10 MILLIARD 8 (^DE VOEDING DER PLANTEN^ DE plant is net een fabriek. Heel eenvoudige stoffen worden opge nomen en daaruit vormt de plant alle stoffen, waaruit ze bestaat. Uit den grond worden water, mineralen en stikstof uit de lucht koolzuurgas en bij bepaalde planten, de vlinderbloe migen, ook stikstof, zij het langs een omweg, opgenomen. De omzettingen in de planten zijn van tweeërlei aard. I. Vooreerst komt dan de opname van koolstof en Je omzetting daar van met water tot koolhydraten, dat zijn o.a. suiker en zetmeel. Deze om zetting heeft plaats in de bladgroen korreltjes, onder inwerking van het zonlicht. Het volgende speelt zich dan af: Het koolzuur ui: de lucht gaat in de plant door wateropname over tot een koolzuurverbinding. in de plant geeft dit zuurstof af, waarna een stof overblijft, die bij een volgende om zetting in suiker wordt omgezet. Voor een bepaalde hoeveelheid opge nomen koolzuur wordt de overeen komstige hoeveelheid zuurstof afge scheiden. Wanneer men onder water groeien de planten van de soorten waterpest en fonteinkruid afgesneden en omge keerd aan 't licht blootstelt ziet men al spoedig belletjes opstijgen. Vangt men dat gas op, dan blijkt, dat het rijk is aan zuurstof; een gloeiende houtspaan begint erin te vlammen. Dit ontwijken van zuurstofbellen kan men als volgt verklaren: Het in het water opgelost koolzuur komt door diffusie in de groene cel len van de planten en wordt daar omgezet tot suiker. De zuurstof die daarbij ontstaat is veel minder op- 1NGEZOXPÜN MKPEDEELING MOLESf VERZEKERINGEN voor Gebouwen, inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enr. 1 Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre* ciosa. Hatfjaarlijksche Schaderegeling! Totaal werd reeds vetxekerd voor ruim GULDEN Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij uw ö1 Assurantie bezorgeM losbaar in water dan het koolzuur en gaat dus in gasvorm over. Dit komt dan in de intercellulaire ruim ten (de ruimten tusschen de cellen), verhoogt daar den druk en dat is de oorzaak dat de gasbellen aan de af gesneden vlakken opstijgen. Het is duidelijk, waarom in de natuur de bladeren gewoonlijkvlak zijn en tegelijk erg dun. Zoodoende wordt er immers zooveel mogelijk licht opge vangen met zoo weinig mogelijk bouwstof. Het licht levert dus de energie, de kracht voor deze omzet tingen en wanneer wij goed naden ken dan volgt daaruit, dat alle ener gie die wij gebruiken in den vorm van steenkool e.d. ook in het zonnelicht zijn oorsprong vindt. Bij het ver branden van deze koolstofverbindin gen tot koolzuur wordt de energie weer vrij die van te voren bij de om zetting van koolzuur in die brandstof werd vastgelegd. Hier zien wij dus den kringloop van In veel groote bedrijven vervult de motortrekker een belangrijke taak. Vooral nu van de paarden toch al veel gevergd wordt en er ook op de meeste bedrijven minder zijn dan vioeger is het noodzakelijk met de motor trekker zooveel werk te ver richten als maar eenigszins mogelijk is. Ook hier is men gehandicapt door het feit, dat benzine bijna niet meer verstrekt wordt, en de trekker dus voorzien moet zijn van een gasgene rator. Heel veel zijn er al omge bouwd. Wel boet men daarbij een niet onbelangrijk deel van de trek kracht in, maar men moet roeien met de riemen die men heeft. Voor de drukke tijd begint. Ook moet men zorgen, dat de trek ker in prima toestand is. Ga de com pressie na. Is deze te laag, dan zul len zuigers en zuigveeren en cylin ders nagekeken moeten worden en eventueel versleten onderdeelen door nieuwe vervangen. Kijk de bougie's na, reinig ze goed, stel de punten bij en controleer dan nog of ze goed vonken. Slecht von ken kan ook in den stroomverdeeler zitten, die soms met wat bijschuren en bijstellen weer naar behooren zijn taak kan vervullen. Lekt de koelwaterpomp of circuleert het koelwater niet voldoende, con troleer dan of de pompzuiger nog goed past. Zoo niet, dan onderdeelen vernieuwen. Blijft