Bedrijfspluimveehouderij Mededeelingen - betreffende evacuatie en inundatie Landbouwers uit de ontruimde gebieden Officieele landbouw- mededeelingen Kris kras door de wereld Mark to verzicht de regelingen, die het Bureau Ont ruiming van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening in Oorlogstijd voor de landbouwers uit de ontruimde gebieden heeft getroffen, moet onderscheid worden gemaakt tusschen hen, die met hun vee en bedrijfsinventaris in de naaste omge ving een onderkomen hebben gevonden (z.g. uitwijkers) en anderen, die hun bezit aan het Bureau Ontruiming hebben over gedragen. Aangenomen mag worden, dat de eerste categorie ook in de gelegenheid is geweest zich voldoende voeder te verschaffen om het vee tot het einde van de stalperiode In stand te kunnen houden. Als dit in sommige gevallen niet gelukt, kan het vee nog aan het Bureau Ontruiming worden aangeboden. In ieder geval zal tegen het einde van de stalperiode worden nagegaan of het vee in deze gebieden kan blijven zonder dat een overbezetting in verband met het grasland enz. ontstaat. Als in de ontruimde gebieden de toestand niet meer normaal wordt, moet het overgroote deel van het vee dan naar andere provincies worden vervoerd. Dit geldt nog sterker voor de paarden, die in de rest van het land beter kunnen worden gebruikt. Het vee, dat thans reeds overgenomen is of tijdens de stalperiode wordt overgenomen, wordt, met uitzondering van slachtvee en ziek of gebrekkig vee, door het Bureau Ontruiming in andere provincies by land bouwers ondergebracht. Zij, die paarden, melk- of jongvee, dan wel andere dieren aan het Bureau Ontruiming hebben geleverd, zullen bewijsstukken ont vangen, die hun recht geven op een gelijk aantal en ongeveer gelijkwaardige dieren op het tijdstip, dat zij hun bedrijf weer kunnen beginnen. De dieren worden voor of bij de aflevering aan het Bureau Ont ruiming door commissies, aangesteld door het Bedryfschap voor Vee en Vleesch, ge classificeerd. In bijzondere gevallen b.v. wanneer de betrokkene kan aantoonen, dat hy t.z.t. zeer waarschijniyk het bedrijf niet weer zal beginnen, kan hij spoedig de waarde van wat hij heeft afgeleverd tegen de geldende priisvoorsehrif" "i uitbetaald krijgen. Bij den verkoop van paarden v.ordt den eigenaars de verplichting opgelegd het paard, zoodra het Bureau Ontruiming zulks eischt, terug te leveren. Hiervan zal niet alleen gebruik worden gemaakt om den oorspronkelyken eigenaar het paard terug te kunnen leveren, zoodra hy het in zijn bedrijf weer noodig heeft, maar ook als de nieuwe eigenaar het dier niet goed behan delt. In uitzonderingsgevallen zal het met toestemming van het B. O mogelijk zijn, dat de geëvacueerde landbouwer zelf eige naar blijft van één of meer zijner paar den, n.l. als hij ze onderbrengt by een anderen boer. die over een aankoopver gunning beschikt. Het kan aan hem zelf worden overgelaten, welke overeenkomst hij met dien boer treft, alleen dient hij te bedenken, dat hij de kans loopt dan later -• heelemaai geen of afgewerkte paarden terug te krijgen. Voor de bedry'fsmiddelen en de bedrijfs inventaris geldt hetzelfde als voor het vee van hen, die zaai- en pootgoed, kunstmest, voedermiddelen, gereedschappen, voertui gen en machines niet of niet geheel in veiligheid hebben kunnen brengen, neemt het Bureau Ontruiming de inventaris over en de getroffenen ontvangen bewijsstuk ken, die recht geven op dezelfde of gelijk waardige goederen. Dit geldt ook voor die goederen, welke ook door het Bureau Ont ruiming niet meer kunnen worden gered, tenminste als kan worden vastgesteld, dat de boer het gedwongen heeft achtergelaten en al