BODEM EN BEMESTING Vonkjes AARDAPPELEN SELECTEEREN if Het arbeidersvraagstuk in den n landbouw |i nog steeds een moeilijke kwestie. Het Is echter verheugend, dat door den (Gemachtigde voor den Arbeid thans Hiet al te laat een landelijke regeling Sroor de loonen is vastgesteld, welke 0ok in ons blad is gepubliceerd. Maar met deze regeling alleen zijn we er nog niet. Er zijn nog meer maatregelen, die nageleefd moeten worden, willen we lot een gezonden toestand komen. Zoo Bal ieder er op moeten letten, dat hij Bijn arbeiders een ontslagbewijs ver strekt, wanneer hij 'al of niet op ver- Boek van den arbeider, dezen ontslaat. iAan den anderen kant zal een landbou wer steeds het ontslagbewijs moeten Bpvragen \an den arbeider, dien hij in dienst neemt. Dit werkt er aan mee om Ie voorkomen, dat een arbeider tegen iden wil van den boer wegloopt, om Eich voor een hooger loon bij een an deren boer te gaan verhuren. De boe ren moeten solidair zijn, en niet trach ten met lokaasjes, als ongeoorloofde hooge loonen of andere voordeelen, el kaar arbeiders af te vangen. Het ont- Blagbewijs, dat verplicht moet worden .Verstrekt is één van de maatregelen in bet raam van de geheele arbeidsrege ling, die erop gericht zijn, normale en gezonde verhoudingen té scheppen en te handhaven. Dntslagbewijsformulieren in de officieel vastgestelde uitvoering zijn gratis te Verkrijgen bij de P.B.H/s in het gehee le land. Elders in dit nummer vindt U nog een mededeeüng over de voorgeschreven •rbeidsovereenkomsten. Vele van de van ouds bekende bestrijdingsmiddelen tegen schadelijke insecten. Eijn onder de tegenwoordige omstan digheden niet meer verkrijgbaar, of •lechts in zeer beperkte mate te ver krijgen. Nicotine- en Derrispreparaten, die tot de belangrijkste bestrijdings middelen behoorden, zijn b.v. niet meer Ie krijgen. In verband daarmede, is het maar goed, dat de wetenschap niet stil •taat, en er nieuwe preparaten zijn gevonden, die voor de bestrijding van de schadelijke insecten even goed te gebruiken zijn. Zoo is thans o.a. 't pro duct Gesarol in den handel, dat zoowel In vloeibaren vorm als in poedervorm Verkrijgbaar is. Gesarol is zoowel een maag-gift als een contact-gift, behalve tegen insecten, die aan de planten vre- len, helpt het ook tegen zuigende in secten. Naar wij vernamen zal binnen kort weer een partij Gesarol aan de markt komen. Dat is voor den land- en tuinbouw zeker van belang. Vlasthrips, karwijtmof, aardvloo, snuit»- kevers,, rupsen, bladluizen, enz om tnaar eens enkele insecten te noemen, die min of meer groote schade kunnen Veroorzaken, moeten bestreden kunnen worden, en ondanks het gebrek aan ni cotine, derris enz. is dat thans dus toch mogelijk. Over de melklevering en de vee- levering b den laatsten tijd van offïcieele Het Pachtbesluit, in werking getre den op 25 Nov. 1941, gaat ervan uitv „dat een gesloten pachtovereenkomst, Oi geacht of zij mondeling of schrif telijk is aangegaan, wel degelijk gel dig ls. 5A<m appelschillen laten zich als be trekkelijk eiwltarmporduct gemakke lijk inkuilen. Zuurtoevoeging is niet boodig. Voor varkensvoer vooraf stoo- men. Ingekuilde schillen hebben een zet- tneelwaarde van 18 en een gehalte aan verteerbaar ruw eiwit van 1.4 pet. Ken bezweet paard moet voor men het te drinken geeft, liefst eerst een kwar-i liertje op adem en op rust komen. Proefvelden zijn leerzaam: wie in de gelegenheid is, doet verstandig ze ge regeld te bezoeken. zijde nogal wat gepubliceerd. Daar- uit heeft men kunnen lezen, en liet ls wel-goed, dit hier nog eens met nadruk te bevestigen, dat het met de koppeling van de melklevering aan de vee-levering ernst is. Als maatstaf voor de berekening van den vleeschaanslag voor de verschil lende boeren wordt genomen de in geleverde hoeveelheid melk over de periode 13 Juni 194310 Juni 1944. Voor de verschillende streken zullen normen vastgelegd worden, waaraan ieder redelijkerwijs geacht wordt te kunnen voldoen, wanneer hij geen melk achterhoudt. In de verschillen de streken zal die norm ook ver schillend zijn, al naar gelang kwali teit van den bodem," bedrijfsomstan digheden, vee-type, enz. Zooveel mogelijk zal dus bij het vaststellen van de normen rekening gehouden worden met die factoren, die van in vloed zijn op de productie in het be trokken gebied. Bij de normvaststel ling zal dus zooveel mogelijk naar recht en billijkheid worden gehan deld. Daartegenover staat echter, en dat is van groote beteekenis, dat zij, die gemeend hebben, het maar niet zoo nauw te nemen met de afleve ring van de melk, dit flink