Over het Riêmser vaccin Vragenrubriek 'tegen mond- en klauwzeer Het dorschen en bewaren van koolzaad Wenken van de week 10 MILLIARD Vonkjes Wtf ontvingen een drietal mededeelingen van den veeartsenijlcundigen dienst, waarin zeer interessante gegevens zijn vervat, be trekking hebbende op den strijd tegen het zoozeer gevreesde mond- en klauwzeer. Op enkele belangrijke punten vestigen wij gaarne de aandacht. In het najaar van 1941 werden voorberei dingen getroffen om proefnemingen in de practijk met adsorbaat-entstof tot uitvoe ring te brengen. Op 1 Februari 1943 volgde de voorlooplge afsluiting dezer proeven, waarbij 38 veehouderyen met ca. 2000 die ren) runderen, schapen, varkens en gei ten) waren betrokken. De bereiding van deze adsorbaat-entstof tegen het mond. en klauwzeer (het z.g. Itiemser vaccin) had plaats aan het Staats VeeartaenUkundig Ondeizoeltings, Instituut (S.V.O.I.) te Amsterdam volgens de voorschriften van Waldmann en Köbe. De runderen,-die de smetstof moesten leveren, werden in de tong geënt met zeer infec- tieus virus. Na 24 uur kon per rund 30— 50 gram smetstofhoudend materiaal wor den verkregen. Dit werd uiterst fijn ge- malon en verwreven. Na toevoeging van verschillende stoffen en het ondergaan van allerlei bewerkingen vormt het virushou dend materiaal uiteindelijk nog maar 0.24 pet. van het totaal. Het zoo verkregen vaccin wordt in gesteriliseerde flesschep bewaard. Wil men nu de doelmatigheid van deze entstof nagaan, dan maakt men gebruik van run deren, liefst afkomstig van bedrijven, die sedert jaren'vrij van mond. en klauwzeer zijn gebleven. Deze absoluut gezonde dieren worden kunstmatig besmet met het doel om te zien le. of de entstof onschadelijk is en 2e. of de behandelde dieren in het ver volg onvatbaar zyn voor mond- en klauw zeer. Veertien dagen na de inspuiting met de smetstof worden de runderen in contact gebracht met zieke koeien, terwijl op de tongen expres met behulp van een doek smetstof woidt gewreven. Koeien, behept met mond- en klauwzeer, worden gemol ken en direct daarop zonder tusschent|jds handenwasschen de behandelde dieren. Op alle mogelijke manieren wordt dus de be smettingskans vergroot. Wanneer nu blykt, dat de proefdieren minstens 4 dagen ge zond blyven, dan mag men aannemen, dat het middel goed heeft gewerkt. Het resultaat der proefnemingen. In Juni 1942 is 83 liter entstof verbruik! in de gemeente Wymbritseradeel (Fries- Jand) op ongeveer 2000 dieren. Bij de moeste runderen ontstond een vuislgroote zwelling op de plaats van inspuiting (bij één koe een gezwel zoo groot als een melkbus). Deze gezwellen beïnvloedden het algemeen welzijn der dieren ichter ni-it nadeelig en ongeveer 8 maanden na den tyd van inenten was in de meeste gevallen van do entingsactie geen spoor meer te vinden. Wei-Hot men vaak een knobbeltje aan, zoo groot als een knikker. Ten slotte konden do volgende conclusies worden ge trokken lts. Het Kiemser vaccin is een onschadelijke entstof. Zooals we reeds mededeelden, werden de proefdieren 14 dagen na de inspuiting met zieke dieren in aanraking gebracht, ten einde na te gban of ze nu immuun (d.w.z. onvatbaar) geworden waren voor hel mond- en klauwzeer. Op 3 bedryven was echter smetstof binnengekomen en inder daad bleek, dat toen de immuniteitsont- outwikkeling nog niet voldoende had plaats gehad, wanOdeze dieren werden wèl ziek. Hier kon evenwel opgemerkt worden, dat 8 dagen na de vaccinatie bij de runderen reeds een zeer belangrijke mate van on vatbaarheid was