het mogelijke heeft gedaan om het in stand te doen blijven. Van hen, die bij het uitwyken bedrijfsmiddelen en inventaris hebben kunnen medenemen. zal het Bureau Ontruiming een groot deel van deze goe- het hok eerst grondig gereinigd wor den. en de bodem met een flinke laag droog scherp zand bedekt worden. Heeft men geen scherp zand, dan is wit of geel welzand of turfstrooisel ook wel goed, maar dat veroorzaakt veel meer stof. Voer en drinkbakjes worden voor het gebruik goed afgewasschen en de drinkbakjes eenigen tijd voor de kui kens komen gevuld, zoodat het water wat lauw wordt. Het spreekt vanzelf dat de kunstmoeder tijdig wordt ge plaatst en in werking gesteld, vroeger nam men hiervoor een paar dagen, bij de huidige stroom- en kolenbesparing lijkt mij een paar uur vo1 doende, als de bodembedekking tenminste goed droog is. Het verdient aanbeveling de laag zand onder de kunstmoeder en een 20 cm. daaromheen aan te vullen met kaf, haksel of turfstrooisel. Het eerste voer zet men in de bakjes dicht by den rand van de kunstmoeder, de eerste nieuws gierige kuikens hebben het vlug ont dekt en leeren aan de rest al vlug de deren vorderen om ze elders in het land productief te maken. Dit zal niet gebeuren, voordat vaststaat, dat het bedrijf van den getroffene voorloopig niet meer normaal kan worden geëxploiteerd. De uitwijkers zullen voor de gevorderde goederen dezelfde rechten krijgen, ais zy, die hun bezittingen hebben moeten achterlaten. Voor het vervoer en de extra onkosten door de boeren gemaakt om alles wat bij hun bedrijf behoort in veiligheid te bren gen, zal zoo spoedig mogeiyic een vergoe ding worden betaald door den Plaatsely- ken Bureauhoudo voor hun vee een onderkomen vonden, zullen de geldelijke regeling nici hun gastheer zelf moeten overeenkomen en betalen. Wel zul len zij van het Bureau Ontruiming een vergoeding krijgen voor het gemis aan eigen bedrijfsgebouwen. Ook voor de onroerende landbouwgoederen, dus grond en bedryfsgebouwen, die door verlating, onderwaterzetting of andere mi litaire maatregelen ernstige schade lijden of sterk in waarde teruggaan, geldt, dat de eigenaren t.z.t. gelijkwaardige eigen dommen in ongeveer denzelfden staat zul len terugontvangen. Op grond van de voor landbouwgrond en bedrijfsgebouwen reeds bestaande bezettingsschaderegeling zal bovendien aan den gebruiker een aan een jaariyksch maximum gebonden vergoeding worden toegekend voor het geheel of ge deeltelijk gemis van bedrijfsinkomsten. De directe verliezen, die de boer heeft door het verloren gaan van wintergewassen, mest en bewerkingskosten, zullen worden getaxeerd en vergoed. Met de vervoerkosten en schade aan alle goederen, die niet tot het bedrijf behooren, dus meubels, enz., bemoeit het Bureau Ontruiming zich niet. De regelingen hier voor berusten by het Bureau Afvoer Bur gerbevolking. De Boerenleenbanken zullen de administratie van de landbou wers «it de ontruimde gebieden regelen Aangezien het uit den aard der zaak niet zeker is, dat de landbouwers uit de ont ruimde gebieden, indien zij later weer vee noodig hebben dit op de vrije markt zullen kunnen koopen voor het bedrag, dat zy thans zouden krjjgen uitbetaald,^ is het in het belang van de getroffenen, dat zij recht krijgen op het terugontvangen van vee en goederen. Het is de bedoeling de admini stratie van de door het Bureau Ontruiming ontvangen dieren en goederen en de daar uit voortvloeiende rechten en de rente betaling in handen te geven van de boeren leenbanken. Schadevergoeding by ontruiming Voor de uitvoering van de maatregelen van het Bureau Ontruiming van het Rb.V.V O., zoowel ten aanzien van de schadevergoe