Premiekeuringeil van merries in Zeeland N achtvorstschade Aan clen vooravond onzer veulen keuringen Boeren let .op I bij vruchtboomen Deze week werd begonnen, met de premiekeuringen van Merries in de provincie Zeeland. Het aantal inschrijvingen is dit jaar weer geweldig groot, zoodat in Hulst, Axel, Oostburg en Goes door twee commissies gekeurd moest worden. Maandag werd begonnen met de keuring te Terneuzen. Hier was zeer groote belangstelling van de fokkers. De uitslagen luiden: DE keuringen van veulens worden in Zeeland en ook elders al sinds een lange reeks van jaren gehou den. Vooral in dezen tijd hebben ze evenals die van oudere paarden de volle belangstelling der fokkrs. De deelname zal dit jaar zeker enorm zijn vooral, daar weer te verwachten is, dat de Voedselcommissaris evenals vorig jaar, op een of ander tijdstip enkel* den verkoop van bekroonde veulens zal vrij laten. Met het oog hierop is het den eigenaars van alle goede tot beste veulens aan te raden deze voor de a.s. keuringen op te geven. Bijna overal zijn bonden van veulen fokkers aanwezig, en we meenen dat enkel St. Philipsland hierop een uitzon dering maakt. Men is daar echter attent genoeg om tijdig in die leemte te voorzien. Niet overal was voordien de deelname aan deze keuringen algemeen. Zeker ook geenszins in Z.-Vlaanderen W.D. waar vele fokkers, evenals in België er slechts een betrekkelijke waarde aan hechten. Nu verwachten we echter door geheel Zeeland een bijna algemeene deelname. Deze veulenbondefi zullen dus floree- ren als nooit te voren en de keuringen beloven zeer belangrijk te worden. We zagen hierboven reeds dat de Bel gische fokkerij zich er weinig en mo gelijk zich er heelemaal niet mee be moeit en men daar in dit verband enkel kent de rubrieken der merriën met veu len. Bij de primeering zal zeker rekening worden gehouden met de kwaliteit der veulens. Hier wordt dan weer de com binatie bekeken met den nadruk op de moeder. Hier is het meer andersom. Practisch kan in België geen matige merrie den kop doen met een best veu len. Hier is dit wel mogelijk, omdat het in de eerste plaats veulenkeurin gen zijn. Wat geeft ons de meeste zekerheid voor de verdere Qntwikkeling van het veulen? Zeer zeker geeft een best veulen van prima ouders van door gefokt bloed de meeste kans van sla gen voor het verdere gunstig verloop der ontwikkeling al gaat ook dit altijd nog niet op. Toch dient dit de grondslag te zijn bij de beoordeeling der veulens en zal men hiermede dan de minste fouten makeft. Wat er op de veulenkeuringen wordt voorgebracht, is meestal van zeer uit- eenloopende kwaliteit ook in de beste fokgebieden. Het is dan ook verstan dig geweest om de veulens naar hun l^ftijd te splitsen in oudé en jonge veulens. Maar ook dan nog blijft er veel variatie die o.a. veel grooter is, dan op de keuringen voor volwassen merries. Rest dan nog steeds het groote verschil dat er vooral bij de moeders valt te onderkennen. De plaatsing is dan ook meestal zeer moeilijk. In het voordeel zijn steeds de veulens die zich op den dag der keuring puik laten zien en er zijn zoo van die vader-paarden die ons telken- jare een beste collectie veulens lieten zien. Namen zullen we hier niét noemen, de fokkers kennen ze ook. Dan zijn er hengsten die minder op den voorgrond treden op de veulenkeuring, hun producten zijn meestal minder har monisch, maar ze groeien geleidelijk mee uit tot beste paarden die dan dikwijls de bovenbedoelde overtreffen. Soms zijn zulke veulens ook niet grof en komt dit ook pas later. We kunnen hieruit concludeeren dat de opvatting der Belgische fokkers wel juist is. Eerst op lateren leeftjjd krijgt men pas een beter oordeel van de fok waarde der betreffende vaders en moe ders. Echter zijn de keuringen thans in ver band met eventueel te neipen besluiten van hoogerhand, alleszins op hun plaats. Mogelijk kunnen ze straks worden opge heven en den fokkersbonden dan de regeling der 18 maanden keuringen wor den overgelaten. Tweejarigen (kleine maat). 