het lekken door gaan. dan kan de pakking vergaan de koolstof. Eerst aanwezig als kool zuurgas in de lucht wordt het tot koolhydraten omgezet, die opgeno men door dier of mensch weer tot koolzuur worden afgebroken. Het zelfde is het geval wanneer de plan ten worden verbrand. Zoodoende kunnen wij ook begrijpen, dat er nooit een tekort aan koolzuur gas in de lucht komt. Het gehalte daarvan blijft ongeveer gelijk en be draagt zoowat 3 liter koolzuur op 10.000 liter lucht. Evenals alle levensprocessen is ook de koolzuur-assimilatie (opname) af hankelijk van de temperatuur. Ze be gint even onder nul. is het sterkst bij ongeveer 37 gr. C. en houdt om ende bij de 45 gr. C. weer op. Druivensuiker is het eerste product, van de koolzuur-opname, verder worden er onder afsplitsing van wa ter uit meerdere deelen druivensui ker, rietsuiker gevormd en ook zet meel. Zetmeel vindt men heel veel in de bladgroenkorrels van belichte bla deren. Houdt men de bladeren een poos in het donker dan verdwijnt het zetmeel. Weer in het licht gebracht, wordt in korten tijd weer zetmeel ge vormd. Men kan dit aantoonen met de proet van Sachs. Bladeren die in het licht zijn geweest, worden van de groene kleur ontdaan door alcohol. Brengt men ze dan in een oplossing van jo- zijn, en moet deze vernieuwd wor den. Versleten of doorgebrande cylinder- pakkingen kunnen oorzaak zijn van te lage compressie. Is dat het geval, zorg dan voor nieuwe pakkingen. Loopt de motor met meer geruisch dan normaal, controleer dan den olie- stand en vul zoo noodig olie bij tot op het aangegeven peil. Blijft ook bij voldoende olie 't lawaai aanhou den, dan kunnen kamraderen en/of lagers uitgesleten zijn. Dan komt Ie monteur er aan te pas. Olie-verlies door lekken kan ont staan, doordat de pakkingen niet meer hun taak vervullen De moeten ze vernieuwd worden. Een goede trekkerrijder kan op het. gehoor al vaak vaststellen of de motor in orde is, en zoo niet, wat er waarschijnlijk aan hapert. Zorg, dat de motor onberispelijk loopt, voor het werk begint. Wielen en stuurinrichting. Sporen de voorwielen niet en zit er speling in, stel ze dan bij. Haal er zoonoodig een vakman bij. Ook kan er te veel speling in het stuur zitten. Dat kan tot ongelukken aanleiding geven. Stel de stuurstang bij. Ook speling in de stuurstangen kan door bijstellen verbeterd worden Zondag 12 Maart 8.00 uur Hilv. 1. Dirk v. d. Bospoort ..De zin van het boer zijn." Maandag 13 Maart 13.00 Hilv. 1. Beschouwing over proefvelden in de provincie Groningen. Dinsdag 14 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Bezoek aan een fruitteler in de omgeving van Ber gen op Zoom Donderdag 16 Maart 13.00 uur Hilv. 1. A. J. Herwig over het kweeken van Snijbiet. 14.00 uur Hilv. 1 Een praatje over Boerderij namen. Vrijdag 17 Maart 13.00 uur Hilv. 1. Wenken voor boer en tuinder. 18.45 uur Hilv. 1 „Wat doet de Directie van den Landbouw". dium in joodkalium dan worden de zetmeelkorrels blauw gekleurd en daarmede het geheele blad, al naar de mate van blauwkleuring kan men het zetmeelgehalte schatten. Nog mooier is de proef, wanneer men een gedeelte van het blad voor het licht afgeschermd beeft. Dan blijft het afgeschermde gedeelte licht van kleur, terwijl het belichte gedeelte blauw gekleurd wordt. Zijn kogels en de Kommen, waarin zij draaien teveej uitgesleten, ver vang ze dan door nieuwe. Ook bij de motortrekker is de rem- installatie zeer belangrijk. Daar kan uw leven van afhangen. Laat deze zoonoodig door een vakman in orde brengen. Banden en ijzeren wielen. Dat de luchtbanden indien noodig gevulcaniseerd moeten worden, be hoeft wel geen betoog. De grijpers op de ijzeren wielen kun nen afgesleten zijn. De vakman kan daar wel nieuwe stukken aan beves tigen. Slipkettingen zoonoodig bij spannen of onderdeelen vernieuwen. Tenslotte: zorg dat alle vetpotjes en nippels goed schoon zijn. zoodat bij het smeren met de vetspuit, het vet overal goed naar binnen kan komen Smeren voorkomt