Wenken van de week (l904~1944) De Rijkszuivelschool te Bolsward 4 Het zal waarschijnlijk op veel bedrij ven niet zoo gemakkelijk zijn, in het teeltplan nog plaats te vinden voor een perceel zomerkoolzaad of blauw- maanzaad. Den aardappelverbouw zal men niet kunnen inkrimpen. Even min de verbouw .van suikerbieten, want om in aanmerking te komen voor de suikerpremie voor deze beide gewassen, zal men er minstens even veel van moeten verbouwen als ver leden jaar. Ook de peulvruchten zul len eerder uitgebreid dan ingekrom pen moeten worden. En de winter- koolzaadverbouw zal men ook wel niet kleiner hebben gemaakt dan ver leden jaar. De verbouw van zomerkoolzaad zal dan ook in hoofdzaak moeten ge schieden ten koste van den graanver- bouw en wel speciaal van haver en gerst. In die richting zal men dus plaats voor zomer-oliezaden moeten zoeken Verder heeft menigeen mis schien wel een perceel tarwe of rog ge, dat geen goede opbrengst belooft. Zoo'n perceel kan omgeploegd wor den en daarvoor in de plaats olie zaad worden uitgezaaid. Wanneer men zoo zijn bedrijf eens goed be kijkt, zal menigeen nog wel een per ceeltje kunnen vinden, dat dienst kan doen om de vetpToductie in ons land te vergrooten. Hoewel deze winter een uitgesproken zacht karakter had, is het voorjaar toch laat. Tegen het eind van den winter is het nog wat gaan vriezen en dit koude, schrale weer is eigen lijk nog steeds niet weg. De voorjaars werkzaamheden zijn, ook door de regen- en sneeuwbuien van den laat- 6ten tijd nog steeds niet volop aan den gang, al is het nu we dit schrij ven al de laat&ce week van Maart. Zoodra het land geschikt is om te bewerken en te bezaaien, zal er in een korten tijd heel wat werk verzet moeten worden. Zorg dan ook, dat alle werk vlot kan verloopen, dat uw werktuigen voor het gebruik gereed staan, de tuigen in goeden toestand verkeeren, het leer zacht, zoodat het goed aansluit aan den lichaamsvorm van het paard, en zorg ook, dat uw paarden in prima conditie zijn. Ge durende de achter ons liggende rust periode konden de paarden met on- derhoudsvoer toe. Thans moeten ze al wat krachtiger gevoerd worden om reserve te krijgen voor het drukke voorjaarswerk begint. Juist in het voorjaar, met zijn soms warme dagen, waarop de paarden vaak den heelen dag in het tuig zijn, pakt het hard werken de paarden soms nogal aan. Ze zweeten gauw en willen dan nogal eens wat aan lichaamsgewicht inboeten. Als ze tij dig wat extra gevoerd zijn, hebben te daarvan niet zoo'n last. In het gemengde bedrijf, en vooral ln he't zuivere weidebedrjjf, is het aan te bevelen, zoo mogelijk ln het voorjaar al een perceel jong gras in te kullen of te laten drogen. Daar mee wordt dan eiwitrijk voer voor de volgende stalperiode gewonnen. In dezen tijd is het goed, den gras- groei van een perceel, dat men voor inkuilen of drogen bestemt, wat aan te zetten. Dat kan heel goed gebeu ren door te gieren De gier bevat heel wat gemakkelijk opneembare stikstof en voor het beoogde doel dan ook zeer geschikt. Vooral nu voor het weidebedrljf in het geheel geen stikstofkunstmest beschikbaar gesteld wordt, is het zaak met de gier en den stalmest te woekeren. Van te voren een plan opstellen voor de aanwending van den natuurlijken mest is dan ook zeer noodzakelijk. De koolzaadglanskever kan aan het koolzaadgewas soms ernstige schade doen. Heeft men al meer last van dit insect gehad, of verwacht men er dit Jaar moeilijkheden mee te krijgen, zorgt dan dat U op de bestrijding bent voorbereid. U kunt daartoe een verstuivingsmiddel koopen, het „Ge- sarol," dat blijkbaar goede resulta ten geeft. Kan men dit soms door omstandigheden niet in voldoende mate aanschaffen, zorg dan dat U over een vangapparaat beschikt. Wij schreven over een dergelijk apparaat al eerder ln deze rubriek, doch vol ledigheidshalve geven wij nog eens een beschrijving. In Duitschland en Denemarken werkt men reeds jaren met vangapparaten, waarmede men de kevers uit het ge was vangt. Met de resultaten is men wel tevreden. Het vorig jaar is men hier te lande met deze apparaten proeven gaan nemen, die ook be trekkelijk gunstig zijn uitgevallen. Daar het