1. Frioda van Driekwart, 119766, eig. Pr. Verhelst te Westdorpe; 2. Elza van Cer tain, 113979, eig. Fr. Dieleman W.Gzn., Hoek3. Lady van Avenir, 114458, eig. J. Dees—De Feijter, Zaamslag; 4. Amanda van Willemskerke, 117922, eig. A. Tolle naar Gzn., te Hoek; 5. Hortense, 119303, eig. P. Dieleman Mzn., Hoek; 6. Flora, 116260, eig. P. de Jonge, Terneuzen; 7. Elza van Certain, 113977, eig. M. Wauters Sas van Gent; 8. Annie, 114987, eig. J. Ver- poorte Azn., Zaamslag. Tweejarigen (groote maat). 1. Lyda, 118486, eig. Victor Barbé, Philip pine 2. Ruda, 120181, eig. P. J. Dieleman- De Klerk, Zaamslag; 3. Metha van Othene, 114499, eie. A. de Kraker, Zaamslag; 4. Laura van de Zwaan, 113978, eig. H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen; 5. Orpha van Vogelschor, 114043, eig. A. E. de Moor, Sluiskil6. Frida, 114913, eig. K. de Koeyer Azn., Zaamslag. Driejarigen (kleine maat). 1. Hermine, 111204, eig. P. J. Dieleman de Klerk, Zaamslag; 2. Irene, 111238, eig. P. de Jongede Kraker, Terneuzen2. Bona, 107869, eig. A. v. Hoeve, Terneuzen; 4. Molly, 108611, eig. J. HaakDees, Zaam slag; 5. Irene, 110285, eig. K. de Kooyer de Fetfter, Zaamslag; 6. Rosa van Hoek, 107136, eig. A. B. W. Kindt, Hoek. Driejarigen (groote maat). 1. Ida van Othene, 107572, eig. A. de Kra kerde Feyter, Zaamslag; 2. Erna van Reuzenhoek, 111212, eig. J. A. Maris, Zaam slag; 3.'Bertha, 110290, eig. A. de Koeyer, Zaamslag; 4. Irma. 110902, eig. P. Diele man Mzn., Hoek. Vierjarigen (kleine maat) 1. Martha van Othene, K 32340, eig. A. H. Dekker Jzn., Zaamslag; 2. Nora van Kam- pershoek, K 32380, eig. F. P. de Kubber, Zaamslag; 3. Julma van de Zwaan, K 32344, eig. H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen; 4. Lady van Certain, K 32341, eig. A. J. Goethals, Sas van Gent. Vierjarigen (groote maat). 1. Urda, K 32385, eig. M. Dieleman Mzn., Zaamslag; 2. Alwine K 32381, eig. J. de Regt, Zaamslag3. Irene, K 32333, eig. J. J. Hujjssende Bruy'ne, Terneuzen. V«f- tot tienjarigen (kleine maat). 1. Ada van Hoek, K 30262, eig. A. B. W. Kindt, Hoek2. Cora van Othene, K 27973. eig. A. de KrakerDe Feijter; 3. Martha, K 28003, eig. A. Tollenaar, Hoek 4. Erna van Braconnier, K 23954, eig. P. de JongeDe Kraker. Terneuzen; 5. Madame van Alstein, K 27800, eig. A. H. Dekker Jzn., Zaamslag; 6. Flora, K 30279, eig. M. Dieleman Mzn., Zaam slag; 7. Annie van Acron, K 28008, eig. P. de Jongede Kraker, Terneuzen8. Dora van Acron, K 30253, eig. als voren; 9. Merza van de Zwaan, K 23952, eig. H. M. de Regtde Kraker, Terneuzen10. Dora, IC 25120, eig. A. Goethals, Sas van Gent11. Hermine, K 23924, eig. J. de Regt, Zaamslag: 12. Marie, K 25234, eig. A. de Koeyer, Zaamslag; 13. Koba, K 28016, eig. M. Wouters. Sas van Gent; 14. Dahha van Othene, K 29774, eig. A. de Kraker de Feijter, Zaamslag; 15. Mora van de Zwaan, K 25100, eig. H. M. de Regt— de Kraker, Terneuzen16. Brina d'Or, K 27991, eig. P. Dieleman Mzn., Hoek; 17. Lena, K 27956, eig. J. de Koeyer, Zaamslag; 18. Caline van Zorgvliet, Q 20395, eig. L. W. de Regt, Zaamslag; 19. Erna van Zorgvliet, K 30294, eig. als