,11:^ PROEFVELDVERSLAGEN Bedrijfspluimveehouderij Voor jaarskeuringen van dekhengsten in Zeeuwsch-Vlaanderen Het mooie Zeeuwsche landschap VJ Erwtenproefvelden Bij den heer Cam. Tas te Waterlandkerkje werden proeven genomen met erwten, waarvan wij de resultaten geven. Rassen: Mansh. G.E.K., Mansh. Plukerwt, Conservo, Mansh. Unica x Corona, Rondo C. B. en Unica. GrondsoortLichte klei. VoorvruchtTarwe. Bemesting werd niet aangewend. Aantal par. 3, elk van 0.93 are. Gezaaid: 5 Maart, op een ryenafstand van 30 cm. Opkomst: 't Eerst Conservo op 31 Maart, de overige een dag later. Ontwikkeling: De stand was van 't begin af zeer goed, alleen de le par. van Unica had iets voller kunnen staan. Bij Con servo en Rondo was de grond het eerst bedekthet langst duurde dit bij Unica. Dit laatste ras was het minst en de twee eerstgenoemde het meest bladrijk. Rondo b'aeide het eerst, nl. op 15 Mei, terwijl 2 .nsh. G. E. K., Mansh. Plukerwt en Unica pas op 18 Mei in bloei kwamen. Lengte van het stroo: Het. kortst groeide T" 'ia en het langst Rondo. Het verschil J oeg nugeveer 9 10 cm. De stevlg- l 'was het grootst bij Unica en het k'e'nst bij Mansh. G. E. K. 7.' ten èn beschadigingen: In geringe mate werd door nachtvorsten in alle ras sen schade angericht, doch Rondo bleek hiervoor het gevoeligst. Het minst had dit ras evenwel te lilden van voetziekte, die de andere rassen in lichten graad aan tastte. RijpenAlle rassen met uitzonderingen van Ro.ido, waren 17 Juli rijp, dit laatste ras kwam 2 k 3 dagen later'. Gemaaid: 19 en 20 Juli. Kwaliteit van het zaadhet grootste zaad f;af Conservo gevolgd door Rondo, terwijl Jnica de kleinste zaden voortbracht. Vol gens de P.I.C.A.-gradeering kwam Mansh. G. E. K. bovenaan te staan, vervolgens Conservo en Rondo, dan TJnlca x Corona en Unica en ten slotte Mansh. PHkerwt. Bij Unica werd het minst wormstekig heid" aangetroffen tusschen de overige rassen was het onderling verschil gering. De grootste gemiddelde zaadopbrengst gaf Rondo C. B. Op het Landbouwproefbedrijf te Wilhel- minadorp werden eveneens proeven geno me» r t erwten. Deze drie proefvelden zijn ec iter totaal mislukt door net buiten gewoon sterk optreden van de voetziekte. We zouden er verder geen melding van maken, ware het niet. dat bii deze proe ven juist duidelijk aan 't licht gekomen is wélke rassen in hooge mate vatbaar zijn en welke minder door die gevreesde ziekte worden aangetast. Zoo kwam bij proef Z. 777 van de rassen Mansh. G. E.K., Unica. Conservo, Unica x Corona en Mansh. Plukerwt weinig of niets terecht, terwijl Rondo C. B. en Mansh Schokker een tamelijke opbrengst gaveti. De schokkerrassen Zélju en Zelka, lioewe! minder gevoelig voor voetziekte, gaven ook een veel te laag beschot ge- deelteliik als gevolg van andere oorzaken. Bij proef Z 779 kwam er weinig terecht van Mansh. G EK.. I-Iylk. 3211/22C. Hylk. 3211/393/395 en UnicaPerngis was iets minder slecht, dan volgde Erecta en ten slotte Parel. Alleen dit laatste ras bracht het tot een matige opbrengst.. Dij proef Z. 730 mislukten bijna geheel Mansh G. E K., Unica, Peragis, Bruno. Ro/ijnerwt en Hala canueijner, terwijl Zelka zich wat beter hield, doch toch ook nog beneden het middelmatige bleef. Hef best hebben zi<*h dus gehouden Rondo C. B., Parel en Mansh. Schokker. Veldbooncnproefveld Voorts werden op het Landbouwproef bedrijf te Wllbelminadorp nog proeven genomen met veldboonen. Rassen Mansh. Waalsche, Adrie