Vonkjes 2 In het licht van een vriendelijke herinnering Als ik nog een kind was clan zou mijn grootste zorg op het oogenblik, waarop gö, lezer dit nummer van „De Landstand' ontvangt, deze zijn: waar kan ik den mooi- sten eikenstok met een mik (gaffel) vinden en zal de bakker hanen meebrengen met twee of meer kuikentjes op den rug. En in den vooravond van Zaterdag zouden we m'n broer en ik met kloppend hart naar Botje Buuzekool, de oude ba ker, stappen want die had een heg van palmpjes (buxus) en nog wel een met een uitgekniptcn haan erop. Daar moesten de takjes vandaan komen om ons „haantje op een stokje'' te versieren, dat kon en dat mocht niet anders. Betje deelde ze lang niet aan iedereen uit, het moesten wei goeie ouwe bekenden zijn, die bij haar terecht konden om groen voor Palm- paschen, In hoeverre dat halen van die takjes bfj de oude vouw, die die heg met den gekuip ten haan zoo netjes onder hield, een onbewust standhouden van ge wijde handelingen van wijze vrouwen uit voor-christelijk verleden was, wie zal ei iets van durven zeggen? Betje was al thans een vroom nienschje zonder weet van heidendom en zulke dingen. Het doet er trouwens ook niet toe en in elk geval heeft de stille oude met het scherpe ge zicht van een, die een zorgelijk leven had, ons, kinderen gelukkige oogenblikkcn be zorgd, als z(j. voorzichtig, takje voor takje uit den staart van dien groenen haan plukte. Laat in den avond kwam de bakker en Zondagsmorgens stond de stok met den haan bij het bed. Haantje up een stokje Met een mooi rood rokje, Geef my vlug een stukje brood, Anders gaat mijn haantje dood Zingend trokken we in den vroegen Zon dagmorgen het dorp in en we beleefden een van do feestelykste dagen van den jaarkring. En met ons alle andere kinde ren van het dorp, want zonder haantje was er geen. Geld kostte het om zoo te zeggen niet en lang was het de gewoonte, dat de bakker aan zijn klanten de noo- dige broodhaantjes gaf bij wijze van dank voor de klandizie. Zooals hfj met Paschen een Paaschbrood en met Kerstmis een Kerstbrood placht aan te bieden. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, nietwaar? En omdat alle klanten in de zelfde gunst deelden was er ook geen verschil tusschen arm of rijk in zalke dingen. Ik geloof dan ook niet, ooit ja- loersch te zijn geweest op anderen, die kostbaarder bedeeld waren, zoomin als lk er weet van heb, ooit daarom benijd te »ij". Het is een en ai vriendelijkheid en harte lijkheid en blijdschap, wat de herinnering oproept en de volwassen man, die moet deelnemen aan een strijd van groote mensehen om den geest van den tyd, zegt onwillekeurig: de wereld is er niet op vooruit gegaan] Want de kindeen van dezen volwassen man groeien op in een omgeving, waar men van feestelijk oud gebruik geen weet heeft, zij hebben meer verstand van vliegmachines, zp praten over jagers en bommenwerpers, over pantserwagens en machinegeweren en meer van deze beschaVingsinstrumenten. En nu is het zoo, dat de vader van deze kinderen de noodzakelijkheid van sterke krijgstoerustingen heeft leeren erkennen, e Landstand" in Zeeland Redactlc-adres: Zeestraat 69, Den Haag, Telefoon 115754. ADVERTENTIES. Handelsad ver ten ties: 1 provinciale editie 25 c. per m.m., elke editie meer 5 c. per m.m. extra HandGlsndvericntles met agrarischen lnJioud: l provinciale editie 15 c. per m.m, elke editie meer S c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend huishoudelijken inhoud: 1 t m 20 woorden f 2-, elke 5 woorden meer f 0.50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. Bij meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALLE BRIEFWISSELING betreffen de advertenties, abonnementen 