Vonkjes uwen „Wat Nederland niet weten mocht" •Mededeeling- Evacuatie of verhuizing 2 Kunstmatige bevruchting van vee is na 17 Maart 1944 verboden. De Direc teur-Generaal van den Landbouw kan ontheffing van dit verbod verlee- nen. Vroeg gezaaide rogge is het verst ont wikkeld. De achterstand der late per- ceelen kan niet met stikstof worden goed gemaakt. Een vroege uitzaai is ook voor de zomergewassen het beste. Mijnheer, Wij deelen U, in antwoord op Uw des betreffende vraag, mede, dat wij thans geen belangstelling hebben voor het le ven van de landarbeiders in Duitsch- land en U zich dus de moeite van het zenden der aangeboden copie wel kunt besparen. Zoo luidt de inhoud van een brief uit 1937, een brief van de hoofdredactie van een onzer grootste bladen, tot welker me dewerkers ik sedert jaren behoorde. We bevonden ons in den tijd van de groote werkloosheid, die veroorzaakt werd dooi de dwaze wereldpolitiek van het libeiale kapitalisme. Men is het daarover tegen woordig wel algemeen eens en waar de meeningen ook over mogen verschillen er is geen Nederlander meer te vinden die naar deze politiek terug verlangt Maar in die dagen verkeerde ons volk nog in den, door de volkomen valscht voorlichting van een „vrije" pers en een groepsbelangen-regeering in stand gehou den waan, dat het niet anders kon. In de Drentsche en Brabantsche werk verschaffingskampen verkankerden hon derdduizenden fiksche kerels hun leven. De eene plattelandsgemeente Emm en tel de een 6000 werklooze gezinshoofden onder haar inwoners en op den vruchtbaren dalgrond der veenkoloniën werd bitter gebrek geleden. Wij, die daar middenin leefden, zochten op alle manieren naar een beter lot voor deze mensclien, maar wat zouden we doen tegen een wereld, die niet anders scheen te willen? Toch was er een mogelijkheid. In Duitscliland was het roer omgegooid en instede van werkkrachten teveel, had men er weinig. Er werd gebruik gemaakt van alle beschikbare krachten. Veen- en landarbeiders vooral waren er welkom. Wat was nu natuurlijker, dan dat de hier overbodigen daar een goede boterham gingen verdienen, inplaats van hier op de publieke kas te teren en half ge brek te lijden? Velen zagen dat in en gingen, maar de politieke partijen hadden er een hekel aan en deden alle moeite om een groeten uittocht te voorkomen. Men mocht niet weten, hoe het er in Duitschland werke lijk naar toe ging. En allerlcf verhalen werden er verzonnen om toch maar den arbeider bang te maken voor het schrik bewind daarginder. Er werd honger ge leden. er was geen redelijke huisvesting, men mocht er zijn godsdienstplichten niet waarnemen, men Unn er niet vrij-uit praten, enz. Toen nam Emiuen gemeentebestuur een verstandig besluit. Het college van Bur gemeester en Wethouders ging zelf kijken en een stuk of wat krantenschrijvers kre gen een uitnoodiging om mee te gaan. Daar waren in ons gezelschap: een anti- rev. burgemeester en een wethouder van dezelfde partij, de andere wethouders waren resp.: roomsch-kath., soc.-dem en vrijz.-dem. De pers was: soc.-dem., vrijz.