Waal- sche, Abunda Waalsche, Mansh. Wier- hoon, Wierboon C. H. Oldambster Wier boon, Rinal Paardeboon, Bunica, Limbur ger Paardeb., Oldambster., Z.W.M. Dui- veboon en Nikl Duiveb. Grondsoort: Zware klei. Voorvrucht: Win tertarwe. Bemesting: 200 kg. kas per ha. Aantal par 3, elk van 0.945 are. Gezaaid: 8 Maart, uitgezonderd Limb. Paardeboon, die pas op 24 Maart kon gezet worden. De boonen werden met de houweel ingehakt on een afstand van 35 x 35 cm.in elk kuilje kwamen twee boo nen te liggen. Opkomst: De meeste rassen op 12 en 13 April, doch Limburger en Z.W.M. eenige dagen later. Dit laatste ras kwam veel te dun op, zoodat het voor opbrengstver- gelijking moest vervallen. Ontwikkeling: Kort na de opkomst werden alle rassen sterk gevreten door de blad randkevers. Daardoor liet de groei aan vankelijk veel te wenschen over en al wisten enkele rassen den achterstand later wat in te halen, was toch de ontwikke ling over het algemeen verre van ideaal. Vooral het midden der perceeltjes liet bij vele gewassen te wenschen over. Het bleek dan ook al spoedig dat hier geen groote opbrengsten te verwachten waren. Het best ontwikkelden zich nog Wierboon C. B., Rinal Paardeboon en Bunica. In bloei: 15 Mei de Waalsche boonen, 17 Mei de Wierboonen, 21 Mei de Paarde- boonen, uitgezonderd Rinal, die pas een week later kwam en ten slotte op 30 Mei de Duiveboonen. Ziekten en beschadigingenIn sommige rassen, speciaal in de Oldambster paarde boon et> in de Waalsche boonen werd vrij veel mozaïek aangetroffen. Voorts werd eens een kleine haard van bladluizen waargenomen, die met Nicotine onschade lijk werd gemaakt. Rijpen 't Eerst de Waalsche boonen en Wierboon C B. op 7 Augustus; Mansh. en Oldambster Wierb., Bunica en Limburger op 9 Augst.Rinal op 10 Augst.; Oldamb ster Paardeboon op 11 Augst. en Nikl Duiveboon op 14 Augst. Gemaaidvan 10 tot 14 Augustus. Kwaliteit van het zaad: Deze was over 't algemeen vrij goed. De Waalsche boo nen liepen weinig in grootte uiteen, doch Adrie was het mooist, van de Wierboonen was de Oldambster het kleinst, terwiil V/ierboon C. B minder blonk was dan do andere Wierboonen. De Mansh. Wier boon had een typisch groene kleur. Van de Paardeboonen was Bunica het grofst en het best van kwaliteit, de Limburger was het kleinst en minder in kwaliteit. Niki Duiveboon was byzonder mooi. Zooals te verwachten was, zijn de op brengsten aan den lagen kant gebleven. Het best voldeed nog Wierboon C. B. Zooals te verwachten was, zijn de op brengsten aan den lagen kant gebleven. Het best voldeed nog Wierboon C. B. Staraboonenproefveld By den heer D. Boogerd te Oostburg zyn proeven genomen met stamboonen. Rassen: Ceka, Bruna, Inka en N. Holl. landras. Grondsoort: Lichte klei. Voorvrucht: Bieten. Bemesting: 225 kg. pk. per ha. en groen- bemesting met wikken. Aantal l'ar.3, elk van 0,643 are. Gezaaid: 18 Mei met den maisplanter, 3 4 boonen in elk putje. Ryenafstand: 30 cm. en in de ry 35 cm. Opkomst: Ceka het eerst op 27 Mei en Inka het laatst op 1 Juni. Ontwikkeling: Alle rassen ontwikkelden zich regelmatig. Begin Aug. werd op de le par. schade geconstateerd van den bladrandkever, doch gelukkig had deze niet veel te beteekenen. Bloei: 't Eerst Ceka, Beka, Bruna en N. Holl. landras; 't laatst de overige twee rassen; 't verschil bedrog ong. een week. Ziekten: De Inka kievitsboon leed in erge mato van de vetvlekkenziekte, do.