De Zuid-Bevelandsclie Veulenkeuringen Boeren let op! Yeulenkeuringeai Boekbespreking 10 MILLIARD an komkom- Deze waren met ruim 150 aangiften, bijna uitsluitend veulens, wederom zeer belangrijk en de doorsnee kwaliteit was zeker goed te noemen. Krabbendijke Oudere merrieveulens. Goede klasse. 1. An nie door Clairon v. Annie v. A. Karelse te Kruiningen, correct en sterk gebouwd. 2. Annie v. d. Dameshoeve door Clairon's zoon van G. J. J. Michielsens te Rilland Bath, iets hoog en dun, overigens goed. 3. Paula v. Waarde door Avenir 1468, best veulen dik en goed type van C. Mol te Waard. 4. Flora v. Zimmerman door Nico van Kruiningen van J. O. C. Lenshoek te Kloetinge. 11 bekroonden. Jonge merrieveulens. Matige klasse. 1. Cora v. d. Dameshoeve door Clairon's zoon van Michielsen v. n. Goed veulen, wat veel hals, straks en daardoor zon digend in den rug. 6 bekroonden. Oudere hengstveulens, redelijke klasse met niet te veel toekomst. 1. Clairon v. Casto- rine door Clairon v. Annie van A. J. Boone te Kruiningen, iets groot, wat lang en reeds te oud om best uit te komen. 2. Tony v. Clairon door Cl. v. A. v. L. J. Boot te Kruingen, goedsoortig, wat steil. 3. Paul v. Waarde, door Cl. v. A. v. C. Mol v. n., zwaar veulen, kruis wat een voudig. 8 bekroonden. Jonge Hengstveulens, zeer matige klasse. Het liefst zagen we nog no. 3 door Carlo K. 2023 van J. v. d. Stolpe te Kruiningen een flink maar nog al groot veulen uit een zware moeder. 5 bekroonden. Kloetinge Hier waren in 't centrum de tweejarige hengsten aangevoerd. Zooals te verwachten was, gezien de 18- maanders keuring was ook deze categorie maar matig te noemen. 1. Carlo door Frans v. d. Lente van P. Mol Azn., en P. Zegers te KapelleBie- zelinge. Kort, diep en goedsoortig, achter hand kon robuuster zijn. 2. Bertus van Blaemskinderen door Steven van P. Ver- mue te Wolphaartsdijk, flinke hengst, zagen wij wel eens krachtiger. 7 bekroon den. Oudere merrieveuleiis, beste klasse. 1. Mazette en 3. Rozette van Maalstede van Wed. D. WisseNijssen te Kapelle, beiden door Avenir K 1468. Ze gaven elkaar weinig toe, zeer breede, diepe en soortige veulens, die algemeen de aandacht trok ken. We hadden ze dan ook 1 en 2 ver wacht. 2. Corry v. Carlo v. Clairon door Carlo v. Clairon K. M. Rouw-Karelse te Kapelle, flink gebouwd, wat opgeschoten veulen, maar dat overigens best mee kon. 4. Gonda v. Schore door Frans v. d. Lente van M. in 't Anker te Schor, reeds ge speend, best veulen. 5. Lady v. Bieze- linge door Frans v. d. Lente v. Scheele- de Putter te Biezelinge, iets minder maar toch nog zeer aardig veulen. 7 bekroon den. Goed tot op het einde. Jonge merrieveulens. Ook deze klasse was goed. 1. Lisette v. Biezelinge door Frans v. d. Lente van J. Schee!e-de Putter v. n. best veulen uit een dito combinatie. 2. Dalia v. Goes door Avenir 1468 van Gebrs. Rouw te Goes. Eveneens een best veulen, dat no. 1 niet veel toegaf. Hit een heel beste moeder. Belovende veulens dus voor de toekomst. 3. Ada v. W. F. D. door Avenir v. J. L. Goetheer te Wolphaarts- dyk, lekker Avenir veulen. 4 Marie v. Monninkenhof door Hein v. Diessen van D. A. Timmerman te Kattendijke, zwaai en diep veulen, kon iets meer beenwerk hebben. Velgen nog verschillende goede veulens. 14 bekroonden. Oudere hengstveulens. G<wde klasse. 