Kuikenverzorging Het Hof ter Zande Boeren let op! vrucht en-plu klrap (Vervolg van pagina 3) van het Hof ter Zande. Men heeft tevens eens een onderzoek ingesteld, aan de hand van een oude kaart. In het plant soen legde' men eveneens gangen bloot, alsmede geraamten, terwijl men op de plaats van de vroegere rentmeesters woning, hiervan den kelder aantrof de arduinen trap is er nu nog te zien. Er moet hier in de Middeleeuwen een uitgebreid complex gebouwen gestaan hebben, daar de geheele omgeving vol puin zit, geen vierkante meter grond is er steenvrrj. Wie weet wat hier op deze historische plek nog verborgen ligt, er is nog zooveel waarover een sluier hangt, zeer waarschijnlijk zijn er nog belangrijke vondsten te doen. De kapel bezit twee ingangen, een aan den voorgevel en een kleineren aan den zijgevel, in de schaduw van de kastanje. Boven deze deur is een nis, waarin eertijds een heiligenbeeld stond, bin nen het kerkje zijn er ook twee nis sen, maar grooter en slechts even boven den vloer. Het opvallendste van het interieur is dat het zoo erg nieuw lijkt, wat afbreuk doet aan de historische waarde, be stond er indertijd geen mogelijkheid om dit te voorkomeft? In het portaal ziet men een ouden altaarsteen gelegen op een paar steenen pilaartjes. Bij het in gebruik nemen van het gebouw deed hij dienst als dorpel, maar door het ingrijpen van den toenmaligen pastoor werd de gewijde steen waarvoor men weinig eerbied scheen te hebben, later verwijderd en opgesteld achter in de kapel. Voor den preekstoel in het koor liggen ten viertal oude grafsteenen met hl- scripties, terwijl op twee er van huis merken voorkomen. De donkerblauwe arduinen steenen zijn uitstekend bewaard1 en dateeren alle ixit de 17e eeuw. Uit de opschriften blijkt dat 't hier notabelen en leden hunner sibbe betreft, die hier ter aarde besteld werden, enkele vermoedelijk in 'een fa miliegraf. De eene steen vermeldt: „Hier licht begraven den eersamen ende discreten Joames Crombeen saligher memorie in si.in leven notabel van Hulster Am-, bacht, overleden 26 Juny anno 1689". Voorstellingen bevat deze zerk niet in tegenstelling met de overige. Op den steen er naast is onderaan 'n huismerk uitgehouwen (zie fig. I). hierboven staat: „Hier licht begraven de eerbare Anna Lamgericx, de huijsvrouwe ge weest hebbende van eersame Oornelis Crabbe, sterf den X November MDCXXVm, Bidt voor de ziele." De derde steen draagt een afbeelding van een engel met een ruit met aan weerszijden een doodskop en een zand- looper, het opschrift luidt: Hier licht begraven den eersamen Adrijaan de Keisere fa Martens, die overleet de XVIII Meij 1626 en Cathelijne Snoecse, fa Jans, zijnde huisvrouwe, die over leet. Bidt voor de siele." De laatste steen vertoont eveneens een huismerk (zie fig. n) verwerkt in een wapenschild, vastgehouden door een heilige en het geheel geplaatst in een roset. Hieronder leest men: D O. M. Hier ligt begraven de eer same Pieter Martens in sijne leven geweest burgemeester van Heulster Acmbacht. die starf den 14e Marte. A 1622 en de eerbare Elisabethe Bouwens sh'n eerste huisvrouwe die starf de 7 Juny 1593 en de eerbare Margarite Janssen sijn tweed'e huisvrouw, die starf 10 December 1616. Bidt voor die sielen. Aan den linkerkant hangt een wapen schild met den datum 19 Nov. .1713 en aan de overzijde herinnert een steen aan de restauratie. In de zijbeuk zijn in een kastje enkele belangrijke vondsten opgeborgen. Men ziet er een oude kloostermop, enkele kleine vierkante plavuizen, schalie scheven en een fraai aarden potje op drie pooten en met twee oortjes. Ver der een paar platte roode dakpannen, vermoedelijk afkomstig van de 14e of 16e eeuwsche dakbedekking, en opge graven in den boomgaard van de familie Oollot, waar eens het uithof verrees. Dit zelfde soort pannen treft men nu nog aan op enkele oude gebouwen te Gent en Brugge. Een paar bijbels met opschrift. „Han- tenisse en Ossenisse Anno 1791" en een stuk leeren band waarop ,,St. Jan steen Pastorale kerk van Axel" voltooi en de kleine verzameling. Elier op deze historische plaats spre ken de eeuwen en waart de geest van het vei'leden rond. Er heerscht een stem mingsvolle sfeer en het apart karakter treedt naar voren. Het oude