Essen- steinstr 162 Voorburg. Te koop gevraagd: 50000 kg VOEDERBIETEN. Te leveren franco Paters- wolde per schip door L. Smid Hoofdweg 239 Paters- wolde DIVERSEN ie Koop gevraagd een com Dieet DORSCHGARNITUUR MEI DRAADPERS. Aanbieding met omschr. en prijs aan H. Feunekes Ro den Steenbergen 22 Dr. Wie ruilt mijn KOEBOERDERIJ 20 ha tegen een GEM. of BOUWBEDRIJF van ongeveer dezelfde groot te. Br. onder No. 10442 Ultg. „Volk en Bodem", Postbus 281 Den Haag. Oosthoek's heeft zijn be stemming, VVASCHM. VERKOCHT. Dank voor de groote belang stelling. Ollebos B. 151, te Feerwerd (Gr) F.P. Sche- -ings. VLOT SPREKEN ulgens Donders' methode /oor iedereen te leeren. Jrosp fr. na ontv. v. 15 ets. tan postz. of overschr op ïostr. 124.242 van Dondcrs- ^chool Laan van Meerder- voort 495, Den Haag.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7