joop dam Cowboy joop dam FR Ff) belangrijkste, dat is een proces.' De draad weer opvattend vraag ik of voor Joop Dam ironie een middel is om zich staande te houden. Hoewel hij antwoordt: 'Ja, dat kan ik wel zeggen', laat hij meteen daarna merken niet zo te kampen te hebben met existentiële problemen: 'Ik mag mensen graag op het verkeerde been zetten.' Heb je nog vertrouwen in de mensheid, Joop? 'Niet zo veel. Er wordt zoveel naar de donder geholpen, waterstaatswerken, ruilverkaveling en wat er overblijft wordt dan weer te gelde gemaakt voor de recreatie.' Pleeg je dan geen verraad als je iets op de Neeltje Jans zou doen? 'Ik weet nog niet wat Van Gasteren wil. Mogelijk kan ik een paar correcties aanbrengen. Ik ben van mening dat ook met de pijlerdam de natuurlijke rijkdom van de Oosterschelde ernstig wordt aangetast.' Maar de kans is groot dat er ook een nieuw wadden gebied voor de kust ontstaat. 'Ja, ik denk dat de natuur nog wel wat ijzers in het vuur heeft.' Een hele zware: Wat is je drijfveer om beeldende kunst te maken? 'Begaafdheid bleek al heel jong aanwezig. Mijn vader was graficus, dus ik heb de beeldende vorming al heel vroeg opgepikt. Alleen, als broodwinning was het vlak voor en tijdens de oorlog natuurlijk niks. Niet dat ik rhe daar druk over maakte, hoor, maar vergeleken met nu was er toen toch niet veel.' En zonder overgang: 'ik heb zelf het idee dat ik aan het Zeeuwse kunstleven, ondanks een onderkoelde houding, mijn steentje heb bijgedragen. Dat mag wel eens gezegd worden.' Na zijn laatste tentoonstelling in 1984 wist Joop niet meer hoe verder te gaan. 'Ik had alles gedaan. Wat zou ik nog meer? Op een of andere manier ('Ik geloof dat dingen zich op moeilijk te doorgronden en vermoedelijk op sterren geba seerde invloeden afspelen') raakte hij geboeid door de centaur. 'Ik had n-og een heleboel inkt, papier, verf. Daar moet je toch wat mee doen, dat kun je niet zomaar weggooien.' Het resultaat is een tentoonstelling die een reis biedt door de Griekse mythologie met de centaur als hoofdrolspeler, en also starring de satyr, door de christelijke kerk overgenomen als duivel. De centaur, zo blijkt, werd in een heel vroege fase afgeschilderd met menselijke benen. Het werd later steeds meer een paard, eerst nog met voeten voor maar ook die moesten plaats maken voor hoeven. En het woord centaur, zo vertelt Joop, zouden de grieken hebben van een oud herdersvolk, de Scythen. Het betekent honderd en omringen. De Scythen hadden speciale mensen om de honderden stuks vee bij elkaar te houden, te omringen. Een centaur was dus een cowboy die heel vast in het zadel zat. BIRD-FLOCK Joop Dam tekening in Oostindische inkt (1970) Van deze tekening van Joop Dam is een zeef druk gemaakt. Abonnees kunnen de zeefdruk kopen door f. 39,50 te storten op giro 164908 t.n.v. 'mooie moeite', Oude Werfstraat 13, 4331 HM Middelburg. De oplaag is 20 exem plaren. Elk exemplaar is genummerd en gesigneerd door Joop Dam. grootte zeefdruk: 60x72 cm zwaar gevergeerd papier.

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1985 | | pagina 12