Boekbespreking Regeling handel in rundvee Officieele landbouw- mededeelingen Marktoverziclit HET JODENVRAAGSTUK rol te spelen In liet Land v. Hulst. 2. Can tor van Wils K 2035 door Cantor K 1S54 van Kerckhaerdt en de Maat v.n., even eens enorm zwaar en grof paard, stond er evenals zijn voorganger prima voor. Cantor kon achter breeder zijn. Beiden le prijs. 3. Jaap v. 't Hoogland, pas in K op- ■genomen, minder zwaar, maar goedsoor- tig en vlot, stand vóór kon veel beter van Gebr. Serrarens v.n. 4. Elfridus van Melo K 2036 van Gebr. Verstraaten te Graauw en Alph. Maugnus te Boschka- pelle. Van dezen hengst werd vorig jaar algemeen veel voor de toekomst verwacht, viel nu erg tegen vooral in 't beenwerk. Beiden 2e prijs ierjarige hengsten kleine maat. 1. Joop v. Tiehhoven pas m K opgenomen van Gebr. Serrarens v.n., lief en typisch maar niet overzwaar paard. Tweede prijs. Oudere hengsten groole maat: 1. Herseur K 1825 van R. A. C. Hendriks te Stoppel dijk, stond er buitengewoon goed voor, hengst met veel formaat naar alle kanten. Toen Herseur 11 de Coynebeau zijn vader werd ingevoerd achtten wij hem met in staat dergelijke reuzen te leveren. 2. Her- cule v. d. Louisa K 18/6 van Gebr. Kerck- haert te .Nieuw Nahien, zeer grove en breede Clairon, goed vadeipaard met wei nig kans het te laten zien öaaraehterin Zeeuwsch-Vlaanderen. Allebei eerste prijs. Oudere hengsten kieine maat: 1. Gustaaf v. Monnikenhof K 19Ï9 van R. A. C. Hen driks v,n., stond er evenals zijn stalge- noot Herseur puik voor, best kieine maat paard, bovendien grof en vlot. Eerste prijs. 2. Hautain v. Wieringermeer K 1923 van J. F. de Waal te Kuitaard, typisch ltleme maat paard, voldoende grof met goede gangen. 3. Nico v. Cambron pas in K opgenomen van P. J. Boënne te Graauw, stond fel gekweekt, goede Nico v. Melo- zoon. Allebei 2e prijs. Door wat vroeger te beginnen b.v. om 9 uur kon Hulst ook in één dag worden afgewerkt, den bezoekers gaat het dan lang genoeg duren, vooral in dezen tijd willen ze gaarne naar huis. Goedgekeurd voor één jaar en niet be kroond: Carlo 102613 door Robert v. Zee dorp K 1686 van Gebr. Stallert A.L.zns. te Kloosterzande. Alreeds goedgekeurd maar niet opgenomen in K: Ramiro 93151 van Alois van Acker te Absdale, Vainqueur van Alstein 93948 van H. J. de Waal te Graauw, Colosse van Stello 94851 van Gebr. Serrarens v.n. Ziektebestrijdingkalenüer 1944 Uitgave van de Nederland- sche Pontologische Vereeni- Het is voor de fruitkweekers in ons land reeds een goede traditie geworden, dat vrijwel ieder jaar een herdruk ver schijnt van den hierboven aangekon- digden ziktebestrijdingskalendr. Bij dezen nieuwen herdruk valt direct op. dat de lijst waarop de schimmel ziekten en insecten aangegeven ston den die op onze verschillende fruit- soorten voorkomen thans weggela ten is. Hiervoor in de plaats is een lijstje ingevoegd van verkrijgbare be strijdingsmiddelen,- die inplaats van de in "den kalender aangegeven stoffen kunnen worden gebruikt. Van deze aangebrachte wijziging zal de practische kweeker in zijn bedrijf veel gemak kunnen hebben. Voor de winterbespuitingen zijn op den kalender 4 schema's aangegeven (rood omlijnd) die ook toegepast kunnen wor den'bij pruim en kers. Onder de opmer kingen worden hierover nadere bijzon derheden medegedeeld. Onder rubriek opmerkingen wordt de aandacht van de fruitkweekers geves tigd op de bestrijding van den loten- val, door