-- de overige rassen hadden er weinig last van. In Aka werd wat rolmozaiek aan getroffen. Met uitzondering van Inka bleven echter alle rassen vry gezond. RUpen: 29 Aug. Inka; 4 Sept. Aka en de overige rassen op 7 Sept. Kwaliteit v. h. Zaad: Deze was over 't algemeen zeer goed. 't Best was ze by N. Holl. landras en Aka, iets minder by Ceka, Beka en Bruna en nog iets min der by Inka. De hoogste gemiddelde zaadopbreng6t gaf Beka, hoewel de verschillen met Ceka en Bruna gering zijn. Axel. Evenals te Oostburg was ook hier veel bezoek waartoe ook meewerkte het feit, dat Axel niet in het spergebied ligt en men er dus vrij kan komen. Driejarige hengsten v. d. groote maat: 1. en 3. Certain en Jupiter van Coegors, beiden door Certain van Lamswaarde K 1429 en van Jacs. Huissen te Axel en resp. uit de prima Belgische imports Bon Augure en Jeanne de Kieldrecht. No. 1 breed, diep en machtig wiens beenwerk in dit verband grover en sterker kon zijn. No. 3 heeft zeer veel soort extra gangen, maar kon 't beenwerk secuurder en de bouw gestop- ter zyn. 2. Paul v. Danker 112272 door Danker van Biezelinge K 1872 van A. Haak te Zaamslag, hengst met veel maat, kastig paard, wat nauw vóór, allicht evenals zyn vader laatryp. Kan goede hengst worden. Alle drie tweede prys. 4. Wilson v. d. Vlakte 108597 door Lion K 1988 van Fa. Dekker te Axel, diepe en voldoende zware hengst, wat smal vóór. 5. Paul v. Capelle- polder 110303 door Avenir K 1468 en van Jac. de Putter Pz. te Axel, gaaf en goed paard van dito typen en best bloed, bei den derde pry's. Driejarige hengsten v. d. kleine maat» 1. Wilson van Capellepolder 11678 door Avenir K 1468 van de Putter v.n., lief en typisch paard, ongeveer 't zelfde bloed als no. 5 van de groote maat. 2. Acron v. Coegors 109892 door Acron v. Avenir K 1684 en 3. Blesson v. Acron 108123 van denzelfden vader en beiden van Fa. Dek ker v.n., mooie en goedsoortige hengsten, echt verkoopelijke paarden Vierjarige hengsten v. d. groote maat: 1. Jules van Sluiskil, opgenomen in K door Acron v. Avenir van Jan van Hoeve te Sluiskil, zeer zwaar en machtig paard met forsche gangen, is niet van de laatste snit. Eerste prijs. 2. Montain v. Torenberg K 2031 van L den Extxer te Sluiskil en Jacs. Huissen te Axel, heeft het best ge daan en is dit goede paard veel verzwaard. Tweede prijs. Gewoon goedgekeurd werden de volgende 4-jarige hengsten: Mars van Cesar 104151 door Cesar v. Mars K 1545 van Jan de RegtDieleman te Zaamslag, Diavolo 103625 door Bijjou v. Frederica K 1713 v. J. Koster te Boschkapelle, Avenir v Edith 103348 door Avenir v. Antonia- Hoeve K 1796 van W. L. den Hamer te Axel, en René 105680 door Avenir v. Anto- ,r>' Het mooie Zeeuwsche land schap. Ken oude molen In de wijk Scherpbier te Groede, die een sieraad voor het landschap ls. I N dit biad van 11 Februari hebben I wij de Teeltregeling 1944 besproken 1 welke toen in een vergevorderd sta dium van voorbereiding was. Wij hebben toen mete nkele regels de kuikenvoorziening voor de vernieuwing van den pluimveestapel op de niet er kende bedrijven besproken. Het teleur stellende voor vele boeren was, dat er dit jaar geen mogelijkheid zou bestaan om jonge hennetjes te bestellen en, dat er bovendien ook geen voeder voor de opfok beschikbaar kon worden gesteld. Aan het slot hebben wij de hoop uitge sproken, dat de officièele afkondiging nog wat gunstiger zou uitvallen. In het voedselvoorzieningsblad van 16 Februari nu is de teeltregeling officieel afgekondigd en daarmee de