kapelletje, oe eenige Ned. Herv. Kerk in wijden omtrek," getuigt van den pioniersarbeid der oude monniken aan wie ons ge west zooveel te danken heeft. Vele vreemdelingen brachten reeds een bezoek en gaven hiermede een voor beeld aan onze eigen bevolking, waar- an het grootste gedeelte niet beseft welke kostbare historische en cultureele waarden zij in hun midden hebben. Laten we hopen, dat dit in de toekomst maters zal zijn, dat men dan weer eer bied en bewondering zal hebben voor hetgeen dc voorvaderen ons nalieten, dank zij de uitschakeling van den ver- derfelijken invloed van de moderne vervlakking. A. Cocquit. In een goede grasren voor kuikens be hoort he^gras kort gehouden te worden, aldus dr. Te Hennepe in een artikel, voorkomende in „Avicultura" van 26 Mei 1.1., en wel om verschillende redenen: Ten eerste droogt lang gras niet zoo snel op, althans de deelen vlak bij den bodem niet en als de kuikens in nat gra~ loopen, kunnen allerlei ongemakken ontstaan. Ten tweede echter kan allerlei smetstof, soms overgebracht uit andere bedrijven door losvliegende vogels, o.a. musschen, rustig tusschen het lange gras blijven leven en wordt niet gedood door den in vloed van het licht. In grasrennen met onregelmatigen bodem, lange graspollen en uitgekrabde gaten, kunnen de smet stoffen lang blijven leven. Bij zandrennen, die omgespit worden wijst dr. Te Henne- Ï>e vervolgens op een gevaar, dat men oopt door te vaak omspitten: zoo'n ren ziet er keurig frisch uit, maar de schijn kan bedriegen Heeft men n.l. een ren omgbspit waarvan de bodem besmet is met coccidiën, dan zal men later, als men de ren weer omspit, juist de smet stof opnieuw aan de oppervlakte bren gen. Daar coccidiën maanden en maan denlang in den bodem kunnen blijven leven, is dit gevaar dus lang niet denk beeldig. Zon en schaduw. Hoewel zonlicht prachtig is voor kui kens, moeten de diertjes toch gelegen^- heid hebben van tijd tot tijd in de scha duw te komen. Ook de drinkbakken moe ten niet in de volle zon staan, omdat het water dan lauw wordt en snel be derft. Plaatst ze op een gaasbodem en zorg, dat ze steeds gevuld zijn. Na gewezen te hebben op de bezwaren, die uit overbevolking kunnen voort vloeien, zooals bijv. veeren- en teenen- pikken, raadt dr Te Hennepe aan: Vooral op de achterblijvers letten. Deze worden van den voerbak weg ge beten en kunnen sterk verzwakken. Daardoor worden zij gevoelig vooV de minste, of geringst; smetstof, vooral coccidiën. Zij worden ziek en werken als het ware als broedmachines van smetstof, die zich in hun lichaam snel vermenigvuldigt en dan met den mest in groote hoeveelheden vrij komt. Op warme dagen kan men niet voorzich tig genoeg zijn. Men late in de koppels geen kuikens, die niet volkomen gezond zijn. Dieren met ingetrokken hals, loshangen de vleugels, ruige veeren. doffe oogen, opvallend bleeke kleur van kop en bee- nen, moet men apart zetten. Wil men ze niet direct opruimen, houd ze dan eenige dagen sterk in observatie en be handel ze zorgvuldig Komen ze bij, dan is het mooi en worden ze erger, dan hebben ze tenminste niet de kans gehad andere te besmetten. Wanneer slapen op stok? Als de kuikens goed groeien, kan men ze met 6 of 8 weken reeds aan het sla pen op den stok gewennen. Men plaatst dan een rooster van latten op den grond en bereikt daardoor, dat de kuikens al vast van den grond af zijn en zich in koude nachten niet verdringen. Er wordt wel eens gezegd, dat kromme borstbeenderen ontstaan doordat de kui kens te vroeg op stok gegaan zijn, doch dit is onjuist. Bij kromme borstbeende ren is er meestal sprake van Engelsche ziekte, waardoor de kam van het borst been week is en dan gemakkelijk inge deukt wordt door den stok waarop het lichaam rust. Het gevaar voor luizen en mijten wordt met warme dagen steeds grooter. Het beste middel hiertegen is ook al weer uiterste reinheid en vooral tegen woordig kan daar niet genoeg op ge wezen worden, daar we niet meer over voldoende geneesmiddelen beschikken Een middel tegen huidparasieten, dat ook steeds aanwezig moet zijn en nog kan zijn in ieder hok. is eer behoorlijk stof bad. Dit kan men vullen met fijn zand, houtasch en als men het heeft nog mengen met wat zwavel, tabaks tof of insectenpoeder. Hoofdzaak