6D administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bo dem" Postbus 281. Den Haag. omdat, waar de misdadige elementen in de wereld zich wapenen, de goede dat ook moeten doen en wel nog beter, omdat an ders een redclfjk leven niet mogelijk is. Wy hebben daarvan het bewijs gekregen in de jaren na 1918, toen eenzijdig een deel van de wcreid ontwapend werd en het andere deel daaraan niet mee deed. Het ontwapende Europa viel ten prooi aan een ongekende uitbuiting, aan ver arming en misdaad, die het leven voor raillioenen tot een voortdurende kwelling maakte. De eerlijke werkers, niet het minst de vredige boeren, raakten in voort durend grooteren nood en de volken, die op hun bodemproductie aangewezen wa ren, leidden een slavenbestaan in dienst van de renteneeren, de de macht hadden. Het was tegenover deze wereld van uit buiting en roofpolitiek, dat mannen als Mussolini en Hitler hun volken in 't ge weer riepen niet het beroep op het recht op een redelik bestaan vour wie redelij ken arbeid verricht. Dat is het recht van de oeroude boerenzede, het natuurrecht, dat gelding moet hebben in een orde, welke op scheppingswetten steunt. Nog al te weinig begrijpt men, gevangen in al lerlei kunstmatige leerstellingen, dat om deze orde gestreden wordt en dat het kinderiyke geluk van levensblije menschen en volken, waarvan de oude feestdagen spreken, pas terugkeeren kan ln deze wereld, als de rust der volken weder ge waarborgd wordt dopr gezonde levens wetten. En omdat men het niet begrijpt, vindt men het maar dwaasheid om in een tijd als deze te zemelen over Palmpaasch- haantjes en zoo. Maar heeft men den zin der dingen wel leeren verstaan, dan moet men dat juist nu doen, dan moeten we juist nu deze ingewortelde getuigenissen van levensvreugde zorgvuldig beschermen, want zij stammen uit een wereld, die nog niet zoover verdwaald was als de onze. Zij zijn als het ware de merkteekenen langs den weg terug, dien wy begaan moeten: den weg terug naar een maat schappij, die door gezonde boerenzeden beheerscht wordt. En gezonde boerenzede Is als het erop aankomt niets anders dan eerbied voor de hoogste ordeningen der goddelijke Voorzienigheid, een zich ver trouwelijk en vertrouwend overgeven aan den natuurlijken loop der seizoenen en hun zegeningen maar tegelijk een niet dulden van menschelijk ingrijpen, dat de ze zegeningen verstoort. Niet beursmachten en industriegoden en wereldheerschappij-geweldig en mogen het wel en wee van heele volken bepalen en armoede of welvaart naar believen te voorschijn roepen. Waar dat gepoogd wordt, daar moeten onrust en opstand de aarde beroeren en daar roept uiteindelijk de Voorzienigheid zelve de krachten op, welke dwingen tot erkenning van hoo- gere wet. Dit Is dan ook het verschil tusschen de heerschers in de oude wereld van geld heerschappij zooals die van het kapita lisme of die van de machine-aanbidding van het bolsjewisme en de leiders van de nieuwe wereld van het nationaal-socia- lisme. Daarom hechten ./ij ook zooveel waarde aan het weder-beleven van de oude boe- rengebruiken in de hoogtijden van het jaar en daarom gingen die gebruiken als waardelooze dwaasheden verloren in de geldwereld en worden hun laatste resten onbarmhartig opgeruimd, waar het bolsje wisme aan de macht komt. Als de toekomst ons weer boerendorpen geeft en vervolgens ook steden, waar de voorvaderlijke levensbljjmoedigheid weer ontspringen kan aan de bron van een gezuiverd godsvertrouwen en een gezui verde liefde vour het land der vaderen, dan zullen de kinderen weet zingend hun Palmpaschen ronddragen. En dan nullen de offers van nu glanzend oprijzen in het licht van een nieuwen dag van gemeen