1. Piet Hein, reeds gespeend, best veulen met toekomst, grof, breed, rug kon ster ker in het type van Hein v. Diessen uit een beste kweekmerrie van Wed. J. Sinke te Wolfaartsdyk voor de helft verkocht aan P. Vermue v. n. 2. Danker van Goes eveneens door Hein en ook een best veu len uit een dito moeder van Gebr. Rouw v. n. 3. Johan v. Kapelle door Frans v. d. Lente van P. W. v. Overbeeke te Kapelle, goed veulen, 9 bekroonden. Jonge hengstveulens. Aardige klasse met best kopnummer. 1. Frits door Frans v. d. Lente v. A, C. Noteboom te Kloetinge, best veulen, waarvan vooral het gespierde en grove beenwerk opviel. 11 bekroonden. Heinkenszand Oudere merrie veulens. Goede klasse met in doorsnee minder goede moeders dan b.v. te Kloetinge. 1. Elza door Albert 2007, zeer zwaar, grof en diep veulen van W. v. d. Dries te 's-Heerenhoek. 2. x? door Avenir 1468 eveneens zwaar en goed ge- broekt van A. H. Zandee te Nieuwdorp. 3. Cora v. Avenir door Avenir van M. Ars te Borssele, dik en bestsoortig veu len. 16 bekroonden w.o. zeer veel produc ten van Avenir 1468. Jonge merrieveulens. Goede klasse met betere moeders. 1. Hendrika v. Blaems kinderen, door Hein v. Diessen van P. Vermue te Wolphaartsdijk. Goed veulen met toekomst, medegewaarborgd door de wel versleten, maar best fokkende moe- dei'. 2. Ada v. Sloe door Carlo van Clai ron van L. en J. Vermue te Lewedorp. correct, best type, zware moeder. 3. Herda v. Welhoek, door Avenir, goedsoortig, zondigt wat in den rug van Jacs. op 't Hof te 's Heer-Arenskerke. Niet minder dan 18 bekroonden, achteraan was het maar heel matig en dat deed afbreuk aan 't geheel. Oudere hengstveulens. Goede klasse. 1. Hein van Blaemskinderen door Hein v. Diessen van P. Vermue v.n., buitengewoon massaal en flink gebeend veulen. 2. Karei en 3 Gerard van Selnisse, beide door Avenir 1468 en van A I. Janse te 's Heer Arendskerke. Het eerste is goed, grof en breed, het tweede kon. sterker in 't ach terbeen. Volgden nog verschillende goede veulens, die lang niet kansloos zijn, de meeste zijn door Averil 1468. 11 bekroon den. Jonge hengstveulens. Kleine klasse, nog wat jong om indruk te maken. 1. Avenir v. d. Antoniahoeve door Avenir van J. C. Vermue te Borssele Goed en gebroekt veulen. 5 bekroonden. Algemeene indruk. Jammer, dat de beste vaderpaarden niet met hun beste veulens konden worden voorgebracht op één keu ringsplaats, omdat dit niet kon was er zelfs geen rubriek van Het liep niet over veel hengsten, dat is trouwens nooit het geval. Avenir 1468 van Gebrs. Verdonk kwam wederom uitstekend voor den dag met een uitgebreide collectie soortige ea typische veulens. Straks allicht niet to machtig, mtiar goeil en aangenaam om t«» zien en verkoopelijk. Hein v. Diessen nu van H. V. „Ossendrecht" en destijds van P. Vermue v. n. kwam best uit, voonl in de hengstveulens had hij nog al iets te vertellen, zelfs in meerdere mate dan in de merries. Hier bleek Hein best op zijn plaats en zijn vertrek is alzoo slechts te betreuren, Frans v. d. Lente v. H.V. Zuid-Beveland, handhaafde zich best. Naast goede merries èal hij ook in staat zijn om van tijd tot tijd een goeden tot besten hengst voort te brengen. Clairon van Annie kwam wel eens sterker voor den dag, maar wij weten secuur, dat hij een best vaderpaard is, dat zijn sporen reeds verdiende. Opmerkelijk was verder de vooruitgang in den zak van Zuid-, Beveland, vooral door het intensieven ge bruik dat men daar maakt van Avenir 1468. Cenoemingen Benoemd tot: Gezworene van den Varernepolder A. A. de Clercq te Overslag; Dijkgraaf van den calamiteuzen Margare- thapolder J. Tollenaar, tot gezworene J. de Regt en tot lid van den dijkraad