vangen echter bij de mees te proeven te laat plaats vond, geven de proeven nog geen beeld van wat werkelijk bereikt kan worden. Zooals men weet, vreet de glanskever de bloemknoppen weg, of vreet ze uit. Daaruit volgt, dat de bestrijding moet plaats vinden, voordat het ge was bloeit. Verder moet men niet het vangapparaat werken bij niet te koel, donker en kalm weer. Het vangapparaat bestaat uit een balk, waar men bakjes onder aan heeft bevestigd. Boven deze bakjes zijn plankjes aangebracht, die aan de voorzijde van het apparaat aan elkaar raken. Beweegt men nu het vangapparaat in de richting van de rijen door het gewas, dan worden de planten van twee rijen door de schuin staande plankjes naar elkaar toegebogen. De koppen komen dan boven de bakjes en door het tegen elkaar komen van de koppen, vallen de kevers eraf en vallen in het bak je .Daarin zit een insectendoodende vloeistof, waarin de kevers doodgaan. Zoo'n apparaat kan gemonteerd worden op fietswielen. Het kan ook als draagbaar apparaat vervaardigd worden, dat door 2 mannen gedra- riAT er te Bolsward een RJjkszui- velschool staat wordt in verschil lende leerboekjes over zuivelbereiding wel vermeld, doch men krijgt den indruk, dat het slechts gebeurde ten einde niet onvolledig te zijn. Dr. Starings Landbouwalmanak ver telt ons dat hier uitsluitend theore tisch onderwijs wordt gegeven met het doel grondig onderlegde leiders van zuivelfabrieken te vormen. Voorts wordt medegedeeld, dat de school een twee-jarigen cursus heeft en dat er bovendien korte cursussen worden gegeven in onderdeelen van de zuivelbereiding. Tenslotte dat Ir. S. Hartmans Directeur is. Voor een almanak genoeg, maar menigeen zou uit deze telegrams stijl-opmerkingen wel eens ver keerde conclusies kunnen trekken en bovendien is het van belang te weten, welke mogelijkheden hier worden geboden in verband met de toekomst van zijn kinderen. Algemeene opmerkingen. Veertig Jaar geleden, den eersten October van het jaar 1904, kon het onderwijs, dank zij Overheidsbemoei ingen een aanvang nemen met een tiental leerlingen, die de eerste klas se vormden. Het bleek vrij spoedig, dat een cursus duur van anderhalf jaar te kort moest worden geacht, weshalve men besloot vanaf 1908 het onderwijs te verdeelen over twee leerjaren. Thans heeft de school drie klassen, waarin 70 leerlingen zijn geplaatst. Het personeel bestaat uit 9 leeraren. Van de 70 leerlingen zijn er 32 uit Friesland afkomstig. Sedert 1933 is de toeloop naar de school steeds grooter geworden, zoo groot zelfs, dat ondanks de strenge schifting, die men is gaan toepassen meerdere leerlingen wegens gebrek aan plaats niet konden worden toe gelaten. In de jaren 1941 en 1942 moesten in totaal 32 overigens ge schikt geachte candidaten worden teleurgesteld. Het zal duidelijk zijn, dat tengevolge van deze omstandig heden het toelatings-examen steeds zwaarder zal worden en meestal een vergelijkend examen wordt afgeno men, d.w.z. wie het meest weet, heeft de meeste kans. gen woTdt. De Diiltsche en Deen- sche gegevens vermelden, dat onge veer 70 a 75 pCo. van de kevers op die manier gevangen kan worden. Deze methode is zeker beproevens- waard. Heeft men schade van den glanskever te wachten, dan zal men goed doen, zich nu reeds tot den landbouwconsulent te wenden, om inlichtingen over deze apparaten te krijgen Zoodoende kan men dan tijdig voor de vervaardiging of aan koop van zoo'n toedeel zorgen. Het zal wel niet noodig zijn, er nog eens op te wijzen, dat een goede koolzaadoogst een der voornaamste grondslagen voor de vetvoorziening ls, zoodat er alles aan gelegen is, het koolzaad met de meest mogelijke zorg te behandelen. Vooral in het kleine zandbedrijf, waar varkens gemest worden en men wat kippen houdt, is mais een artikel, dat van groote waarde kan zijn. Wan neer men zelf korrelmaïs verbouwt, dan mag men 500 kg. zelf behouden. Een klein perceeltje maïs verbouwen is dus voor de voederpositie van wat kleinvee en een varken een heele ver betering. Kijk dan eens, of u daar niet een hoek van een are of 15 voor beschikbaar hebt. Nu weten we wel, het is tegenwoordig sfeeeds: verbouwt koolzaad, verbouwt