ontstaan, waardoor het reactie-percentage en de reactiegraad aan merkelijk verminderde. Wij kunnen dus veilig aannemen 2e. Acht dagen na inspuiting verwekt het vaccin reeds een zeer belangrijke mate. van onvatbaarheid, mogelijk zells een volledige immuniteit tegen infectie. In verband met het voorkomen van meer dere smetstoftypen b|j mond- en klauwzeer moet worden opgemerkt, dat het type peh ,De Landstand" Zee! and Redacle-adres: Zeestraat 69, Haaf. Telefoon 115754. ADVERTENTIES. Handekad verten ties: ,1 provinciale edl:le 25 c. r.„ m m. elke editie meer 5 c. per m.m. extra. 1 provinciale editie 25 c. per Handelsadvertenties met agrarisclicn inhoud: 1 proylnclale editie 15 c. per m.m. elke editie meer 3 c. per m.m. extra. Kleine advertenties met uitsluitend huishoudcü.iken inhoud: 1 t.m 20 woorden f 2- elke 5 woorden meer f 0.50 extra. Brieven onder nummer f 0.15 meer. jp BIJ meer tnaatsmgen aanmerkelijke korting. ALLE BRIEFWISSELING betreffen de advertenties abonnementen en administratie te richten aan Uitgeverij „Volk en Bodem" Koi tennerkade 10. Den Haag. smetstof, dat de ziekte veroorzaakte, over een moet stemmen met het in het genees middel verwerkte smetstoftype. Omtrent den duur der onvatbaarheid van de geënte veekoppels kon geen goed inzicht worden verkregen, omdat de toentertijd heerschende smetstoftypen geen erg be smettend karakter bezaten. VERGELIJKING VAN DUITSCHE EN ITALIAANSCHE ENTSTOF. Behalve vaju het Riemser vaccin kan ook gebruik worderi gemaakt bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer van een Ita- liaansche entstof. De bereiding van dit vacdin, volgens de voorschriften van Via- nello, wordt uitvoerig uiteengezet in een „rapport" van den veeartsenijkundigen dienst ,,in«ake immunisaties 'tegen net mond- en klauwzeer in de practijk ter ver gelijking van Duitsch en Italiaansch vAc- cin". Omstreeks 21 Juni 1943 was mond- en klauwzeer-entstof voor ongeveer 4000 die ren voor proefnemingen beschikbaar en het gebied, dat ditmaal, werd gekozen om de proefnemingen uit te voeren lag ten Noorden, Oosten en Zuiden van het dorp Marssum in Friesland, terwijl oolo'eenige vaccinaties werden uitgevoerd in de pro vincie Groningen. Uit andere districten waren geen ver zoeken tot vaccinatie binnengekomen. Samenvattend kon worden vastgesteld: le. Beide vaccins z|jn geschikt voor toc- Ïassing in de practijk. e. De bacterieeïe steriliteit van het Duit- sche vaccin was *eer goed, van het Ita- liaansche matig. 3e. Beide vnecinsoorton veroorzaken een zeer belangrijke mate van immuniteit. Verschil hierin was niet te bemerken. Ten slotte kan worden opgemerkt, dat'geen enkele klacht is gehoord over beïnvloeding van gezondheid of melkgift der gevacci neerde dieren. De zwelling op de entplaats was van geen blijvende beteekenls. Ook hier geen verschil bij gebruik van Duit- sche of Italiaanschë entstof. Oudersdoms-weduwen- en weezen- voorziening Naar wy vernemen heeft de Gemachtigde voor den Arbeid thans voorschriften gege ven, waaraan een ouderdoms-weduwen- en weezenvoorzienïng, welke op grond van be palingen in de regelingen van arbeidsvoor waarden in de Zuivelindustrie en het Melk- inrichtingsbedrijf getroffen wordt, moet vol" doen om voor het verkrijgen van zijn toe stemming in aanmerking te komen. Deze voorschriften, welke inmiddels aan belanghebbenden werden toegezonden, zijn nog te verkrijgen bij het Bureau van den Gemachtigde voor den Arbeid, Bezuiden- hout 87, rs-Gravenhage. Ondernemers, die reeds een pensioenrege