voren. Vjjf- tot tienjarigen (groote maat). I. Beatrix van Liza, K 27947, eig. A. Dieleman Jzn., Zaamslag; 2. Doca van Reuzenhoek, K 22145, eig. J. A. Maris, Zaamslag; 3. Marisca van Sluiskil, K 30259. eig. J. v. Hoeve, Sluiskil; 4. Elza, K 25242. eig. J. Dieleman Wzn., Sluiskil; 5. Jacoba van Acron, K 28009, eig. P. de Jongede Kraker. Terneuzen; 6. Flavia, K 25115, eig. C Dekkerde Feyter, Hoek; 7. Fernanda, K 27992, eig. P. Dieleman Mzn., Hoek; 8. Flora, K 30257, eig. J. J. Huyssende Bruyne, Terneuzen9. Esdra van Vogelschor, K 30264, eig. H. de Jonge, Hoek10. Marie van Coegors, K 27979, eig. E. Hofman, Terneuzen; 11. Urbina, K 30244, eig. P. Dieleman Mzn., Hoek; 12. Elza. K 27946. eig. A. J. de Kraker Czn., Zaamslag. Uitslagen Axel Tweejarigen (kleine maat). 1. Clairona van Looselshof, van C. de Putter te Axel; 2. Paula van Kijkuit, van J. F. Moorthamer te Axel; 3. Connv van Marquis, van Gebr. Daelman Jzns. te West dorpe; 4. Sippa van Duboishoeve, van w. L. den Hamer te Axel5. Jouka van Dijk- zicht, van S. de Klerk te Axel; 6. Elza van Carlo, van Jac. de Jonge te Axel7. Aman dine van Duboishoeve, van W. L. den Hamer te Axel8. Amanda van Dubois hoeve. van W. L. den Hamer te Axel, 9. Nellie, van A. van Waes te Westdorpe; 10. Kitty van Passluis, van Wed. C. H. van Waes Pzn., te Westdorpe11. Ferth van Marquis, van Osw. Kerckhaert te West dorpe; 12. Hilda van Dragon, van J. F. van Haelst, te Westdorpe; 13. Tilly van Loose'shof, van C. de Putter te Axel; 14. Mina van Hautain, van A. Scheele Azn. te Axel; 15. Orpha, van G. F. FerketPlas- schaert te Koewacht. Tweejarigen (groote maat). 1. Cora van Reigersbosch, van B. L. IJsebaert te Axel2. Nita van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; 3. Lena van Aurore, van C. de Munck te Zuiddorpe4 Eva van Janus, van Abr. van HoeveHaak te Zaamslag5. Griet van de Stellehoeve, van Wed. W. Koster te Axel; 6. Kitty van Loose'shof, van C. de Putter te Axel; 7. Narda van Capellepol- der, van Jac. de Putter Pz. te Axel; 8. Herte van Marquis, van Gebr. Daelman Jzns. te Westdorpe; 9. Fedora van Zuid dorpe, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 10. Mirza van Catharinahoek, van Iz. de Feijterde Mul te Axel11. Roza van Suzanna, van Firma L. Audenaert te Zuid dorpe 12. Tosca van Reigersbosch, van B. L. IJsebaert te Axel; 13. Irene van Certain, van Jac. Huyssen te Axel; 14. Fortuna van Zuiddorpe, van A. C. van Waes tè Zuiddorpe; 15. Adèle van Hautain, van M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe16. Jeanne van Roland, van P. Tollenaar Azn. te Axel. Driejarigen (kleine maat). 1. Polka II van Avenir, van Kinderen H. Daelman te Westdorpe: 2. Gissy van Zuid dorpe, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 3. Erna van Zaamslag, van A. Haak te Zaamslag; 4. Korrie, van Th. van Daele te Koewacht; 5. Bella, van Aug. de Baecke te Westdorpe; 6. Solonne van Hooghuis, van A. Goethals te Westdorpe;» 7. Corrie van Loose'shof, van C. de Put ter te Axel; 8. Aviana van Coegors, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag; 9. Willie, van M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe; 10. Mirza van Certain, van C. A. Dekker, te Axel11. Acrona Juliana van Coegors, van W. M. Dieleman te Axel12. Nora, van K. J. de Putter te Axel. Driejarigen (groote maat). 