hoop op 'n bevredigender regeling vervlogen. In deze oorlogsjaren hebben wij ons reeds aan verschillende omstandigheden moe ten aanpassen, welke voordien voor on mogelijk werden gehouden, en vaak met niet verwachte resultaten. Ondanks schijnbaar onoverkomelijke moeilijkhe den hebben wij thans nog een pluimvee stapel en een eierproductie welke nie mand zou hebben verwacht. Ook ten aan zien van de vernieuwing van den huidi- gen pluimveestanel zullen wij onder de gegeven omstandigheden er van moeten probeeren te maken, wat er van te maken is. Gezinshoofden mogen ten hoogste 250 (ongesext) hoender kuikens of 120 vrouwelijke eendenkuikens bestellen, van het aantal stuks pluimvee welke een nia-Hoeve K 1796 van Wed. Jacs. de Fey ter te Boschkapelle. Oudere hengsten v. d. groote maat: 1. Mar quis van Jan Gerardshof K 1878, enorm zwaar en massaal vaderpaard, hetwelk zeer verdienstelijk blijkt te fokken van M. v. Fraayenhove te Axel, Ant. Pruissen en M. Immink te Haarlemmermeer. 2. Achiel van Melo K 1773 van Jacs. de Putter Pz. e.a. te Axel, enorm zwaar en grof maar te vroeg versleten3. Cesar du Mels K 1788 van Gebrs. David te Sluiskil, eveneens grof en zwaar met dezelfde opmerking als Achiel. Alle drie zonen van Clairon de la Lijs en bekroond met een 2e prys. 4. Frits van Luntershoek K 2042 van Fa. Dekker v.n., groot en zwaar, beenwerk kon soldier zijn. 5. Janus van Frederica van Gebrs. David v.n., buitengewoon groot, massaal en diep paard, als vader gebouwd, standen afwijkend en al aardig wat sleet. Beiden 3e prijs. Alles by elkaar viel deze klasse tegen. Eenige extra jonge paarden zouden hier zeer op hun plaats zijn. Oudere hengsten v. d. kleine maat: 1. Frans K 1980 door Byou van Kinderen Bonte te Koewacht, hengst met weinig gebreken, voldoend als vaderpaard. Goed gebouwd, blijkt ook goed te fokken. Fok kers, passeert hem niet om z'n donker bruine kleur. Vele meniën in het Land van Axel kunnen van hem beste veulens geven. Hij kreeg welverdiend een eersten prys. 2. Jan v. Vredenburg K 2027 van Fa. Dekker v.n., eveneens een beste hengst met type en gangen. In de beenen is hy echter de mindere van Frans. Tweede prijs. 3. Gerard K 2022 van Kinderen Bonte v.n., iets kort van kruis en daardoor minder in den rug, aardig paard. Derde prils. Hulst. Als steeds een mooie keuring met goede jonge paarden, de oudere wel goed maar wat weinig in getal. Driejarige hengsten groote maat: 1. Henk van Othene 108527 door Acron v. Avenir van Corn, de Feyter en Anth. H. Dekker te Boschkapelle en Zaamslag, best soort, diep en breed, kon correcter in voorbeen, afstamming vooral van moederszyde best. 2. Adonis v. Hengstdyk 112861 door Clai ron de la Lijs van Gebr. v. Wesemael te Hengstdijk, fel paard, grof en zwaar, wat smal vooral achter in kruis, kan volgend jaar toch een baas zijn. 3. Clairon v. t Vogelhof 112428 door Clairon de la Lys van Gebr. Serrarens te Ossenisse, aardig paard zonder meer, was met een eersten prys veel te goed bedacht. Driejarige hengsten kleine maat: 1. Jan van Beemdkant 110086 door Jan K 1903 v. Kerckhardt en de Maat, grof, zwaar en diep, wat kort gekoot, goed paard. 2. Bern- hard 109939 door Jasper 89879 van Cijr. Verschueren te Stoppeldyk, niet te mach tig, doch een klein goed ding. 3. Bavijaan v. d. Louisa 109046 door Hercule v. d. Louisa K 1876, nog groen met goed type en sterk beenwerk, extra draf, moet ech ter nog uitzwaren, alle drie 2e prijs. 