zullen voelen in hun aanslag. Naar ons ter oore kwam, zou de aan slag voor hen, die minder dan 30 procent van den norm aan melk hebben geleverd 350 kg. per vrou welijk rund boven 1 jaar bedragen. Verder zijn er verschillende klassen gemaakt. Leverde men maar 75 pro cent van den norm aan melk, dan Zorg voor het pootgoed voor 1945 De tijd van de aardappelselectie komt weer aan. De aardappelen ste ken de blaadjes al weer boven den grond en over een paar weken zijn de planten al wel zoo groot, dat men de gezonde van de zieke planten kan onderscheiden. Willen we het volgend jaar over goed pootgoed van eigen teelt beschikken, dan moeten we al vroeg beginnen te selecteeren. Als we dat geregeld volhouden tot ln Juli de aardappelen flinke knollen hebben gevormd en het gewas dan groen rooien, hebben we een goede kans pootgoed te winnen, waar we in 1945 een gezond gewas aardap pelen van mogen verwachten. Willen we dat werk echter zelf doen, dan moeten we in ieder geval eenige kennis van de aardappelziekte heb ben. Daarom zullen we hieronder de voornaamste virusziekten even be spreken, zoodat men in het veld niet geheel vreemd tegenover het werk staat. De hoofdzaak voor succesvol selectie- werk is echter de practijk. De routi ne moet ons ertoe brengen, direct in het gewas te kunnen beoordeelen of een bepaalde plant verwijderd dient te worden, of kan blijven staan. Drinkbakken voor kuikens plaatst men liefst op een gaasbodem van onge veer 12 cm hoogte, omdat de kuiken pootjes schoon en droog moeten blij ven. Stijgende melkproductie schijnt de vatbaarheid voor uierontsteking te ver- grooten. Het vochtig reinigen met •choon water voor en na het melken is aan te bevelen. De normale temperatuur van een koe is 38.8 graad Celcius, van een paard 37.5 38 graden C. De scheurpremie voor vrijwillig ge scheurd grasland is voor 1944 op f 300 per ha gesteld. Deze premie kan met f 200 worden verhoogd indien veel winteroliezaadgewassen of aardappelen worden verbouwd. Boekweit mag men vrij verbouwen tot een maximum van 5 are. Goede land- rassen zijn de Brabantsche en de Stap horster boekweit, zaaitijd ongeveer half Mei tot half Juni. zou de aanslag 140 kg. për vrouwe lijk rund boven 1 jaar zijn. Aan den anderen kant zullen echter de goe-. de melkleveranciers een aanmerke lijke vermindering van den vleesch aanslag krijgen. Bij levering van 50 procent boven den norm, zou de aan. slag maar 80 kg bedragen en bij een overlevering van 100 procent slechts 60 kg. Het is toe te juichen, dat deze maat regel nu in practijk zal worden door gevoerd Dit moet de inlevering wel ten goede komen en daar hangt voor onze boter-, kaas- en melkvoorzie- ning teveel van af. Nog een andere kwestie, die van be lang is, om hier nog eens te bespre ken is het biggenvraagstuk. Verleden jaar is de voorziening met biggen voor huisslachtings- en con tractvarkens vastgeloopen. Dat is maar al te bekend. Ook nu gaat het weer den kant uit van veel te hooge prijzen. Zooveel biggen kunnen er blijkbaar niet zijn, of er komen er altijd nog te kort. Groote aantallen schijnen er nog steeds te verdwij nen. Maatregelen kunnen In dezen niet uitblijven. Wij hopen, dat die dan ook doeltreffend zullen zijn, zoodat de Overheid bijv. de bevoegdheid zal krijgen de biggen te vorderen, wanneer de fokker niet bereid is, de ze tegen normalen prijs te verkoo- pen. De vorderingsprijs zou dan la ger gesteld kunnen worden dan de prijs bij normalen verkoop. Dat zou nog een prikkel te meer zijn, om den normalen weg te bewandelen. Wij mogen vertrouwen, dat in dezen geest gehandeld zal worden, want toestanden zooals die van verleden jaar, zijn een sociaal onrecht en mogenniet meer worden geduld. De ziekte, die het meeste schade aan de opbrengst doet, is de bladrolziekte. Deze kenmerkt zich, doordat de planten spits omhoog staan, terwijl de kleur in het hart eenigszins grijs achtig geel is. Naast een gezonde plant, valt het duidelijk op, dat de bladrolzieke plant een vale kleur heeft. Bij sommige soorten, zooals bijv. Industrie, beginnen bij sterke bladrolaantasting de onderste blade ren zich op te rollen, doch dat is pas in een later stadium van den groei te zien. Wanneer de planten nog jong zijn, is de bladrolaantasting alleen te.zien aan den stijlen, stijf omhoog gaanden stand van de bladeren en de vale, grijsachtig gele kleur. Het is van groot belang voor de ge zondheid van het volgend gewas, dat de bladrolzieke planten zoo spoedig zij te herkennen zijn, uit het gewas worden verwijderd. De virusziekten, w.o. ook bladrol, blijven nl. in de knollen