IN DEZEN TIJD I I „T 1 V 0 L I" Officieele landbouw- mededeelingen „DE BEURS" EEN BOERENROMAN DE BLIECKAERTS LADDERS ONZICHTBAAR WOL- EN KOUSENHUIS d'Avranches, Doyenne du Cornice, Claps Favorite, Goudreinette, Landsberger- reinette, om een paar te noemen, die men hier nog al aanplantte, z\jn alle maal in de laatste strenge winters doodgevroren. Het spreekt vanzelf dat gevoelige heesters en boomsoorten als b.v. rozen, - kastanjes, walnoten, deze winters ook niet doorstaan hebben. Hier staat tegen over dat de zomers in doorsnee zeer warm zjjn, zoodat culturen van b.v. augurken en tomaten veel betere re sultaten geven dan bij ons. De maanden MeiJunihalf Juli zyn meestal zeer warm en droog, half Juli soms begin Augustus komt dan weder regen. Het spreekt vanzelf, dat het voorjaar ook veel later aanvangt danbij ons. Meestal kan men hier vóór April op het vrije veld niet arbeiden. De groei periode is hier veel korter, maar ook veel intensiever. Men staat gewoon versteld, in welk een kort tijdsbestek de planten hier volgroeien. Nu komt dit ook doordat zomers de dagen zeer lang en de nachten zeer kort zijn en de zon zeer sterk is. Ik ben niet vol doende in staat dit technisch te be- oordeelen, maar ik meen dat de ultra violette stralen hier ook een belang rijken invloed uitoefenen. In elk ge val kan men wel zeggen, dat men hier eerst terdege de klimatologische ver houdingen moet leeren kennen, alvorens men geheel op eigen verantwoording kan bouwen. Wat de grondbewerking aangaat, kan men rustig zeggen, dat deze naar tuin- bouwopvatting zeer primitief is. Alles wordt hier met den ploeg gedaan en ik meen dat zelfs onae Hollandsche boeren daar nog zeer feel critiek op hebben; het is dus te begrijpen, dat wij tuinbouwers daar heelemaal niet tevre den mee zijn. Ik ben dan ook de mee ning toegedaan, dat op het gebied der grondbewerking nog belangrijke verbe teringen doorgevoerd kunnen worden. Als ik zie welke resultaten nu bereikt worden met de huidige methoden, moe ten naar mijn opvatting de opbrengsten belangrijk verhoogd kunnen worden, wanneer we de gelegenheid* krijgen de methoden toe te passen, die we in het Westen al zoo lang kennen. Wat de bemesting betreft zijn we hier hoofdzakelijk aangewezen op stalmest. Als men ziet hoe dankbaar de bodem is voor het soms kleine beetje mest dat hij bekomt, dan laat zich begrijpen dat een werkelijk goed doorgevoerde bemesting wonderbare resultaten moet geven. Om een voorbeeld te geven, we hadden dezen zomer in een tuinderij hier in de buurt een halven bunder vroege witte kool (spitskool), deze was^ tamelijk goed bemest en gaf een op-" brengst van 33.000 kg. per ha., ter wijl de doorsnee opbrengst van kool als veldgroente hier is 20.000 kg. per ha. Over het algemeen is de kwaliteit van den mest hier zeer goed, daar men op de meeste bedrijven nog den potstal kent. Enkele malen bekomen we hier ook wat kunstmest en als bijbemesting is dat ook prima, hoewel naar onze mee ning vooral voor tuinbouw men hier steeds veel natuurmest moet gebruiken, daar het humusgehalte van den bodflUn niet zeer groot is. Belangrijk is daar om ook het aanleggen van compost- hoopen. Men heeft daarvoor hier veel mogelijkheden, doch buit deze t.n.t. veel te weinig uit. Afzetmogelijkheden van de groenten geven op het oogenblik natuurlijk hier geen moeilijkheden. Maar ook later zal de stad hier een goede afnemer zijn. Verder zou men hier goede gelegenheid hebben