EEN BOERENROMAN DE BLIECKAERTS Bericht Hoewel moeilijkheden niet steeds zijn te voorkomen, blijkt het toch met de hoefijzervoorziening- ten plattelande wel te loopen. Nood maakt vaak vindingrijk en zoo wor den nog al eens oude ijzers ge bruikt om de paarden opnieuw te beslaan. Als men zijn oor te luiste ren legt, kan men vernemen, dat men over de hoefijzervoorzoening nog niet zoo ontevreden is. Dringen der schijnt de behoefte aan hoef na gels te zijn pit behoeft ook geen verwondering te baren, want al be nut men de oude ijzers, de oude hoefnagels zijn niet meer \e gebrui ken. Zoo zou hei; misschien aan bevelenswaardig Kunnen zijn, eens een contingent hoefijzers te verwis selen tegen een contingent hoefna gels. Dat zou zeker door velen op prijs gesteld worden. Uit de practijk gaan stemmen op, die hierop aan dringen. Als "men zoo eens in het boerenland rondkijkt, dan valt het op, dat dé stand van het koolzaad zeer verschillend is. Naast heel goede perceelen treft men er ook aan, die er maar poovertjes bij staan. Men kan zich dan niet aan den indruk onttrekken, dat er verscheidene perceelen koolzaad zijn, die niet alle de stikstof hebben ontvangen, welke er voor is toegewe zen. Nu zal men zeggen, dat die stikstof dan wel aan andere gewassen ten goede zal zijn gekomen. Dat zal ook wel zoo zijn, maar tenslotte is koolzaad juist een gewas, waarvan de opbrengst sterk afhankelijk is van de stikstofgift. Dit gewas kan moeilijker met een kleine hoeveelheid stikstof toe. dan een ander gewas. Nu willen wij hiermede niet be weren, dat de boeren hier zelf alleen de schuldigen zijn. Het is n.l. ook een feit, dat de extra stikstof toewij zing voor het koolzaad wel wat laat be schikbaar werd gesteld, en daardoor niet op tijd kan worden aangewend. Maar in ieder geval mogen we er voor een volgend jaar wel met nadruk op wijzen, dat men'het koolzaad die Stik stof dient te geven, die ervoor bestemd is. Het product is te belangrijk om op brengstrisico's te nemen, die vermeden kunnen worden. De hooï-oögst begint al weer aardig op te schieten. Als dit nummer van „De Landstand" verschijnt, zal er al heel veel hooi bin nengehaald zijn. En dan is de hoop ge vestigd op groeizaam weer, zoodat de naweide goed aan den groei kan ko men. Na de hooioogst moet het hooiland een goede verzorging hebben. Daarbij be hoort ook het uitstrooien van goed ver teerden stalmest op het grasl^td. Dit gebeurt in Augustus. Het weer werkt dan als regel goed mee, om den mest spoedig in de grasmat te doen opnemen Laat men bedenken, dat vooral nu, daar het grasland geen stikstof bemes ting kan krijgen met kunstmeststoffen de bemesting met stalmest dubbel zoo belangrijk is. Men zorge er dus voor dat de stalmest zoo goed mogelijk tot zijn recht komt. Oude goed verteerde mest gebruiken en liefst uitrijden en strooien bij donker, regenachtig weer. Verder is het nu ook de tijd van slcoien opmkken, kanten maaien, enz. Ook een werk, dat goed moet gebeuren, wil men later met de waterlossing s^en moeilijkheden krijgen. De slootbagger uit sommige gebieden heeft een goede icde-verbete- x'enae wai rde. I>e tagc;er jj.ee t goed verspreid woruvo. twer net lanc. Op sommige d»c. fitsen, in ro-.nmelnoék-. jes, op ongebruikte stukken bouwter rein, enz., kortom op allerlei plekken, waar geen mer.sch naar