CHNISCH BUREAU Vragenrubriek :a- BOEREN LET OP! 3*s •r pi „DE BEURS" EEN ADVERTENTIE IN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES! EINDHOVEN TEL! A9AO NEDERLANDSE^? UITVOEREN VAN GRONDWERKEN WEGENBOUW ONTWATERINGSWERKEN OPMAKEN VAN PLANNEN EN KOSTEN BEGROOTINGEN VOOR ALLE CULTUURTECHNISGHE WERKEN HET GEVEN VAN LAND- EN BOSCHBOUWKUNDIGE ADVIEZEN het eerste rijkslandbouwproefstation werd opgericht, werd de eerste rijks landbouwleeraar aangesteld. Geleidelijk nam het aantal rijkslandbouwleeraren toe; velen van hen verwierven al spoe dig een vertrouwenspositie, later volgde een specialiseering in rijksconsulenten voor landbouw*, tuinbouw, veeteelt, zui velbereiding en bijenteelt. Deze consu lenten hebben tot taak de voorlichting der landbouwers te verzorgen. Goede voorlichting moet echter geba seerd zijn op steeds voortgezet onder zoek en het is dit landbouwkundig onderzoek, het speurwerk ten dienste van den landbouw, dat thans vooral aan het proefstationswezen is toebedeeld. Men heeft hier dus te doen met toe gepast natuur-wetenschappelijk onder zoek en wel vooral met toepassingen van de levensleer van plant en dier. Aan dit onderzoek worden belangrijke bedragen besteed, maar dit geld brengt een hooge rente op, want alleen daar door is het mogelijk den landbouw op een hoog peil te houden. De resultaten van het speui*werk moeten worden uit gedragen door den landbouwvoorlich- tingdienst en het landbouwonderwijs om de productie op de landbouwbedrij ven zoo groot mogelijk te maken en deze op de meest economische wijze te doen plaats vinden. Er bestaan thans de volgende rrjksland- bouwproefstations voor landbouwkundig onderzoek 1. Het Rijkslandbouwproefstatiou en Bodemkundig Instituut te Groningen. 2. Het Centraal Instituut voor Land bouwkundig Onderzoek te Wageningen. 3. Het Instituut voor Rassenonderzoek van Landbouwgewassen te Wageningen. 4. Het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Voorts zijn er nog instituten, die geen rijksinstellingen zijn. Al deze instellin gen" passen haar wetenschap toe op het groote doel: de bevordering der -bodem- productie en de verhooging van het peil van den vaderlandschen bodem. Vragen, van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van „De Landstand in Zeeland", Postbus 31, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord mits zy voorzien zijn van naam en adres van den inzender. Ingezonden vragen die niet van vol ledig adres voorzien zyn, kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Vraag 23. Ik heb drie jaar achter elkaar een vergunning gehad voor het aanhou den van 'n varken. Landarbeiders mogen thans wel een varken aanhouden, maar ik, naar het schynt niet omdat ik van be roep melkrijder ben. Is er ook nog kans op dat ik vergunning kan krijgen voor het aanhouden van. een varken voor huis slachting? (D. te V.). Antwoord. Voorloopig kunnen alleen degenen voor een aazikoopvergunning in aanmerking komen wier hoofdberoep landbouwer, dan wel landarbeider is. Het ligt in de bedoeling, dat naderhand de genen die buiten den landbouw werkzaam zijn en voor een huisslachtingsvarken in aanmerking komen een aankoopvergun ning kunnen krijgen. Hierbij zullen dan voorgaan de nevenberoepen van de land bouw o.a. vlassers, klompenmakers, sme den, wagenmakers, enz. Vraag 21. Ik heb 3,02 ha grasland en 18 are bouwland, dus samen 3,20 ha. Moet ik nu bij een huisslachtingsvergunning ook een con tract varken hebben? (F. te O.). Antwoord. Alleen landarbeiders en zeer kleine boeren kunnen van de verplichting tot het leveren van mest-contractvarkens worden vrijgesteld. Onder zeer kleine boe ren rekent men degenen wier bedrijf klei ner is dan 3 ha. U moet dus een con tractvarken aanhouden, doch U doet goed Op onderstaande data, die van be lang zgn dient U goed te letten: 9 Mei: Paardentaxatie te IJzendyke. 10 Mei: Paardentaxatie te Oostburg. 16 Mei: Paardentaxatie te Goes. 19 Mei: Paardentaxatie te Middelburg. 23 Mei: Paardentaxatie te Hulst. 