aardappelen, verbouwt suikerbieten, zorg dat er voldoende broodgraan komt, enz. enz. „En," zal men zeggen: „alles uitbreiden gaat niet. Mijn be drijf is niet grooter te maken dan het is!!" Ja, da'c weten wij ook wel. En na- natuurlijk, het is ook niet mogelijk om alles op hetzelfde peil te houden en uit te breiden. Maar de een zal in deze aansporingen toch aanleiding vinden, om bijv. wat meer aardappe len te zetten, de andere zaait nog In 1943 heeft men in verband met de groote vraag der laatste jaren voorloopig voor een keer twee eerste klassen gevormd. Het plan bestond trouwens reeds geruimen tijd, de klassen te verdubbelen. Dit laatste zou gecombineerd worden met de overbrenging der scnool naar Leeu warden. Wie kunnen op de R.Z.S. worden toegelaten? Men zal zich onwillekeurig de vraag hebben gesteld, wie van dit onder wijs zal kunnen profiteeren. Elke flinke boerenzoon, die zich tot deze studie voelt aangetrokken kan er terecht, mits hij voldoende vooroplei ding heeft genoten, doch ook de kin deren van landarbeiders, die aan de genoemde eischen voldoen kunnen hier worden opgeleid tot Directeur eener zuivelfabriek. Het schoolgeld behoeft geen bezwaar te vormen, want dit bedraagt slechts f 60 per jaar. evenmin de kosten voor leer middelen, een bedrag n.l. van onge veer f125. Immers: het Rijk stelt voor minvermogende leerlingen die blijk geven goede vorderingen te maken AGRARISCHE UITZENDINGEN VAN DEN NEDERLANDS CHEN OMROEP In de week van 29 April 1944. Zondag 2 April, 8.00 uur Hilversum I: ,.D« Bin van het Boer zijn", door D. v. d. Boe poort. 12.45 uur, Hilversum I: Dirk v. <1. Hul over een onderwerp dat de boeren in April bezig houdt. Maandag 3 April, 13.00 uur. Hilversum I: Re portage over de Fruitteelt ln de Bommeler- waard.. Dinsdag 4 April, 13.00 uur, Hilversum I: Aan het Spinnewiel. Woensdag 5 April, 13.00 uur, Hilversum I: Reportage over een boerderij ln Zuid-Lim burg. Donderdag G April, 12.15 uur, Hilversum I: Do familie de Boer. 20.15 uur, Hilversum H: Paardrijden. Vrijdag 7 April, 13.00 uur, Hilversum I: Wenken voor Boer en Tuinder. 13.55 uur, Hilversum I: In de serie van de Directie van den Landbouw zal er dezen keer een lezing worden gehouden over proefvelden en proefboerderijen. Zaterdag 8 April, 13.55 uur. Hilversum I: Wenken voor volkstulnders, verzorgd dooi do Directie van den Landbouw. wa'c koolzaad. Weer een derde zal ook een hoekje maïs verbouwen. Een vierde zal na lang overwegen en be rekenen van de voederpositie tot de conclusie komen, dat hij nog wel een perceel grasland kan missen, zoodat hij op grond daarvan de ploeg er in zet en het grasperceel omscheurt. Wanneer ieder er maar op uit is, om van zijn land maar het uiterste to halen wat er van te halen ls, dan zijn we al een heel eind op dreef. twee toelagen van f 250 per Jaar be schikbaar. De toelatingseischen luiden: 1. Voor 1 September moet de negen tienjarige leeftijd bereikt zijn. 2. Uit een toelatings-examen moet blijken, dat de candidaat in staat zal zijn het onderwijs met vrucht te volgen, d.w.z. dat iets meer kennis gevraagd wordt dan voor toelating tot de vierde klas van een H.B.S. On geveer de helft van de leerlingen heeft dan ook een einddiploma H.B.S. B. 3. Aan de theoretische opleiding dient een twee-jarige practische werkzaamheid in een of meer zui velfabrieken vooraf te gaan Om het onderwijs aan de R.Z.S. met vrucht te kunnen volgen, is vooral voldoende aanleg voor wis- en na tuurkundige vakken vereischt. De aanmelding moet steeds geschieden ln de maand April, terwijl de cursus aanvangt in September. Jaarlijks vinden ongeveer 20 afgestu deerden hun bestemming. Hoewel de Rljkszuivelschool in de eerste plaats is een opleidingsinrichting voor toe komstige directeuren van zuivelfa brieken, wordt het bezit van het einddiploma der school ook geëischt voor het bekleeden van verschillende technische- en administratieve be trekkingen bij zulvelorganisaties en andere instellingen. J. Leiding geven aan een modern Zuivelbedrijf, zoo als hierboven afgebeeld, eischt een degelijke vakopleiding. (foto archief).

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4