mm "film De ballade van Narayama Pépé Ie Moko Les enfants du paradis Places in the heart The seven samurai Dodeska'den Hooray for Hollywood Roodbaard film The profound desire of the gods L'esprit de tatouage The bad sleeps well The Pornographers Shohei Immamura schetst hét leven in een Japans bergdorpje. De natuur is overweldigend aanwezig. Eeuwenlange voedselschaarste heeft er de religie doen ontstaan van de god Narayama die zetelt op de gelijknamige berg. Wanneer dorpelingen 70 worden dragen de oudste zonen hen naar de berg om daar te sterven. Een oude vrouw wenst absoluut niet de hand te lichten met dit gebruik. Ze moet haar zoon dwingen de lange (zwijgende) tocht naar het knekelveld te maken. De film werd in 1984 bekroond met de Gouden Palm in Cannes. /leccano Middelburg: 'ÉPÉ LE MOKO legie: Julien Duvivier na 2 dec, 20.30 uur .ES ENFANTS DU 'ARADIS legie: Marcel Carné ia 9 dec, 20.30 uur iODESKA'DEN legie: Kurosawa on 15 dec, 20.30 uur IOORAY FOR IOLLYWOOD Compilatiefilm ia 16 dec, 20.30 uur ilectro Middelburg: 'LACES IN THE IEART legie: Robert Benton ro 11 dec, 20.30 uur >E BALLADE VAN IARAYAMA egie: Shohei nmamura rij 13 dec, 20.30 uur HE SEVEN AMURAI egie: Akira Kuro- awa at 14 dec, 20.30 uur 'en scène uit The even samurai Kurosawa) Jean Gabin is de van moord verdachte gangsterbaas Pépé die in de kasbah van Algiers onderduikt. Hij zit daar tamelijk veilig voor de Franse politie en als het een Amerikaanse gangsterfilm was geweest dan was Pépé daar gewoon doorgegaan met zijn zwarte prak tijken. Ook in de jaren dertig was de Europese mis daadfilm, hoewel het idee was overgenomen van de Amerikanen, al veel minder oppervlakkig dan de 'gangsterfilm'. Pépé krijgt dan ook te maken met gevoelens van heimwee naar het natte asfalt van Parijs. Zijn verleden begint hem parten te spelen. Regisseur Julien Duvivier zet het in een sfeer van somberheid en pessimisme, zodat de kijker zeker weet dat het niet goed kan aflopen. De Franse regisseur Marcel Carné maakte deze legendarische film in de oorlog. Het speelt halverwege de negentiende eeuw. Een mime-speler wordt verliefd op een mysterieuze kermisattractie, die ook door een revolutionaire schrijver wordt begeerd. De emoties worden hem teveel en hij trekt zich terug in een kalm huwelijk met een jonge actrice. Zij raakt natuurlijk teleurgesteld en zoekt haar heil bij een cynische graaf. Jaren later zien ze elkaar terug. De mime-speler is intussen beroemd geworden. De film is een mooie mengeling van theater en werkelijkheid. Met deze nostalgische film wil de regisseur/scena rioschrijver, Robert Benton, een persoonlijke hulde brengen aan de boerenmensen uit de streek Texas, waar hij zelf opgroeide. Sally Field, eerder speelde ze de rol van een vrouw, die zegevierde in haar strijd tegen het kwaad (Vliegende non, Norma Rae), is hier een weduwe die koste wat kost in haar eigen levensonderhoud wil voorzien, nadat haar man, de sheriff van het stadje, is neergeschoten. Men wil haar dwingen wegens een enorme hypotheekschuld haar huis te verlaten. Maar, gestimuleerd door de zwarte Moze en met hulp van de blinde kostganger Mr. Will, lukt het haar tenslotte een katoenplantage op poten te zetten. In deze film heeft regisseur Kurosawa aan de hand van gebeurtenissen in een Japans boerendorpje het onderlinge wantrouwen en onbegrip en de weder zijdse afhankelijkheid van twee belangrijke klassen in de zestiende eeuw blootgelegd. Elk jaar worden boeren door bandieten beroofd van de rijstoogst. Zeven samurai besluiten de boeren belangeloos te helpen, maar moeten eerst een stevig gevecht met de boeren leveren om het wantrouwen weg te nemen. Als hun taak ten einde is, zijn er nog drie samurai over. Zij komen tot het inzicht dat niet zij de overwinnaars zijn, maar uiteindelijk de boeren die een zijn met hun grond. Er rijst kortom twijfel aan hun levensdoel als samurai. Onder behoeftige omstandigheden leven in een krottenwijk aan de rand van de stad een aantal zeer uiteenlopende types bij elkaar, allen met hun eigen onhebbelijkheden. Twee hartelijke dronkaards ver wisselen van vrouw. Een intellectuele pauper en zijn zoontje bouwen luchtkastelen. Een andere man maakt zijn stiefdochter het