T 'cveió •mtnózdeeui- tn- en ve-tdex^, czn&e^- deni/d&é/cirt^ axzn- en ttetdzx^i- rfzazz/ce4- isedcnpen- ea^i&udeed film Les nuits de la pleine lune Je vous salue, Marie Frances Brazil Under fire id verten tie 38 rnrTldecember Marie in Je vous salue, Marie (Godard) Deze tragi-komedie van de Fransman Eric Rohmer is een soort zedenschets van de jaren tachtig: de moeizame manier waarop mensen verhoudingen met elkaar hebben, hetzoeken naar een invulling van het leven, de zekerheden die worden ondergraven; wat gisteren normaal was, is morgen belachelijk en zelfs dat is niet te zeggen. Het verhaal is wat dun, maar de diepgang zit hem vooral in de prachtige rol van Pascale Ogier die op uiterst breekbare wijze Louise gestalte geeft. Op het filmfestival van Venetië kreeg ze een prijs voor haar rol. Grote opschudding in de katholieke wereld: Godard zou heiligschennis hebben gepleegd. Maar hij doet niets meer dan een katholiek dogma, dat van de maagd Maria, die zwanger werd zonder te 'zondi gen', op de hak nemen. Aanvankelijk wil de vriend van Marie dan ook niet geloven dat ze zwanger is, want hij weet tenslotte dat hij 't nog nooit met haar heeft gedaan. Later accepteert hij dat Marie iets groots aan het verrichten is. De filosofieën die Godard in de film loost, zijn helaas nauwelijks te volgen. De actrice Jessica Lange speelt in deze film de Hollywood-actrice Frances Farmer, die in 1935 door de Paramount-Studio werd aangekondigd als 'De Nieuwe Garbo'. Nog geen tien jaar later werd zij opgenomen in een psychiatrische inrichting, waar zij een afschuwelijke behandeling onderging. In de jaren daarvoor was zij herhaaldelijk in aan raking geweest met de politie, onder andere wegens dronkenschap. Zij verzette zich tegen arrestatie, was onheus tegen rechters en gedroeg zich in het algemeen op een wijze, die de Hollywood-schan- daalpers tot grote prestaties inspireerde. In de film, die het regiedebuut is van Greame Clifford, wordt het ongelukkige leven van Frances Farmer goeddeels verklaard uit de harteloze, nonchalante behandeling die zij in de studio's moest ondergaan en uit het genadeloze optreden van haar moeder, die koste wat kost een ster wilde maken van haar dochter, ook al lag de dwangbuis in het verschiet. Brazil is een komedie, denk je eerst. Wat later lijkt het meer op pessimistische science-fiction. Terry Gilliam (hij deed de animatie bij Monty Python en maakte later Jabberwocky en Time Bandits) zorgt voor absurde, cynische en woeste humor. Tegelij kertijd zit het vol fantastische schrik-effecten en prachtige beelden van futuristische architectuur. Kleding, meubilair en muziek doen juist weer sterk denken aan de eerste helft van deze eeuw. De talloze zijsprongen maar even vergetend gaat het om een man die zich niet lekker voelt in een dictatuur, maar zich pas actief gaat verzetten als hij verliefd wordt op een terroriste. 't Beest Goes: LES NUITS DE LA PLEINE LUNE Regie: Eric Rohmer vrij 6 dec, 21.00 uur JE VOUS SALUE, MARIE Regie: Jean Luc Godard vrij 27 dec, 21.00 uur De oorlogsfotograaf in Under fire (Roger Spottiswoode Het is al vaker onderwerp geweest van films: moet je je als journalist engageren of moet je slechts registreren. Regisseur Spottiswoode laat zijn hoofd rolspeler zeggen: 'I don't take sides, I take pictures'. Free-lance fotograaf Russell Price beleeft het leven door de lens van zijn camera en is zich nauwelijks bewust van de gevaren van het oorlogsgeweld om hem heen (in Afrika). Zijn foto's halen de voorpagina's van de belangrijkste tijdschriften, in 1979 wordt hij met een vriend en vriendin naar Nicaragua gestuurd, waar de revolutie dreigt. Russell weet het vertrouwen van de Sandinisten te winnen en laat zich verleiden hun dode leider uit propaganda-overwegingen als levend aan de buiten wereld voor te stellen. Het is de aanzet voor de over winning van de Sandinisten. Russell koos partij voor 't eerst van zijn leven. Filmhuis Zuidland Terneuzen: FRANCES Regie: Graeme Clifford don 12 dec, 20.00 uur BRAZIL Regie: Terry Gilliam don 19 dec, 20.00 uur UNDER FIRE Regie: Roger Spottis woode don 28 nov, 20.00 uur december 39

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1985 | | pagina 21