middel van een bespuiting met een groeistoffenoplossing. Voor de fruitkweekers onder glas is onder de kolommen perzik en druif (kas) een beknopte uiteenzetting ge geven van de wijze waarop de spintbe- strijding onder glas moet worden uit gevoerd. Deze nieuwe herdruk blijkt geheel aan- fepast te zijn aan de huidige omstan- igheden en "is weer een onmisbare gids voor fruittelend Nederland, die op geen enkel bedrijf mag mankeeren. A. H. v. d. Knoop VOOR het vervoeren van rundvee in de week van 28 Februari tot 5 Maart zullen met uitzondering van het vervoer van slachtvee naar een over- namemarkt, geen geleidebiljetten wor den afgegeven. De handel zal né. 28 Fe bruari verboden zijn, zoodat de vrjje rund veemarkten in de genoemde week niet gehouden zullen kunnen worden. Met ingang van Maandag 6 Maart a.s., zullen taxatiemarkten voor gebruiks- vee en stamboekvee worden ingesteld. Van dien datum af zullen veehouders ter voldoèning van hun aanslag, zoowel gebruiltsvee als slachtvee kunnen leve ren, mits uit eigen veestapel. De aanslag in de verplichte veelevering blijft echter Ërimair een aanslag in slachtvee, [et Bedrijfschap voor Vee en Vleesch houdt zich dan ook het recht voor de dieren, waarvoor geen koopers zijn,, of welke voor de vleeschvoorzlening noodig zUn, naar de slachtveemarlct te ver wijzen. Veehouders, die een gebruiksrund wen- schen aan te bieden i.p.v. slachtvee kunnen zich na 28 Februari bij hun plaatselijken bureauhouder vervoegen, teneinde een aanbiedingsformulier in te vullen. Zij, die hiervan gebruik wen- schen te maken, moeten zich op den Donderdag, voorafgaande aan de week, waarin zal worden geleverd, vóór 12 uur hiervan mededeeling doen aan hun plaatselijken bureauhouder, onder inle vering van een copy van het aanbiedings formulier. Eveneens moeten de geleidebiljetten, zoo wel voor slachtvee als voor gebruiks- vee des Donderdags vóór 12 uur wor den afgehaald. Personen, die een rund wenschen te be trekken van een taxatiemarkt, kunnen zich na 28 Februari vervoegen bij hun P. B. H., teneinde een aanvraagformu lier voor een aankoopvergunning in te vullen. Alleen die personen komen in aanmerking voor aankoopvergunningen, die hun leveringsplicht van vleesch en melk behoorlijk zijn nagekomen en die minder vee hebben, dan zij krachtens het bedrijfsmaximum mogen houden. Koopers zjjn verplicht binnen 14 dagen na ontvangst, één of meer slachtdieren met een gezamenlijk gewicht, dat ten minste gelijk is aan het gewicht van het toegewezen gebruiksdier, terug te le veren. Het vervoer en het risico van het vervoer zijn voor rekening van den kooper. Geen aankoopvergunningen zul len worden uitgereikt voor handelsvee, terwijl de bedrijfsmaxima voor handels vee zullen worden ingetrokken. Voor zoover noodig zullen de handelaren ech ter een bedrijfsmaximum of een ver hoogd bedrijfsmaximum voor gebruiks- vee ontvangen, zoodat hun weiland rede lijk bezet zal zgn. Personen, die vee van derden hebben ingesc'naard, of opge steld, dienen voor 26 Februari een ge- leidebiljet aan te vragen voor het ver voer naar de bedrijven der eigenaren. Het rundvee zal op de taxatiemarkten alleen aangeboden en in ontvangst ge nomen kunnen worden door bemiddeling van handelaren. Te dien einde worden door 't bedrijfschap voorloopige erken ningen uitgereikt, welke tot 4 Juni a.s. geldig zijn. Voor het verkrijgen van een voorloopige erkenning komen slechts diegenen in