voor de waterkeering van de calamiteuze polders Ser Lippens e.a. P. J. Dieleman allen te Zaamslag. Gezworene van den Heerjanspolder J. C. Luyk te Kamperland (gemeente Wisse- kerke). Gezworene van den Soelekerkepolder P. D. Remeynse te Wissekerke. Gezworene van den Deurlopolder, J. C. Stoutjesdijlc te Tholen. Gezworene van den Mariapolder (Noord- Beveland) E. v. d. Maas Azn. te Wisse kerke. Gezworene van den Nieuw-Olzendepolder, Chr. J. Glerum te Kruiningen. Gezworene van het Waterschap Oud- en Noord-Beveland, P. de Regt te Kats (Gem. Kortgene). Gezworene van den Oude-Kraayerpolder J. Vermue Jzn. te 's Heer Arendskerke. Gezworene van den Nieuw- en St. Joos- land, Chr. P. Reynhoudt te Nieuw- en St. Joosland. Gezworene van den Koudepolder J. C. de Kraker te Hoek. Gezworene van het waterschap Loven- en Willemskerke, A. Tollenaar te Hoek. Dijkgraaf van den Ghellinckpolder M. P. H. Wauters en tot plaatsvervanger van den dijkgraaf A. H. de Vleeschouwer, beiden te Sas van Gent. INGEZONDEN MEDEDEELINQ Op onderstaande data, die van be lang zijn, dient U goed te letten: 8 Augustus: Paardentaxatiemarkt te IJ/.eiulijke: 9 Augustus: Paardentaxatiemarkt te Oostburg; 15 Augustus: Paardentaxatiemarkt te Goes; 18 \ugustus: Paardentaxatiemarkt te Middelburg; 22 Augustus: Paardentaxatiemarkt te Hulst; 23 Augustus: Paardentaxatiemarkt te Axel. dat het wel in,, voldoende mate er in voorkomt. Silicium In vele planten komt een groote hoe veelheid silicium voor. Het is daarom moeilijk aan te nemen dat deze stof heelemaal geen functie in de plant zou hebben. Opgelost is deze kwestie echter nog niet. In de asch van riet komt een groote hoeveelheid silicium voor. Borium Ook deze stof kan in de plant niet wor den gemist. Bieten krijgen bij borium- gebrek bijvoorbeeld het „hartrot". Een kleine hoeveelheid borium als bemes ting gegeven, doet deze ziekte weer verdwijnen. Over de functie van "bet borium weten wij nog niets. Koper,. is ook in kleine hoeveelheden onmis baar. De z.g. „ontginningsziekte" is anders niet dan kopergebrek. 50 Kg. kopersulfaat per ha. heeft tegen deze ziekte al mooie resultaten. Waar mo menteel geen kopersulfaat in den han del is, neme men 400 kg. koperslakken- bloem. Verder zijn er nog een heele rij stoffen, die in grootere concentraties vergiftig op de planten inwerken, maar die in grootere verdunningen een gunstigen invloed op de planten hebben, zonder nu juist onmisbaar te zijn, althans is deze onmisbaarheid tot nu toe nog niet bewezen. Bij die stoffen behooren: zink, kobalt, nikkel en kwik. Waarschijnlijk hebben we hier met stimuleering te maken. Nieuw- en St. Joosland Liet hier goede veulens zien. Over de ge- heele lijn uit moeders, die in doorsnee een klasse en meer beter waren dan in Grijps- kerke. Er werden hier ook eenige evacué's voorgebracht." Oudere merrieveulens. 1. Frida v. Groenenbui'g, door Carlo v. Clairon 2078, van D. A. v. Nieuwenhuy- zen te Nieuwland, best, diep, dik en breed veulen; 2. Leedie v. Nieuwland, door Carto Clairon, van N. J. Mol, sterk, goedsoortig, dik veulen: 3. Nora v. Frio door Carlo van Clairon, van M. I. Verhulst en Zoon te Nieuwland, wat hals, maar overigens een lekker veulen. Volgden nog verschil lende veulens, in totaal 12 bekroonden. Jongere merrieveulens. 1. Carla v Nieuwland door Carlo v. Clai ron, van N. J. Mol te Nieuwland, correct, best veulen, dat sterk gebouwd is2. Gerda v. Groenenburg, door Avenir 1468, goed jong ding, van v. Nieuwenhuyzen v.n. 3. Berta v. d. Holl. Hof door Carlo van Clairon, van J. H. Janse te Arnemuiden. Schoon dik veulen. 