dingsregelingen voor landbouwers uit de ontruimde gebieden als voor de bestem ming van vee en bedry'fsmiddelen der ge troffenen, is het noodig, dat daarvoor ge gevens door de betrokkenen worden ver strekt. Dit dient te geschieden op formu lieren, die by de kantoren van de Plaat selijke Bureauhouders der Provinciale Voedselcommissarlssen verkrijgbaar wor den gesteld. Deze formulieren moeten wor den afgehaald en ingeleverd by den Plaat selijken Bureauhouder van het district, waar de landbouwer thans is gevestigd. Door een aanvulling van het Ontruimings- beslult V.V.O. worden zoowel de oorspron kelijke eigenaar als degene, die nu vee of bedryfsmiddelen van geëvacueerde land bouwers onder zijn berusting heeft, wette lijk verplicht hiervan opgave te doen. Woensdag van 11 tot 10 uur. vJ kunst van eten en drinken. Men neme de eerste paar dagen maatregelen, dat de kuikens niet te ver van de warmte bron kunnen afdwalen, om dan in een hoekje van den stal te verkleumen, een stukje gaas of een paar planken een halven meter buiten den rand van de kunstmoeder voor een paar dagen is voldoende. Men lette echter vooral op, dat de kuikens niet oververwarmd wor den, met een kachelkunstmoeder kan dat heel licht gebeuren, niets is nadee- liger voor het jonge goed dan dat, en duizenden kuikens zijn op die manier aan een kortstondig einde geholpen, doordat ze longontsteking kregen. Als het weer goed is kan men de kuikens na een paar dagen aan de buitenlucht wennen, door voor het uitloopgat een klein rennetje te maken. Schurftbestrijding in de fruitteelt Terwijl op 1 Maart reeds de eerste winter- sporen (ascossporen) van de schurftzwam in Wageningen onder kunstmatige omstan digheden in een verwarmde, vochtige ruimte waren vrijgekomen, is thans op 19 Maart door het Laboratorium van ,,Zee- lands proeftuin" voor het eerst het ver schijnen van de ascosporen in den boom- faard vastgesteld. Men kan er op rekenen, at vanaf dien datum na elke regenbui steeds grootere sporen zullen verschijnen. Het is daarom gewenscht de infectie van deze sporen op het jonge blad te voor komen door een bespuiting uit te voeren met lis Bordeauxsche pap, wanneer de eerste bladpunten uit de gemengde knop pen te voorschijn komen, dus in het z.g.n, muizenoorstadium. Wanneer de ontwikke ling der gemengde knoppen langzaam ver loopt, zal een tweede bespuiting vóór den bloei noodzakelijk zijn. Indien men vreest in vei band met perso neel- of brandstofschaarschte geen tweede bespuiting te kunnen uitvoeren, is het ook mogelijk in een zeer vroeg stadium, wan neer de knoppen sterk zwellen, maar er nog geen blaadjes te voorschijn komen, één bespuiting uit te voeren met Bordeaux sche pap ter sterkte van 3-5 (zgn. voor- raadbespuiting). Men behoeft dan slechts éénmaal voor den bloei te spuiten. Men kan de Bordeauxsche pap ook ver vangen door een koperpreparaat, dat in overeenkomstige sterkte moet worden ver spoten. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West- N. Brabant, Aan inlevering onttrokken graan opgespoord De C.C.D. oefent by voortduring strenge contróle uit op een der belangrijkste con- tróle-objecten, namely k het frauduleus dorschen en in voorraad hebben van gra nen en peulvruchten. Dat sommige land bouwers zich weinig storen aan ae voor schriften en op alle mogely'ke manieren trachten granen enz. aan de voedselvoor ziening te onttrekken, blijkt duidelijk uit onderstaand geval, 'twelk door controleurs van den C.C.D -'i" blicht werd ge bracht. By huiszoeking m <i. .i- van een land bouwer in de provincie Zuid-Holland werd in een gecamoufleerden kelder 4950 kg tar we, 1350 kg erwten en 200 kg gerst aan getroffen. Deze