Rondom het Zwifl Gewoonten en gebruiken J ji f die door eeuwen voortleven EEN RUSTIEK GEHUCHTJE V i ZiOHicrniciiiiid C SCHOON oud. land, het land van het Ziyin, een land boordevol histo rie, een brok Mlddeieeuwsch Vlaan deren, waar de eeuwen spreken. Een land met waardevolle cultuur-histo rische monumenten uit het glorierijke verleden, toen het gebied de poort van het machtige Vlaanderen het centrum van den geheelen wereldhandel vormde. Veel verdween in den maalstroom der tijden, maar nog altijd getuigen de eeuwen trotseerende oude bouwwerken in de stille stedekens van hetgeen eens was. Waar in de glansperiode de met kost bare waren geladen koopvaarders de golven van de Zwingolf kliefden, rui- schen nu de korenakkers, liggen intieme hoefjes en spreiden stoere olmen hun breede kruinen uit. Even westwaarts van Sluis, de oude roemrijke Vlaamsche veste doemt bo- ven. het geboomte een massieve stompe toren op, een grijze reus wakend over het zware land en de kleine huizekens aan zijn voet. Gelijk* een begijnhof, vredig en rustig, ligt daar St. Anna ter Muiden droo- mend en afgesloten van de rumoerige wereld rondom me. Eens, in Vlaanderens bloeiperiode was het met Sluis een welvarende stad, een voorhaven van Brugge, de heerschere3 over het platteland. Hoe oud St. Anna ter Muiden is Het ontstaan verliest zich in de onddordringbare nevelen dei- oudheid. Maar zeker is, dat het meer jaren telt dan haar zusterstad. Reeds in Maart 1241 verhieven Graaf Thomas en Gravin Johanna van Vlaan deren het toen al lang bestaande vis- schersdorp Mude tot stad, waarvan de naam waarschijnlijk is ontleend aan den al in 1213 vermelden Stroom ,,La Mue". Sluis ontving het standrecht pas in 1290 van Graaf Gui van Dampierre. Mude als oudste stad zag hierin een bekorting van haar rechten en bracht derhalve bezwaren naar voren. De Graaf stelde hierom in Maart 1293 samen met den Markies van Namen de gren zen van Sluis aan de waterzijde vast, evenwel ten nadeele van het aan de overzgde van het Zwin gelegen Mude. Dat Mude een belangrijke plaats innam, blijkt uit het feit, dat het ook het recht kreeg om een eigen munt te slaan, een zgn. „Tournooische groot" met randschrift „Mudencis givis" waarvan er nog e#emolaren bestaan, geslagen tusschen 1297 en 1304 in genoemds stede. De eeuwen van voorspoed vergleden en Mude raakte in verval en deelde het lot van Brugge, Hoecke, Damme, Sluis en Aardenburg. Het Zwin de levensader verzandde voortdurend en Ci!e aan de boorden liggende rijke han delssteden, schrompelden ineen tot stille plattelandsstedekens en dorpkens. Wat bleef er over van de grootheid van St. Anna ter Muiden? Een pleintje met typische linden, wat huizekens er om heen geschaard, een oude pomp en dc torenstomp der Elisabethskeftc; dat is alles wat nog herinnert aan vroeger. Er hangt een devote stemming over het verlaten marktplein, waar destijds drukte en vertier heerschten, maar waar nu het gras groeit. De oude stijl volle geveltjes verleenen een apart karakter aan het kleine vlek, dat in 1880 bij Sluis werd gevoegd. In de scha duw van de linden staat nog steeds het raadhuisje, dafeerend uit 1650. prijkend met een vierkant open houten torentje op het tentdak en een gevel steen met het Gemeentewapen. Ook de schilderachtige hardsteenen pomp van 1789 bekroond met een vaas, draagt het stadswapen, een zwart anker op een rood veld tusschen een witte zon en een bleeke maan; welke havenstad bezit schooner schild dan dit oude blazoen van Mude? Onder het wapen staat een inscriptie: „S. P. Q. St. A. t. M.", een variatie op het oude Sena- tus populusque Romanus, d.i. Senaat en Volk van Rome. Senaat en Volk van St. Anna ter Muiden, welk een tragiek schuilt in deze spreuk, want van het bestuur en de bevolking der stad is niets meer overgebleven dan een handvol huisjes, samengehokt bij een massalen toren. De monumentale kolos behoort tot de reeks zware torens der Zuid-Holland- sche en Zeeuwsche eilanden; een keten van trouwe wachters zich spannende tusschen Brielle en St. Anna ter Mui den en een van die Zeeuwsche torens, die zoo'n hoogen ouderdom bezitten, dat men eeuwen moet teruggaan om iets omtrent hun ontstaan .ie vindten. Het Christendom bracht hen in onze lage landen ter vervanging der ruwe eenvoudige kapellen door de eerste pre dikers gesticht; tevens dienden ze als veilige bakens voor de zeelui. De toren van St. Anna ter Muiden EN_zoo is dan een der drukste maan den van het jaar, voor de boeren weer aangebroken. Zoo rijk als deze maand aan werkdagen is, is er bijna geen andere, want er is nu bijna geen ti:d voor feesten. Juni dankt zijn naam aan de godin Juno, dte gemalin van den God der Ro meinen Jupiter. Wel een bewijs, hoe zeer zij Juno waardeerden, want het is toch in Juni, dat de aarde de mooiste bloemenpracht ten toon spreidt. Het is dan een weelde van geuren en kleuren f-n daarom noemt men Juni ook wel eens Rozenmaand, terwijl in de land bouwstreken van ons land ook wel ge sproken wordt van Braakmaand, waar mee men dan het braken van den akker bedoelt. In deze maand wordt een historische gedenkdag herdacht en wel de 18de Juni. Jarenlang heeft deze dag, waarop de Slag bij Waterloo plaats had, een offi cieel tintje gehad. Van torens en open bare gebouwen zag men de vlag wap peren en in verschillende plaatsen was er ook parade. In Gouda was het een traditie dat men op 18 Juni een kerkconcert hield, waar bij dan het bekende muziekstuk „De Slag bij Waterloo" uitgevoerd werd. Midzomerzonnewende Het hoogtepunt, van Zomermaand is wel de 21e Juni, 'de dag waarop de zo mer *anvangt. Dan komt dte zon het vroegst op en gaat op zijn laatst onder zoodat dit de dag is, waarop het van het geheele jaar het langste licht is. Deze Midzomerzonnewendeviering werd vroeger ook wel herdacht als St. Jan. Groote vuren werden dan ook ontsto ken die eigenlijk te beschouwen waren a 's Midzomerzonn - vendevuren. Op St. Jan werd te Laren een groote proc°33>> gehouden tei - eere van Jo hannes den Dooper. De processie ging aan naar den St. Jansberg. Dit was dan het einde van den dertiendaagschen feesttijd, waarmee men de Midzomer zonnewende besloot. In Limburg versierde men de huizen dateert van 1250, terwijl het huidige kerkje er in 1653 tegenaan is gebouwd. Eeuwen heeft dit eerbiedwaardige bouw werk getrotseerd, veel werd vergrui- zeld in den woeligen maalstroom der ge schiedenis. Het aspect van de gansche omgeving veranderde, alleen hij bleef, alhoewel niet ongeschonden. Oersterk en onbewogen stond hij daar, een rots in dte branding der tijden en ieder im poneerend. Wat een verschil met de moderne sma- kelooze torens die hier en daar oprij zen en met hun storende lijnen ons Zeeuwsch landschap ontsieren. Zij heb ben geen verleden, geen geschiedenis, cn maken geen deel uit van hun om geving. De oude torens daarentegen zijn één en vergroeid met den bodem, het verdwijnen van zulk een gebouw slaat een d'iepe ongeneeslijke wonde. Het beheerschende element van het stads- of dorpsbeeld gaat dan voorgoed met St. Janskransen, waarin op kwisti