tot het bouwen van eenige con- eervenfabrieken, die de verbouwde groenten naar zich toetrekken. Daar de tuinbouw hier toch altijd, althans voorloopig, grof blijft en groote stuk ken van één soort aangebouwd worden, is dit zeer goed mogelijk. Wel zal men de inwoners hier nog wat moeten opvoeden in het gebruik van verschillende soorten van groente, daar ze hier maar een paar soorten kennen. We tw\jfelen er echter niet aan, wan neer ze deze leeren kennen, dat ze ze met graagte zullen gebruiken. De vraag der arbeidskrachten is na tuurlijk hier op het oogenblik even zwaar als overal elders, daar ook hier nu eenmaal een bepaald deel aan de oorlogsproductie moet deelnemen. In normale tijden zijn hier .echter voldoen de arbeidskrachten en daar het hier een agrarisch land is, zijn er voldoen de menschen, die met landwerk ver trouwd zijn. De prestaties zijn echter niet zoo hoog als wij gewend zijn. Men moet hier eerst wel sterk wennen aan het arbéidstempo, dat is wel heel an ders dan bij ons en in het begin ver liest men daar wel eens zijn geduld bij. Ik beschouw dit trouwens als een der zwaarste opgaven die onze menschen hier momenteel hebben. De gevaren, die hierbij voorkomen zijn tweeledig, n.l. men gewent zelf aan het tempo of men wordt er zoo door" geprikkeld, dat men voor z'n omgeving ongenietbaar 13. Wat de prijzen aangaat, is men mo menteel aangewezen op de vastgestelde prijzen. Deze zijn naar onze Hollandsche be grippen echter zeer goed te noemen. Wel zou het te waardeeren zjjn wan neer men z.g.n. richtprijzen maakte. Dit zou bevorderlijk werken op de cul tuur en de sorteering der groenten. Zooals het nu is komt dat er weinig op aan. Men levert eenvoudig x X kg. kool af en ontvangt daarvoor x X kiloprijs; hoe die kool er verder uit ziet doet weinig terzake, als.ze maar eetbaar is. Ik geloof dat, wanneer hier onze Wes- tersche begrippen wat meer doorgevoerd werden, het publiek dit ten zeerste zoü waardeeren en het den prijs zeer ten goede zou komen. Tot zoover iets over de technische om standigheden 'n volgende maal schrijven we iets over enkele groentesoorten en hoe die hier verbouwd worden. S. Bonaauwijzing kunstmest Met ingang van 5 Mei j.l. zyn geldig ver klaard: Stikstof bonnen, voorzien van op druk no. 7. De stikstof zegels no. 7 behou den hun geldigheid tot uiterlijk 10 Juni a.s. Op deze bonnen mag eerst dan product worden geleverd, wanneer alle ingeleverde zegels van reeds eerder geldig verklaarde N bonnen series (1 t.m. 6 en BT) geheel zijn fehonoreerd. Oolc de volgende bonnen be- oüden hun geldigheid tot 10 Juni a.s. Stikstofbonnen voorzien van opdruk 6 en BT; Fosforzuurbonnen, voorzien van op druk No. 1; Kalibonnen, voorzien van op druk BT. De verbruikers moeten alle hierboven ver melde bonnen (stikstof No.'s 6 en 7 en BT fosforzuur no. 1 en kali BT) voor 5 Juni h.s. by hun leveranciers inleveren. Zegels, welke na den vervaldatum binnenkomen, kunnen onder geen voorwaarde meer wor den geaccepteerd. Na 31 Juli 1944 mogen geen kunstmeststoffen meer worden afge leverd op bonnen van het bemestingsjaar 1943—1944. De provinciale voedselcommissarissen kun nen na 15 Mei a.s. geen correspondentie betreffende de distributie van kunstmest stoffen in het seizoen 19431944 meer in behandeling nemen. De mogelijkheid tot het omruilen van vervallen kunstmestbon- nen tegen geldige bonnen blijft eveneens tot uiterlijk 15 Mei 1944 geopend. ZOO JUIST VERSCHENEN: R. Eichenauer, Levenswet. Behandelt op duidelijke wijze het rassenvraagstuk. Gebonden 2.90. NOG VOORRADIG: Het boerendom als levensbron van het Noordras. Een standaardwerk door R. Walther Darré, In prachtband 11.