aanmerking, die in het be zit zijn van 'n geldig zakboekje voor den rundveehandelaar en die bereid zijn een bankgarantie te stellen ten bedrage van 5.000.De voorloopige erkenning geeft hun het recht slachtvee en ge- bruiksvee op de markt aan te voeren en februiksvee op de markt in ontvangst e nemen. Het commissieloon voor het aanvoeren der dieren zal iy% en dat voor het afhalen van gebruiksvee zal 2 van den taxatieprijs bedragen. Marktveehandelaren, die niet bereid zijn de hiervoor genoemde bankgarantie van 5000.te stellen, zullen tot 4 Juni in de gelegenheid blijven slachtvee aan te voeren. Handelaren, die in aanmerking wenschen te komen voor een voorloopige erkenning, moeten zich vóór 1 Maait a.s. wenden tot het Bedrijfschap voor Vee en Vleesch, Laan van Meerdervoort 53 te Den Haag, onder mededeeling voor welke markten zij wenschen te worden erkend en onder bijvoeging van een bankgarantie volgens een model, het welk ter inzage ligt bij de bureaux van de Provinciale voedselcommissarissen. TABAKSPLANTEN Virginia en Slits 25 f 2.50 p. 100. Aardbeien- planten f 2.75 per 100. Maisplanten f 2 per 100. Tabakszaad Slits 25 f 0.40 p. p. en Vir ginia 0.35 p. p. Vooruit betaalde ord'ers heb ben voorkeur. G. v. d. VLIET, 2 AmerikadwarSstraat 5, FTillegom. BI N DM ATERI AAL Cellophaart-bindlcoord* Perk. papieren-bindkoord (uitv.) Boombanden (60 cm iang)tC el I op h aan oculatieband b IndWn b."i Uw h*nd«l..r nl»t vcrhri)cb«*>. *r«.at «.*u» noriliri bil de Ubr k«ri«n i DEI MIS b Eierlevering 1944 Door bijzondere omstandigheden is de elerveiling 1944 in Zeeland voor onbepaalden tijd opgeschort. Publicaties, die over de levering in de pers verschenen, en die niet geplaatst zUn door den Wnd. P.V.C. zijn met voor Zeeland van toepassing. Dit houdt niet in, dat in 1944 in het ge heel geen aanslag meer opgelegd kan wor den, daar de leveringsplicht blijft bestaan. Geleidebiljetten voeder- aardappelen Zooal3 bekend zijn per 16 Januari 1944 alle aankoopvergunningen voor voederaardappe len vervallen. Vanaf dien datum mochten voederaardap pelen vr(i door de verbruikers worden be trokken, hetzij van telers, hetzij van han delaren. Het vervoer diende echter onder alle om standigheden gedekt te zijn door een ge- leidebiljet. Hiervan is naar thans blijkt niet voldoende nota genomen door de handela ren. Mode in verband met het feit dat. door de V.B N.A. momenteel geen afleveringsbrief jes voor voederaardappelen worden afgege ven, moeten de handelaren bil het aanvra gen van een geleidebiljet aan ons opgeven, welke hoeveelheden zi.j van met name te noemen telers hebben afgenomen, onder vermelding van het nummer van de vee voedersverklaring. I-Iieraan zal strikt de hand worden gehou den. Geleidebiljetten moeten worden aange vraagd bij den Provincialen Voedselcom- missaris voor Zeeland, Afdeeling Hooi, Stroo en Ruwvoeder te Goes. Benzine voor graanmaaiers/ zelfbinders De Wnd. P.V.C voor Zeeland maakt be leend dat houders van graanmaaiers/zelf- binders er ernstig rekening mee dienen te houden, dat geen enkele zekerheid kan worden gegeven dat voor de eventueel daaraan gekoppelde motoren wederom ben zine beschikbaar zal worden gesteld. Belanghebbenden wordt daarom ten sterk ste aangeraden, reeds thans de noodige maatregelen voor ombouw te treffen. Zaden van groenvoedergewassen Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Poot- goed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat met ingang van heden de ter beschikkinghoudingsplicht van zaden van groenvoedergewassen voorzoover betrek king hebbend op stoppelknollenzaad, merg of voederkoolzaad en boterzaad, wordt inge trokken. Ten aanzien van koolranenzaad blijft deze plicht dus bestaan. Het koopen, verkoopen, afleveren, ontvangen, vervoeren of op eenige andere wijze aan de onmiddellijke beschikking van bovengenoemd Bedrijf schap onttrekken van koolrapenzaad blijft verboden. ADVERTEEREN EN „DE uANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES!.' De prijs van biggen De Gemachtigde voor de Prijzen maakt be kend, dat de prijs voor biggen bij verkoop door anderen dan handelaren thans is vastgesteld op 2.25 per kg. levend ge wicht, franco kooper. Bij verkoop door den handelaar aan den bóer mag de overeenkomstig het voor gaande berekende prijs met 250 per big worden verhoogd Onder deze prijsregeling vallen alle var kens tot ten hoogste 25 l(g., met uitzonde ring van niet-geeastreerde stamboekbig- fren. Voor nadere bijzonderheden omtrent deze prijsregeling wordt verwezen naar de des betreffende in het Voedselvoorzieningsblad gepubliceerde verordening. Verkoop van hengsten. Er zij op gewezen, dat de op de door het Stamboek gehouden of nog te houden hengstenkeuringen afgekeurde hengsten via de taxatiemarkten moeten worden ver handeld. Deze afgekeurde hengsten mogen niet vrij worden verkocht. Een uitzondering vormen de hengsten, die goedgekeurd zijn voor dekking, alsmede de hengsten, waarvoor alhoewel ze zijn afgekeurd door het Stamboek eèn aanhouders-bewijs is afgegeven. Deze beide categorieën hengsten mogen wel vrij ver kocht worden, mits de koopers in het bezit zjjn van aankoopvergunningen. Er zal door ons nauwlettend worden na gegaan. welke hengsten zijn goedgekeurd of afgekeurd, alsmede voor welke heng sten een aanhouders-bewijs is afgegeven. Mengvoeders voor paarden en rundvee. Paardenhouders moeten weten dat het paarden voeder een aanzienlijk percentage gedroogde pulp bevat, waardoor de paar den gemakkelijk maagoverlading kunnen krijgen. Om deze koliek te voorkomen is hec zeer gewensebt het paardenvoeder vóór het gebruik circa 12 uur te weeken. Rundveevoeder daarentegen moet bij voor keur niet gev.eekt worden, nóch de koek jes. Hierin zit een hoog percentage kool- zaadschroot, dat droog gevoederd moet worden, omdat het rundvee het voeder anders slecht wil opnemen. Toeslag op slachtveeprijzen. Per 7 Februari 1944 is een regeling tot stand gekomen waarbij 6e runveehoudoü, 12 tot 20 cent per kg. méér krijgt voor zjjn te leveren rundvee. Voor graskalveren bedraagt de toeslag 12 tot 19 cent, en voor nuchtere kalveren 6 tot 8 cent per kg. Deze toeslag geldt niet voor die veehouders die vóór 7 Februari moesten leveren maar hieraan niet voldeden. De wnd. Voedselcomntissaris voor Zeeland Wanneer wij de prijzen beschouwen van het gebtuiksvee dat op de marktori tusschen 14 en 1 Februari verhandeld werd, dan valt het op, dat' deze vrij algemeen op dezelfde hoogte bleven staan. De veesoorten, waarvan veel ge leverd moet worden, gaan met de bon» nenprijzen op en neer. Bij dezen z.g. „speculatiehandel" schijnt men nog niet veel vertrouwen te hebben in de toe komstige regelingen. Zijn wij goed in gelicht,' dan is een boer, ook al krijgt hij in de toekomst een aankoopvergun- ning voor een koe, nog niet klaar, want dan moet hij binnen 14 dagen weer een andere slachtkoe leveren. Dit germ'it schijnt bij vele boeren doorgedrongen te zijn. Zij koopen tenminste nog steeds versche en koude koeien, tegen gewel dig hooge prijzen, die loopen van 1600 tot 2100 en voor heele beste zelfri 2500. Uit deze prijszetting blijkt wel, dat de boeren de regeling nog niet vertrouwen. Het is natuurlijk ook mo* gelijk, dat. zij tegenwoordig over zooveel los geld beschikken, dat zij liever een Koe koopen van 1800. 