omziet, groeien vaak heele bossen brandnetels. v V Maai deze brandnetels af en hooi ze. t Heel goed gaat dat, door de planten een dag te laten drogen in de zon, en ze daarna luchtig op ruiters te zétten. Men wint dan een geurig kruidig rui kend hooi, »dat door de konijnen met graagte wordt gegeten. Het op ruiters zetten is\ vooral ook daarom goed, om dat men dan weinig bladverlies heeft. Want juist in het blad zit meer voe dingswaarde dan in de stengels. Rui- tert men niet, maar werkt men ge woon in het brandnetelhooi, dan treedt er veei bladverlies op. Corstanje Pzn., Goes; 11. Elza, eig. A. C. Noteboom, Kloetinge; 12. Fortuna van Biezelinge, eig. P. Schele-de Putter, Bie- zelinge; 13. Willy van Capellepolder, eig. J. Boogaard, Hoedekenskerlte14. Warda, eig. J. Q. C. ^Lenshoek, Kloetinge15. Hilda van Monnikenhof, eig. Q. v. d. Linde, Kloetinge; 16. Olga, eig. D. A. Timmerman, Kattendijke17. Cato, eig. Jac. op 't Hof, 's-H.-Arendskerke; 18. Willy, eig. J. Q. C.Lenshoek, Kloetinge 19. Stephanie, eig. dezelfde; 20. Cula, eig. G. Heijnsdijk, Goes; 21. Clara, eig. M. Rouw-Kar'else, Kapelle; 22. Mina, eig. A. C. Noteboom, Kloetinge23. Ada, eig. J. Goetheer, Wolphaartsaijk24. Aviana van Dijkzicht, eig. M. A, Geelhoed-Boogaard, 's-H.-Arendskerke. Krabbendijke 2-Jarige merries kleine maat: 1. Jenny van 't Veer, eig. A. van Hootegem, Krui- ningen2. Annie'van de Maire-Hoeve, eig. M. Weststrate Jzn., Krabbendijke; 3. Do- rine van Zimmerman, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge; 4. Donna van Welgelegen, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge5. Elza, eig. Joh. E. Zwagemaker, Yerseke. 2-Jarige merries groote maat: 1. Claï- rona van Kruiningen, eig. Mar. Geluk, Kruiningen; 2. Edith van St. Anna, eig. A. van Hootegem, Kruiningen3. Vera, eig. G. G. J. Michielsens, Rilland-Bath; 4. Clara, eig. C. van Gorsel Wzn., Rilland; 5. Addy van de Maire-Hove, eig. L. B. van Nieuwenhuyzen, Rilland6. Hilda, eig. L. J. Boot, Kruiningen; 7. Martha, eig. Corn. Mol, Waarde. 3-Jarige merries kleine maat: 1. Alida, eig. G. J. J. "Michielsen, Rilland-Bath; 2. Xylc van Bantum,. eig. J. J.. Geluk, Schuddebeurs bij Z'Zee3. Erna v. Clai- ron, eig. A. J. Karelse, Kruiningen4. Ceres van Welgelegen, eig. J. Q. C. Lens hoek, Kloetinge5. Erna v. Titus, eig. J. E. Zwagemaker, Yerseke; 6. Gora van Zimmerman, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge. IN VOLKSUITGAVE! EDWARD VERMEULEN is onder het getal van hen, die door hun werken het volk willen veredelen. Dan moet ieder nieuw boek dat van hem verschijnt, met groote vreugde worden begroet. In volksuitgave verscheen zoojuist de roman: 230 bladzijden, ingenaaid 1.75 Wordt onder rembours geleverd of na storting of overschrijving van 1.85 op girorekening 58963 van N.V. De Residentiebode-Uitgeverij, Den Haag. Wordt ook geleverd door bemiddeling ^an uw boekhandelaar. 7 mezntmw! 'n Echte WEGA' ÏIü kunnen wij U vlot uit voorraad leveren. Dat 13 belangrijk voor U want tegen het najaar wordt het weer .-.wachten op Uw beurt"'. En bedenk: een Wega-Lamp ontlaadt niet bij stü- stand - .zij. tolijil dus goed tot van dea wintert avst jRAR 2550 Telefoon 11.70.50 Doojr bijzondere omstandigheden verschijnt „De Landstand" deze week met 4 pagina's. 3-Jarige merries groote maat: 1. Antoi nette van de Slusse, eig. Eti. van Hoote- gen, Breskens2. Koba van Castorine, eig. A. J. Boone, Kruiningen3. Mina, eig. E. van Hootegen, Breskens; 4. Draga v. Sirjansland, eig. J. A. de Rijke, Sir- jansland5. Adonia, eig. W. J. Boogerd, Duivendijke. 