Vragenrubriek Marktoverzicht DE BLIECKAERTS Verkoop fruit op stam weer mogelijk Wijzigingen systeem inneming granen, zaden, peulvruchten EEN BOERENROMAN Vogelwaard©; 9. Iza van Bloc, van Kinde ren H. Daelman te Westdorpe; 10. Ingrid van Vainqueur, van Gebr. Daelman Jzns te Westdorpe; 11. Juliana, van Corn, de Êeijter te Bsochkapelle12. Laura, van Alph. Borm te Koewacht; 13. Bertha, van Wed. W. Koster te Axel; 14. 14. Drogonne vanZuiddorpe,van A. C. van Waes te Zuiddorpe; 15. Coquette de Tronchiennes, van A. oGethals te Westdorpe; 16. Mirza, yan Gebr. Daelman Jzns te Westdorpe; 17. Elegante, van Gebr. Daelman Jzns te Westdorpe18. Mona van Duboishoeve, van W. L. den Hamer te Axel19. Mirza van Brugzicht, van J. A. Quaakden Hamer te Axel20. Cora, van Iz. de Feij- ter—de Mul te Axel. Uitslagen Hulst Tweejarigen (kleine maat). 1. Feria van Schelfoutshoek, eig. R. Buijsse, Graauw; 2. Astrid van Cathalijn- hof, eig. A. Verscheuren, Hengstdijk; 3. Blanka van Schelfoutshoek, eig. H. Steij- aert, Graauw; 4. Nora van Kruisdorp, eig. Al. Stallaert, Kloosterzande5. Mafalda van Clairon, eig. Honoré van Gassen, Ossenisse; 6. Nelly, eig. J. de Cock, St. Jansteen; 7. Cora, eig. Cl. C. Buijsse, Hontenisse; 8. Lena, eig. H. de Waal, te Graauw; 9. Rema van Kruisdorp, eig. A. Stallaert, Kloosterzande; 10. Duchesse, eig. wed. J. Bauwens, Graauw; 11. Efemia van Molenhoek, eig. F. Brooijmans, Kuitaart; 12. Sibertha van 't Hoogland, eig. B. de Bz-uijcker, Ossenisse; 13. Bertha, van Krommenhoelce, eig. J. Quaak, te Kuitaart; 14. Nora van Groot-Eiland, eig. Gebr. Ver linde, St. Jansteen; 15. Mina, eig. Em. Verscheuren, Hontenisse; 16. Sabina van Molenhoek, eig. F. Brooijmans, Kuitaart. Tweejarigen (groote maat) 1. Olga van den Melo, eig. C. Steijaert Plasschaert, Graauw2.Roset van Kloos terzande, eig. P. StallaertHiel, Klooster zande 3. Kitty van Combron, eig. E. Volle man, Vogelwaarde; 4. Amanda van Abs- dale, eig. G. de Deckere, St. Jansteen; 5. Hermine, eig. J. van Acker en C. Plas schaert, Absdale'; 6. Violette van den Melo, eig. C. SteijaertPlasschaert, te Graauw; 7. Dora van Dorpzicht, eig. E. Verstraeten, Graauw; 8. Fina van Vogelfort, eig. Jac. de Feijter, Vogelwaarde9. Docile, eig. J. van Acker en C. Plasschaert, Absdale; 10. Roza van Clairon, eig. Gebr. van Mol, Graauw; 11. Caline van Hooghuis, eig. wed. C. Vael, Hontenisse; 12. Ina van Kerckhof, eig. P. v. d. Voorde, Walsoor den; 13. Bea van Clairon, eig. L. Brugge- man, Graauw; 14. Cora van Clairon, eig. Cyr, Cornelissen, Kuitaart; 15. Hertha van Rustwat, eig. wed. C. Anthonisse, Hontenisse; 16. Juliana van Schelfouts hoek, eig. Gebr. Steijaert, Graauw17. Eline van Clairon, eig. L. Bruggeman, Graauw; 18. Certaine van Lamswaarde, eig. Ern. Fassaert, Lamswaarde; 19. Mirza van het Pauwhof, eig. C. Verschoeren, Stoppeldijk. Driejarigen (kleine maat) 1. Yvonne van Hulst, eig. Ch. Voet, Hulst; 2. Certa,' eig. R. Vereecken, Kuitaart; 3. Martha van Alstein, eig. P. Boënne, Graauw; 4. Ida, eig. D. de Bruijne, Nieuw- Namen5. Chenny van Molenhoek, eig. F. Brooijmans, Kuitaart; 6. Magnolia van den Kruispolder, eig. Gebr. Staal, te Lams waarde; 7. Mina, eig. L. van Esbroeck, Vogelwaarde; 8. Certine, eig. C. 'de Cock, Vogelwaarde9. Arietta van Molenhoek, eig. F. Broodmans, Kuitaart; 10. Beatrix van Cathaljjnhof, eig. A. Verschueren, Vogelwaarde11. Roza van Clairon, eig. Gebr. van Mol, Graauw; 12. Anette van Clairon, eig. L. Bruggeman, Graauw; 13. Girondille van Clairon, eig. Hon. van Gas sen, te Vogelwaarde14. Lotte van Schud- debeurs, eig. C. Dobbelaer, Schuddebeurs 15. Calra van Zandberg, eig. P. d'Haens, Graauw; 16. Mirza van 't Hoogland, eig. B. de Bruyckère, Vogelwaarde17. Bea van Clinge, eig. J. d'Haens, Clinge. Vragen, van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van „De Landstand in Zeeland", Postbus 31, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord mits zij voorzien zyn van naam en adres van den inzender. Ingezonden vragen die niet van vol ledig adres voorzien zijn, kunnen niet in behandeling worden ge nomen. Vraag 40. Ik heb een tuin op de klei grond, beplant met vruchtboomen en bes. senstruiken. Met welke meststof moet ik die bessenstruiken bewerken en wanneer is het daarvoor de beste tijd? J. K. te H. Antwoord. Het bemesten van vrucht boomen moet vroeg in het voorjaar ge schieden. Een late bemesting geeft voor de vruchtvorming van het loopende oogst jaar geen resultaat. Een stikstofgift uit gestrooid in Mei of begin Juni is wel van invloed op de vruchtzetting van het volgende oogstjaar. Een goede bemesting voor uw bessenstruiken is: per are 10 kg patentkali en 6 kg kalkammonsalpeter. Deze beide meststoffen vroeg in het voor jaar (Maart) uitstrooien. Dan in het na jaar nog een gift van 10 kg landbouw- poederkalk per are. Een bemesting met superfosfaat is ook uitstekend, doch deze meststof is tengevolge van de tijdsom standigheden nu niet verkrijgbaar. Benoemingen Benoemd tot lid van den dijkraad voor de waterkeering1 van de calimateuze polders Ser-Lippens c.a. als vertegen woordiger van den calamiteuzen Een- dragtpolder, M. Dekker. Benoemd tot gezworene van den cala miteuzen Eendragtpolder, D. Scheele te Zaamslag. Benoemd tot afgevaardigde van den Nieuw-SabbingepQlder naar de alge- meene vergadering van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis-in-de- Piet, J. Klompe tè Wolphaartsdijk. Benoemd tot gezworene van. den Haven polder W. M. van Liere te Wolphaarts dijk. Benoemd tot afgevaardigde van den Heerenpolder naar de algemeene ver gadering van het waterschap voor de uitwatering door de Sluis-aan-den-Oost- landpolder, P. Blok, te Wolphaartsdijk. Dorscfatarief oogst 1943 De Wnd. Voedselcommissaris maakt be kend dat in verband met enkele wijzigin gen in de loonregeling de onlangs gepu bliceerde dorschtarieven komen te verval len. Het dorsclitarief oogst 1943 is thans op grond van de „Verordening 1944 Dorschtarieven" 1 definitief vastgesteld als volgt 1. Voor het dorschen van granen, zaden en peulvruchten en het tegelijkertijd persen," dan wel het na dorsching binden van het daarvan afkomstige stroo in de provincie Zeeland mogen tén hoogste de navolgende prijzen worden berekend. A. bij dorsching van granen en peulvruch ten, met uitzondering van lupinen, waarbij per bedrijf per keer wordt gedorscht: a. minder dan 7.500 kg. gedorscht product f 1.29 per 100 kg. gedorscht product. b. 7.50015.000 kg. gedorscht product 1.24 per 100 kg. gedorscht product. c. 15.00022.500 kg. gedorscht product 1.19 per 100 kg. gedorscht product. d. 22.500 kg. of meer gedorscht product 1.14 per 100 kg. gedorscht product. Tot de producten van het bedrijf worden gerekend de terzelfdertijd ter dorsching aangeboden producten van het tot het be drijf behoorende personeel. Indien op een zetplaats granen en peulvruchten van ver scheidene telers in één keer worden ge dorscht, wordt de dorschprijs naar de to tale hoeveelheid per teler berekend. B. bij dorschingen van zaden en lupinen bij gebruik van een dorschmachine behoo rende tot de navolgende merken: a. Borga A en B, Pot en Terborg, Kloos (Record en IdeaalV Flöther (QT, QG 2, 337 en 330), Lanz (Uranus HK60 en 82 t/m 85), Standard (LM 5, no. 9 en 10), Mavag, Clayton, Erica (DD en D1), Rausendorrt R 9, Hummel, Kraus, Wolf (groote type) en Vierzon: 10.50 per uur. b. Lanz 81, Flöther QL 4 Standard 2, Erica 2, Holthaüs (Simplex) Original 83, Rausendorff R 7, P 2 Speciaal, Peterman, Kloos (Junior), Kraus (kleine type) en Wolf (kleine type) 8.50 per uur. C. Standard (record), Correct, Lanz 56 t/m 58 en Perfect: 4.75 per uur. 2. Boven, de op grond van het vorige lid onder A berekende prijzen mogen uitslui tend in rekening worden gebracht: a. bij het gebruik van een touwpers ƒ0.15 per 100 kg. gedorscht product; b. indien de werkzaamheden met meer dan 4 man zijn verricht het werkelijk betaalde arbeidsloon met sociale lasten van de meerdere arbeiders, tot een maximum van ƒ0.06 per 100 kg. gedorscht product per man. 3. De in het vorige lid onder A vermelde tarieven worden verminderd a. indien het stroo noch wordt geperst noch gebonden met 0.15 per 100 kg. ge dorscht product. b. indien de werkzaamheden met minder dan 4 man zijn verricht met 0.06 per 100 kg. gedorscht product per man. 4. Boven de op grond van het eerste lid onder B berekende prijzen mogen uitslui tend in rekening worden gebracht: a. indien de werkzaamheden met meer dan 4 man zijn verricht, het werkel"k betaalde arbeidsloon met sociale lasten van de meerdere arbeiders voor zoove ter plaatse gebruikelijk en wettelijk toelaatbaar, tot een maximum van ƒ0.06 per 100 kg. per man. b. indien het stroo wordt geperst of ge bonden ƒ2.per uur." 5. De in het eerste lid onder B vermelde tarieven worden, indien de werkzaam heden met minder dan 4 man zijn verricht, met ƒ0.06 per 100 kg. gedorscht product per man verminderd. 6. De op grond van lid 1 onder A berekende prijzen worden met 0.20 per 100 kg. ge dorscht product verminderd, indien het dorschen electriseh geschiedt. Evenals in 1943 is door het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit de verkoop van ongeoogst fruit op het hout ook nu, onder bepaalde voorwaarden weer toe gestaan. Dit geldt alleen voor kersen, pruimen, pei^n en appelAi. De voorwaarden houden het volgende in: 1. Er mag uitsluitend openbaar bij op bod'verkocht worden ten overstaan van een notaris of deurwaarder. 2. De teler, die wenscht te verkoopen, moet een vergunning*hebben van zijn veiling. 3. Deze wordl slechts gegeven, wan neer de teler aantoont, dat hij rede lijkerwijs niet in staat is, zelf te oog sten. Op een weigering tot afgifte van een vergunning staat binnen 7 dagen beroep open bij bet Bedrijfschap. 4. Notaris of deurwaarder mag slechts verkpopen aan door het Bedrijfschap erkende pachters, die niet uitgesloten zijn, en in 1938, 1939 of 1940 rechtmatig fruit op stam hebben gekocht. 5. De teler is verplicht de opbrengst te laten schatten door een schattingscom missie. 6. Deze commissies zijn dezelfde als die van 1943, of kunnen zoo 'noodig op de zelfde wijze als vorig jaar worden aan gewezen of aangevuld. Zoo noodig kun nen op grond van het te verwachten taxatie-werk, door de veiling twee com missies worden voorgedragen. 7. 'Schattingskosten zijn voor verkoo- persrekening en moeten desgewenscht vooraf worden betaald. 8. Er moet minstens 8 dagen van te voren een openbare bekendmaking van de verkooping gedaan worden. Daarin op te nemen de geschatte opbrengst gespecificeerd naar soorten en varië teiten. 9. Een aangekondigde verkooping mag niet worden ingetrokken. 10. Binnen 3 dagen na den verkoop moet de verkooper aan de veiling opgeven: naam en adres van den kooper, iigging van het perceel, geschatte opbrengst onderverdeeld naar soort en variëteit. 11. De kooper moet het fruit veilen overzie veiling, namens welke de boom- gaarïï is geschat. De varkensmarkten leveren overal het zelfde beeld: een stugge handel, vol doende op sommige aanvoerplaatsen, overvloedige aanvoer. De prijzen voor de lichte biggen zijn zeker niet boven het vastgestelde maxi mum van 2.25 per kg; in vele gevallen zelfs lager. De handel in zware biggen is iets vlotter De prijzen hiervan zijn verhoudingsgewijs hooger en loopen van 60 tot 120. Prijzen derhalve, die boven het vastgestelde maximum liggen. Wij vinden dit volkomen verklaarbaar. Aangezien het reeds ver in den tijd is immers, is de vraag naar zware biggen grooter. Een licht dier op slaehtge- wicht krijgen lukt bijna niet meer! Wij merkten op, dat de prijzen van minder groot belang zijn