19Ó0 of hooger dan dat zij de uitwerking van de ge troffen regelingen rustig afwachten en binnen afzienbaren tijd hun koe kunnen aanvragen en daar dan 700 tot 900 voor betalen. Niet slechts de leek, doch ook de ge routineerde handelaren zijn door dit alles van hun stuk gebracht en het 13 opmerkelijk, hoe deze laatsten een toe komstige prijszetting soms lijnrecht van elkaar verschillend beoordeelen. Men vraagt zich inderdaad met ver wondering af, hoe het mogelijk is, dat op de markt te Purmerend waar vrij veel vee werd aangevoerd de prijzen van 't melkvee niet daalden, doch stabiel ble ven, terwijl ook op de markten te Rot terdam, Den Bosch en Utrecht de bon- nenprij3 wel iets terugliep, maar het bedrijf svee vrijwel op hetzelfde niveau bleef staan. Zaterdag zakte in Utrecht de prijs van de bennen, waarschijnlijk tengevolge van ruimeren aanvoer", van f 2 tot 1.60 of 1.70. De versche koeien bleven staan op een prijs van f 1500 tot ruim ƒ2000. De z.g. koude- en terug-koeien werden voor prijzen van 1200 tot 1600 van de hand gedaan* De guste-koeien golden van 900 tot 1400. De klamvaarzen handhaafden zich vrij goed en werden verkocht voor f 900 tot 1300. De guste vaarzen brach ten het niet verder dan 700 tot 1000. Voor fokstieren werd 900 tot f 1400 gegeven; voor een extra goede meer* De prijs voor stieren, welke niet meer voor de fokkerij geschikt zijn, is af hankelijk van den bonnenprijs. Wat de bonnenprijzen betreft het vol gende: Dinsdag "werd in Purmerend ƒ1.90 tot ƒ2 gegeven; Woensdag in Den Bosch en Rotterdam ƒ2.10 tot. f 2.20; Vrijdag in Leeuwarden was dé prijs dalende en bleef zakken tot het bedrag, dat wij reeds voor Utrecht vermeldden. Wat den varkenshandel betreft kan opgemerkt worden, dat op de verschil lende markten de aanvoer reeds rui mer wordt. Was men de eerste week, na de sluiting hier en daar nog wat huiverig, thans was de handel reeds willig en gaat accoord met den prijs, oie de Regeering opgeeft. Dc- varkens werden deze week zeker niet boven den vastgestelden prijs ver kocht; het is te hopen, dat de hande laren nu wijs zijn en niet meer gaan, knoeien. D. S. Deel I: Jodendom en christelijke naastenliefde. Deel II: Protocollen van de samenkomsten der wijze ouderlingen van Sion. De twee deelen ih één omslag naar teekening van Joz. Speybrouck, 248 blz2.25» Dit boek, reeds in 1935 geschreven, verheugt zich in een stijgende belang stelling om de objectieve voorlichting welke het geeft over HET JODENVRAAGSTUK. Verkrijgbaar b(j N.V. Residentiebode-Uitgeverij, Etiviervischmarkt 2, 's-Gravenhage, en den betereu boekhandel. BEZOEKT Café-Rest, „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders D. BROER Wzn. Gouda - Tel. 8224 Kruidenier, Kleiweg 4 Koopt bij BROER De Kruidenier voor Stedeling en Boer J. A. Visser, Lange Kerkstr. 2, Gees Telefoon 2114 Postgiro 231617 Jachtartikelen - Kinderwagens Huishoudelijke artikelen - Speelgoederen, enz. 7

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7