van de zieke plant over, en maken het volgend jaar de plant, die uit deze knol voorkomt, ziek, waar door de opbrengst sterk vermindert. De mozaïkziekte De bladeren van mozaïkzieke plan ten, vertoonen min of meer groote lichte vlekjes, die vooral zichtbaar zijn, wanneer men het blad in de schaduw houdt. Kent men het beeld van de ziekte echter, dan kan men ook in de zon de mozaïkzieke plan ten wel herkennen. In vergelijking met een gezonde plant, zijn de bla deren wat ruwer van oppervlakte; zij zien er wat gekroesder uit. Ook deze planten moeten uit het ge was verwijderd worden en liefst zoo vroeg mogelijk. Verder zijn er nog verscheidene an dere virusziekten, zooals krinkel (zoo op het oog een zeer zware vorm van mozaïk) stippelstreep (vooral bij Eerstelingen)IJ-virus, enz. Voor degene, die voor eigen gebruik een perceeltje aardappelen selecteert voor pootgoed. is het niet noodig, dat hij al deze ziekten in de perfectie kent. De hoofdzaak bij de selectie voor eigen gebruik is, dat men ge regeld die planten verwijdert, wier uiterlijk van het algèmeene voorko men afwijkt. Voert men dat systeem goed door, dan zal men zeker het ge- wenschte resultaat verkrijgen, nl. poogoed te winnen, dat in 1945 een prima gewas waarborgt. De voeding der planien De invloed van de stikstof op den korrel is buitengewoon groot. Zon der stikstof zal inen op een grond zonder oude kracht niet anders dan kleine, vaak ineengeschrompelde kor rels kunnen oogsten. Het gewicht van den korrel is vaak maar even hooger dan de helft van het normale. De eerste portie ni traat veroorzaakt eeiff groote ver hooging met het korrelgewicht en van het percentage korrel van de opbrengst. Verdere giften geven echter geen groote verhooging meer in korrel gewicht of percentage. Bij grootere giften dalen deze cijfers weer.^ De bladeren en het algemeen karak ter van den groei worden door stik stof zeer sterk beïnvloed. Stikstof gebrek geeft gele bladeren, vooral in koude voorjaarsdagen. Dan staat de groei stil en ziet de plant er treurig uit. Overvloed van stikstof leidt aan den anderen kant tot een mooie groene kleur, een weelderigen groei van sap pige zachte weefsels die jammer ge noeg erg vatbaar zijn voor aantas ting door insecten en schimmels en later rijpen. De verhoogde vatbaarheid voor plan tenziekten wordt waarschijnlijk ver oorzaakt door het dunner worden van de celwanden en een verande ring in de samenstelling van het celsap. Een rij planten, die verschillende op klimmende hoeveelheden stikstof hebben gehad, zijn, al waren ze op denzelfden dag gezaaid op een ge geven moment in een verschillend stadium van ontwikkeling. De plan ten met veel stikstof verkeeren in een jonger stadium. De planten met weinig stikstof rijpen eerder af. Daarom is het bij een gerstgewas ook zoo erg oppassen met de stik stofbemesting, omdat de gerst dood- rijp geoogst wordt en te veel stik stof de rijping vertraagt. Daartegen over kan haver, die niet rijp wordt geoogst, weer meer stikstof verdra gen. Alle granen trouwens, die te veel stikstof krijgen, loopen gevaar te gaan legeren, omdat het stroo te lang en te slap wordt, vooral bij nat en winderig weer. Koolrapen en aardappels krijgen ook meer blad en loof wanneer men meer stikstof geeft, maar brengen niet in verhouding op. Indien deze gewassen maar tijd van leven hadden, zou het op den duur waarschijnlijk wel in orde komen, maar de herfst komt eerder, en daarmee Is het met den groei ge daan. Bij de zeer laat groeiende biet komt de wortel wel na en kan een extra stikstofbemesting dus veelal wat uitrichten en zich betaald maken. Andere planten reageeren weer an ders. Zoo zullen tomaten bij rijke lijke stikstofbemesting veel blad vor men en niet veel vruchten. Heeft men nu te doen met planten vaar het om veel frisch en groen blad gaat, zooals kool, dan leert de ondervinding, dat een extra gift stikstof vooral in den vorm van ni traat zeer gunstig werkt op gewicht en malschheid van het product. Al leen is het blad wat teerder en de groente dus minder goed bestend tegen het vervoer. Het spreekt vanzelf, dat, zal de stik stof zijn uitwerking doen en dus een grootere opbrengst tot gevolg heb ben, dat het de plant dan ook niet aan iets anders mag ontbreken. Er moet bijvoorbeeld genoeg water zijn en de andeye plantenvoedende stoffen moeten ook beschikbaar zijn. Is er bijv. te weinig kali aanwezig, dan kan de stikstof werking niet tot haar recht kernen. Qok de watervoorziening heeft op de stikstof werking invloed. B. K.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 4