4-Jarige merries kleine maat: 1. Olga, eig. A. van Hootegem, Kruiningen2. Lora van Waarde, eig. C. Mol, Waarde 3. Mergo v. d. Mairehöeve, eig. L. B. van Nieuwenhuyzen, Rilland-Bath4. Binette, eigvJ. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 5. Elza, eig. A. van Hootegem Kruiningen6. Wally van Bantum, eig. J. J. Geluk, Schuddebeurs,' bij Z'Zee; 7. Hermine, eig. P. H. A. Polderman, Kruiningen; 8. Suze, eig. M' A. Kostense, Kruiningen; 9. Clai- rona van Centra, eig. J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk; 10. Cora, eig. L. J. Boot, Kruiningen11. Blondine van Clairon, eig. W. C. van Nieuwenhuyzen, Anna-Jacoba- polder. 4-Jarige merries groote maat: 1. Paula van Kruiningen, eig. A. van Hootegem, Kruiningen2. Clara van Frederica, eig. Mij. „De Fredericapolder", Rilland; 3. Lotta van Waarde, eig. C. Mol, Waarde; 4. Elza, eig. Corn. Geluk, Kruiningen; 5. Banière, eig. L. B. van Nieuwenhuyzen, Rilland-Bath6. Truus, eig. M. A. "Kos tense, Kruiningen. 510-Jarige merries kleine maat: 1. Herza van 't Hoogeland, eig. J. v. Lange- velde, Kruiningen; 2. Ali, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 3. Tilly, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 4. Adèle v. Fre derica,' eig. N. v. Landb. Mij. ,,De Frede ricapolder". Rilland5. Bertha, eig. G. G. J. Michielsen, Rilland-Bath; 6. Olga van Goes, eig. G. G. J. Michielsen, Ril land-Bath; 7." Betsy de Berlière, eig. L.« B. van Nieuwenhuyzen, Rilland-Bath8. Anna, eig. Gebrs. C. P. en N. J. Nelisse, St. Maartensdijk; 9. Anna, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 10. Elze van Kijkuit, eig. C. Mol, Waarde; 11. Blondine van Dijkzicht, eig. G. M. Geluk, St. Maartens dijk; 12. Elza van Alstein, eig. Corn. Mol, Waarde; 13. Truda, eig. Com. Mol, Waarde; 14. Blanca, eig. A. C. Geluk, St. Annaland; 15. Aleida, eig. J. Q. C. Lenshpek, Kloetinge; 16. Puk, eig. M. C. v. Wingen, Rilland17. Usette, eig. J. Q. C. Lenshoek. Kloetinge; 18. Cora, eig. C. Buizer, Krabbendijke. 510-Jarige merries groote maat: 1. Vesta, eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloetinge; 2. Quadrone van Bantum, eig. J. J. Geluk, Schuddebeurs bij Z'Zee; 3. Annie v. Cen tra. eig. J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk4. Wilhelmina. eig. J. Q. C. Lenshoek, Kloe tinge; 5. Kaat van Dijkzicht, eig. G. M. Geluk, St. Maartensdijk; 6. Oliva,, eig. A. C. Geluk, St. Annaland; 7. Cora, eig. L. B, van Nieuwenhuyzen, Rilland-Bath; 8. Dora, eig. A. C. Mosselman, Kruinin gen 9. Coba van Reigersberg, eig. W. C. v. d. Werff C.Jzn., Rilland-Bath; 10. Her- mina, eig. W. C. v. d.