ling ter goedkeuring inzonden, moeten vóór 1 October 1944 een nieuwe, aan de hand van de voorschriften gewijzigde, regeling indienen. langdurige onderbreking van de dienstbe- Het verdient aanbeveling, dat bij een trekking wegens verplichte tewerkstelling, de werkgever en de werknemer een rege ling treffen, waarbij voorzien wordt in een regelmatige' voortzetting der premiebeta ling. Ten slotte wordt er op gewezen, dat alle voorschriften, welke ten deze door Dr. Ir. Hacke destijds z|jn uitgevaardigd, thans zijn vervallen, terwijl ook de bekende inter pretatie van Mr. Haakman niet meer ter zake is. N INGEZONDEN MEDEDEEUNQ Vitamine K-gebrek bij kuikens Hierdoor bericht ik, d~t zich den laat- sten tijd iij verschillende gedeelten van ons land bij de kuikens nog niet eerder waargenomen ziekteverschijnselen voor doen. De verschijnselen zijn: dikke kop pen en vochtopeennoopingen onder de huid QHgr het geheele lichaam. Prof&Sfe Blieck, die verschillende die ren heeft onderzocht, deelt hieromtrent mede: Uit het onderzoek is gebleken, dat de kuikens behalve aan geringe coccidiosis, lijdende z\jn aan een ziekte, veroorzaakt door vitamine-K-°"ebrek, welke door ens 'tot nu toe in Nederland niet is waargenomen. De toestand kan worden verbeterd, door het voeren van lucerne- meel. Dit kan tot een maximum van 10 procent voor volwassen kippen in het voe£ worden verstrekt. Ir. ADAMS hrET dorschen kan op verschillende ma- nieren gebeuren en daar het zaad f heel gemakkelijk loskomt uit de hau wen, geeft ook Iedere methode wel goede resultaten. De meest toegepaste methode is het dor schen met de dorschmachine. Bij goed droog weer kan men direct van het veld af dor schen. Het gewas moet dan zoo droog zyn, dat de peulen „knappen". Dorscht men, wanneer het product niet voldoende dr.oog is, dan kan het zeer snel, soms al binnen enkele uren in den zak gaan broeien. Laat U dus niet verleiden om bijv. bij goed weer te gaan dorschen, als het pas kort geleden gezichte gewas nog niet voldoende is na- gedroogd. Dat kan nadeelige gevolgen heb ben. die U uiteindelijk in de portemonnaie zult voelen. Ook dorschen bij vochtig weer, wanneer het product, al is het droog ge weest, toeh door het weer wederom vochtig is geworden, kan broeien en schimmel schade veroorzaken. Bij het dorschen van het veld af. moet men zorgen, dat er voldoende aanvoer is, zoo dat de machine geregeld door kan draaien. In dat verband hoüde men er rekening ipede. dat gebonden schooven veel vlugger door de dorschmachine loopen. dan onge bonden koolzaad. Sommige practici rekenen wel. dat een gebonden gewas twee maal zoo snel dorscht. De aanvoer zal dienover eenkomstig ook vlotter moeten loopen, dus meer wagens in het werk zetten. Is er geen dorschmachine, of rekent men, juist b|i zeer gunstig weer. daar nog lang op te moeten wachten, dan kan men ook heel goed op andere wiize dorschen. Men legt dan een groot kleed uit, waarop men een laag koolzaad uitspreidt. Dan kan men met vlegels beginnen te dorschen, of wat nog beter gaat. met een rolblok met paar den ervoor over het uitgespreide zaad heen rijden. Het beste gebruikt men voor edit werk een twee of driedeelig rolblok, om dat men daarmede gemakkelijker kan draaien. Men blijft n.l. op het kleed rond rijden. Zoodra het zaad van een laag koolzaad uit- gedorscht is, moeten eerst stroo en zaad verwijderd worden en een nieuwe laag aan gebracht, vóór men verder kan gran. Wil men het werk dus bespoedigen, aan kan men twee kleeden gebruiken. Terwijl men