boomgaarden Het uitsnoeien van Boekbesprekingen Merrie of hengst Officieele mede deelingen Marktoverzicht OM goed snoeïwerk te maken, is liet noodzakelijk, dat we goed ge reedschap in onze hand hebben, n.l. een goed werkende snoeischaar en een zaag met kleine tanden. Het snoeien met deze 'twee werktuigen zien we zeer verschillend doen; eerlijk gezegd meestal wordt het nog ve: keerd gedaan. De juiste manier is als volgt: Men houdt hei scherpe mes van de schaar aan den onderkant van aten tak, die er af moet en het dikke gedeelte dan vanzelfspre kend boven op den talc. We buigen nu den tak met de andere hand. terwijl we de schgar aanknrjpen even naar boven en de tak wordt er zeer gemakkelijk afgeknipt. Tot zoover gaat het meestal nog goed, maar nu kan er een fout gemaakt worden. Veel snoeiers hebben een klein stukje van den afgeknipten tak laten zitten, b.v. van 1 cm. of meer. We noemen dit „kapstokken". Ditzelfde zien we vaak, wanneer de zaag is gebruikt, men laat dan veelal een stomp zitten. Wat bij het zagen van dikke takken ook vaak gebeurt, wan neer men niet oplet, is, dat de takken afbreken, als ze nog maar 3/4 doorge zaagd zijn en dan neemt zoo'n tak veelal een stuk schors mee. We moeten, cm dit te voorkomen, ook weer vanaf den onderkant zagen. Maar nu nog over de karnstokken. Wat is zoo'n kap stok eigenlijk? Het is een stukje hout, meestal zonder oogen. dus het groeit niet meer uit. Kapstokken van jong hout geven ook veelvuldig, doordat er juist zooveel oogen van den voet van dit takje aanwezig zijn, veel jonge scheuten, welke het volgende* seizoen toch weer alle moeten worden wegge snoeid, dit is sap verkwisten. Het gaat dood, droogt in en veel kans c:> rotten kan voorkomen. In elk geval: de wond overgroeit of te wel geneest niet. Een wond geneest wel wanneer de sapstroom er langs komt; knippen we den tak dus glad op den stam af, zoo zal de wond spoedig met eer. nieuwe laag weefsel overgroeien. "Wonden gemaakt met de z?iag, moeten we met een mes goed bijsnijden. Groote wonden worden ingesmeerd met ent- was of loodmenie of het een of andere kankerdood. v We gebruiken geen carbolineum en ook geen wolmanzout. Het afdekken van de wonden doen we niet alleen ter voorkoming van inrotten. maar ook tegen de loodglansziekte. Vooral ■vrze vruchtboomen, maar ook de hei- ningboomen moeten we zorgvuldig be handelen. Groote kans op besmetting hebben we bij de ingescheurde wonden. Dus zaag de takken onder af, of wan neer u van boven afgaat, houdt dan den tak stevig vast tot hij er af is. Ja, waarom moeten we de takken van onder afzagen of afknippen? De vraag zou gesteld! kunnen worden, hoe worden d» takken van de wilgeboom en afge hakt, toch ook altijd van onder af of te wel met den sapstroom mee. De mensehen die de wegboomen af snoeien, hakken vaak van boven af, altijd en alleen uit gemakzucht. Zie maar eens welk een leelrjke wonden ze maken. Sommige tuinders maken er ook wel eens wat leelijks van, b.v. met dc heining, daar komt toch geen fruit aan is het dan. Ze zagen den dikken tak ongeveer half door en de rest moet zoo maar gaan, maar ze vergeten dte loodglanszwam. .Enkele schrijvers in De Landstand ver telden reeds eenige voo dteelen van het snoeien en waar bet zoo ongeveer naar toe moest. Het lijkt mij toeii gewenscht. aat men ook weet hoe of. het snoeien moet gebeuren. We moetan zooveel mogelijk zonlicht in den boom laten binnen dringen. Op de takken, waar voldoende zon komt, vormen zich groote rozetten en daar heeft de bloemknopzetting van het vol gende jaar plaats. Hoe vaak zien we dat slechts aan de zuidzijde van dien boom vruchten groeien, terwijl aan de Noordzijde enkele groene, slecht van smaak zijnde exemplaren voorkomen. Dit moet anders. We beginnen met de doode takken er uit te zagen en de oude stompen glad afzagen. De gebroken takken gaan er ook uit. Dan de takken, die a.h.w. on- dei den boom hangen, dat zijn die lakken welke niet meer zoo groeien als de andere takken. Ze komen niet meer mee. Ze bezitten weinig of geen vruchtknoppen. En als er een appel aan komt, wordt deze niet rijp, maar blijft groen. Niet alleen onder aan den boom komen zulke takken voor. maar cok in den boom. Er uit met dezulken. Takken met groote kankerwonden, welke eenigszins gemist