dan wij aanvankelf wel meenden. Ieder, die een aankoop vergunning heeft weten te bemachtige- doet zijn best een zwaar exemplaar te krijgen de prijs doet er weinig toe. Dit euvel wordt iedere week sterker ge voeld. Wanneer dan ook de aankoop vergunningen even karig uitgereikt wor den als tot op heden het geval is, zullen de beste biggen in prijs blijven stijgen en de lichte dieren hoe langer hoe moei lijker verkoopbaar worden, met andere woorden in prijs dalen De varkenskoo- per van thans wil een behoorlijk dier mee naar huis nemen wat het hem kost, laat hem vrij koud! Wij hoorden mompelen, dat er verschil lende boeren zijn, die hun zeug niet meer laten dekken voor dezen herfst. De reden hiervan is, dat deze vakensfok- kers bang zijn, dat de biggen te weinig zullen opbrengen. Wij zijn van meening dat wanneer de betrokken instanties vroegen in den tijd meer aankoopvergun ningen hadden uitgegeven, de prijsver houding beter was geweest. Voorts be treuren wij het, dat er vele boeren zijn die hun wei moeten weggooien, omdat zij er geen varkens voor hebben. Voor een goede oplossing van dit vraagstuk houden wij ons gaarne aanbevolen. Schapen. De handel in schapen blijft nog steeds zeer stug. De oude schapen zijn over het algemeen aardig in prijs gezakt en gel den thans 125 tot 250 De ooilam meren worden voor 60 tot 100 ver handeld, een heel goede iets meer. De ramlammeren doen 15 tot 35. De aanvoer was middelmatig. D. In het" sedert 1939 geldende stelsel van in levering voor de akkerbouwgewassen zui den voor den oogst 1944 eenige wijzigingen worden gebracht. De hoofdwijzigingen zijn, dat het zwaartepunt der contróle, dat tot nu toe lag bij he dorschen, zal worden verlegd naar een taxatie van den oogst en dat aan den teler meer belang wordt gegeven om aan de uitvoering der maatregelen zijn algeheele medewerking te geven. De groepen, waarover deze mededeelirig handelt, zijn: Groep 1: Oliehoudende zaden; groep 2: Tarwe, rogge, erwten; groep 3: Gerst, haver, veldboonen; groep 4: Stamboonen. Later zal een mededeeling verschijnen over de regeling voor aardappelen. Plaatselijke deskundigen uit de districten zullen de bedrijven, èf in hun geheel, soms ook voor elk gewas afzonderlijk, in klassen indeelen. Hierbij wordt rekening gehouden met de bodemqualiteit, verhou ding tusschen kadastrale en gemeten maat, stand van de gewassen e.d. Zoodra, ongeveer ten tijde van het oogsten, is vastgesteld hoe hoog in een bepaald ge bied de normale opbrengsten zullen lig gen, zal voor de klasse, waarin de ge middelde bedrijven worden geplaatst (klasse 10), in kilogrammen per ha een hoeveelheid worden bepaald, die de teler tenminste zal moeten leveren. Voor de hoogere en lagere klassen zullen deze hoe veelheden per klasse 100 kg. hooger of lager worden gesteld. Nadat de klassi- ficatie aan den teler is bekend gemaakt, zal deze na vergelijking met de bedrijven uit zijn district hiertegen in beroep kun nen komen, waarvoor formulieren bij den P.B.H. zullen zijn te verkrijgen. De her- klassificatle kan worden gevraagd van de gewassen van groep 1 en/of van die van groepen 2, 3 en 4 samen. De kosten hieraan verbonden zijn 10.per ha of gedeelten van een ha, beteeld met ge wassen uit de groep of groepen, waar voor het beroep is aangevraagd. Dit be drag wordt gerestitueerd indien de teler in het gelijk wordt gesteld. Indien het bedrqf meer opbrengt dan de vastgestelde minimumhoeveelheden zal de teler van dit meerdere de helft mogen behouden en voor zqn huisgenooten, zijn arbeiders en zijn bedrijf mogep 'gebruiken. Voor de gewassen van groep 1 geldt de bepaling, dat de geheele gedorsehte hoeveelheid moet worden ingeleverd. Voor de helft van het boven het minimum geleverde ontvangt de teler bonnen voor geraffi- IN VOLKSUITGA VEI EDWARD VERMEULEN Is onder het getal van hen. die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet ieder nieuw boek dat van hem verschijnt, met groote vreugde worden begroet. In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 230 bladzijden, Ingenaaid 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 1.85 op girorekening 58963 van N.V. De Residentiebode-Uitgeverij, Den Haag. Wordt ook geleverd door bemiddeling van uw boekhandelaar. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes, T. 2257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! ADVERTEEREN EN „DE LANDSTAND" HEEFT ALTIJD SUCCES I II neerde spijsolie terug. Als een teler bij een bepaald product niet aan zjjn verplichting kan voldoen, zal hij van een ander product uit dezelfde groep het ontbrekende kwan tum bij mogep leverên. Deze verwisseling is toegestaan voor ten hoogste 1/5 deel. De gewassen van groep 2, 3 en 4 mogen met toestemming van den plaatselijken bureauhouder ook onderling worden ge ruild, eveneens voor ten hoogste 20 B\j deze laatste verwisseling staat 100 kg. product van groep 2 geljjk met 125 kg. van groep 3 en 80 kg. van groep 4. Bij de klassificatie is het natuurlijk niet mogelijk, alles tot de laatste kilogram nauwkeurig te ramen. Het is zeer wel mogelijk, dat het eene product iets te hoog, het andere iets te laag is gewaar deerd. Doordat men echter in beperkte mate het eene product door een ander mag vervangen, is deze moeilijkheid prac- tisch voorkomen. De in te leveren pro- wuctén moeten marktschoon en droog zijn. Eventueele onreinheden, evenals vocht boven 18 worden in mindering gebracht. Zooals gebruikelijk worden de kosten van schoonen en drogen den teler in rekening gebracht. Wanneer een teler uiteindelijk niet ten volle aan zijn verplichtingen vol doet, worden hem automatisch en zonder vorm van proces verschillende gunsten onthouden. De voornaamste zijn wel: 1. De vergunning tot huisslachting wordt niet uitgereikt. (In het algemeen zal men deze vergunning pas kunnen krijgen, nadat de teler zijn minimum te leveren hoeveel heden heeft ingeleverd). 2. Het houden van kippen wordt verboden. 3. Alle pro ducten moeten geheel worden ingeleverd, ook de nog aanwezige hoeveelheden voor zelfverzorging wat betreft granen, zaden en peulvruchtx alsmede de restanten van en peulvruchten. 4. Alle andere premies worden ingehouden. Dat laatste houdt in, dat bijv. de teler, die niet voldoende olie zaad inlevert, geen oliepremie ontvangt en ook voor zijn arbeiders geen olie zal krij gen toegewezen. Eveneens ontvangt men dan bijv. noch voor zichzelf, noch voor zijn arbeiders suikerpremies, linnenpremie e.d. Onverminderd de inhouding dezer gunsten zal tegen den teler die zelfs de minimum te leveren hoeveélheid niet heeft kunnen verantwoorden, een proces-verbaal wórden opgemaakt. Heeft echter de teler in het desbetreffende oogstjaar een overtreding begaan, die direct of indirect in verband staat met de inlevering van oogstproduc- tert" (valsche opgave bij inventarisatie, frauduleus vervoer, frauduleus dorschen e.d.) waarvoor hij op normale wjjze door den tuchtrechter is veroordeeld en levert hij minder in dan de minimum vastgestelde hoeveelheid, dan wordt hij voor dit laatste niet door den tuchtrechter berecht, doch krijgt hij een zeer hooge automatische boete opgelegd, waartegen geen beroep meer mogelijk is. Door dezen maatregel wordt beoogd te bereiken, dat eenerzijds de telers, die zeer goed inleveren, meer dan tot nu toe op hun bedrijf kunnen behouden, terwijl anderzijds degenen, die öf een abnormaal slechte productie hebben, óf op illegale wijze een gedeelte van het geproduceerde aan de inlevering trachten te onttrekken, door het inhouden van vrijwel alle gunsten met daarnaast öf een tuchtrechtelijke verklaring öf een automatische boete, onaangename maatregelen tegen zich genomen zullen zien.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 7