hoeveelheden waren frau duleus gedorscht, behalve een gedeelte van de tarwe, welke van de aangekochte zaai- tarwe was aangehouden. "Verdachte had zaalzaad aangevraagd voor 11 ha en had hiervoor 2000 kg tarwe toegewezen gekre gen. By de winterteling 1943 gaf hij 10 ha als verbouwd op. In feite was echter slechts 8 ha uitgezaaid. Zooals vanzelf spreekt, is tegen dezen landbouwer proces-verbaal op gemaakt. De producten zijn in beslag ge nomen. Vette kaas voor ziekeninrichtingen Met Ingang van 1 Mei 1944 zal het Centraal Distributiekantoor aan ziekeninrichtingen voor de helft van de toe te wijzen hoeveel heid kaas, toewyzingen voor vette kaas verstrekken. Bovengenoemde speciale toe wijzingen zijn van den opdruk „vette kaas" voorzien en mogen in geen geval by de distributiediensten ingeleverd worden. Kaashandelaren C dienen bovengenoemde toewijzingen direct aan hun leverancier of aan het Bedrijfschap voor Zuivel te 's-Gra- venhage te zenden. In het laatste geval ontvangen zy een aankoop- en afleverings vergunning voor vette kaas. Kaasfabrikan ten en kaashandelaren A dienen boven- fenoemde toewijzingen „vette kaas" naar et Bedryfschap voor Zuivel te 's-Graven- hage op te zenden. Weiden van vee. Tengevolge van de bizondere omstandig heden is het noodzakelijk, dat voor het weiden van vee maatregelen worden ge nomen, teneinde de nog beschikbare weide- gelegenheid zoo goed mogelyk te benut ten. Hiertoe zal het noodig zijn binnen Zeeland vee te verplaatsen van streken waar veel vee en weinig weide-gelegenheid ls, naar streken waar minder vee en meer weide-gelegenheid is. Bij deze verplaatsing zal aan het weiden van melkvee voorrang worden verleend. Hierdoor kan het voor komen dat jongvee van een bepaalden vee houder naar een andere streek moet wor den verplaatst, teneinde zyn weide te kun nen gebruiken voor melkkoeien uit de zelfde streek van een anderen veehouder. De veehouders zullen zelf het belang van deze verschuivingen inzien, waarom den ook op hun medewerking bij de verplaat sing wordt gerekend. Elerlevering. In verband met de bizondere omstandig heden werd met de inlevering van eieren tot nog toe in Zeeland niet begonnen. Thans biykt dat verschillende pluimvee houders hiervan misbruik hebben gemaakt door de eieren tegen abnormaal hooge prijzen te verkoopen, wat lijnrecht in strijd is met de bedoeling. Vanzelfsprekend zal dit tot ongewenschte gevolgen aanleiding kunnen geven, nog afgedacht van de tegen betrokkenen te nemen strenge maatrege len. Nadrukkelijk wordt dan ook tegen bovenbedoelde praktyken gewaarschuwd. Handel pootgoed van boer naar boer. De controle op de aflevering van poot- foed van boer naar boer heeft uitgewezen, at verschillende telers zich niet aan de hieromtrent gestelde bepalingen houden. By aflevering moet aan het volgende zijn voldaan. 1. De teler-kooper levert zijn bestelbon verkrijgbaar by den P V. in bh den teler-leverancier. 2. De teler-leverancier wendt zich onde» overlegging van den bestelbon tot den P.B.H. (niet P.V.) 3. Na betaling van de heffing ad 1.— per 100 kg. ontvangt de teler-Ieveraneier een afleveringsbriefje, waarvan het 2e ex, het geleidebiljet is. 4. Dit geleidebiljet moet tydens het vervoeg in het bezit van den vervoerder zyn. 5. Slechts door den Keuringsdienst geplom beerd pootgoed mag verhandeld resp. af- geleverd worden. p de naleving van het bovenstaande zal in de toekomst streng worden toegezien. Verzorging ingekuilde aardappelen. Ook vorig seizoen hebben wy den telers er op gewezen, dat aan de bewaring van de nog op de bedreven voorradige aard appelen, ter voorkoming van onnoodig ver lies, de noodige zorg moet worden