kunnen wor den. gaan er ook uit. Dan de schuur- takken. degene die b.v. dlvars in den boom zitten en er het slechtst aan toe zijn, halen we er uit. Vervolgens de takken die niet schuren, maar toch dwars in den boom staan gaan weg. Wat is namelijk het geval? Wanneer zulke takken vól beladen zijn met vruch- ten, gaan ze hangen en dan schuren of slingeren ze altijd over een anderen tak. Die takken die naar binnen groeien, zagen we er ook nog uit. Wanneer we volgens bovenstaand recept de dikke takken er uit gehaald hebben, zullen we zien, dat het aardig opgeknapt is. Nn moeten er nog enkele dunne tak jes uitgeknipt worden die over elkaar heen hangen. Wanneer het noodig is. dat er veel hout uitgezaagd moet worden is het beter dit over pl.m. 2 jaar te verdeelen, aangezien we den boom anders een te grooten klap geven, welke wel eens eerder nadeelige dan voordeelïge ge volgen kon krijgen. Enkele voordeelen van goed' uitgesnoeide boomen zijn: We krijgen goedgekleurde appels, welke veel langer houtbaar zijn en bovendien in den smaak veel beter. Wanneer de appels aan de dikkere tak ken groeien, wordt er door den storm niet zooveel afgewaaid als wanneer de appels alleen aan de dunne takjes van den buitenkant zitten. Ook de kilogramonbrengst kan sterk verhoogd! worden. We zullen hopen, dat met bovenstaande gegevens, de lieden, die vruchtboomgaarden bezitten, welke dicht in 't hout zitten, hun snoeigereed- schap ter hand zullen nemen, opdat oe onbreng-st zoowel in kwaliteit als in kwantiteit vooruit zal gaan. BRTJIN. een zak is; werpt gij er goud in dan zult ge goud terug ontvangen; vindt ge koper waardevol genoeg, doe er dan dat metaal in maar bedenkt dan wel dat slechts koper en niets anders uw deel zal zijn". Achteraf blijkt dat 't bescheiden aan deeltje, dat, de merrie werd toegemeten, toch met een korreltje zout moet wor den genomen. Generaal Daumas schrijft dat de Arabieren hoewel de merrie schijnbaar van weinig waarde beschou wende, toch adviseerden te letten op: levendig in de course; flink van stuk; van een goede gezondheid; elegante vor men: voldoende lijf hebben, breed van bekken. Zoo fokten in groote lijnen de Arabieren en zoo werd, naar dit voor beeld, elders gefokt Geen wonder dat men dan ook nu nog zich dood staart op den hengst alleen, alsof zijn invloed alleen voldoende was om niet alleen het ras op een constant niveau te hou den, maar vooruit te brengen. En nu de keerzijde van de ■medaille! Sedert den tijd dat men meer bewust ging fokken is de vraag of het vaöer- of moederdier van het meeste belang is, ijverig bestudeerd. Dan helde de meening naar den hengst, dan naar de merrie over. Vast staat echter, dat de beste exemplaren van een uitstekenden hengst vrijwel altijd kinderen zijn van een eveneens uitstekende moeder, uit stekend door prestatie en (of) afstam ming. Verslag van den veterinair hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, belast met het toezicht op de naleving van de Vleeschkeiiringswet, Staatsblad 1919 No. 524, over het .jaar 1942 Dit verslag werd overgedrukt uit Ver slagen en mededeelingen betreffende de volksgezondheid November 1943 en be handelt o.m. de moeilijkheden, ondervon- - den bij de vleeschvoorziening van ons land in 1940 en 1941. mutaties van het personeel, alsmede wijzigingen ambts gebieden der Inspecteurs, aanvullingen en wijzigingen van wettelijke voor schriften en regelingen voor vleesch- keuringen. Geen enkel geval van vleesch- of voed selvergiftiging werd ter kennis van den Hoofdinspecteur gebracht. Een aantal staten geeft een indruk omtrent het aantal en de soort slachtingen. Over den invloed van toedie ning van basen op de ver teerbaarheid van mineraal- zuur-silage door N. D. Dijk stra. Uitg. Alg. Lands drukkerij, prijs 0.35. Over de gevolgen van de zuurwerking en de middelen ter compensatie hier van zijn o.a. aan het Rijkslandbouw proefstation te Hoorn uitgebreide proef nemingen verricht. Een en ander wordt ons medegedeeld in dit vlugschriftje van plm. 6 pagina's. Proefnemingen over ensilee- ren met raierenzuur II door N. D. Dijkstra en J. C. de Ruyter de Wildt. Uitg. Algem. Landsdrukkerij, prijs ƒ0.95, 36 pagina's. Overzien wij deze proeven in hun geheel, dan blijkt ons, dat van physiologisch standpunt bezien het gebruik van mie- renzuur ongetwijfeld de voorkeur ver dient boven dat van A.I.V.