7 Bekroonden. Oudere hengstveulens. 1. Ideaal door Dragon d'Hondzocht d. P. J. C. Vogelaar te St. Philipsland, beste romp, goed veulen, met kogels en koten van papa; 2. Nelson II v. Schorerpolder door Nelson 2079 van L. J. Boone, een best veulen, iets recht, waarvan de moe der is gestorven3. Elegant v. 't Hof, Nieuwland, door Carlo v. Claron van A. WisseVogelaar te Nieuwland, alleszins goed veulen, evenals 4. Clairon v. Wel- zinga door Carlo v. Clairon van Gebrs. Wisse te Ritthem, iets smal en iets ge trokken in 't achterbeen. 9 Bekroonden. Jonge merrieveulens. 1. 'Hans van Broders- lust door Carlo 2023 van J. J. Mesu te Nieuwland. Flink veulen, iets hoog, vol doende grof uit een extra moeder en daar om nog niet wég te cijferen; 2. Indiginè door Dragon d'Hondzocht van Vogelaar v.n., eveneens uit een beste moeder, niet overgrof; 3. van Momnikenhof, door Hein v. Diessen van L. J. Boone v.n., breed en goed gebroekt veulen. 6 Bekroonden. Zooals byna overal waren de oudere veu lens ook hier beter. Alles bij elkaar waren de veulens best te Nieuwland. Hier kwam uitstekend voor den dag Carlo v. Claironr1 van C. Mesu te Nieuwland. Waar hij ook op Zuid-Beveland nog verschillende goed tot beste veulens liet zien, heeft Walche ren hiermede een besten fokhengst gekre gen, De verdere ontwikkeling zijner veu lens zien wij met belangstelling tegemoet. Éénjarige hengsten. Een derden prijs be haalde hier Certain van Groenenburg door Avenir 1468 van v. Nieuwenhuyzen v.n. Niet gezien tot onze spijt. Éénjarige merriën ki. maat. 1. Corri v. Nieuwland door Avenir 1468, voldoende grof en. diep, van N. J. Mol v.n.2. Greta v. Groenenburg door Frans (Paul v. L.) van van Nieuwenhuyzen v.n., foed, iets fiansch; 3. Adri v. 't Hoogland, oor Hautain v. Wieringermeer v. L. J. Boone v.n., diep, kastig en grof. 10 Be kroonden. Idem groote maat. 1. Cora door Sidney 1801 van J. C. Janse te Poortvliet, schraal, grof, goed gespierd, zagen wij graag, zit nog wat in2. Leo nora v. Dijkzicht, door Avenir 1468, ook mager, met goed type en voldoende been werk, van Gebrs. Wisse v.n.3. Annle v. Nieuwland door Avenir. van N. J. Mol v.n., goed veulen, iets nauw en niet te sterk in den rug. Graag zagen we ook no. 4 Ida v. Bijle- veld door Avenir 1468 van M. v. Strien te Nieuwland. een best ding, maar leed van beenderziekte., kon anders gerust no. 2 staan. Alles bij elkaar genomen liet Walcheren zeker een klasse goede jaarlingen zien, die veel doet verwachten op de 18 maanders- keuringen. Bij J. B. Wolters verscheen als nieuw nummer van de Ned. land- en tuinbouwbibliotheek Dierkunde door Fop. I Brouwer, leeraar aan de Middelbare Land- •bouwschool te Groningen I. Zoogdieren. Dit werkje is in de plaats gekomen van het door wijlen Dr. Botke geschreven boekje van denzelfden naam. Het is in de eerste plaats geschikt voor leerlin gen van landbouwwinterscholen en voor hen, die studeeren voor de acten land bouwkunde of tuinbouwkunde l.o. Het ademt een geheel nieuwen geest en uit alles blijkt, dat de schrijver, de stof uit nemend beheerscht. Verschillende ge dachten. voorkomende in moderne boe ken op dierkunde en veeteeltgebied. bgv. uit Noorduijns „Wetenschappelijke reeks' zijn er in verwerkt. Bij het ge bruik zal er een keuze uit de veelheid moeten worden gedaan, omdat de leer stof anders dikwijls te uitgebreid en ook wel een» te zwaar zal zijn. Teneinde die