1. Dalia van Luntershoek, van Corn, de Feijter te Boschkapelle2. Certa, van Eug. Verhelst te Westdorpe: 3. Gerda van Capellepolder, van Jac. de Putter Pzn. te Axel; 4. Jeannette van Clairon, van Gebr. Daelman Jzns te Westdorpe5. Freule, van Axel, van Iz. de Feijterde Mul te Zaamslag; 6. Coba, van C. de Munck te Zuiddorpe; 7. Hilda van Axel, van Iz. de Feijterde Mul te Axel; 8. Certine, van Eug. Verhelst te Westdorpe; 9. Erna van Zaamslag, van A. Haak te Zaamslag; 10. Lena, van B. F. de Kever te Westdorpe; 12. Kitty van B. Plasschaert te Koewacht; 13. Bella, van Aug. de Baecke te West dorpe. Vierjarigen (kleine maat). 1. Iréne van Capellepolder, van Jac. de Putter te Axel; 2. Gonnie, van Iz. de Feij ter—de Mul te Axel3. Irene, van Iz. de Feyterde Mol te Axel; 4. Wallonne van Coegors, van P. A. P. Dieleman te Zaam slag 5. Mazette, van F. van Hoeve te Axel6. Juultje II van Loose'shof, van C. de Putter te Axel; 7. Nellie van C. F. van Aclcer te Sas van Gent8. Elza van Op onderstaande data, die van belang zijn, dient U goed te letten! 20 Juni: Paardentaxatie te Hulst. 21 Juni: Paardentaxatie te Axel. 3 Juli: Veulenkeuring door de paardenfokvereeniging D. E. S. te Kloosterzande om 10 uur de Stellehoeve, van Wed. W. Koster te Axel. Vierjarigen (groote maat). 1. Acrona van Luntershoek, van Corn, de Feijter te Boschkapelle; 2. Vera van Dragon, van Gebr. Daelman Jzns te West- doxme; 3. Mina, van Jac. de Jonge te Axel; 4. Mina, van B. L. IJsebaert te Axel; 5. Cella van Avenir, van Gebr. Daelmans Jzns te Westdorpe; 6. Mina van Certain, van C.. A. Dekker te Axel. Vüf- tot tienjarigen (kleine maat). 1. Kitty, van Jac. de Putter te Axel; 2. Bet van Herseur, van Gebr. Daelman^Jzns te Westdorpe* 3. Robbie, van Jac. Huyssen te Axel4. Elza, van J. W. Scheele te Vogelwaarde5. Lijs van Clairon, van Wed. C. H. van Waes te Westdorpe; 6. Trui, van M. A. B. Puylaert te Zuiddorpe; 7. Marie, van R. de Munck te Zuiddorpe; 8. Dora, van Wed. W. Koster te Axel; 9. Bandola, van Jac. de Jonge te Axel; 10. Ella, van Aug. Baecke te Westdorpe11. Meta, van Wed. Jac. de Feijter te Vogel waarde; 12. Nelly van Paul, van J. W. Scheele te Vogelwaarde; 13. Frioda, van Abr. Haak te Zaamslag; 14. Kitty, van Iz. de Feijter—de Mul te Axel; 15. Hermina van de Zeedijk, van Kinderen H. Daelman te Westdorpe; 16. Beauté van Zuiddorpe, van A. G. J. van Waes te Zuiddorpe17. Flora van Zuiddorpe, van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 18. Sidona II van Rondeput- ten, van M. van Fraaijenhove te Axel; 19. Clara, van C. A. Dekker te Axel; 20. He lena, van F. van Hoeve te Axel; 21. Unique, van M. A. B. Puijlaert te Zuid dorpe 22. Mirza, van J. W. Scheele te Vogelwaarde. Vijf- tot tienjarigen (groote maat). 1. Annie van Nico, van Osw. Kerckhaert te Westdorpe2. Pauline, van J. W. Scheele Jz. te Vogelwaarde; 3. Bonne Augure. van Jac. Huijssen te Axel; 4. Reïna van Byou, van A. Haak te Zaamslag; 5. Oda van Reigersbosch, van B. L. IJsebaert te Axel; 6. Ruda van Coegors, van P. A. P. Diele man te Zaamslag; 7. Astride van Vain- queur, van Gebr. Daelman Jzns. te West dorpe 8. Farida, van Gebr. Fassaert te DE bloei der vruchtboomen is zoo goed als afgeloopen. t>e fruitteler bekijkt nu zijn boomen of de vrucht bezetting mee zal vallen, of dat de oogst cit jaar schraal zal zijn. De oogst zal dit jaar echter waar schijnlijk slechts matig zijn, daar de lievige nachtvorst zeer veel onheil ge sticht heeft. Menigeen denkt, dat zijn vruchtboomen niet geleden hebben bij een flinke nachtvorst, als de bloem knoppen maar niet open zijn. Doch dit is een foutieve gedachte, want bij een te lage temperatuur, bevriezen niet alleen de open bloemen, doch ook heel gemakkelijk de nog gesloten knoppen. Ook de jonge, pas gezette vruchtjes, zijn zeer gevoelig voor