21 Mei: Paardentaxatie te Axel. er leggen een en ander het beste geregeld kan worden. Vraag 25. Is er wellicht bij den Land stand een afd. om de belangen van de arbeiders te behartigen? (H. V. te V.). Antwoord. De Nederl. Landstand heeft de afd. Arbeid. Deze afd. behartigt de belangen van de arbeiders in den ruim- sten zin genomen. Zij geeft antwoord op alle vragen die op dit gebied gesteld worden. Zy heeft ver tegenwoordigers door de geheele provin cie, maar men kan zich ook tot het pro vinciaal kantoor te Goes wenden om op lossing te verkrijgen in moeilijkheden ten aanzien van Ioonen, arbeidsvoorwaarden, sociale verzekeringen, enz. enz. Vraag 26. Is de Hennequinfondsbiblio- theek alleen voor de boeren? (A. te G.). Antwoord. De bibliotheek is in de eerste plaats voor Landstanders, derhalve voor ieder, die grond of water bezit en deze betrekt in het productieproces, zoodat niet alleen elke boer, maar ook elke vis- scher en landarbeider met hunne vrou wen en kinderen daarvan gebruik kun nen maken. De catalogus, die aan het kantoor te Goes kan aangevraagd wor den, is gratis ter beschikking en bevat verschilenlde rubrieken, een voor „ieder wat wils". De lezerskring breidt zich nog voortdurend uit, terwijl geregeld nieuwe boeken worden aangeschaft. De handel in schapen en lammeren Met ingang van 1 Mei zijn de vrye schapenmarkten weer opengesteld; nu mogen schapen en lammeren weer ver voerd worden, mits a. het vervoer wordt gedekt door een geleidebiljetb. de scha per van een registratiemerk en de lam meren van een tatoueermerk zyn voor zien; c. de dieren zijn ingeschreven in een schapenboekje '44. Voor Stamboekschapen en door het stamboek geregistreerde lam meren geldt het vanwege het stamboek aangebrachte merk bij den handel van stamboek naar stamboeklid. Voor het ver krijgen van geleidebiljetten voor schapen of lammeren dienen steeds aanlcoopvergun- ningen, welke worden afgegeven door den plaatselijken bureauhouder, te worden over gelegd, behalve voor vervoer naar een markt, voor terugvervoer van een markt naar het bedrijf waar zy vandaan zryn ge komen, of voor vervoer naar het bedrijf van een handelaar in het bezit van een zakboekje voor den schapenhandelaar. Aankoopvergunningen kunnen worden uit reikt: 1. voor schapen aan degenen, die in het bezit zijn van een bedrijfsmaximum: 2. voor lammeren aan degenen, die in het bezit zyn van bedryfsmaximum voor scha pen, almede aan hen, die in een der beide voorgaande jaren gewoon waren één of meer lammeren (bv. voor huisslachting) in voorraad en voorhanden te houden. Telerspremie olie Het ligt in de bedoeling ook dit jaar den telers van oliehoudende zaden een premie in den vorm van olie te geven. Deze premie is even groot als verleden jaar. Daarnaast zal een extra hoeveelheid worden ver strekt teneinde te bereiken, dat ook de ar beiders eenige olie kunnen krijgen. De teler is verplicht tenminste deze extra hoeveel heid, welke in kolom 3 van onderstaanden staat vermeld is, over de arbeiders te ver- deelen. De verdeeling dient te geschieden onder hen. die bij den oogst van oliehoudende zaden werkzaam zijn geweest, alsmede onder de arbeiders, die in den zomer van dit jaar regelmatig op het bedryf werkten. Oliepremie voor oliehoudend zaad M &2 Si •E-gï 0) «0^/2 4- O (U O-O c v cd s- ■S«S a .2 c 1st: o c-HE <ïc a o U''5 *5 boe* Ai a-C •5*° HLiHH X\l,-Y Scherp gereedschap stelt in staat tot snelleren, gemakkelijkeren en netteren arbeid. Varkensmest bevat meef fosforzuur dan die van andere huisdieren, maar is be trekkelijk arm aan kali en kalk Met vergiftigde tarwe, 1.5 kg per ha, wist men het vorig jaar in Zwitserland de veldmuizenplaag vrijwel afdoende te bestrijden. Een goede kalktoestand en een groote werkzaamheid van bacteriën bevorderen de opneembaarheid van het in den bo dem aanwezige fosforzuur. Inlevering van eieren Op 15 April 1.1. is de eerste termijn voor het leveren van eieren door pluimveehou ders zonder voedertoewijzing verstreken. Het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren zal thans nog niet overgaan tot invorde ring van de "verschuldigde bedragen we gens niet geleverde eieren. Pluimveehou ders. die per 15 April niet ten minste 7 eieren per dier hebben geleverd, worden ditmaal in de gelegenheid gesteld de in de eerste periode te weinig geleverde eieren in de tweede periode bij te leveren. Aar. het einde van de tweede periode (15 Mei e.k.) moeten echter ten minste 18 eieren -per «lier zijn geleverd. Bij nalatigen zal onmiddellijk kunnen worden overgegaan tot invordering van 1.— per niet geleverd ei. Indien aan het einde der geheele leve ringsperiode niet voldoende aan den aan slag tot levering van eieren is voldaan, moet tevens het pluimvee ter beschikking van het bedrijfschap worden gesteld. bened. 