- dcm. en neutraal, terwijl tenslotte een paar vakbondbestuurders mee togen. Een terdege gemengd gezelschap dus. Ons bezoek was niet voorbereid. VVe re den de grens over en meldden ons bij allerlei veenderij- en ontginningsbedrü- ven, op verschillende tijdstippen van den dag. Wc kregen inzage van loonboeken, we aten mee in bedrijfskeukens, we spra- „De Landstand" in Zeeland Redactie-adresZeestraat 69, Den Haag Tel. 115754. ADVERTENTIES. Han delsadvertenties: 1 provinciale editie 25 c. per m m., elke editie meer 5 c. per m.m. extra. Handelsadvertenties met agrarisclien inhoud: 1 provinciale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend liuishoudelijken inhoud: 1 t.m. 20 woorden f 2-.. elke 5 woorden meer f 0.50 extra. Brieven onder nummer l 0.15 meer. BfJ meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALLE BRIEFWISSELING betreffen de advertenties, abonnementen en administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bo dem". Postbus 281, Den Haag. ken met werkgevers, opzichters en arbei ders, vrü en ongedwongen. En al waren er uiteraard, zooals overal, weieens te kortkomingen, over het algemeen konden we toch vaststellen, dat er uitstekend voor de menschen gezorgd werd, dat er zeer behoorlijk te verdienen viel en dat het werkloosheidsvraagstuk bij ons zou zjjn op te lossen als men maar eerlijk wilde zijn in de samenwerking. Ik zou nu eigenlijk wel uitvoerig willen aanhalen wat ik destijds schreef over deze leerzame reis, maar dat gaat nu eenmaal niet. De streek- en provinciepers wijdde er ko lommen aan, om de bevolking eerlijk voor te lichten. Maar de groote bladen deden niet mee, de „arbeiders-vertegenwoordigers" kregen opdracht om te zwijgen en het draalde erop uit, dat men vooral van den rooden en clericalen kant een actie begon tegen de streekbladen. Er was „geen belangstelling voor den landarbeider in Duitschland", zooals ons het toonaangevende groote blad schreef. Neen eii daarom herinner ik hier aan deze dingen er mocht geen belangstel ling zijn voor een gezond economisch be stel, dat boer en arbeider vrij wilde ma ken van het wreede wereldmarkt-spel. Waut zulk een bestel zou rust en vrede scheppen in de wereld. En voor niets zijn de bcursgokkers, de vaderlandslooze spe culanten zóó bang als voor vrede en rust en redelijke welvaart. Zij spelen het eene volk uit tegen het andere en in de volken de eene groep te gen de andere, zij roepen kunstmatig so ciale wantoestanden in het leven om daaruit winst te halen en hun pers- en partüorganen hebben er geen belangstel ling voor als bewezen wordt, dat het ook anders kan. Dit alles staat zoo ver af van een gezonde boeren-wereldbeschouwing, dat velen Uwer niet kunnen gelooven, dat „de we reld zoo slecht kan zijn". Toch is het de waarheid en daarom is het zoo noodig, dat gezonde boerenstal in de volkshuishoudingen den toon aan gaat geven. Een boerenstal, die op orde en recht ge richt is, die de menschen zet, waar ze hooren, die samen laat werken, wat sa menwerken moet en die het goede der aarde gunt aan iedereen, die ervoor wer ken wil en werken kan. D. v. d. B. Holle plekken in koolzaad kunnen door bijplanten worden weggewerkt. Dit dient zoo snel mogelijk te gebeu ren. Liefst voor half Maart. Een hectare weiland levert misschien 200 kg. boter, een hectare koolzaad gemakkelijk 1000 kg. margarine. Bij de paardenfokkerij is niet alleen de vroegrijpheid van beteekenis, doch minstens even belangrijk is het al of niet vroeg versleten zijn. Voor de rundveefokkerij is het van groot belang hoelang een koe mee kan. Het is evenwel zeer moeilijk dit in de selectie mede Ge laten tellen. De meeste stieren zijn al dood voor hun afstammelingen een beoordee ling mogelijk maken. Vele beste die ren zijn daardoor helaas te vroeg geslacht. De eerste melk bevat vele bacteriën; de eerste stralen wegmeiken verlaagt dan ook het bacteriecijfer. Het vet gehalte der eerste stralen is boven dien zeer laag. Zoo vroeg mogelijk zaaien en poten is in verband met de stikstofpositie geboden, doch ook dikker