slijtage Voor het nazien van den trekker maakt men deze natuurlijk goe-* schoon. Dan bemerkt men ook mak kelijker breuken, lekkage en andere fouten, terwijl het vuil bij het uif. elkaar nemen van onderdeelen niej? in de machine kan binnendringen, lïeeft men zelf niet voldoende ker nis, roep dan de hulp van den vak man in Houdt u aan de handleiding van de fabriek M want iedere boer kan zelf niet op de hoogte zijn van de factoren, die in aanmerking genomen moeten worden voor een rechtvaardige bere kening. Zooals bekend, is de kalitoewijzing momenteel Het gunstigst, Daarvan krijgt men nog een redelijke hoeveel heid. De stikstofpositie maakt het echter onmogelijk over de geheele linie voldoende stikstof-meststoffen te verstrekken. Daarom geeft men voor bepaalde gewassen een aanvul lende toewijzing (zie vorig artikel). Vat de gewone landbouwgronden be treft, is phosphorzuur alleen be schikbaar voor de nieüwere ontgin- ningsgröhden, die vóór 1 Aug. 1$41 gereed kwamen. Tenslotte over de geheele kwestie van kunstmesttoe wij zing nog cUt. Laat men niet te gauw denken, d&t men tekort gedaan Wordt. Dé be schikbare kunstmest wórdt naar recht en billijkheid Verdeeld. Dat êr te weinig is. is nu eehmaal een feit, waartegen het indienen van reclames met helpt. Iedereen zal zijn deel in Het tekort aan kunstmest moeten dragen. Dat iedere boer zooveel in zijn vermogen ligt, zal trachten zijn productie op zoo hcog mogelijk peil te houden, daarvan zijn wij overtuigd. De controle op veevoeders. Énkele weken geleden plaatsten wij in De Landstand" een artikel over het nut der C.L.O.-contröle. Een lezer schreef ons daarover een brief, waar in hij zijn verwondering erover uit spreekt, dat ,.De Landstand" in dat artikel de C.L.O.-contröle voorstelt als de alleen-zaligmakende instantie op dat gebied. Naar hij mededeelt, bestaat er in een bepaalde streek, in ieder geval minstens een vereeniging, die hetzelfde doel nastreeft. Deze Vereeniging heeft een deskundig con troleur in dienst, die de aan de boe ren verkochte veevoedermiddelen be monstert en laat onderzoeken. Knoeierijen worden gepubliceerd. Zeker, dat kan waar zijn. Toch ver andert dit feit niets aan onze mee ning. De strekking van het bewuste artikel was, dat het toe te juichen is, dat er een C.L.O.-contröle is, die over het geheele land werkt en toe zicht houdt op de samenstelling en deugdelijkheid van de voedermidde len, die door de aangesloten coöpera ties gefabriceerd en afgeleverd wor den. Wij wezen erop. dat het noodig is, dat alle coöperaties zich daarbij aansluiten. Dit beteekent naar onze meening geen eenzijdige propaganda voor de coöperaties. Wij zijn ervan overtuigd, dat er zoowel bij de coöperaties als bij de particuliere voederfabrikanten, betrouwbare en minder betrouwbare zijn. Er groeit geen koren zonder kaf. Juist daarom bepleiten wij de aansluiting van alle coöperaties bij de C.L.O-contróle. Dat het ook voor de particuliere fa brieken noodig is, dat er toezicht gehouden wordt, daarvan is ook onze lezer overtuigd, zooals uit zijn brief bleek. Maar waar, zoo vragen wij, is het controle-apparaat, waarbij die particuliere fabrieken zich aanslui ten en onder welks controle zij zich v illen stellen. Plaatselijk moge dan een dergelijke contröle-vereeniging bestaan, maar een landelijk werken de organisatie op dat terrein is ei- niet. Zou deze wel bestaan, dan zouden wij zeker niet nalaten, ook er op aan te dringen, dat alle particuliere fabrikanten zich daarbij aan zouden sluiten, waardoor de goede kwaliteit van hun producten door een onpar tijdige instantie zou kunnen worden gewaarborgd. Doch waar de coöpera tie al jaren over de C.L.O.-contröle beschikt, moet een dergelijk initiatief voor de particuliere fabrikanten nog genomen worden. Wij geven toe, dat de oprichting van een dergelijke con trole-instantie ten zeerste zou zijn toe te juichen. Wie bindt de kat de bel aan?

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 5