ge wijze notenblad, korenbloemen en St. Janskruid gevlochten werden. Vooral kwam dit gebruik voor in Afferdten, Beers, Bergen, Bergeijk, Cuyck en Waalre. Ook in Brabant kent men deze kransen nog en wel o.a. in Riethoven, Duizel en Oerle. In Gelderland hing men vroeger St. Janskransen op langs den 'publieken weg. De voorbijgangers moesten om te passeeren dan tol be talen, de z.g. „schatting". Door baldadigheid is dit gebruik in oneer geraakt en afgeschaft. Aan het St. Janskruid werd in oude tijden een magische beteekenis toegekend. Deze gezegden herinneren er nog aan: St. "Janskruid geplukt voor zons opgang, behoedt tegen den blik sem; St. Janskruid in huis opge hangen, is goed tegen brand en andere gevaren; en ook deze weerrijmpjes: Voor St. Jan trekt de zee, Na St. Jan geeft ze mee en Het rouwde nooit een man, dat hij turfde vóór St. Jan. Op Terschelling wordt op den Zondag 14 dagen na St. Jan de Opperid ge houden. Dit is een oeroud volksfeest. De vrouwen, in het zwart gekleed, gaan met hun mannen een pleizierrit maken in wagens op hooge wielen. Naast de wagens loope'n de veulens, die bontbeschilderd zijn. Een harmoni- kaspeler is bij de feestvierenden aan wezig en bij de muziek zingt men oude zeemansliederen of men danst in de wagens. Tenslotte is er op 29 Juni dan nog de feestdag van Petrus en Paulus. Deze dag wordt nog in Limburg gevierd en hier en daar ook nog wel in Noord- Brabant Het bekende rijmpje: „Met Feter en Pau gaan de aarbeitjes op sjouw", dat men in Beverwijk nog kent, herinnert er nog aan, dat daar op dien datum dte aardbeienpluk eindigde. v. M. verloren, een dorp zonder ouden kerk toren is een lichaam zonder ziel. Ge lukkig houdt men hen, de getuigen van vervlogen tijden, in eere. Zoo ook de grijze toren van het oude Mude, d'ie nog altijd domineert en waakt over de mijmerende huisjes rond het stille marktje waar het moderne ver keer niet doordringt. St. Anna ter Muiden is het kleinste, maar blijft in al zijn eenvoud het schoonste kerk dorp van ons gewest. A. COCQUIT t Benoemingen Benoemd tot gezworene van den Nieuwe Kraayertpolder F. Dekker Ja., te 's-Hee- renhoek. Benoemd tot gezworene van den Cam- perlandpolder J. J. v. d. Velde te Wis- sekerke. Benoemd tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Onrust c.a., als vertegenwoor diger van den calamiteuzen Anna- Friso-polder, J. A. v. Luijk te Wisse- kerke. Benoemd tot dijkgraaf van den Beoos- ten-Blij-Bencorden C. A. Dekker Czn., en tot gezworene J. J. Miehielsen -bei den ^e Axe1. Benoemd tot afgevaardigde van den St. Anthoniepolder naar de algemeene ver gadering van het waterschap Hulster en Axelerambacht, P. Kerckhaert te Westdorpe. Benoemd tot dijkgraaf van den Maags polder en tot afgevaardigde van dien polder naar de algemeene vergadering van het waterschap De Valkenissegeül I. J. Smallegange te Krabbendijke. J. Q. C. Peman Kakebeene te Krabben dijke heeft ontslag genomen als dijk graaf van het waterschap Krabbendijke. Benoemd tot gezworene van het water schap Krabbendijke I. J. Smallegange te Krabbendijke. Gezworene van het calamiteuze waterschap Oud en Jong Breskens, Iz. A. Becu te Groede. Dijk graaf van den *Koningspolder B. A. van 't Westeinde te Borssele en tot plaats vervanger van den dijkgraaf J. N. Nieuwenhuijze te Nieuwdorp ('s Heer Arendskerke). Aan O. A. E. Verstraeten te Klooster- zand e (Hontenisse) is eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier van den kleinen Melo-polder.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3