-zuur, doch aangezien er zeer groote moeilijkheden voor noodig zijn schat men de kosten bij het gebruik van mierenzuur voor ensileeringsdoeleinden ongeveer 3J£ maal zoo hoog. J. Er is een tijd geweest, dat de merrie als middel van het tweede plan werd beschouwd en dat de hengst alleen de doorslaggevende factor was. De Arabische fokkers, die wij kunnen beschouwen als uitstekende fokkers en geboren kenners van hun ras heb ben hierover hun eigen meening, die wij afgedrukt vinden in „Het Paar4". De Arabieren zeiden: „Zoek den juisten hengst en zoek hem dan nog eens. De afstammelingen gelij ken meer op hun vaders dan op hun moeders. Bedenk dat de merrie slechts Stroohandel van boer tot boer Te rekenen van 23 Jan. 1914 af is het ver- koopen van stroo door verbouwers recht streeks aan een uiteindelijken gebruiker en het koopen van stroo door een uitein delijken gebruiker rechtstreeks van een verbouwer alleen toegestaan in die geval len, waarin het stroo wordt vervoerd met eigen vervoermiddelen van kooper of ver- koopfer. Geen waarschuwing meer bij overtreding van het Pachtbesluit 1941 Nu het pachtbesluit 1941 reeds gedurendo ruim twee jaren van kracht is, mag wel worden verondersteld, dat een ieder, wien zulks aangaat, met de bepalingen hiervan op de hoogde is. In deze twee jaren werd in het meeren- deel der gevallen,, waarin overtredingen werden geconstateerd van de bepaling, dat verpachters ongeacht of er tussehen hen een de pachters een familie-relatie bestaat verplicht zijn zorg te dragen voor het schriftelijk vastleggen der pachtovereen komsten en voor het hierop verkrijgen van de vereïschte goedkeuring, volstaan met het geven van waarschuwingen zonder op legging van straf. De Gemachtigde voor de Prijzen deelt thans mede, dat in den vervolge met kracht tegen overtredingen op dit gebied zal worden opgetreden en dat niet meer met waarschuwingen zal worden volstaan. Groote partij groenten kreeg de juiste bestemming Het was controleurs van aen Centrnlen Controle-Dienst ter oore gekomen, dat aan een van de belangrijkste groentenmarkten in ons land regelmatig 'n schip met groente zou arriveeren, waarvan de lading hoofd zakelijk uit buiten de veiling om betrokken producten zou bestaan. De noodige voor bereidende maatregelen werden getroffen, om zoo mogelijk een flinken slag te slaan. Toen het schip den door den Centralen Contróle-Dienst uitgezetten post wilde pas- seeren, kreeg de schipper eenige controleurs aan boord die de rest van de reis mee maakten. Bij aankomst op de markt in de late avonduren werd dpor een andere groep controleurs de wacht betrokken en den vol genden morgen kon het eigenlijke onder zoek een aanvang nemen, waarbij werd vastgesteld dat ruim 1309 kisten groente frauduleus bleken te zijn vervoerd. Het onderzoek wordt voortgezet en het, laat zich aanzien, dat een groot aantal telers, die hun producten buiten de veiling om trachtten af te zetten, een proces verbaal niet zal onüoopen, en verder tot inbeslag neming van de kisten met inhoud wordt overgegaan. In plaats van in den zwarten handel te verdwijnen, kon op deze wijze een groote partij peen, prei, kroten, knolrapen, selderij, enz. in den normalen handel worden ge bracht ten prof ij te van den consument. Toeslagkaarten en rantsoenbonnen voor bijzonderen arbeid Binnenkort zullen de distributiediensten beginnen met het uitreiken van nieuwe inlichtingen-formulieren voor iederen werknemer, die in aanmerking komt voor een toeslagkaart wegens zeer zwaren, zwa- ren, langdurigen of nachtarbeid, dan wel rantsoenbonnen brood, melk, eenheidszeep en waschpoeder wegens resp. seizoenarbeid (oogstwerkzaamheden), giftigen of Vuilen arbeid. Een ieder, die gedurende de distributie periode van 16 April tot en met 13 Mei en gedurende volgende perioden deze extra rantsoenen wenscht te ontvangen, moet op nader door de distributiediensten bekend te maken dagen een zoodanig inlichtingen formulier bij het plaatselijk distributiekan toor afhalen. Ingekwartierd vee De Wnd. Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend. Veehouders die dieren uit de evacuatiege- bieden in hun stallen hebben, hebben niet alleen de wettelijke doch ook de moreele verplichting de dieren te verzorgen als wa ren het eigen runderen, paarden of scha pen. Zij dienen derhalve de dieren: a. naar behooren te voeden en huisvesten; b. goed te verzorgen; c. bij ziekte te laten behandelen door een dierenarts. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd dat, voorzoover melkkoeien ingekwartierd zijn, alle gewonnen melk wordt verant woord. Bij de binnenkort te houden controle zal op bovenstaande punten terdege worden gelet. De huidige omstandigheden nopen er toe, dat tegen overtreders met gestreng heid zal worden opgetreden, o.m. door in trekking bedrijfsmaximum koeien zoo noo dig aangevuld door inhouding slachtver- gunning 1944. Zemelen voor eme'ten- bestrijding De wnd. P. V. C. deelt mede, dat dit jaar, evenals verleden jaar, vergiftigde zemelen vóór de bestrijding van emelten beschikbaar kunnen worden gesteld. Dit mengsel wordt alleen verstrekt ten behoeve van perceelen, welke door emel- ter. zijn aangetast tegen een maximum norm "van 25 kg. per ha. Vanaf 6 Maart a.s. kunnen aanvragen bij de PI. Vertegenwoordigers worden in gediend. onder opgave van de met ver giftigde zemelen te bestrooien oppe-vlakte. De bonnen zullen dan vanuit Goes aan belanghebbenden worden toegezonden, die deze bonnen direct bij hun leverancier moeten inleveren, teneinde tijdig in het bezit van het mengsel te komen. Met nadruk zij er op gewezen, dat dit mengsel, bestaande uit zemelen, Farijsch groen en een kleurstof, zeer sterk ver giftigd is. Men dient dus wel op te let ten, dat de dieren het niet tot zich kun nen nemen. In de laatste weken begon men op de veemarkten de dubbeltjes iets meer op de juiste waarde te schatten en werd niet klakkeloos elke prijs gegeven, die ge vraagd werd. In de afgeloopen week was het echter weer precies andersom. Men wilde blijkbaar van de vermoedelijk laatste vrije markt nog eens extra „profiteeren" In het begin van de week ging het nog vrij goed. Rotterdam en Den Bosch en ook de andere markten bleven vrij aardig op "peil, maar Vrijdag in Zwolle werd reeds ƒ2.— tot ƒ2.10 voor de bonnen gegeven. In Leeuwarden zelfs 2.20 tot 2.30 en in Utrecht was men het redelijk verstand weer heelemaai kwijt en deden de bonnen 2.50 tot 2 60. Het gevolg hiervan was vanzelf sprekend een stijging van de prijzen over de geheele linie. De beste melkkoeien he pen weer op tot ƒ3000 en naar we hoor den, in sommige gevallen zelfs nog hooger.' Een boer met gezond verstand noemt dit gekkenwerk. Want met prijzen van 2000. tot ƒ3000.is een rendabele met-zwarte bedrijfsvoering onmogelijk. Natuurlijk gineen ook de .prijzen van de koude- en guiste-koeien weer omboog. De eerste liepen op tot f 1800 en de guste- koeien deden van ƒ1300. —tot fliOO—De klamvaarzen stegen in prijs van f,1200. tot ƒ1600.— de guste-vaarzen brachten het. van 900.— tot 1300 De ze. jaar lingen golden van 700.tot f 1000. De" handel was o.i. meer een kwestie van vraag en aanbod tussehen de kooplieden onderling, hoewel er ook boeren aan me- dededen. Ook werd getracht het vee spoor loos te laten verdwijnen, omdat er zoo als Zaterdag in Utrecht door den C.GD. noga! eens beslag op wordt gelegd. Dit onderduiken" van vee zal in de toekomst wel weer afnemen, al zijn wij er van over tuigd. dat de „heeren die hiervan hun vak hebben gemaakt, ook in de_ toekomst wel een weg zullen weten te vinden om aan clandestien vee te komen. We meenen echter, dat, wanneer er op iedere veemarkt eenige werkelijk deskun dige C.C.D.-controleurs waren, er veel min der geknoeid zou kunnen worden. Varkens. Zooals het deze week met de koeien ging, ging het ook met de varkens. Na de her opening van deze markt hielden de heeren handelaren zich eerst vrij rustig en keken de kat eens uit den boom. Deze week waren zij echter weer vrij brutaal geworden en stoorden zich in geen enkel opzicht tan d© gestelde prijsregelingen. Wanneer dit ge knoei met de prijzen niet verandert, zijn we bang dat de varkensmarkten wederom gesloten zullen worden..Men moet niet den ken. dat dit onmogelijk is. Wij zijn er van overtuigd dat bij het sluiten van de var kensmarkten de varkenshandel toch wel ge regeld kan worden en bevelen deze mee ning bij de handejaren ter overdenking gaarne "aan. Sl

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7