is droog, zeer fijn zand, waarin de dieren zich goed baden kunnen en hun huid reinigen. En verder is er nog een apparaat, dat in de hokken niet mag ontbreken, n.l. de gritbak, waarin we als materiaal ge bruiken schelpjes, gemalen puin of fijne steentjes. [n de week van 410 Juni 1944 ZcJhdag 4 Juni 8.00 Hilv. I: D. v. d. Bos poort over „Het groene veld". Maandag 5 Juni 13.00 uur Ililv. I: „Vee artsenijkunde van weleer". Dinsdag 6 Juni 13.00 uur-Jiilv. I: Repor tage over oude gebruiken en gewoonten in den Gelderschen Achterhoek. Woensdag 7 Juni 13.00 uur Hilv. I: De Jonge Landstand te Halle-Varsseveld hield een bijeenkomst, waarvan enkele flitsen. Donderdag 8 Juni 13.00 uur Hilv. I: De heer Herwig over „De zomersnoei bij appel en peer". Vrijdag 9 Juni 13.00 uur Hilv. I: Weke- lijksch nieuws en wenken voor boer en tuinder.* 18.45 uur Hilv. I: In de serie van „De Di rectie van den Landbouw" zal er een lezing worden gehouden over de bijenhouderij in Nederland. Zaterdag 10 Juni 13.25 uur Hilv. I. De we- kelijksche wandeling. Door het Achterhoek- sche landschap. 13.55 uur Hilv. I. De Directie van den Land bouw geeft wenken voor volkstuinders. Op onderstaande data, die van belang zijn, dient U goed te letten! 5 Juni: Laatste dag'voor het inle veren van de geldige kunst- mestbonnen bij den leverancier. 6 Juni: Paardentaxatie te IJzen- drjke. Premiekeuringen van stieren en vrouwelrjkfokvee te: Zaamsiag om 10.30 uur; Hoek om 2.00 uur. 7 Juni: Paardentaxatie te Oost burg. Premiekeuringen van stie ren en vrouwelijk fokvee te; Kloosterzande om 9.00 uur; Graauw om 12.00 uur; St. Jan- steen om 3.00 uur. 8 Juni: Axel om 10.30 uur; Abs- dale om 2.00 uur. 9 Juni: Zuiddorpe om 10.00 uur; Philippine om 2.00 uur. 13 Juni: Paardentaxatie te Goes. Premiekeuringen van stieren en vrouwelijk fokvee te: Grijps- kerke om 9.30 uur; Gapinge om 2.00 uur. 14 Juni: >vagtekerke om 10.0# uur; Meliskerke om 2,00 uur. L5 Juni: 's H. Abtskerke om 8.30 uur; Goes om 12.00 uur. 16 Juni: Paa.rdentaxatie te Mid delburg. Premiekeuringen van stieren er. vrouwelijk fokvee te: Koudekerke om 9.30 uur; Big- gekerke om 2.00 uur. De keuringen te Hoek en Goes dragen het karakter van een fok- dag. De fokdag te Goes wordt gehouden in den boomgaard lig gende aan den Patijnweg, tusschen Goes en KI oe tin ge. De" Het is gebleken dat het zeer noodig is meer bekendheid te geven aan het ma teriaal dat bij den intensieven fruit kweek in gebruik is. Zoo b.v. het pluk- materiaal en dan in het bijzonder de lad- voor een Plu kf rap. der, welke alom bekend is en welke wordt gebruikt voor de hoog-halfstam- fruitboomen. Maar in de struikentuinen ziet men het snoeien, dunnen, plukken nog met behulp van verschillend mate riaal uitvoeren. De rechte trap, de ouder- wetsche welke den vorm heeft van de huishoudtrap dus op 4 pooten, verdwijnt meer en meer uit den fruittuin In de plaats hiervoor komt de driepoóter, de z.g. Amerikaansche vruchtenpluktrap. Deze biedt vele voordeelen. Door den uit- 'staanden poot is het mogelijk de trap diep in den boom te plaatsen en doordat deze trap op drie pooten staat valt men niet gauw om en kan men een groote breedte bewerken. Ook in bessentuinen is deze trap wel te gebruiken ofschoon daar de ladder het meest wordt gebruikt. Ir. van der Plassche, Inspecteur van den tuinbouw heeft deze trapvorm vanuit Amerika naar Nederland ge bracht. Hij komt hier in twee uitvoe ringen voor n.l. met sporten en ook met treden. De trap met treden biedt m.i. enkele voordeelen. Op een traptrede kan men zeer gemakkelijk los staan; dit is op een sport niet mogelijk.» Daar de boomen van de trap met treden boven de dekplank nog doorloonen kan men zelfs met gemak los op de dekplank staan om de vruchten te plukken. De schets van de pluktrap vertoont een trap met 8 treden. Het is zeer goed mo- fel ijk de trap grooter te maken. Men oude er dan rekening mede dat de schoren ook langer gemaakt moeten worden. Op zeer losse gronden is het wel aan te raden om ook de schoren evenals den poot van een klos te voorzien, ter voor koming van scheef gaan staan van de trap. Het geheel moet goed passend in I elkaar gezet worden daar anders de trap slap wordt.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6