—. Van denzelfden schrijver verscheen bij ons: Nieuwe adel uit bloed en bodem. Eveneens ln prachtband gebonden 8.—. Nog enkele exemplaren ln voorraad ,van: De klap.op den vuurpijl door Dr. J. B. v. Heutsz Jr., Jn sterken band met drie landkaarten tn 3 kleuren druk f 3.90. Onze Seizoenfeesten door J. Kasch. Een lezens waardig werkje, geb. 3.90. Karei De Frank, De Groote? Een belangwekkend werk van^F. J. Los met eenige uitslaande kaarten. Gebonden in linnen band f 3190. SPOEDIG VERSCHIJNEN: Een geslacht leeft voort door J. G. Oberkofler. 2e druk. Een boerenroman dien men moet lezen, in fleurlgen band 4.90. Het meisje van Hemmingstedt door Henrik Herse. 2e druk. Een onvergetelijk boek. In fraaier; band gebonden 3.90. Grensland oeren door Josef Hoffmann. Een prachtige boerenroman uit het Rijnland uit den tijd tusschen 1841—1871. Dit boek zal niet nalaten een diepen indruk bij de lezers achter te laten. In fraaien band gebonden 5.90. Al deze boeken worden onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van het bedrag op girorekening 367597 van Uitgeverij Volk en Bodem, den Haag, Kortenaerkade 10. Bedragen dienen verhoogd te worden met 25 ct. per boek voor verzendingskosten. Ook verkrijgbaar door bemiddeling van uw boek handelaar. GOES Bezoekt Hotel-Café-Restaur t.o. Station Goes Telef. 2555 ADVERTEEREN IN „DE LANDSTAND" HEEF1 ALTIJD SUCCES I 1 1 Wolaanslag 1944 Evehals de voorgaande jaren zal de wol aanslag 1944 voor de schapenhouders be dragen een aantal vliezen, dat tenminste gelijk is aan het aantal overjarige (d.w.z. geboren in 1943 of eerder) schapen, dat ingevolge de opgave van de registratie- kaart van 2 April j.l. op het bedrijf aan wezig was. Het tydstip en de plaats van wollevering zullen t.z.t. door de Neder- landsche Wolfederatie nog nader worden bekendgemaakt. Sedert 1 Mei j.l. mogen geen ongeschoren schapen van de bedryven worden afgevoerdde geleidebiljetten zyn daartoe alleen geldig voor geschoren scha pen, ook voor het vervoeren naar de over- namemarkt. Wanneer door ziekte, wol- uitval of dergelyke geen normale wolvacht geleverd kan worden, kunnen de schapen houders daarvan voor 1 Juni 1944 dus in ieder geval voordat het scheren heeft plaats gehad bij hun plaatselijken bureauhouder aangifte doen. Van nood- slachtingen en gestorven schapen in de periode van 2 April tot 1 Mei 1944 wordt aangenomen, dat deze geschoren van het bedrijf zijn afgezonden,' tenzij de schapen houder een deugdelijk bewijs, dat het schaap met de wol is afgeleverd, kan over leggen. Dit bewijs moet zoo spoedig moge lijk, doch in ieder geval voor 1 Juni 1944, bij den P.B.H. worden ingeleverd. Van ongeschoren schapen, in de periode van 2 April tot 1 Mei 1944 op een overname- markt geleverd, moet het leveringsbewys voor 1 Juni a.s. met het oog op den wol aanslag bij den P.B.H. worden ingediend. Vooor ongeschoren stamboekschapen en schapen uit inundatiegebieden, welke tus schen 2 April en 1 Mei 1944 van het bedrijf zijn afgevoerd, kan verlaging van den wolaanslag worden verleend, indien de be trokken veehouder hiervan zoo spoedig mogelyk aangifte doet®"by zijn P.B.H. Deze aanslag zaJ op den nieuwen eigenaar overgaan Goedgekeurde pootaardappelen De telers van goedgekeurde