leven zuur. Een hele aardige man met een tic heeft een vreselijke vrouw, die hij echter niet wil verlaten. Een griezelige zonderling lijdt voor eeuwig aan de ontrouw van zijn vrouw, die hem vergeefs om vergeving smeekt. Een oude wijsgeer probeert de mensen de essentie van hun gedrag te doen doorgronden. En als verbinden de schakel tussen dit alles rijdt een idiote jongen met een denkbeeldige tram door de wijk: do-desj-ka-den - do-desj-ka-den. Een humoristische, ontroerende film van Kurosawa. De glitter en glamour die Hollywood in de jaren dertig uitstraalde wordt aardig samengevat in deze film van Amerikaanse makelij. Laurel en Hardy zingen een prachtig nummer: Way out West. Beroemde sterren komen op de première van Shirley Temple's eersteling. Johnny Weismuller, nog als olympisch zwemkampioen en onwetend van zijn carrière als Tarzan, duikt op in de film. Mae West, Cary Grant, Fred Astaire en Ginger Rogers, W.C. Fields, John Wayne, The Marx Bros, Buster Keaton, Mary Pickford, alle grote namen uit Hollywoods gouden deccenium zijn te zien. Kurosawa geeft een beeld van de onderkant van de samenleving aan de hand van twee artsen die in een kliniek voorarmen werken. De jonge arts Yasoemoto 40 rHHHdecember L'esprit de tatouage (Yoichi Takabayashi) verzet zich tegen het als autoritair bekend staande hoofd van de kliniek, Niidi, bijgenaamd Roodbaard. Hij weigert aanvankelijk ook Roodbaards diagnoses te accepteren. Geleidelijk aan groeit er echter respect voor de oude dokter, die zijn patiënten met veel liefde behandelt. Immamura's eerste kleurenfilm is een epos over de confrontatie van een primitieve met een moderne samenleving. De film is gebaseerd op een door Immamura in 1962 geregisseerd toneelstuk. Op een van de eilanden van de zuidelijke Rioekioe-archipel leiden de bewoners een bestaan van primitieve eenvoud; ze bedrijven incest en voeren shamanis- tische rituelen op. Op een dag komt uit Tokyo een ingenieur om er voor zijn bouwonderneming onderzoek te verrichten. Door de bewoners wordt hij als een god ontvangen, hij introduceert op het eiland de industriële samenleving, die tenslotte de plaatse lijke cultuur zal vernietigen. Op verzoek van haar oudere minnaar laat een jonge vrouw een schilderij op haar rug tatoeëren. Het moest hetzelfde worden als op de rug van zijn vroegere minnares. De tatoeëerder kan dat alleen maar heel mooi doen als diepe gevoelens de huid toegankelijk maken: hij bedrijft de liefde met haar tijdens het tatoeëren. Corruptie is het onderwerp van deze film van Kurosawa. Dat er een en ander mis is blijkt al meteen bij het begin van de film. Het huwelijk tussen Keiko, de dochter van directeur Iwabuchi en Nishi, zijn secretaris, wordt ruw verstoord door de arrestatie van een van de managers. Dit léidt uiteindelijk tot de zelfmoord van een andere manager en langzaam ontvouwt zich een ingewikkelde intrige. Het doel van Nishi blijkt te zijn de directeur van zijn troon te stoten: zijn huwelijk met Keiko past in deze strategie. Hij begint echter van Keiko te houden. Immamura brengt een merkwaardig verhaal in beeld. Een pornofilmer is op zoek naar de betekenis van het leven in een achterbuurt van Osaka. Hij houdt van een weduwe met wie hij een intensieve sexuele band heeft, maar ze weigert met hem te trouwen. De weduwe laat zich ook lieven door haar negentienjarige zoon en de pornofilmer voelt zich aangetrokken door de dochter van de weduwe. Als de weduwe beseft dat ze spoedig zal sterven, vraagt ze de pornofilmer haar dochter te trouwen. Zij weigert echter. De pornofilmer is er intussen achter gekomen dat wat hem betreft het leven alleen de moeite waard is als er veel erotiek in zit. Hij maakt een beeld naar zijn overleden weduwe, ook al om te genezen van zijn impotentie en vertrekt met het beeld naar de Zuidpool. Electro Middelburg: ROODBAARD Regie: Kurosawa ma 16 dec, 20.30 uur THE PROFOUND DE SIRE OF THE GODS Regie: Immamura di 17 dec, 20.30 uur L'ESPRIT DE TATOUAGE Regie: Yoichi Taka bayashi wo 18 dec, 20.30 uur THE BAD SLEEPS WELL Regie: Kurosawa do 19 dec, 20.30 uur THE PORNO GRAPHERS Regie: Immamura vrij 20 dec, 20.30 uur december 41

Mooie moeite / Uitblad voor Zeeland | 1985 | | pagina 22