op het eene met het rolblok dorscht, kan dan het andere kleed leeggemaakt worden en van een nieuwe laag worden voorzien. Ook kan men heel goed dorschen door paar den los over het zaadproduct te laten rond- loopen. Al spoedig is bet zaad losgekomen. Waak tégen zaadverlies. Overal waar het ongedorsehte product ver werkt moet worden, moet men kleeden hebben liggen, om het uitvallende zaad op te vangen. Op de wagens of sleden, waar mede het koolzaad van het land gehaald wordt verder rondom de dorschmachine, waar het zaa£ omhoog gevorkt wordt, om het bij de insteekopening te brengen. En zoo kan men verder zelf nog wel b|j even nadenken nagaan, waar men kleeden dient te gebruiken. Dat loont al heel gauw de moeite. Ieder, die wel eens den opslag van koolzaad heeft gezien, die zich op de kool zaadstoppel ontwikkelt, zal wel overtuigd zijn, van het feit. dat enorm veel zaad ver loren kan gaa^j. Hoe bewaart men het zaad? Koolzaad is een artikel, dat niet gemak kelijk bewaard kan worden. In de meeste gevallen ligt het vochtgehalte daarvoor te hoog. Heel vaak bedraagt dit, wanneer het gedorscht is, nog 15 17 procent Ai dat is te hoog om een lange bewaring mogelijk te maken. Al het door de Overheid Ingenomen zgad wordt dan ook kunstmatig nagedroogd tot het een vochtgehalte heeft van 11 procent. Want het is te begrijpen, dat niet direct alle koolzaadpartijen in de olieslagerijen kunnen worden verwerkt. Doch by een der gelijk laag vochtgehalte kan nog niet altijd een voldoende houdbaarheid van de par tyen gegarandeerd blyven. Luchten en omscheppen is zeer aan te be velen, wil men niet de kans loopen, dat het zaad gaat schimmelen en broeien. Ook het zaad dpor.de waaier laten loopen om het stofvrij te maken en de strootjes en haartjes te verwijderen is zeer aan te be velen. In geen geval beware men het zaad in zak ken. Uitstorten in een niet.te dikke laag, een droge zolder en dan er geregeld in wer ken is de beste manier. Nu binnenkort de eerste vroege gewas sen het veld ruimen, moet er voor ge zorgd worden, dat zoo spoedig moge lijk het vrijgekomen land. weer negroeid is met een navruebt. Daarvoor neme men bij voorkeur voedergewas. J3top- pelknollen en op het zand soms spurrie, zyn heel geschikte gewassen. Wil men een vlinderbloemig gewas, dat ook voor klei heel goed voldoet, dan zaait men wikken. Ook kan na een vroeggew.as, ais vroege aardappelen of erwten, nog wel een koolsoort uitgeplant worden, die voor menschelijke consumptie kan dienen. Over het terugleveren van ondermelk en karnemelk aan de veehouders is se dert 25 Juni een nieuwe regeling inge voerd. Het maximum terugleveringsper- ccntage wordt nu wederom aan de fa briek gekoppeld. Dat houdt dus in, dat wanneer een veehouder geen prjjs stelt op ondermelk of karnemelk voor voeder- doeleinden, de fabriek zijn deel over andere veehouders kan verdeelen. Een veehouder kan echter maximaal niet meer terug ontvangen dan 't voor de fa briek vastgestelde percentage plus 15 procent van wat hij zelf aan melk leverde. Momenteel schijnt er onder de konijnen weer tamelijk veel sterfte voor te ko men. Vaak zal dit veroorzaakt worden door cocciaiose, doch ook komen er ge vallen voor van konijnenpest. De ver schijnselen zijn, dat het dier een of twee dagen lusteloos is. Daarna sterft het vrij plotseling aan ingewandsontsteking. De' uitwerpselen zijn iets te week. Daar door onderling contact de dieren be smet kunnen worden, is het zaak, zoo veel mogelijk dat contact té vermijden. w MOLESTVERZEKERINGEN *oor Gebouwen, Inboedels, Inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en hüurderving. ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld» geldswaarden en pre- eiosa. Ralfjaariijksclse Schaderegeling; Totaal werd reeds verzekerd voor ruim GULDEN Voegt doarbil ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij UW Assurantie bezorger 1 Vragen, van welken aard dan ook, kunnen gezonden worden aan de Redactie van „De Landstand ia Zeeland", Postbus SI, Goes. Deze vragen worden kosteloos be antwoord mits z|J voorzion zijn van naam en adres tfan den inzender. Ingezonden vragen die niet van vol ledig adres voorzien z(jn, kunnen, niet In behandeling worden ge nomen. Zelfverzorglng geëvacueerde landbouwers. Yraag 41. Welke regeling wordt er getrof fen voor geëvacueerde landbouwers be treffende zelfverzorging en teeltpremie van tarwe? Kunnen z|j de daarvoor aan gewezen hoeveelheid graan nu ook van een andere boer betrekken? (J. J. S. -te B.) Antwoord: Een boer die geëvaocueerd is en feen land meer bebouwt, kan niet meer eschouwd worden als iemand die werkt om da voedselvoorziening van ons volk in stand te houden. Als zelfverzorger van graan kunt U niet beschouwd worden omdat U geen graan verbouwt en alleen de menschen die zelf verbouwen kunnen aangemerkt worden als zelfverzorger. Teeltpremie wordt gegeven als iets extra's voor wat boer en landarbeider aan de gewassen moeten doen, en om hen aan te sporen de opbrengst zoo hoog mogelijk op te voeren, in het belang van ons volk, doch ook in het belang van den boer zelf. Ook teeltpremies worden dus niet ver leend aan menschen die niets verbouwen. Hieruit volgt dus dat U niet in de zelf- verzorgingsregeling opgenomen kunt wor den en dat dus aangewezen bent op bonnen evenals ieder ander particulier die niets verbouwt. Zoo gauw u uw land weer in gebruik 'kunt nemen kunt. U weer als zelfverzorger opgenomen worden. Het vee is te vergelijken by boomgaarden, die slechts dan winstgevend zijn, als zij door voortdurende omenting, onderhoud en vervanging op peil worden gehouden. Éénmaal per jaar kan men veel doen aan veeverbetering, n.l. In den dektyd: goede kalveren komqn voort van goede stieren. Behalve A.I.V.-?.imr bestaat er ook A.I.V.- zout. Van dit speciale soort boterzout dat den-,vïsschigen smaak van boter opheft, werd in Zweden jn 1943 totaal 125.000 kg verbruikt. Ruim zieke aardappelplanten geregeld op, als ge voor uw eigen pootgoed wilt zorgen en rooi straks als het loof nog groey, is. Vochtig warm weer werkt de aardappel ziekte in de hand. Vergeet niet met een koperhoudend middel te bespuiten. Alvorens grasland te scheuren doet men verstandig de kalk- en koperbehoefte van den grond in orde te maken. Het bedrijfs- laboratorium voor Grondonderzoek is ge vestigd te Groningen, 'Prof. Van Hallstr. 3. De dichtheid van de agrarische bevolking per vierkanten kilometer-' stelt men voor België op 76 p rt sonen, Nederland 72, Duitschland 64, Frankrijk 22, Engeland 20 en de Vereenigde Staten 18. Bij het uitzetten van proefvelden voor meerjarige proeven kan men gebruik maken van z.g. hoektegels. Met een buizenboor kan men grensvoortjes maken. Tengevolge van de huidige papier situatie zien wij ons gedwongen het aantal pagina's van ons week blad te halv&sren. Terwjjl wy ver trouwen dat deze maatregel tijde lijk is, verzoeken wjj onzen mede werkers hiermede rekening te houden en artikels en berichten zoo beknopt mogelijk in te zenden

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 2