pootaardappe len worden er op attent gemaakt, dat net keuren van pootaardappelen op naam van denzelfden teler moet plaats vinden, als op naam waarvan de perceelen bij de inven tarisatie van land- en tuinbouw worden geïnventariseerd. Aangezien de inventarisa tie moet geschieden op naam van den werkelijken teler, d.w.z. op naam van hem die de teeltwerkzaamheden verricht, moet dus ook de keuring op naam van denzelf den teler geschieden. Indien de keuring niet op naam van denzelfden teler geschiedt als op wiens naam de aardappelen worden ge inven tariseerd, zal geen suikerpremie kun nen worden verstrekt. Fabrieksaardappelen consumptie doeleinden Aan de fabrieksaardappeltelers wordt mede gedeeld, dat het ras Ültimus van oogst '44 alleen dan voor consumptie zal mogen worden geleverd, indien men niet voldoende andere soorten verbouwd heeft. Voor zoover dit het geval is, dienen deze aardappelen vóór 1 Januari '45 te zijn afgeleverd. Het ras Ultimus van oogst '45 zal niet meer voor consumptie-doeleinden worden afge nomen. Bij het opstellen van zijn teeltplan 1945 en bij het telen en/of aanschaffen voor het volgende teeltjaar, zal men hier mede dus rekening dienen- te houden. De door fabrieksaardappeltelers op tuinbouw teeltvergunning geteelde vroege aardappe len zullen niet vóór 1 Augustus worden afgenomen. Deze aardappelen worden be schouwd als te .zijn geleverd op den aan slag, welken men voor levering voor con sumptiedoeleinden heeft ontvangen. Clandestiene graanhandel achterhaald Naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk een landbouwer in Zuid-Limburg 4000 kg graan frauduleus zou hebben ver kocht tegei een pry's van ongeveer 6000, stelde een controleur van den C.C.D. in samenwerking met de marechaussee ter plaatse een opderzoek in. Als eerste in deze .zaak betrokken persoon werd gehoord de vrachtrijder, die net graan zou hebben ver voerd. Deze bekende inderdaad ongeveer 4000 kg graan voor een landbouwer te heb ben gebracht naar een graanhandelaar in een nabijgelegen stad. Bij dit vervoer was de landbouwer meegereden, evenals een opslaghouder voor granen, die uit hoofde van zijn functie voor een geleidebiljet had kunnen zorgen. De graanhandelaar, die voor de party 6000 betaalde, verkocht het graan door aan diverse bakkers. De vracht- ryder ontving als belooning 200 en de opslaghouder kreeg voor het uitschryven van het valsche geleidebiljet 100. Tegen alle genoemde personen werd procesverbaal opgemaakt. Aardappelmanden. Het Bedrijfschap voor griend en riet heeft de diverse mandenhandelaren zooveel mo gelijk doen bevoorraden. De telers kunnen zich voor aanschaffing van aardappelman den rechtstreeks tot hun mandenhandelaar wenden. Wanneer levering niet kan plaatsvinden, dienen de telers zich onder vermelding van den naam en adres van den mandenhan delaar te wenden tot de Afd. Aardappelen. B. O. Paarden. Geregistreerden, die paarSen hebben over gegeven aan het Bureau Ontruiming moe ten hiervan een schriftelijk bewijs afhalen bij de afdeeling Paarden. Deze bewyzen kunnen ook schriftelijk wor den aangevraagd onder vermelding van de paarden welke zijn overgegeven aan het Bureau Ontruiming, terwyl tevens behalve het oude .adres ook het evacuatie-adres moet worden opgegeven. JSierlevering. Op 1 Mei is op N. Beveland, Zuid-Beveland, Walcheren en in Zeeuwsch Vlaanderen de eierlevering 1944 aangevangen. Per kip moeten 25 eieren geleverd worden, waarvan op 1 Juni 7, op 