~ Werff, Rilland -Bath. De bestrijding van de „late wormstekigheid" bij appel en peer De eerste exemplaren van den vlinder Car- pocapsa pomonella, wiens larven de late wormstekigheid van appel en peer veroor zaken, zijn waargenomen. De bestrijding daarvan dient daarom thans ter hand genomen te worden en kan wor den uitgevoerd door te spuiten met een maaggif. Hiervoor kan gebruikt worden loodarsenaat 0.3 in kalkmelk en cal- ciumarsenaat 0.3 Deze middelen mogen niet vermengd worden met Californische pap, terwijl de kans op bladbeschadiging bij de laatste het grootst is. Indien nog niet met,zwavelpreparaten be spoten is, kan ook gebruik worden ge maakt van het koper- en arsenicumhou- dende middel Nosprasit, dat blijkens aller ervaring zelden beschadiging veroorzaakt. Ten slotte kan bij wyze van proef gebruik gemaakt worden van Garasol 1 dat in proefnemingen plaatselyk een goede be strijding gaf. De bespuiting dient over circa 14 dagen nog éénmaal te worden herhaald. Eerste waarschuwing- De bestrijding van draaihartigheid bij kool De eerste exemplaren van de koolgalmug, wier larven de draaihartigheid by kool ver oorzaken, zijn waargenomen. Ter bestrijding hiervan dienen de zaadbed den, de banen en de in bakken staande koolplantjes, onverschillig van welke soort, zoo spoedig mogelijk bespoten te worden met het daarvoor in den handel gebrachte pyrïdine-zeepmengsel, waarvan 50 gram per liter water genomen wordt. De bespuiting moet 2 maal per week plaats hebben met geen grootere tusschenpoozen dan 4 dagen en dient volgehouden te wor den totdat de eerste vluchtperiode geëindigd is. Zoodra dit het geval is, wordt dit in een tweede bericht bekend gemaakt. De Rijkstuïnbouweonsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant. Tweede waarschuwing Spintbestrijding op appel, peer en pruim Volgens de waarnemingen van het La boratorium van „Zeelands Proeftuin" is thans het oogenblik wederom aange broken om de spitmijten te bestrijden door een bespuiting uit te voeren met Californische Pap, in een concentratie, afhankelijk van de gevoeligheid van de variëteit, van V2 De bespuïtingen, die in de achterlig gende twee weken werden uitgevoerd, hebben uit het oogpunt van spintbestrij- ding weinig nut gehad, omdat, toen het aantal eieren grooter was dan het aan tal mijten. Een derde waarschuwing is over eenige weken te verwachten. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-N. Brabant ■te4C£>—- n M A-rtr DI AAI BIN D MATER I AAL t p Cellophaan-bindkoord* Perk. papieren-bindkoord (uitV.) A e Boombenden (60 cm lang)*C e 110 p h aa n - oculatieband W Indien bij Uw Kandelaar nial verkrijgbaar, vraagt grain manster» bij de fabrikanten J W WEEMSXERCKSTRAAT OE H HAAG t De BURGEMEESTER der GEMEENTE GOES maakt bekend, dat op 11 Juli, 15 Augustus en 12 September 1944 te Goes op den Grooten Markt TAXATIE-PAARDENMARKTEN zullen worden gehouden. GOES, 19 Juni 1944. De Burgemeester van Goes, C. ErP. LENSHOEK. BEZOEKT Café-Rest. „DE BEURS" Markt 9, Goes, 1. «257 Trefpunt voor H.H. Landstanders!! „De Landstand" Zeel and Redacie-adres: Zeestraat 69, Den Haa~. Telefoon 115754. advertenties. Handelsadvertenties: ,1 provinciale editie 25 c. peh m.m. elke editie meer 5 c. por m.m. extra. 1 provinciale editie 25 c. per Handelsadvertenties met agrarische» inhoud: 1 provinciale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra Kleine advertenties met uitsluitend huishoudelijken inhoud: 1 t.m. 20 woorden f 2- elke 5 woorden meer f 0.50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. Bij meer plaatsingen aanmerkelijke korting. ALI.E BRIEFWISSELING betreffen de advertenties abpnnementen en administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bodem" Korten a erkade 10. Den Haag. ■P De handel in schapen Met ingang van 25 Juni 