zaaien en nauwer poten. Bij geiten op stal moeten de klauwen van tijd tot tijd bijgesneden worden. Het doel der keuringen is, om door een controle op de herkomst van het gebruikte pootgoed. een beoor deeling van het gewas te velde en van den oogst der goedgekeurde per- ceelen aan de partij, den afnemers garanties te verleenen voor her komst, raszuiverheid, gezondheid en sorteering van het pootgoed. Waar merk hiervan zijn de bekende loodjes en kaartjes van den N.A.K. aan en in de zakken. Aardappelen bieden een prachtige gelegenheid tot onkruidbestrijding, ook machinaal en laten den grond in goede structuur achter Bezige bijen brengen buigende boo- men. Zorgt daarom voor bijen bij uw vruchtboom en. De tuin bij de boerderij"^ In de maand Maart kunnen de meeste groenten in den kouden grond gezaaid worden. Kroten, princesse- en snijboo- nen, witlof, prei en selderij in den kou den grond hebben nog even den tijd. Daar moet het eerst wat warmer voor werden. Wie pootuien heeft kan deze .voor vroegteelt benutten. Als men nu reeds afmeetwaar men de stokboonen wil zetten, kan men tus- schen de rijen, waarop later de stok boonen gelegd worden pootuien zetten. Tegen dat de stokboonen groot worden, kan men ze al rooien. Ze zijn dan nog wel niet zoo erg groot, maar heel best geschikt om in den zomer wat smaak aan het middagmaal te geven. Lang be waren kan men die vroeggerooide uien niet. Pcotuien zijn over het algemeen onge schikt om er bewaaruien van te telen. Bewaaruien teelt men beter uit zaad. Thans uitgezaaid, kan men in den herfst prima uitgegroeide uien oogsten. Wij noemden hierboven de teelt van wien tusschen stokboonen. Om zooveel mogelijk onzen grond te benutten, is de iusschenteelt een aangewezen .middel. Zoo kan men bv. tusschen de doperw- tenrijen flinke slaplanten uitzetten. Te gen dat de erwten dan flink uit de kluiten gaan groeien, is de sla geschikt om te oogsten. Ook spinazie is als tus- schengewas zeer geschikt. Wie nog aardbeien wil uitplanten, kan dat nu doen. Neem bij voorkeur flink ontwikkelde jonge planten en zet die uit in dieplossen vochthoudenden grond. Het kan in het voorjaar bij sterken Noorden- of Oostenwind in zonnig weer soms fel drogen. Besteedt dan wat extra zorg aan Uw jonge aardbeiplanten, want de kans op ver drogen en daardoor afsterven van .de planten is niet denkbeeldig. Geef zoo noodig wat water. Overigens moet men niet verwachten van de nu uitgezette aardbeiplanten al veel te zullen oogsten. Beeft U frambozen en bessen in Uw tuin, geeft deze dan nu een goede be mesting. Is er wat kunstmest voor be schikbaar, gebruik die dan. En anders voor de frambozen goed verteerden stalmest, die licht ondergespit wordt. De bessen hebben een zeer oppervlak kig wortelgestel. Spit men wat te diep bjj den struik, dan beschadigt men de wortels al heel gemakkelijk. Rondom de struiken een gootje maken en daar een flinke portie gier in laten loopen, is ook een beste bemestingswijze. Zoowel bessen als frambozen vragen om goede opbrengsten te geven, een flinke be mesting In verband met de overplaatsing der Afdeeling GELDELIJK BE HEER van het landelijk kantoor van den Nederlandschen Land stand van Zeestraat 69, 's-Gra- venhage, naar UTRECHT Kromme Nieuwe Gracht 54 Telefoon: 16385, dient alle correspondentie over GELDZAKEN in den vervolge te worden gezonden aan voornoemd adres. De aardappelknol heeft gemiddeld de volgende samenstelling: 75 pet. water en 25 pet. droge stof, waarvan 20 pet. zetmeel, 2 pet. eiwit, 0.3 pet. vet, 0.7 pet. ruw vezel en 0.9 