keuze te vergemakkelijken is hier en daar een kleinere letter gebruikt. Het MOLESTVEBZEKERINGEN voor Gebouwen, Inboedels, inventa rissen, vaartuigen, enz. Bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnen vaartuigen. Persoonlijke ongevallen. Geld, geldswaarden en pre- ciosa. Halfjaariijksche Schaderegeling; Totoal werd reeds verzekerd voor ruim Voegt doarbn ook Uw belang en vraagt Inlichtingen bij uw Assurantie bezorger I is een zeer bruikbaar boekje geworden. Het bevat 280 blz. en kost, gebonden in het bekende groene bandje 3.25. J. Zondag 6 Augustus 8.00 uur Hilv. 1. D. v. d. Bospoort: „Ervaring is de beste leer meesteres." 12.45 uur Hilv. 1. D. v. d. Hul met een actueel onderwerp. Maandag 7 Augustus 13.00 uur Hilv. 1. Lezing over de proefboerderij te Heino. Dinsdag 8 Augustus 13.00 Hilv. 1. Bezoek aan boerderij op de Veluwe. Woensdag 9 Augustus 13.00 Hilv. 1. Bezoek aan het Oosting-Instituut te Emmen, ^^PJ.uimveeteelt)^ Lezing over kruisingen bij granen. Vrijdag 11 Augustus 13.00 Hilv. 1. Weke- lijksch nieuws en wenken voor boer er. tuinder. 18.45 uur Hilv. 1, In de serie van de Di rectie van den Landbouw over de boom- kweekerij in Nederland. Zaterdag 12 Augustus 13.55 uur Hilv. 1« Wenken voor Volkstuinders. Inleveringspremie voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944 Het Bedrijfschap voor Granen. Zaden en Peulvruchten maakt in overeenstemming met den Gemachtigde voor de Prijzen be kend, dat voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944 de hierna te noemen inleverings- Ëremies zullen worden betaald, 'eze maatregel staat geheel los van de te treffen bewaarloonregeling. Beoogd wordt door de onderhavige regeling ling de spoedige inlevering van de genoem de graansoorten te bevorderen. De ïnlevei ingspremie bedraagt voor tarwe, rogge en gerst, ingeleverd vóór 20 Aug. 1944 2 50 per 100 leg.vóór 27 Aug. 1944 2.per 100 kg vóór 3 Sept. 1944 1.50 per 100 kg.vóór 10 Sept. 1944 1.per 100 kg.vóór 17 Sept. 1944 0.50 p. 100 kg. Voor inleveringen op en na 17 September 1944 worden gèen inleveringspremiea als bovenvermeld toegekend. Inleveringspremie voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944 Het Bedrijfschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten maakt in overeenstemming met den Gemachtigde voor de Prijzen be kend, dat voor tarwe, rogge en gerst van oogst 1944 de hierna te noemen inleverings- Êremies zullen worden betaald, •eze maatregel staat geheel los van de te treffen bewaarloonregeling. Beoogd wordt door de oderhavige regeling de spoedige inlevering van de genoemde graansoorten te bevorderen. De inleveringspremie bedraagt voor tarwe, rogge en gerst, ingeleverd vóór 20 Augustus 1944 ƒ2.50 per kg.; vóór 27 Augustus 1944 2 per 100 kg; vóór 3 September 1944 1.50 per 100 kgvóór 10 September 1944 1 per 100 kg- vóór 17 September 1944 f 0.50 per 100 kg. Voor inleveringen op en na 17 September 1944 worden geen inleveringspremies als bovenvermeld, toegekend. Verboden groente en fruit per postpakket te verzenden Het is krachtens reeds bestaande bepalin gen verboden groente en fruit per post pakket te verzenden. De Posterijen zullen voortaan strenger toezien op de uitvoering van deze bepalingen. Niemand mag ongeraffineerde j olie in zijn bezit hebben Bij verordening van het Bedrijfschap voo? Margarine, Vetten en Oliën is het voor handen hebben van ongeraffineerde olie thans verboden.

De landstand in Zeeland, geïllustreerd weekblad. | 1944 | | pagina 3