1944 worden tot nader aankondiging geen geleidebiljetten meer afgegeven voor het vervoer van scha pen, geboren voor '44, zoowel naar de vrije markten als naar dè bedrijven der scha penhouders, behalve a: bij verweiden tus- schen de perceelen van hetzelfde bedrijf, b. voor vervoer -naar slachtplaatsen, c. voo. vervoer van slachtschapen voorzien van slachtveemarktmerken, d. voor het vervoer van stamboekschapen van een lid naar een lid van het schapenstamboek, indien een schriftelijk gunstig advies van het stam boek kan worden overgelegd. Voor lamme- ■ren, geboren in 1944, blijft de handel nog tot half Juli a.s. mogelijk, hiervoor kunnen dus nog geleidebiljetten worden afgege ven. ADVERTEERT IN DE LANDSTAND Officieele landbouwmededeeiiiigen Koolzaad. Nu de taxatie "van koolzaad klaar is, moet iedere teler een „Kennisgeving voorloopige aanslag" hebben ontvangen voor de pro ducten koolzaad, raapzaad en koolraap zaad. Een teler, die nog geen aanslag ont ving, is vverplicht hiervan onmiddellijk kennis te geven aan zijn P.B.H. De hoeveelheid op deze kennisgeving ver meld, moet minstens worden ingeleverd in een marktschoou en droog product. Even- tueele onreinheden, evenals vocht boven een zeker percentage, worden in mindering gebracht. Practisch komt het hierop neer dat, wanneer straks by- levering van b.v. 3000 kg met een voehtpercentage van 24 (het toelaatbare maximum is 14 10 of 300 kg. minder op den aanslag wordt afgeschreven. Deze 300 kg moeten dus om aan den aanslag te voldoen, nog worden bygeleverd. Van oliehoudende zaden als koolzaad en blauwmaanzaad moet de geheele gedorsch- te hoeveelheid worden ingeleverd. Voor de helft van het boven den aanslag geleverde, ontvangt de teler bonnen' voor geraffineer de spijsolie terug. Tegen bovengenoemden aanslag kan in be roep worden gegaan binnen 2 x 24 uur na ontvangst van de kennisgeving en tegen betaling van 10.per ha of deel van een ha van het totaal verbouwde gewas. Dit bedrag wordt terugbetaald indien de teler in het gelijk wordt gesteld. Aanvraagfor mulieren voor hertaxatie zijn by de P.V.'s verkrijgbaar. Indien later blijkt, dat door abnormale omstandigheden, waaronder te rekenen ha- gelschade, brand e.d. niet of niet ten volle aan den leveringsplicht kaai worden vol daan, dient de teler hiervan onmiddellijk schriftelijk kennis te geven aan het kan toor van den P.V.C. Afd. Dorschen te Goes. Het betreffende product zal dan op- nieuw worden getaxeerd. Voor deze taxatie is geen heffing verschuldigd. Voldoet een teler niet aan zijn leverings plicht, dan stelt hij zich bloot aan diverse strafmaatregelen welke uitvoering op de kennisgevingen zijn vermeld. Aardappelpositie. Wil de aardappelvoorziening van ons volk in de naaste toekomst éeilig gesteld zijn, dan mag er geen mud 'aardappelen welke nog voor consumptie geschikt zijn, verlo ren gaan. Vooral voor onze provincie, die t.o.v. de groote consumptiecentra betrekkelijk gun stig ligt, geldt dit in sterke mate. De boeren dienen dus ook aan kleine res tanten oude aardappelen de noodige zorg te blijven besteden. Goede consumptieaard appelen verloren laten gaan of vervoederen aan het vee is niet in het belang van onze volksvoeding en bovendien strafbaar. De wnd, Voedselcommissaris voor Zeeland.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3