pet. aschbestanddeelen. Voorts vitaminen. De meer-opbrengst van granen na opname van aardappelen in de vruchtwisseling wordt door deskun digen op 10-25 pet. gesteld. Rogge plus een nagewas (stoppel knollen) leveren per ha. 5500 voe dereenheden. Aardappelen per ha. 8100 voedereenheden. Groote aardappelen voor pootgoed kan men doorsnijden en wel van kop- naar naveleinde. De stukken met een klein gedeelte aan elkaar laten zitten. Deze stukken worden even voor het poten van elkaar ge broken. Gesneden poters moeten in een droge luchtige ruimte bewaard worden! Dan treedt bij gezonde aardappelen geen rotting op en vormt zich een mooie kurklaag. Bij ziekteverschijnselen en stof wisse ls gsstoornissen bij kalveren boude nuen direct op met het geven van melk. In plaats daarvan geve men gekookt lauw water tot de dieren weer normaal zijn. Daarna geleidelijk weer het oude rantsoen geven. Men aCJiruu ons, van bevoegde zijde: Ten einde een vlotte uitvoering der Sociale Verzekeringswetten te bevorderen en de schadeloosstellingen op tijd te kunnen doen uitbetalen is het in hun eigen belang nood zakelijk. dat werkgevers en verzekerden bij evacuatie of verhuizing alle stukken op de Sociale Verzekering betrekking hebbende, medenemen en hun adreswijziging zoo spoe dig mogelijk aan de betrokken organen op geven De adresverandering moet worden opgege ven A aan de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam. afdeeling Ongevallenwetten: door hen. die krachtens de Ongevallenwetten eentgerlel uitkeering ontvangen; hierbij ver melden: ongevalsnummer, naam en voor na (a)m( en). datum van adreswijziging, oud adres en nieuw adres. B. aan den Raad van Arbeid, onder wiens gebied zij behooren: 1. door alle werkgevers wier arbeiders, in gevolge de Ongevallenwet 1921 zijn verze kerd door de werkgevers die hun arbeiders ingevolge de Land- en Tiunhouwongeval'en- wet hebben verzekerd bij de Rijksverzeke ringsbank en door de werkgevers die hun arbe'ders Ingevolge de Ziektewet bij een Raad van Arbeid hebben verzekerd; hierbij vermelden: bedrijfsnummer. naam en voorna(a)m(en). datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres, eventueel datum s^a- klnv van bet bedrijf en de wet, waa-onder zij vallen: 2 door arbeiders, die krachtens de Invali diteitswet zijn verzekerd, aan wie een rente- kaart is uitgereikt, ook indien zij hun ren- tekaart tijdelijk aan hun werkgevers hebben afgedragen; hierbij vermelden: rentenummer, naam en voor voorna(a)mfen). datum adres wijziging: oud adres en nieuw adres: 3. door verzekerden, die een vrijwillige ou- derdomsverzekering hebben gesloten en nog premie betalen: hierbij vermelden: rente- of polisnummer, naam en voorna(a)m(en). da tum adreswijziging oud adres en nieuw adres; 4 door verzekerden die van een Raad van Arbeid ziekengeld ontvangen: hierbij ver melden: zlekenmeldingsnummer naam en voornam(a)m(en), datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres. C. aan het Postkantoor, waar de rente tot nu toe werd ontvangen: 1 door hen. die een definitieve rente or een rente aan nagelaten betrekkingen ont vangen Behalve aan de Rijksverzekerings bank zie hier voren du« ook mededee ling aan het Postkantoor. Hierbij vermel en: ongevalsnummer, naam en voomaiaj- m(en), datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres; 2. door rentetrekkers Ingevolge de invali diteitswet en de Ouderdomswet. Hierbij ver melden: rente- of polisnummer, naam en voorna(a)mfen). datum adreswijziging, oud adres en nieuw adres.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2