1 Augustus 18 en op 16 September 25 eieren per dier ge leverd moeten zyn. De eieren moeten geleverd worden aan den daartoe aangewezen verzamelaar, die op de leveringskaart is vermeld. De eieren dienen versch te zijn en min stens 45 gram per stuk te wegen. De prijs der eieren ïs 1.32 per kg. Men neme dus geen genoegen met een prijs van b.v. 0.07 per ei of iets dergelijks. Let vooral op, dat de kaart aan de achterzyde wordt afgeteekend, daar dit het eenigste bewijs van levering is. Pluimveehouders, die 15 Mei 1944 nog geen aanslagkaart ontvangen hebben, zijn ver plicht een exemplaar aan te vragen bij de Afd. Pluimvee en Eieren te Goes. Pluimveehouders, die niét aan den leve- 'ringsplicht voldoen, zal een boete van 1.— per niet geleverd, ei worden opge legd, welke boete-strenger zal worden toe gepast en doorgevoerd dan verleden jaar. Bovendien zullen de kippen ter beschikking van het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren moeten worden gesteld, die hiermede naar goeddunken z&l handelen. Ten slotte zij nog vermeld, dat op de aan slagkaart is vermeld, dat de kaart vóór of op 5 Juli 1944 moet worden ingeleverd. Hiervoor gelieve men .te lezen23 Sept. '44. Reclames tegen den aanslag moeten schrif telijk worden ingediend bij de Afd. Pluim vee te Goes. Kunstmest voor winterrogge. Aan belanghebbenden wordt bekend ge maakt. dat voor den verbouw "van winter rogge, .een extra stikstoftoewijzing zal worden verstrekt van 5 kg. per Ha. De berichtkaartjes voor het afhalen der zegels bij den Plaatselyken Vertegenwoor diger zullen een dezer dagen aan de recht hebbenden worden verzonden. Verhuur klaverland. Het is gebleken, dafc- nog velen verzuimd 9 hebben opgave te doen van sde verhuurde oppervlakte klaverland. Met nadruk zij er thans op gewezen dat bedoelde opgave voor 15 Mei a.s. in het bezit moet zijn van de afdeeling Hooi, Stroo en Ruwvoeder. Opgegeven moeten worden: 1. Naam van den verhuurder; 2. Naam van den huurder; 3. Verhuurde oppervlakte. Verhuurders dienen er rekening mee te houden dat van de verhuurde oppervlakte door hen 1000 kg. hooi per Ha. moet wor den ingeleverd, indien verhuur plaats heeft aan personen binnen de provincie. Verhuur aan personen buiten de provincie woonachtig is zonder schriftelijke vergun ning niet toegestaan. DE WND. PROV. VOEDSEL- COMMISSARTS VOOR ZEELAND Benoeming Benoemd tot gezworene van den cala mi teuzen Burgh- en Westlandpolder J. Blom L.Jzn. te Haamstede. BEZOEKT Café-Rest. Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! IN VOLKS UITGA VEI EDWARD VERMEULEN Is onder het getal van hen. die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet leder nieuw boek dat van hem verschijnt. met groote vreugde worden begroet. In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 230 bladzijden, Ingenaaid 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 1.85 op girorekening 58963 van N.V. De Residentiebode-Uitgeverij, Den Haag. Wordt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar ophalen hi kouse n stoppen van beschadigde kleederen. Het is een uitkomst voor ieder. HET AANGEWEZEN ADRES: A. van den Bniele, Xoordstr. 45, Terneuzen Denk om het oorlogsvarken, het konijn Prima Maïsplanten f 2p. 100 st. TABAKSPLANTEN voor cigaretten, pruim- en rooktabak, f2.50 per 100 st. Vooruit betaalde orders hebben voorkeur. G. v. d. VLIET, 2e Amerikastraat 5, Hillegom t

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7