4. Karei v. Certain, 109464 door Certain v. Tienhoven K 1915 van Gebr. v. Mol te Graauw. Goed type en soort, stand voor kon correcter. 5. Carlo v. h. Waterhof 107131 van Gebr. Serrarens v.n. en P. E. H Kerckhardt te Stoppeldijk, alleszins goed zwaar paard. 6. Guido v. Clairon 110436 door Clairon de la Lys van A. L. Stallaert te Lamswaarde en P. L. S. de Maad te Stoppeldyk, in alles te weinig kantnummer, dat in dit gezelschap niet mee kon. A ierjarige hengsten groote maat: 1. Cer tain v. cl. Maria-Hoeve K 2034 door Certain v. Lamswaarde, overbekende hengst, trok algemeen en terecht de belangstelling, door zijn grofte en zwaarte, voorstand en kro nen konden beter, in type geen volbloed Belg en evengoed voorbeschikt een groote gezinshoofd krachtens de pluimveerege ling 1943/1944 mag aanhouden, bij een erkend fok- of verm. bedrijf. Dat zijn dus die gezinshoofden, welke dezer dagen in het bezit ziin gesteld van een leverings- kaart voor eieren en waarop het aantal dieren, dat mag worden aangehouden staat vermeld. Iemand die dus 10 kippen mag houden, kan 25 kuikens bestellen, terwijl de kuikenbroeder maximum 10 meer kuikens mag afleveren, indien zijn broeduitkomsten dit toelaten. Het vorige jaar zijn de kuikens voor de vernieuwing van den pluimveestapel op de landbouwbedrijven zeer laat gebroed, wat zeer onbevredigende resultaten heeft gegeven. Naar wij vernemen zal men dit jaar tijdig deze kuikens kunnen betrekken. De opfok zal echter voor velen een pro bleem worden, afwachten tot er een broedsche kip komt onder het klein aan tal dieren, dat wy thans nog bezitten, zal de goede plannen reeds bij voorbaat in de war sturen. Ieder zal dus tijdig moeten uitzien naar een opfokmogelijk- heid met kunstmatige warmtebron. Kolen zal wel niemand overgehouden hebben en zij worden bovendien ook niet beschikbaar gesteld, zoodat de eenigste mogelijkheid is: Opfok bij een electri- sche kunstmoeder. Wie zyn kleine koppel kuikens zelf wil opfokken zal dan een dienovereenkomstige kleine kunstmoeder moeten iaten maken, wat onder de huidige omstandigheden ook al niet mee zal vallen. De beste manier zal dus zijn, zoo wij De administratie van de bedrijfs groep „Bedryfspluimveehouderij" van „De Nederlandsche Land stand" is gevestigd: Zeestraat 71b 's-Gravenhage. Het hoofd van deze bedrijfsgroep: de Weer H. Huisman is te spreken eiken Woensdag van 1116 uur op bovenstaand adres. voor 14 dagen reeds schreven, dat een aantal boeren hun kuikens gelijktijdig bestellen en voor gezamenlijke rekening laten opfokken door iemand die in het bezit is van een eleetrische kunstmoeder en goede opfokruimte. Het voederprobleem zal men dan ook gezamenlijk dienen op te lossen. Voor een opfok tot een leeftijd van 6 weken zal men op ongeveer 1 kg. voer per kuiken moeten rekenen, indien natuur lijk de haantjes onverbiddelijk worden opgeruimd zoodra zij herkenbaar zijn. Dit kg. voer per kuiken zal men moe ten samenstellen uit de voor eigen ge bruik bestemde hoeveelheden granen uit eigen oogst. Haver, tarwe, rogge en mais, zijn hiervoor de aangewezen grondstoffen en zullen gemalen en ge mengd een behoorlijk opfokvoer geven, indien men dat rantsoen zou kunnen aanvullen met gestoomde aardappelen, karnemelk of ondermelk en jong groen voer. Wie koolzaad heeft verbouwd geve regelmatig van dat stroo om in te scharrelen, het achtergebleven zaad vreten ze graag en t zal ze goed doen.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6