schappelijk menschwaardig leven. D. v. d. B. Varkensinest staat van ouds bekend als de beste mest voor frambozen. Ruim 81000 varkens waren er 3 jaar na den vorigen wereldoorlog meer in ons land, dan 4 jaar voor het uitbre ken er van. Opbrengstvermeerdering bij voeder bleten kan men onder de huidige om standigheden verkrijgen door de standruimte kleiner te nemen, nu bijv* 70 80.000 planten per ha. Rhazopon C, een wit, zeer licht, vet- achtig aanvoelend poeder is een uit stekend middel om spruitvorming bij aardappelen te voorkomen. Het hoogste effect bereikt men met Rhizopon C als het gestrooid wordt op den hoop, wanneer deze voor het eerst wordt omgezet Korreimais voldoet als windscherm goed op plaatsen waar men tabaks planten zet. Jonge biggen op beton te laten liggen is zeer nadeelig omdat ze te veel af koelen en vaak sterven tengevolge van longaandoeningen. De fokvereeniging Wieringerwaartl verkocht in 1942 voor ruim f 60.000 aan fokvee. Hiervan gingen 31 dieren naar Spanje. Suikerbiet en blauwmaanzaad begin April gezamenlijk uitgezaaid, doet niet alleen de suikeropbrensgt stijgen, maar leven bovendien vrij wat olie houdend maanzaad op. Sterk riekend voer moet vóór of tijdens het melken niet in den stal of in de naaste omgeving aanwezig zijn. ONZE TAAK Over de belangstelling die wij op ome bijeenkomsten ondervinden, zijn wij behoorlijk tevreden, ook in die stre ken waar de vrouwen van onze boeren nog op geenerlei wijze georganiseerd waren. Toch verzuimden ivij nooit er op aan te dringen dat iedere landvrouw aan de plaatselijke en provinciale bij eenkomsten van de afd. Landvrouwen van den Ned. Landstand moet deel nemen. Wij hooren dan nog wel eens de opmerkingdat de boerin niet graag van huis gaat, en dat huiselijkheid toch één van onze deugden is. Zeer zeker Is het dat, maar door oveidrijving kan iedere deugd tot ondeugd worden. Zoo heb ik in mijn kinderjaren een eenvoudigen boer gekend, die zich al tijd armer voordeed dan hij in werke lijkheid waszich ook dommer deed schijnen dan hij was, kortom een zeer nederig man. Een kennis, niet van geest ontbloot, typeerde dezen man eens als zijnde trotsch op zijn nederigheid. Hier mede was de nederigheid door zijn overdrijving van deugd tot ondeugd ge worden. Een boerin die deze deugd overdrijft zalwanneer ze eens noodzakelijk uit moet, %en verlegen indruk maken, ze zal zich niet vrij bewegen en er op deze manier toe medewerken dat boe rin van eerenaam voor de flinke zelf bewuste landvrouw wordt tot bijnaam voor vrouwen die een stunteligen in druk maken. Adel verplicht. Ook boerenadel legt ons verplichtingen op. Onze landvrou wen moeten dus nooit verzuimen onze bijeenkomsten te bezoeken, waar naast practische voorlichting, ook maatschap pelijke vraagstukken beho.,ndeld wor den. Wfj moeten ons gestadig blijven ontwikkelen, zoodat we tn geen enkel opzicht de mindere van onze zusters uit de stad schijnen't Spreekt vanzelf dat we in geen enkel opzicht den stadsvorm willen nadoen, wij willen de eenvoudige, degelijke vrouw van het land blijven, die zeer zeker haar eer sten maatschappelijken plicht weet in haar gezin, maar die tevens de eer van haar stand hoog houdt door haar levenshouding en door voldoende be langstelling in het algemeen wereldge beuren te hebben, ook in staat is, die eer te verdedigen. H. ZwiersLuth. Voor de keuken BIEST Nu de tijd van het kalven alweer is begonnen, bereikte ons van verschil lende zijden het verzoek, eens iets na ders te vertéllen over biest, daar dit product lang niet in alle streken van het land naar waarde geschat wordt. Het is zelfs voorgekomen (en hier zijn we werkelijk van geschrokkendat het werd weggegooid Daarentegen