1 0 0 12 8 3 1 1 0 13 8,5 3 2 2 14 9 3 3 3 15 9,5 3 4 3,5 i 16 10 4 5 4 i 17 10 4 6 5 2 18 10,5 4 7 5,5 2 19 11 4 8 6 2 20 12 4 9 7 2 21- - 25 13 5 10 L5 2 26— 30 13 6 11 8 3 31- - 35 15 7 36— 40 15 8 165—1S4 31 34 41— 45 17 9 185—204 33 38 46— 50 17 10 205—224 35 42 51— 55 19 11 225—244 37 46 56— 60 19 12 245—264 39 50 61— 64 19 13 265- -2S4 41 54 65— 74 21 14 285—304 43 58 75— 84 21 16 305- -324 45 62 85— 94 23 18 325- -344 47 66 95—104 23 20 345—364 49 70 105—124 25 23 maximaal per 2.000 125—144 27 26 boven 365 50 kg4 kg 145—164 29 30 Bezoekt Café „De Oude Brug", Dam rak 36, Tel. 47616, Amsterdam-C., 2 mi nuten vanaf C. Stat. F. v. d. BOS De bestrijding van de koolvlieg Zoowel in het voorjaar als in den voor zomer kunnen de kleine larven van de kool- vlieg groote schade teweegbrengen aan de wortels van bloemkool, roode en witte kool en andere koolgewassen. Deze larven komen voort uit de eitjes, die door dit insect aan den stengelvoet der koolplanten worden gelegd. Ze boren zich daarna door den wortelhals naar binnen en belanden ten slotte in de wortels, welke grootendeels of geheel worden uitgehold of weggevreten. De koolplant groeit niet verder en gaat kwijnen. Trekt men zoo'n aangetaste plant uit den grond, dan steken gewoonlijk de witte larven nog uit den kalen, uitgeholden wortelstronk naar buiten. Bij groeizaam, vochtig weer bezit de kool tegen deze larven een grooter weerstands vermogen dan bij droogte en zonnehitte. De bestrijding kan geschieden met behulp van koolkragen. Deze bestaan uit dunne schyfjes aspnaltpapier, die spoedig na het planten vlak tegen den grond om de plant worden aangebracht. Doordat de wortel hals dan is afgesloten kan de koolvlieg aldaar dan haar eitjes niet deponeeren. Aldus blijft zoo'n koolplant dan nespaard van de aantasting door de larven van deze vlieg. Door het aanleggen van de zg. Caulinringen (van geperste naphtaline) kan men dit in sect ook van de koolplanten vandaan hou den. Ten slotte bestaat er nog een bestrijdings middel, dat men zelf kan bereiden. Men mengt 20 deelen kalk mergel met 1 deel carbolineum en strooit dit na de uit- planting in kleine hoeveelheden op den grond rond ,m den stengelvoet der kool planten. BEZOEKT Café-Rest. Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! Te koop gevraagd prima bevolkte kas ten en KORVEN MET BIJEN. Br. met omschrijving, stand plaats, leveringsvoor waarden en prijsop gave aan: Y. PÖSTe Hauvvert H. 59, gem. Nibbixwoud. ZOO JOIST VERSCHENEN: R. Eichenauer, Levenswet. Behandelt op duidelijke wijze het rassenvraagstuk. Gebonden f 2.90 NOG VOORRADIG: Het hoerendom als levensbron van het Noordras. Een standaardwerk door R. Walther Darré, ln prachtband 11. Van denzelfden schrijver verscheen bij ons: Nieuwe adel uit bloed en bodem. Eveneens in prachtband gebonden 8. Nog enkele exemplaren ln voorraad van: De klap op den vuurpijl door Dr. J. B. v. Heutsz Jr., In sterken band met drie landkaarten in 3 kleuren druk 3.90 Onze Seizoenfeesten door J. Rasch. Een lezens waardig werkje, geb. 3.90 Karei De Frank, De Groote? Een belangwekkend werk van F. J. Los met eenige uitslaande kaarten. Gebonden in linnen band f 3.90. SPOEDIG VERSCHIJNEN: Een geslacht leeft voort door J. G. Oberkofler. 2e druk. Een boerenroman dien men moet lezen, in fleurigen band 4.90. Het meisje van Hemmingstedt door Hen rik Herse. 2e druk. Een onvergetelijk boek. In fraaien band gebonden 3.90 Grenslanc' oeren door Josef Hoffmann Een prachtige boerenroman uit het Rijnland uit den tijd tusschen 1341—1871. Dit boek zal niet nalaten een diepen indruk bij de lezers achter te laten In fraaien band gebonden 5.90 Al deze boeken worden onder remboues geleverd of na storting of overschrijving van het bedrag op girorekening 367597 van Uitgeverij Volk en Bodem, den Haag, Kortenaerkade 10. Bedragen dienen verhoogd te worden met 25 ct. per boek voor verzendingskosten. Ook verkrijgbaar door bemiddeling van uw boek bandelaar TABAKSPLANTEN voor rook- en pruimtabak en cigaretten t2.50 per 1G0 stuks. Maispianten voor het oorlogsvarken, het konijn t2.— per 100 stuks. Vooruitbetaalde orders hebben voorkeur. Levering hall Mei. W. J. v. d Meij Czn. Hiltegom Brouwerdwarsstraat 4

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7