besteed., Om broei te voorkomen dient te worden gezorgd, dat de aardappelen niet te zwaar gedekt zijn, terwijl hét aanbevelenswaar dig is den kop vdn der kuil niet meer met aarde ai te dekken en/of luchtkokers in de kuilen aan te brengen. Vooral ook het tijdige omzetten der aard appelen is in dezer, tijd een zeer voor name eisch, terwijl hierby rotte e.d. moeten worden verwijderd. De verantwoordelijkheid van een goede en doelmatige wijze van bewaring van hun aardappelen berust ten volle bij de telers. De telers dienen zich hiervan vooral in deze omstandigheden wel bewust te zyn. Dc Wnd. Prov. Voedselcommissaris voor Zeeland. De Columbiaansche suikeroogst 1943 Plet New Yorksche vakblad „Sugar" meldt, dat de Columbiaansche suiker- oogst in 1943 rond 83.000 ton heeft be dragen, waardoor het land voor de eerste maal in staat is suiker te expor tee ren in plaats van in te voeren. De Fruitteelt in het Wartheland. Tn het fruitjaar 1943 werden staatssubsi dies verleend voor den aanplant van fruitboomen in het Wartheland. In to taal werden 30.500 fruitboomen uit gezet, waaronder rond 12.500 appelboc- men. 8.800 kerseboomen en circa 4000 pruimeboomen. Europapress Wanneer algemeen een beetje meer mede werking zou worden verleend, zou het met de vee-taxatiemarkten wel meevallen. Thans is het echter niet uitgesloten, dat nog verschillende aanvullende maatregelen zullen volgen. Hiervan zullen vast en zeker vele handelaren de dupe w rden. Het is immers zóó, dat sommige groote veehan delaren thans aankoopvergunningen achter houden, omdat cy meenen, dat dit ertoe zal bijdragen, de taxatiemarkten op te heffen. Wij willen hiertegen onze stem verheffen. Hoewel men er principieel niet voor voelen kar., moet men begrijpen, dat de overheid zich niet den voet dwars laat zetten, en maatregelen zal wete te nemen, die alleen ten nadeele kunnen zijn van den bonafide veehandelaar. Schapen, Op de verschillende schapenmarkten zag men vorige week i.e z.g. „stellen" verschij nen. Voor mooie spannen werden pryzen van 3 tot 400 gulden betaaldvoor minder goede werd vanzelfsprekend minder ge geven. De dikke schapen golden van 175 tot 250 gulden. Guste schapen, die ook nog werden aangevoerd, werden veelal door „zwarte" elementen gekocht en als het waar ls, zooals ons verteld werd. dat in Leeuwarden schapen voor 5 tot 700 gulden van de hand gedaan werden aan de „zwar te broeders", dan valt hieruit gemakkelijk af te lelden, dat deze dieren niet voor de fokkery bestemd zijn, maa^- in de clan destiene slacht verdwijnen. Zooals reeds meermalen, willen wij ook dit maal den bonafide schapenhandelaren advl- seeren, zich niet met den zwarthandel ln te laten en liever iets minder te verdienen, omdat het niet uit kan blijven, dat zij op den duur de klappen van dezen waanzin- handel zullen krijgen. Varkens. Op verschillende varkensmarkten gaat het langzamerhand bergafwaarts. Wij zyn van meening, dat de prijzen binnenkort wel zul len zakken, want in het voorjaar is immers een ruimere aanvoer te verwachten. Bo vendien hebben velen thans reeds een big, en zijn er streken, waar voorheen veel big gen naar toe gingen, en die thans niet meer te bereiken zijn. Deze factoren, zoo dunkt ons, zullen tot een lagere prijszet ting meewerken. D. S. Als de kuikens komen Als de kuikens komen, moet alles voor ontvangst gereed zijn. Komen ze bij een kunstmoeder te zamen met kuikens voor andere gezinshoofden, dan moet De administratie v. d. Bedrijfsgroep „Pluimveehouderij" van den „Neder - landsche Landstand" Is gevestigd Zeestraat 11b te Den Haag. Spreekuur van het Hoofd, eiken

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7