een te lage tem peratuur. Zoo oppervlakkig is doorgaans niet aan de bloem te zien, dat deze be vroren is, daar meestal alleen de stam per bevriest, zoodat van bevruchting dus van zaadvorming niets meer kan komen. Sommige soorten appels en peren heb ben echter de gunstige eigenschap, dat zij zonder bevruchting vruchten kunnen voortbrengen. In zulke vruchten be vinden zich later natuurlijk ook geen ontwikkelde pitten. Ook aan het uiter lijk der vrucht is het te zien, of ze onbevrucht voortgebracht zijn, daar de vorm der vrucht dan afwijkt van de gewone. De vorm is dan langer en smaller, vooral bij peren is dit heel goed te zien. Ook de kleur is dan meestal afwijkend en doorgaans minder of in het geheel niet gekleurd. Bij appels zien we dan vaak vlekken of zeer veel kleifle donkere stippen op de schil en ook zijn zulke vruchten min der duurzaam. Ook dit jaar blijkt weer, dat de goed beschutte boomgaarden mmder geleden hébben, dan de onbe schutte. De warmte van den dag blijft in zulke beschutte terreinen langer han gen, zoodat een lage nachttemperatuur daar minder afkoeling teweeg brengt. Dit is alweer een sterke aanwijzing voor menigeen oir. tot een flinke be schutting over te gaan. De meeste boomgaarden staan echter, zeer tot schade van den eigenaar nog geheel onbeschut. Hoogstens heeft men een rij stoofperen voor beschutting staan. Doch dit is maar half werk, want voor een goede beschutting heeft men een flinke haag noodig, die zoowel den boven- als den onderwind tegenhoudt. De struikvorm heeft eerder last van nachtvorst, -dan de hoogstam, daar de afkoeling van den grond af aan be gint. Daarom bevriezen de aardbeien en de aardappelen het eerst, dan volgen de bessen en de lage struikvormen. Heeft de afkoeling nog verder plaats, dan bevriezen ook de grootere struiken en d» lagere gedeelten van de hoog- slammen. Bij verdere temperatuursdaling bevriezen ten slotte ook de bovenste deelen van de hoogstammen. Dit dit oogpunt bezien, heeft de oude hoogstam, toch nog één voordeel boven den tegenwoordig algemeen gebruikten struikvorm. vooral in die streken van cns land, waar veelvuldig nachtvorst tijdens den bloei optreedt. Boomen die jaarlijks een goede verzorging krijgen, dus waar snoeien, bemesting en ziektebestrijding, steeds goed wordt uitgevoerd, zullen ook voor nachtvorst meer weerstand hebben, daar deze een sterke bloem en een rijken bloei voort brengen. Van de bemesting is bekend), dat boomen, die geregeld flink kali ontvangen hebben, in hun bloei meer weerstand bieden tegen nachtvorst. Jonge boomen die beginnen te bloeien, zijn zeer gevoelig voor een te lage tem peratuur, daar ze nog weinig weerstand hebben, wijl de groei de vruchtbaarheid nog te veel overheerscht. Men zag dit jaar, dat sommigen pro beerden door aanwending van rook, de te lage afkoeling tegen te gaan. Dit is echter vaak een onbegonnen werk. Als het mogelijk was een dik rookgor dijn constant in den boomgaard te be houden tijdens de sterke afkoeling, dan zou het heel goed kunnen helpen, want fJink rook houdt de afkoeling tegen. ^Tijdens het aanwenden van rook blijkt echter, dat het niet mogelijk is, om een aaneengesloten rookgordijn te be houden, daar bij de minste zucht of wind, de rook niet in eigen, doch in buurmans boomgaard terecht komt. Het aanwenden van nachtvorstkachel- tjes op kleinen afstand van elkaar ge plaatst is een practisch afdoend middel doch op heden niet te gebruiken bij gebrek aan stookolie en ook wegens de verduistering. O.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 6