is het in vele streken 'n bekende gewoonte, om, wanneer er biest is, dit aan vrienden en kennis sen uit te deelen, want de meesten zijn wél op de hoogte van de buiten gewone voedingswaarde. Zoo'n trac- tatie wordt dan zeer op prijs gesteld, want de mogelijkheden om er smake lijke gerechten van te bereiden zjjn zeer vele. Allereerst moeten we bedenken, dat de biestmelk natuurlijk het jonge dier toekomt, maar wat et; overblijft mag de Landvrouw voor eigen gebruik ver werken. In den regel wordt de hoe veelheid biest dan in mindering ge bracht van het toegewezen rantsoen volle melk. Voor verwerking in de fabriek ts de biestmelk niet geschikt en wel om de volgende reden: Het eiwitgehalte is aanmerkelijk hoo per dan van de gewone melk en het zijn speciaal deze eiwitdeeltjes (albu- mine) die bij een temperatuur van om streeks 60 d 70 graden stollen. Daar in de fabrieken en melkinrichtingen de melk meestal verhit wordt tot 80 gra den, zou dit allerlei technische bezwa ren opleveren. Maar juist van dit stol len maken wij in de kéuken een dank baar gebruik. Tenslotte geven we ter vergelijking, het gemiddelde gehalte aan eiwitvet en koolhydraten van gewone melk en biestmelk. Volle melk Biestmelk eiwit vet koolhydr. eiwit vet koolhydr. 3.2 3.3 4.4 17.9 3.2 2.5 Eenige resepten voor biest. Het biest wellen. Hiervoor warmt men de biest op een niet te fél vuur, tot ze dik wordt. Dit Is een kwestie van routine. Neemt men ze te vroeg van het vuur, dan is ze met dik genoeg, laat men ze iets te lang staan, dan schift ze. Zoodra dus de biest de juiste dikte heeft, nemen we de pan van het vuur. Wij geven, wanneer dit mogelijk is, de biest met beschuitkruim en suiker. Chocoladebiest. Zij, die nog in het gelukkige bezit zijn van wat cacao, kunnen een verrukke lijke chocoladevla maken. De ontvette cacao, die voor kinderen nog wél ge geven wordt, kan men voor dit doel ook heel goed gebruiken. Op dezelfde manier ais voor cocolademelk roert men cacao en suiker aan, voegt er de biest bij en welt ze, als boven beschre ven is. De vla moet koud gegeten worden. Biestebrij Voor een stevige biestebrij neme men op een hoeveelheid van 4 liter biest, 8 flinke eetlepels gemengd meel, die men van te voren in wat melk gaar kookt tot een stevige brij. Dan voegt men de biest toe en warmt ze tot ze dik wordt. Deze brij wordt met stroop gegeten. Biestpannekoeken. Op 1 l. biest neemt men plm. 200 gr, bloem, vermengd met een weinig bak poeder. Op de gewone manier een be slag maken, zout toevoegen en hiervan pannekoeken bakken. Biestkaas. Hiervoor heeft men de eerste biestmelk noodig, daar hiervan het stollend ver mogen het grootste is. Een vuurvaste schotel wordt iets ingewreven met vet of boter. De biest wordt vermengd met zout naar smaak, een klein geraspt sjalotje en wat gedroogde en gemalen ravigottekruiden. Deze kruiden zijn in kleine zakjzs tegenwoordig overal te krijgen.) De schotel wordt in den oven gezet en op matige hitte laten we de biest stollen. Na bekoeling is dit een heerlijke belegging voor de boterham. Verdere variaties zijn nog mogelijk in den vorm van biest met appelen, suiker of jam. De tijd van appelen is wel zoo langzaam aan voorbij, maar. hier en daar zijn er nog wel Land vrouwen, die appels hebben. De appels worden geschild en in kleine stukjes gesneden. Vermengen met iets kaneel en suiker, een vuurvaste schotel invet ten, op den bodem de gesnipperde ap pels leggen en hier overheen de biest gieten. Verder op dezelfde manier laten stollen als de biestkaasVoor garnee ring leggen we na bekoeling hier en daar een theelepeltje jam op den schotel. H- J. Ridderhof.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2